پست مهمان چیست؟ چه نکاتی را در نوشتن آن بایست رعایت کرد؟

بسیاری از افراد همچنان از پست مهمان به عنوان یکی از استراتژی های سئو و ساخت بک لینک استفاده می کنند. اگر به شکل آگاهانه از این روش استفاده کنید این نوع گرفتن لینک حتی آسانتر از دیگر راه ها نیز می تواند باشد.

بنابراین طبیعیست که هنوز بسیاری از وبلاگ نویسان و متخصصین سئو به این روش علاقه مندند. اما سوال مهم در اینجا اینست که آیا هنوز استفاده از پست مهمان مطمئن و قابل اتکاست؟

پاسخ به این سوال بله است. هنوز که هنوزه می توان بک لینک ها را از طریق پست مهمان در وب سایت های معتبر کسب کرد. با این حال نکاتی در این زمینه وجود دارد که با پیروی از آن می توان از بروز مشکلات احتمالی خودداری کرد.

پست مهمان چیست؟

در این روش شما یک مطلب اختصاصی برای یک سایت پربازدید ایجاد کرده و از طریق ارتباط با آنها، از مدیر سایت درخواست می کنید که آن را در وب سایت خود منتشر کند. در عوض آن وب سایت لینکی از سایت شما را به عنوان منبع در انتهای مطلب معرفی می کند یا انکرتکستی با کلمه کلیدی مورد نظر شما در خلال متن قرار می دهد.

نکته های نوشتن پست مهمان

یکی از زیباترین قسمت های استفاده از پست مهمان اینست که فرصت کسب لینک از یک وبسایت بسیار معتبر را به شما می دهد. حقیقت اینست که شاید ما از هیچ طریق دیگری نتوانیم این بک لینک ها را کسب کنیم. به همین دلیل همواره پست مهمان ارزش صرف وقت و انرژی را در استراتژی کسب بک لینک دارد.

اما ما بایست در انتخاب وبسیات هایی که از آنها برای پست مهمان استفاده می کنیم بسیار با دقت عمل کنیم. شاید بخواهید از این روش در حجم زیادی استفاده کنید، اما بهتر است از این حالت پرهیز کنید. پست مهمان در تعداد کم و تنها در وبسیات های معتبر ارزشمند بوده و تاثیر گذار است.

گوگل به سایت های معتبر اعتماد دارد و به لینک هایی که از این گونه سایتها منتشر می شود اهمیت بسیاری می دهد و آنها را در معرض جریمه قرار نمی دهد. اما با این حال نکات مهمی در زمینه پست مهمان وجود دارد که می بایست آن ها را رعایت کنیم.

در این کار زیاده روی نکنید

بزرگترین مشکل در پست مهمان اینست که اکثر صاحبین سایت ها به شکل افراطی تمایل به این کار پیدا می کنند. پست های شما می بایست از منابع مختلفی بوده و بک لینک ها با انکر تکست های متفاوتی درست شده باشند. اگر تنها منبع بک لینک شما پست های مهمان هستند، گوپل متوجه این الگو خواهد شد و احتمالا در آینده با مشکل مواجه خواهید شد.

شما در این موضوع می بایست استراتژی متفاوتی را اتخاذ کرده و از منابع بک لینک متنوعی بهره ببرید. اگر هم اکنون تصمیم به ایجاد پست مهمان کرده اید از شمرده شدن لینک آن مطمئن گردید و اعتبار سایت را حتما در نظر داشته باشید .در غیر این صورت تنها وقت خود را تلف کرده و سایت خود را در معرض جریمه گوگل قرار داده اید.

بر روی کیفیت تمرکز کنید

اکثر افراد در این قسمت اشتباه عمل می کنند. گوگل کیفیت محتوای پست مهمان را ارزیابی کرده و در صورتی که غنی و با کیفیت باشد، لینک آن را نیز از نوع با کیفیت به حساب می آورد.

این مسئله کاملا منطقی است، وگرنه هیچ کس به لینک های موجود در یک مطلب بی ارزش توجهی نمی کند. بنابراین به کیفیت محتوای پست مهمان توجه ویژه ای کنید.

در نوشتن پست مهمان دقت کنید که محتوای آن جدید و با کیفیت بوده و تنها یکی از مطالب داخل سایت شما نباشد. در این صورت گوگل این محتوا را تکراری تشخیص داده و به لینک های داخل آن هم اهمیتی نمی دهد. بنابر این در نوشتن محتوای پست مهمان از با ارزش بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید. برای این کار همواره پس از اتمام نوشتن، از خود بپرسید که آیا این مطلب ارزش اشتراک گذاری را دارد یا نه.

به محتوای خود تصویر و استایل های مختلف اضافه کنید

همانطور که ذکر کردیم، هر پست مهمانی می بایست متمایز از مطالب سایت شما باشد. مخصوصا اگر این استراتژی را به عنوان تکنیک اصلی لینک سازی خود برگزیده اید، حتما از ماهیت مجزای آن مطمئن شوید.

یکی از بهترین راهکارهای ایجاد تمایز بین محتواها، استفاده از استایل های مختلف در نوشتن است. وبلاگ ها اغلب از فونت های مشخصی استفاده کرده و ما تصرفی بر این موضوع نداریم. اما می توانیم با ایجاد پاراگراف ها و بلاک های مختلف، هدینگ ها و نقل قول ها در سبک نوشتن خود تنوع ایجاد کنیم. این کار موجب افزایش خوانایی مطلب شده و درک آن را برای موتورهای جستجو آسانتر می کند.

یکی دیگر از راه های بهبود ظاهر متن استفاده از تصاویر و فایل های مدیا در داخل متن است. از این کار ابایی نداشته و منتظر ادمین وبسیات نیز نباشید تا او برای شما عکسی انتخاب کند. کمی وقت گذاشته و حتی از چندین عکس در خلال متن استفاده کنید. اگر محتوای شما ظاهر خوبی داشته باشد حتی ادمین وبسیات نیز شاید بعدها از شما بخواهد که متن های دیگری را برای انتشار در اختیار او قرار دهید.

شما می توانید یک قدم بلندتر برداشته و برای سئو بهتر، متن جایگزین به عکس های پست اضافه کنید. مطمئنا ادمین سایت بابت این کار از شما تشکر نیز خواهد کرد، چون کار او را آسانتر کرده اید.

در انتها به لینک ها میرسیم. در حالت معمول ادمین وب سایت ها به شما اجازه می دهند که یک یا دو لینک در ابتدا و داخل متن قرار دهید و آنها دوست ندارند که شما انکرتکست های بسیار زیادی به کار برده و به سایت های مختلف لینک دهید. با این حال در صورت پذیرش او چند لینک با کیفیت و مرتبط به سایت خود دهید.

از انکرتکست های متفاوتی استفاده کنید

احتمالا شما میخواهید در یک کلمه کلیدی مشخصی رتبه کسب کنید و به همین خاطر آن را به شکل انکر تکست بارها و بارها مورد استفاده قرار می دهید.

این استراتژی کاملا منسوخ شده است. در عوض مانند تمام مواردی که عرض کردیم سعی کنید این مسئله نیز تنوع ایجاد کرده و از انکرتکست های متنوعی استفاده کنید. بهترین استراتژی اینست که از متن های متنوع، لینک های مختلف در جاهای مختلف متن و انکر تکست های متفاوتی استفاده کنید تا همه چیز طبیعی به نظر برسد.

جمع بندی

ارزش پست مهمان از بین نرفته است. تا آنجا که ما از آن مطلعیم هیچ الگوریتمی در گوکل وجود ندارد که ساخت چنین محتواهایی را با پنالتی مواجه کند. با این اوصاف بهتر است کمی محافظه کار باشیم. مانند هر تکنیک دیگری در سئو و بهینه سازی پست مهمان نیز بایست طبیعی به نظر برسد. هیچ نشانه ای از اینکه شما از روی قصد در حال تکرار یک انکرتکست با یک کلمه کلیدی مشخصی هستید، نبایست وجود داشته باشد.

اکثر افراد از پست مهمان صرفا به عنوان یک بک لینک یاد می کنند اما با رعایت نکات بالا می توانید نمایش خوبی نیز از این محتوا ارائه دهید و از طریق لینک های موجود در آن، حتی ترافیک نیز کسب کنید. پست های مهمان شما همانند مطالب وبلاگتان می بایست هوشمندانه و دقیق نوشته شده باشند. در صورتی که تمایل به انتشار پست مهمان یا رپورتاژ آگهی در رادزاد هستید می توانید با ما تماس بگیرید.

15 دیدگاه

 1. یک تجربه: مطلب جالبی بود، اما متاسفانه برای وب فارسی کاربردی ندارد. چندین مرتبه پلتفرم پست مهمان را تست کردیم، اما بعد از یک ماه سایت ها تبدیل شده بودند به محلی برای سئوکاران و تبلیغات و گرفتن صرفا لینک!
  در نهایت درج مطالب کپی و اسپم باعت شد که بخش پست مهمان را غیر فعال کنیم.

  • شما می توانید با نظارت بهتر در بخش پست مهمان آن را از این حالت خارج کرده و بالطبع تنها پست های قوی را منتشر کنید. دقت داشته باشید یکی از اهداف اصلی شخص منتشر کننده پست مهمان کسب بک لینک به عنوان جایزه از طرف شماست، بنابراین نمی توانید در مورد این مسئله خرده بگیرید. اسپم جزیی از اینترنت بوده و بهتر است با آن کنار بیایید.

 2. شما در کلید واژه پست مهمان اولید و من در صفحه اول گوگل و نتیجه اول کلیک کردم به سایت شما رسیدم و خیلی خوب رتبه گرفتید. عالی بود مقاله تون.

 3. سلام ممنون از مقاله خوبتون.
  اگر بخوایم از یه سایت (مثلا فروش کیف) به سایت های دیگه پست مهمان بدیم، باید به سایت هایی که فروش کیف دارن پست بدیم دیگه؟ بعد اونا به عنوان رقیب قبول میکنن که این کارو بکنن؟

  • رقبای شما به احتمال زیاد راضی به انجام چنین کاری نخواهند شد، اما می تونین از وب سایت های (یا وبلاگ های) مرتبط با حوزه مد که چندین مقاله درباره کیف دارند ،درخواست انتشار پست مهمان کنید.

 4. من الان پست مهمان نوشتم اماده دارم ولی سایتی که پست مهمان قبول کنه و ورودیش خوب باشه پیدا نمیکنم.

  • سلام، دست از تلاش بر ندارید، مطمئنا سایت های مرتبطی هستند که بتونید از طریق مذاکره اقدام به درج پست مهمان برای آنها کنید.

 5. سلام سایت پاسخجو هم قابلیت ارسال پست مهمان داره و دوستان می تونند ازش استفاده کنند. سه لینک هم مجازه و اینکه فالو و یا نوفالو بودنش هم بستگی به کیفیت مقاله داره و اگه نویسنده خوبی باشید، می تونید لینک فالو دریافت کنید.

 6. ممنون از مطلب مفیدتون. یه سئوال دارم، پست مهمان حتما باید تو سایتی باشه که همکار خودمونه؟ یعنی مثلا اگر من سایت ترجمه هستم اونم باید به زبان ربط داشته باشه؟

  • خواهش میکنم. طبیعتا هر چقدر محتوای سایتی که در اون پست مهمان درج می کنید به محتوای سایت شما مرتبط تر باشه، ارزش اون پست بیشتر خواهد بود.

 7. سلام
  بک لینک ها تاثیر خیلی خوبی دارن، فقط و فقط نباید زیاده روی کنیم و حواسمون باشه

 8. سلام و درود. ما به تازگی امکان ایجاد پست مهمان رو به سایت مون اضافه کردیم که می تونید بصورت رایگان استفاده کنید.

 9. سلام وقتتون بخیر. لیست سایت های که میشه پست میهمان با لینک نوفالو گذاشت رو کجا میشه تهیه کرد؟

  • سلام خدمت تیم خوب و دوست داشتنی بولگانو، با سرچ های متعدد مثل “انتشار پست مهمان” میتونید لیست هایی پیدا کنید. خودم چهار مورد زیر رو پیشنهاد میکنم:
   ویرگول
   اخبار رسمی
   پست مگ
   جیتسو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *