چرا جستجو کردن مهم است؟

قبل از اینکه به بحث در مورد اهمیت جستجو بپردازیم، بایستی یک گام به عقب برداشته و ابتدا درک کنیم که چرا اصلا کاربران اقدام به جستجو می کنند؟

چرا کاربران اقدام به جستجو می کنند؟

در ابتدای ظهور موتورهای جستجو کاربران با هدف یافتن لیستی از مطالبی که حاوی کلمات مورد جستجوی آنها بود، اقدام به جستجو می کردند. چنین مسئله ای دیگر موضوع امروزی محسوب نمی شود.

امروزه کاربران با هدف یافتن راهکار برای مشکلاتشان و نحوه انجام کارها اقدام به جستجو می کنند. ای جستجوها شامل رزور بلیط پرواز، خرید کالا، یافتن متن آهنگ یک خواننده یا گشتن در بین عکس حیوانات می گردد.

چرا جستجو مهم است

کاربران با انجام یک جستجو در واقع شروع به طی یک سفر مجازی کرده اند. بازاریابین نام آن را سفر مشتری (Consumer Journey) نامیده اند. در واقع منظور از این عبارت، مسیریست که کاربر برای یافتن پاسخ مورد نظر خود طی کرده تا به هدف خود برسند. اغلب این گونه فعالیتها با یک جستجو آغاز می شود. Consumer Journey نقش پر رنگی را در دهه گذشته در جستجو ها داشته است.

متحول شدن جستجوها

مسیری که کاربران با یک جستجو اقدام به آغاز طی کردن آن می کنند، مسیری پر پیچ و خم بوده و از کانال های زیادی ممکن است عبور کنند. موتورهای جستجو برای هماهنگ شدن با این مدل جدید مجبور بودند که کلمات داخل محتوا و همچنین نیت کاربران از جستجو ها را درک کنند. جستجو دیگر شامل تنها کلمات کلیدی نیست و در عوض به فراهم کردن محتوای مناسب برای کاربران جستجو کننده تبدیل شده است.

از دید کاربران این مسئله شامل کلمات کلیدی یا مفاهیمیست که به دنبال آن هستند. از دید بازاریابین نیز هدف، کمک به کاربران برای طی این مسیر می باشد.

با توجه به مدل امروزی، Consumer Journey دیگر در یک دستگاه ممکن است اتفاق نیفتد. کاربران ممکن است که ابتدا اقدام به جستجو در موبایل خود کرده، سپس تحقیقاتشان را با استفاده از تبلت یا لپتاپ خود ادامه داده و در نهایت کالای مورد نظر خود را از کامپیوتر خانگیشان سفارش دهند.

جستجو تنها محدود به دستگاه های کامپیوتر یا تلفن ها نمی شود. کاربران امروزه می توانند با استفاده از دستگاه های مختلفی مانند ساعت های هوشمند، دستیار صوتی اسپیکر یا تلویزیونشان اقدام به جستجو کنند. در دنیای امروزه حتی یخچال ها نیز می توانند اکانت توییتری داشته باشند و از این رو متخصصین بازاریابی از موتورهای جستجو، بایستی وب سایتشان را بر اساس معیار تجربه کاربری درست طراحی کنند.

روزهایی که سئو مبتنی بر ترفند، حقه و تلاش برای مهندسی معکوس بود دیگر گذشته است. امروزه سئو مبتنی بر پارامترهای زیر است:

 • درک کاربران
 • پردازش داده ها
 • استراتژی محتوا
 • حل مشکلات تکنیکال

سه عنصر اصلی در هر استراتژی بازاریابی

جستجو با سه عنصر زیر در ارتباط است:

 1. جذب کردن کاربران
 2. سرگرم کردن کاربران
 3. تبدیل کردن کاربران به مشتری

جستجو به مقدار زیادی بر روی اولین عنصر یعنی جذب مخاطبین وابسته است. یک وب سایت تنها به واسطه ساخته شدن، بازدید کننده ای نخواهد داشت. تنها داشتن یک محصول جذاب کافی نیست. امروزه بایستی از طریق کانال های متفاوتی اقدام به جذب مشتریان نمود.

از همین رو بر خلاف نظر برخی از کاربران و شرکت های طراحی وب سایت، هر صفحه ای ارزش سئو کردن را دارد. هر صفحه ای که قادر به جذب کاربران، سرگرم کردن آنها و تبدیل آنها به مشتریست، از دید سئو دارای اهمیت بالایی خواهد بود.

چرا سئو مهم است؟

تا اینجا متوجه شدیم که اغلب فعالیت های آنلاین کاربران با یک جستجو آغاز شده و از این رو جستجو دارای اهمیت زیادیست.

اما چرا سئو مهم است؟ آیا سئو یک نوع برنامه نویسی نیست؟ شنیده ام که پلاگینی برای آن وجود دارد. آیا گوگل و بینگ خودشان قادر به درک وب سایت من نیستند. اینها جملاتی هستند که اغلب از بین وبمسترها شنیده می شود.

بروزرسانی هایی مانند مرغ مگس خوار، پاندا، پنگوئن، رنک برین، موبایلگدون، موش کور، کبوتر و AMP همگی نشان از تلاش گوگل برای وفق دادن موتور جستجوی خود با نیاز کاربران است. این بروزرسانی ها به کاربران کمک می کنند تا به محتواهای مورد نظر خود دست یابند، اما درک آنها به همین سادگی ها نیست.

زمان زیادی از روزهایی که سئو تنها به داده های متا منتهی میشد گذشته است و امروزه فعالیت های زیادی در این راستا وجود دارد. هم اکنون وب سایت ها به اپلیکیشن هایی تبدیل شده اند که دارای ویژگی های متعددی بوده و موتورهای جستجو نیز خیلی خوب نمی توانند با این ویژگی ها (مانند angular یا react) ارتباط برقرار کنند.

سئو خوب امروزی

سئو خوب امروزه تنها شامل محتوا نبوده و در موارد زیر نیز به شما کمک می کند:

 • سامان دادن به نسخه های مختلف از یک صفحه
 • حل مشکلاتی که موجب مخفی شدن محتوا از دید موتورهای جستجو می گردد.
 • تنظیمات صحیح سرور
 • مشارکت با شبکه های اجتماعی، محتوا، تجربه کاربری
 • یافتن روش هایی برای افزایش سرعت وب سایت

یک سئو حرفه ای امروزی تنها به محدود به درک خواسته جستجو کنندگان نشده و تلاش می کند تا فضاهای خالی در بین بازار گسترده پیش رو را بیابد. یک متخصص سئو سعی می کند تا گزینه هایی را که در بین رقبا دست کم گرفته شده را یافته و بر روی آن تمرکز زیادی کند. بدین واسطه به نیازهایی از کاربران پاسخ می دهد که قبلا به آن توجه نمی شده است.

سئوکارهای حرفه ای از تکنیک های زیادی استفاده کرده و عناصری مانند محتوا، ساختار اطلاعاتی وب سایت، تجربه کاربری و بازاریابی را به یکدیگر متصل می کنند. هدف از همه این کارها ساخت چیزیست که مورد پسند کاربران و موتورهای جستجوست.

داستان های زیادی درباره افت ترافیک سایت پس از اقداماتی مانند طراحی مجدد یا تغییر سیستم مدیریت محتوای سایت وجود دارد. نمی توان این حقیقت را کتمان کرد که هر گونه تغییر در وب سایت ممکن است بر روی ترافیک آن تاثیر گذار باشد. اما می توان با در نظر داشتن سئو مطمئن شویم که این تغییرات موجب کسب نتایج مثبتی برای ما گردد.

در نهایت چرا مسئله جستجو مهم است؟

جستجو مهم است، چرا که کاربران برای ما مهم هستند.

همزمان با رشد تکنولوژی، کارشناسان سئو نیز با روش های جدید جستجو، دستگاه های جدید مورد استفاده و انواع جدید جستجو مواجه خواهند شد. اما سوالی که همیشه پا برجاست اینست که چرا کاربران دست به جستجو می زنند. اصل این فعل هیچگاه پاک نخواهد شد.

شاید روزی فرا برسد که همه فعالیت های ما بر بستر هوش مصنوعی قرار بگیرد، اما تا آن روز ما نیاز داریم که از ابزاری استفاده کنیم تا به حل مشکلات و انجام کارهای روزمره خود بپردازیم. در چنین شرایطی جستجو کردن همیشه جز اولین گزینه ها خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *