فاکتورهای سئو در سال 2018

با رسیدن به ماه های اخر سال 2017، وقت آنست که درباره سال پیش رو فکر کنیم و انتظارات سئو را در سال 2018 بررسی نماییم. در ابتدای سال 2017، فاکتورهای جدیدی آغاز به کار کردند و مطمئنا این فاکتورها در سال 2018 برجسته تر نیز خواهند بود. در این مطلب به بررسی مهمترین پارامترهایی که در سال 2018 گسترده تر و مهمتر خواهند شد، می پردازیم.

چشم اندازه سئو در حال تغییر است

در دهه اخیر، کامپیوترها سریع و سریعتر شده اند و دستگاه های موبایل نیر در حال نزدیک شدن به آنها هستند. آیفون 10 از بسیاری از کامپیوترهای در حال استفاده سریعتر است. این دستگاه های های کوچک قدرت زیادی داشته و به واسطه اپلیکیشن ها و موتورهای جستجو از آنها به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

با افزایش قدرت این دستگاه های موبایل، قابلیت تشخیص صوت به اندازه زیادی ارتقا یافته است. اکثریت آنها فعلا زبان انگلیسی را پشتیبانی کرده و جستجوی صوتی در حال تبدیل شدن به یکی از فرم های جستجو می باشد.

جستجوی صوتی و دستیار دیجیتال

تکنولوژی جستجوی صوتی فرصت بزرگی را برای تغییر روند پردازش اطلاعات ایجاد کرده است. ظهور دستیار دیجیتال، بازار رو به رشدی را ایجاد کرده که می تواند موجب تغییر روش های جستجو توسط کاربران شود. طبق اعلام خود گوگل، در حال حاضر یک جستجو از پنج تا، از طریق جستجوی صوتی انجام می شود.

این مسئله باعث تغییرات بزرگی در بازار جستجو خواهد شد و ما انتظار داریم که تغییرات بیشتری را در سال 2018 شاهد باشیم. وقتی پای سئو و بهینه سازی به وسط می آید، افزایش جستجوی صوتی، ما را ترغیب به استفاده از کلمات کلیدی بلندتری خواهد کرد که متناسب با سوالات کاربران و زبان عامیانه آنهاست.

جستجوی صوتی و دستیار دیجیتال

همچنان که میزان دقت دستیاران صوتی ارتقا می یابد، افراد بیشتری تمایل به جستجوی صوتی در دستگاه های موبایل خود خواهند داشت، با این هدف که پاسخ های خود را با نهایت سرعت و دقت دریافت کنند. بسیار مهم است که در این برهه، تحقیقاتی درباره فهم قصد کاربران از طریق صدایشان انجام شود تا نتایج دقیق تری به آنها ارائه گردد.

جستجوی صوتی فراتر از دستگاه های موبایل رفته و در حال نفوذ در دستگاه های خانگی نیز است. با رشد دستیارهای دیجیتال در همه عرصه ها، فرصت بزرگی برای سئو و محتوا وجود دارد که از امتیازات رشد این تکنولوژی بهره ببرند.

لینک سازی

لینک سازی قرار نیست که در سال 2018 از بین برود، بلکه توجه به کیفیت لینک ها ارتقا نیز خواهد یافت. دیگر ضرورتی نخواهد داشت که در جستجوی لینک هایی باشید که اعتباری به سایت شما نمی افزایند.

این مسئله به این معنی نیست که فقط به دنبال کسب لینک از سایت های پر طرفدار باشید. نکته مهم در بک لینک ها، گرفتن آنها از سایت ها ایست که از نظر موضوعیت و محتوا به سایت شما نزدیک هستند. ترافیک ارجاعی نیز می تواند در رتبه بندی سایت شما نقش مهمی داشته باشد. همچنین بهتر است پروسه لینک سازی را به عنوان یک روند بلند مدت دنبال کنید.

یک استراتژی سئو موفق در سال 2018 به دنبال ایجاد لینک های با کیفیت خواهد بود و این پروسه را در دراز مدت و به شکل پیوسته به انجام می رساند.

دیگر چالش سال 2018 در مورد پست های مهمان و نقش آن ها در ساختار بک لینک های سایت خواهد بود، بدون اینکه به اعتبار سایت لطمه ای وارد کند. گوگل در ماه می سال 2017 اعلام کرد که قصد دارد نگاه دقیقی به سایت هایی که بک لینک های آنها کاملا وابسته به پست های مهمان است بیندازد و فعالیت های مشکوک آنها را شناسایی کند. در صورتی که سایت شما بیش از حد به لینک های پست مهمان وابسته است، شاید از دید گوگل اسپم به نظر برسد.

در نتیجه بهترین استراتژی در لینک سازی اینست که بک لینک های سایت به شکل متنوعی بوده و از سایت های معتبر و در عین حال مرتبط باشد.

تجربه کاربری

اهمیت تجربه کاربری در سال 2018 بیشتر نیز خواهد شد. گوگل اعلام کرده است که تمرکز بیشتری بر روی رفتار کاربران خواهد گذاشت و به همین دلیل می بایست از کاربرپسند بودن سایت مطمئن گردید.

تجربه کاربری خوب سایت، شانس تعامل کاربران با سایت را افزایش خواهد داد. این مسئله به گوگل نیز کمک خواهد کرد تا صفحات کاربر پسند را شناسایی کرده و به دیگر کاربران نیز پیشنهاد دهد.

اولین قدم، بررسی سرعت سایت، خوانایی آن و ساختار ناوبری آن و در ادامه ارتقا این فاکتورهاست. نگاه دقیقتری به رفتار کاربران در سایت می تواند نتایج خوبی به شما نشان دهد. به عنوان مثال اگر بازدید کاربران از طریق موتورهای جستجو نهایتا 30 ثانیه به طول می انجامد، احتمالا مشکلی در محتوا وجود دارد که در حال آسیب زدن به تجربه کاربریست.

همینطور با افزایش استفاده کاربران از دستگاه های موبایل، ما را ترغیب می کند که بیشتر به نمایش موبایلی سایت دقت کنیم و تجربه کاربری سایت را در این دستگاه ها ارتقا دهیم.

همانطور که سئو به سمت تجربه های شخصی تر و مرتبط تر می رود، تجربه کاربری به عنوان کلیدی ترین عامل موثر در این مسئله خواهد بود. به طور خلاصه، اگر افزایش ترافیک با افزایش نرخ تبدیل همراه نباشد، فایده ای برای سایت نخواهد داشت.

اسنیپت ها و جعبه های پاسخ

محبوبیت اسنیپت ها (featured snippets) افزایش یافته و به ابزار رقابتی در بین کمپانی هایی که میخواهند رتبه یک گوگل را کسب کنند، تبدیل شده است. کسب اسنیپت در نتایج جستجو نیازمند ایجاد ترکیبی از فاکتورهاست که سئو را به سمت جدیدی از رقابت پیش برده است.

اسنیپت ها و جعبه های پاسخ

طبق گزارش سایت Stone Temple، حدود 30 درصد از نتایج جستجوی گوگل شامل اسنیپت ها می شود. برای نمایش اسنیپت در کنار سایت خود می بایست از استراتژی خاصی برای بهینه سازی محتوا سایت استفاده کرد تا با استانداردهای گوگل برابری کند.

لیست ها، جداول و گراف ها معمولا بسیار مورد توجه قرار می گیرند. همینطور ایجاد محتوا به صورت پرسش و پاسخ نیز از جمله موارد پرطرفدار در بین انواع محتواست. گوگل اطلاعات این نوع محتوا را آسانتر استخراج کرده و احتمالا بتواند آن ها را به صورت اسنیپت نمایش دهد.

یکی از موارد قابل توجه در سال آینده بهینه سازی اسنیپت ها برای جستجوی صوتیست. ترکیب این دو عامل در حال گسترش، می تواند فرصت بزرگی برای بازارهای جستجو باشد تا شرکت ها بتوانند با استفاده از آن، خود را در صفحه اول نتایج جستجو نمایش دهند. این مورد شامل تغییرات در عبارات مورد جستجو و تمرکز بر روی کلمات کلیدی بلندتر است.

یکی دیگر از راه های مشابه در رسیدن به بالای نتایج جستجو، ساخت محتواییست که قابلیت گنجانده شدن در جعبه پاسخ (Answer Box) گوگل را داشته باشد.

محتوای این نوع صفحات دارای ساختاری با آغاز کلماتی مانند چگونه و چرا است. گوگل سعی در سازماندهی بهتر به پاسخ این گونه سوالات دارد. در موارد بسیاری مشاهده شده که نتایجی که در جعبه پاسخ گوگل قرار می گیرند، دارای نرخ کلیک متوسط 32.3% هستند.

قرار گرفتن یک سایت در جعبه پاسخ گوگل موجب افزایش اعتبار آن شده و در نتیجه نیاز به نوشتن محتوایی که قابلیت قرار گرفتن در این جعبه ها را دارد کاملا ضروریست. البته هنوز این قابلیت در زبان فارسی مشاهده نشده است و امید می رود که در سال های آینده و با افزایش توانایی گوگل، این قابلیت در زبان فارسی نیز فعال شود.

ایندکس اولیه موبایلی (Mobile-first index)

سال 2018 احتمالا سالیست که برندها، پتانسیل بالای نسخه موبایل را کاملا درک می کنند. این موضوع وقتی حقیقت می یابد که گوگل در سال 2018 بخواهد ایندکس اولیه موبایلی خود را اجرا کند. در سیستم ایندکس جاری، نسخه دسکتاپ ایندکس شده و رتبه بندی سایت ها در جستجوی دسکتاپی و موبایلی بر این اساس انجام می شود. اما احتمالا در سال 2018 نسخه موبایلی سایت ایندکس شده و رتبه بندی سایت ها حتی در نسخه دسکتاپی نیز بر اساس همان ایندکس موبایلی انجام می شود.

اما حتی اگر گوگل دست به اجرای این سیستم نزند نیز چیزی از اهمیت سئو موبایل نمی کاهد. تحقیقات زیادی در یکی دو سال اخیر نشان داده که 57 درصد کاربران از طریق دستگاه های موبایل خود وارد سایت ها می شوند. به علاوه رتبه بندی سایت ها در دستگاه های موبایل کمی متفاوت از دسکتاپ است. بنابراین بر اهمیت نسخه موبایلی سایت در جستجوهای موبایلی بسیار افزوده شده است.

همزمان با رشد سئو محلی، کاربران بیشتری با دستگاه های موبایل خود به دنبال مکان های مورد نظر خود هستند. این مسئله فرصت بزرگی را برای صاحبین سایت هایی که در حیطه محلی فعالیت می کنند ایجاد خواهد کرد. سئو موبایل برای کاربران محلی در کنار افزایش جستجوی صوتی، روشی عالی برای ایجاد یک استراتژی سئو موفق در سال 2018 خواهد بود.

سرعت سایت تاثیر زیادی بر موتورهای جستجو دارد و در رتبه سایت شما نیز بسیار موثر است. ایجاد قابلیت AMP در صفحات می تواند موجب کاهش زمان بارگذاری صفحات شده و در نتیجه زمان فعالیت کاربران در سایت را تا حد زیادی افزایش دهد. توجه گوگل به صفحات AMP باعث شده که صاحبین سایت ها نیز به این مسئله اهمیت بیشتری دهند. در حال حاضر بیش از دو بیلیون صفحه AMP در وب وجود دارد.

وب سایت هایی که میخواهند با تغییرات جستجوی موبایلی خود را همگام سازند نیاز دارند که از AMP و هرگونه تغییراتی که موجب افزایش سرعت سایت می شود، بهره ببرند.

افزایش جستجوی تصویری (Visual search)

جستجوی تصویری ترکیبی از تکنولوژی و تجربه کاربریست که جستجو را به سطح بالاتری نسبت به حال حاضر می رساند. همانطور که اینترنت به سمت تصویری شدن پیش می رود، فرصت های زیادی برای بهره بردن از این قابلیت به وجود می آید. در حال حاضر کمپانی هایی مانند، بینگ، پینترست و گوگل، سرمایه گذاری هایی بر روی این نوع جستجو انجام داده اند.

جستجوی تصویری (Visual search)

یک برنامه سئو در سال 2018 می بایست این مسئله را در نظر داشته تا بتواند محتوای تصویری خود را در نتایج جستجو به خوبی نمایش دهد. جستجوی تصویری در حال ارتقاست و در سال های آینده مطمئنا دچار تحولات زیادی خواهد شد. بنابراین از هم اکنون می بایست برای آن آمادگی لازم را کسب کنیم.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هم اکنون در حال تغییر رتبه نتایج جستجو هستند. یادگیری ماشینی روش جستجو را آسانتر کرده و به کاربران کمک می کند تا محتوای متنی را به راحتی بیابند.

این موارد منجر به جستجوی شخصی تری خواهد شد که با ظهور جستجوی صوتی و دستیار دیجیتال می تواند توسعه یافته و امتیاز بیشتری به سایت هایی بدهد که خود را برای این تکنولوزی ها آماده کرده اند.

همچنین انتظار می رود که رنک برین گوگل نیز تاثیر زیادی بر جستجو ها داشته باشد. راهی برای سئو بهتر در تقابل با رنک برین وجود ندارد و تنها کار ممکن نوشتن مطالب مرتبط با خواسته کاربران است. ما می توانیم انتظار تغییرات بیشتری را در سال 2018 در حوزه یادگیری ماشینی داشته باشیم. تصمیم گوگل بر توسعه این تکنولوژی ها، نشان از نوآوری های بیشتری در سال های آینده می دهد.

داده های ساختار یافته: JSON+LD و Schema.org

در کنار AMP، گوگل توجه زیادی به داده های ساختار یافته داشته و هر از چند گاه آیتم های جدیدی به آن اضافه می کند. گوگل با درخواست از وبمسترها و سئوکاران برای استفاده از این گونه داده ها، سعی دارد که محتوای وب را بهتر درک کند. جدا از هر نوع وبسایتی که دارید، استفاده از موارد مرتبط داده های ساختار یافته در کدهای صفحات، پیشنهاد می شود.

محتوا همچنان پادشاه است

در عین حال که تمام فاکتورهای بالا برای سئو در سال 2018 مهم هستند و شما قطعا بایست به آنها بهای زیادی دهید، اما محتوا همچنان آن چیزیست که موجب کسب رتبه برای شما می گردد. با نوشتن محتوای با کیفیت و مطابق با انتظارات کاربران، شانس کسب رتبه بهتر در سال 2018 را برای خود بیشتر کنید.

بهبود سئو در سال 2018

آنطور که به نظر می رسد، 2018 سال جالبی برای سئو خواهد بود. تکنیک های سنتی سئو همچنان موثر هستند اما بعضی از تکنیک های جدید می توانند تاثیر زیادی بر روی نتایج داشته باشند. آنجه که در این بین قابل ذکر است، تغییر روند سئو در 2018 می باشد. رتبه و کسب رتبه یک گوگل دیگر به عنوان هدف نهایی نخواهد بود. همچنان که موتورهای جستجو تکامل می یابند، راه های جدیدی نیز برای افزایش ترافیک سایت ایجاد می گردند و از این پس تنها راه افزایش ترافیک، لزوما قرار گرفتن در صفحه اول گوگل نخواهد بود.

افزایش اسنیپت ها، PPC، جستجوی صوتی و سئو محلی نسبت به کسب رتبه طبیعی سایت، نتیجه بهتری خواهند داد. به همین دلیل، همگام شدن با پارامترهای جدید سئو امری مفید است و باعث ارتقا برند و کسب نتایج موفق در سئو می گردد.

منبع:

Seven SEO trends to watch in 2018

2 دیدگاه

    • ما با تولید محتوا به شکلی که پاسخگوی نیازهای کاربران در هنگام پرسش های محاوره ای آنها باشد، می توانیم به افزایش رتبه سایت خود در جستجوی صوتی کمک کنیم. چرا که کاربران جستجوهای صوتی خود را به صورت غیر رسمی و محاوره ای تری انجام میدهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *