دنیای امروز، دنیای اطلاعات است و کسب و کارهای آنلاین در رقابت برای کسب رتبه های بالای نتایج جستجو در گوگل، بینگ و یاهو هستند. رتبه بهتر در این موتورهای جستجو موجب ترافیک بیشتر سایت و همچنین افزایش فروش و درامد می گردد. شما ممکن است بهترین وبلاگ دنیا را داشته باشید، اما اگر کسی از وجود شما باخبر نباشد، این وبلاگ هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت.

اما چگونه می توان رتبه سایت را در نتایج جستجو ارتقا داد؟ جواب این سوال، سئو و بهینه سازی سایت است. سئو، هنر بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوست. با استفاده از ترکیب تکنیک های یافتن کلمات کلیدی، سئو داخلی، سئو خارجی و آنالیز سایت های رقبا می توان شانس دیده شدن وبسایت توسط موتورهای جستجو را بالا برد و در نتایج جستجو به جایگاه های بالاتری رسید. اجرای یک پروژه سئو به تنهایی می تواند دلهره آور باشد. خوشبختانه متخصصین سئو در اینجا می توانند کمک حال شما باشند. در ادامه به بیان مواردی می پردازیم که در استخدام سئوکار بسیار ضروریست و می تواند بسیار به شما کمک کند.

 استخدام سئوکار و متخصص سئو

درک مبانی سئو در استخدام سئو کار

در هنگام مصاحبه با یک متخصص سئو می بایست با مبانی اولیه سئو آشنا بوده تا نحوه کارکرد آن را بدانیم.

در ابتدا بایست بدانید که سئو مبتنی بر کلمات کلیدیست. این مسئله فراتر از پیدا کردن کلمات کلیدیست که بیشترین ترافیک را برای سایت به ارمغان می آورند. مهمتر از این، درک این مسئله است که چرا شما خواهان افزایش ترافیک سایت هستید. اگر می خواهید در سایت خود محصولی را به فروش برسانید، می بایست صفحه مرتبط با آن را برای کلمات کلیدی مشخصی بهینه کنید تا مشتریان بالقوه آن وارد آن صفحه شوند. کاربرانی که صرفا برای بازدید از محصول وارد آن می شوند فایده ای برای شما نخواهند داشت. اکثر پروسه های پیدا کردن کلمات کلیدی مبتنی بر ابزار Google Keyword Planner است که در آن کلمات کلیدی مرتبط به همراه میزان ترافیک و رقابتشان نمایش داده می شوند.

اگر سئوکار مد نظر شما در مصاحبه خود اعلام کرد که سایت شما را به رتبه یک گوگل برساند، کمی در صداقت او شک کنید. موتورهای جستجو مبتنی بر فاکتورهای زیادی هستند که رتبه یک سایت را در نتایج جستجو مشخص می کنند. این فاکتورها شامل عمر وبسایت و محبوبیت آن در شبکه های اجتماعی می شود. علاوه بر این ها فاکتورهای انسانی وجود دارند که درباره چگونگی رفتار کاربران در تعامل با سایت است. این ها مواردی هستند که هیچ کس به صورت مستقیم کنترلی بر آن نداشته و همچنین فرمول معجزه آسایی نیز برای گرفتن رتبه یک گوگل وجود ندارد.

کاری که یک سئو کار می تواند انجام دهد کمک به وبسایت شما در رعایت قوانین اصلی گوگل است تا بتواند با دیگر سایت های مشابه رقابت کند. یک متخصص سئو شانس کسب رتبه بهتر را بالا می برد اما کیفیت محتوا، خدمات و محصولات به صاحبین سایت ها وابسته است.

پروژه های سئو

در حالت کلی یک پروژه سئو را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: سئو داخلی و سئو خارجی. سئو داخلی شامل تغییر طراحی و اجزا داخلی سایت است به نحوی که برای موتورهای جستجو کاملا خوانا باشد. این پروسه شامل تغییر هدرها، عنوان و محتوای صفحات است تا برای کلمات کلیدی خاصی بهینه شود.

سئو خارجی شامل هر کاریست که در خارج از سایت انجام شده و به افزایش ترافیک آن کمک می کند. این موارد شامل فعالیت در شبکه های اجتماعی، لینک سازی و پست مهمان است. لینک سازی قسمت مهم این پروسه است که تاثیر فراوانی بر روی رتبه سایت دارد، چرا که از جمله فاکتورهای اصلی در رتبه بندی صفحات می باشد. فعالیت در شبکه های اجتماعی، نوشتن پست مهمان در وبلاگ های معروف از جمله فعالیت هاییست که موجب کسب لینک در سایر سایت ها می شود.  همانطور که احتمالا حدس زده اید، سئو خارجی به تولید محتوا فراوان نیاز دارد. در نتیجه فعالیت یک سئوکار را می توان به دو بخش مدیریت سئو و تولید محتوای سئو تقسیم کرد.

چگونه به غربال متخصصین سئو در هنگام استخدام بپردازیم؟

حال که با مبانی سئو آشنا شدید و درک اولیه ای از ان پیا کردید به بیان چند نکته در استخدام سئوکار می پردازیم:

 • میزان اطلاعات و مهارت او را بررسی کنید. سئو امروزه بسیار در حال تغییر است و هر روز با آپدیت هایی که از طرف گوگل اعمال می شود تغییراتی در روش های سئو ایجاد می گردد. بنابراین اطمینان از میزان اطلاعات و سطح مهارت سئوکار امری ضروری است. یکی از بهترین راهکارهای فهم این مسئله بررسی وبلاگ شخصی او می باشد. در صورتی که وبلاگ او سریعا با مطالب جدید به روز رسانی می شود، می توان از سطح دانش او مطمئن شد.
 • حداقل یکی از پروژه های سئو او را پیگیری کنید. معمولا سئوکاران به دلیل لو ندادن تکنیک های خود، خیلی آنها را علنی نمی کنند. همچنین بسیاری از صاحبین کسب و کارها نیز به دلیل اینکه رقبا از جزییات سئو سایتشان مطلع نشوند، هیچ گاه نام سئوکارشان را فاش نمی کنند. در صورت فاش شدن، رقبا نیز احتمالا به سئوکار سایت مراجعه کرده و از او میخواهند که عینا همان تکنیک ها را در سایت آنها نیز پیاده کند و این امر در مذاق صاحبین وبسایت ها خوشایند نیست. اما معرفی یک یا دوکار خیلی کار سختی نیست و مطمئنا قابل ابراز است.
 • درباره تکنیک های سئو مورد استفاده توسط متخصص سئو موردنظرتان پرسش هایی را آماده کنید. یک مشاور سئو مناسب می بایست قادر به توضیح کلی استراتژی خود در افزایش رتبه سایت باشد. همچنین او می بایست زمان انجام کار را بتواند تا حدودی تخمین بزند.
 • آنالیز اولیه آنها از سایت خود را جویا شوید. این مورد به شما کمک می کند تا متوجه تغییراتی که سئوکار قرار بر اعمال آن هست شوید. در این مورد خیلی زیاده روی نکنید تا سئوکار احساس نکند که قصد شما از انجام مصاحبه، صرفا مشاوره سئو می باشد. سئوکارها برای مشاوره سئو هزینه هایی را دریافت می کنند و در صورتی که متوجه این نیت شما شوند از پاسخ دادن به سوالاتتان تفره خواهند رفت. در نتیجه روند مصاحبه و گفتگو به سمت نادرستی کشیده می شود.
 • مراقب سئو کلاه سیاه باشد. از سئوکارانی که درک آنها از سئو صرفا لینک گذاری در کامنت سایر سایت ها و اسپم کردن است بپرهیزید. این مسئله موجب جریمه شدن از طرف گوگل می شود. همانطور که میدانید گوگل به شدت صاحبین سایت ها را از محتوای اسپم، نوشته های مخفی و لینک سازی بیش از حد در یک کلمه کلیدی خاص نهی کرده است.

در انتها بعد از استخدام سئوکار مورد نظر خود، به طور پیوسته با او در ارتباط باشید و از مشاوره های او بهره ببرید. شما می توانید میزان موفقیت در سئو را با ابزارهای آمارگیر سایت مانند آنالیتیکس گوگل بررسی کنید. متخصصین سئو می توانند با آنالیز صفحات پر بازدید، بهترین راهکارها را به شما ارائه دهند.

با استفاده از این راهکارها می توانید به هدف خود یعنی افزایش ترافیک سایت و درامد آن برسید. در صورتی که علاقه مندید از تیم رادزاد به عنوان مشاور سئو سایت خود بهره ببرید، با شماره تلفن 02191303520 تماس بگیرید.

10 نظر در “استخدام سئوکار

 1. فیعی گفت:

  سلام، هزینه استخدام سئوکار در حال حاضر چقدر است؟ آیا بهتر نیست که سئوکار را به صورت دائمی در مجموعه خود استخدام کنیم؟

  1. radzad گفت:

   هزینه استخدام سئوکار بسته به نیاز شما و کیفیت ایشان، می تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین استخدام به صورت دائمی یا پروژه ای نیز می تواند نوع قیمت گذاری متفاوتی به همراه داشته باشد.
   اگر دارای مجموعه بسیار بزرگی هستید، مطمئنا بهتر است نسبت به جذب دائمی نیروی سئو اقدام کرده و آن ها را به واسطه آموزش های دوره ای، همواره بروز نگه دارید. در این شرایط می توانید از آموزش های سئو که توسط تیم رادزاد ارائه می شود، بهره مند شوید.

 2. وکیلی گفت:

  آیا برای ما که فروشگاه اینترنتی متوسطی هستیم، استخدام کارشناس سئو ضرورتی داره؟

  1. radzad گفت:

   استخدام متخصص سئو برای هر کسب و کاری که به شکل آنلاین است ضروری می باشد، چرا که بدون بهره بردن از خدمات یک سئوکار، تشخیص راهکارهای درست و اولویت ها کار بسیار سختیست و چه بسا تمام سرمایه گذاری و زحمات شما از بین برود.

 3. alimo گفت:

  آیا شما انجام میدید و تضمین میکنید؟

  1. radzad گفت:

   سلام. سئو تضمینی شعار دروغینی بیش نیست و ما چنین تضمینی نمیدیم. سئو توسط ما صرفا به صورت کلاه سفید انجام میشه و در صورت استمرار همکاری میتونید منتظر نتایج ایده آلتون باشید.

 4. محمود گفت:

  سلام. من تضمین می خوام! یعنی چی که سئو تضمینی نمیشه. خیلی مسخرس… پول بدی یه نفر بگه هیچ تضمینی هم نمیکنم جواب بگیری یا نه. این یعنی سلب مسئولیت از همون ب بسم الله.

  1. radzad گفت:

   کاربر گرامی، دغدغه شما کاملا از طرف ما درک میشه. پیشنهاد میکنم مطلب سئو تضمینی، دروغ یا واقعیت که در پاسخ به همین دغدغه های شما نوشته شده رو مطالعه بفرمایید. پس از مطالعه و یه دو دو تا چهارتا، خودتون متوجه خواهید شد که اساسا برون سپاری سئو قابلیت تضمین دارد یا خیر.

 5. آنیتا گفت:

  سلام
  اگه‌ همه سایت ها ها از سئو استفاده کنند که تلاش ما برای توسعه سئو سایت به چشم نمیاد، دیدگاه شما چیه و چطور میتونید توجیه کنید؟

  1. radzad گفت:

   حتی با وجود چنین فرضی، از سئو خوب تا سئو بد فاصله بسیار بسیار زیادی هست. طبیعتا با مهارت و آگاهی بیشتر نسبت به موضوع سئو میشه از همه سایت های فعال بهتر بود و در جایگاه بالاتری قرار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.