چرا سئو مهم است؟

امروزه سئو هر روز در حال مهم تر شدن است و هر وبمستر و صاحب وب سایتی می بایست معنای واقعی آن را درک کرده و از پتانسیل آن در هر کسب و کاری مطلع باشد.

بسیاری از برندها و کسب و کارها امروزه تا حدودی می دانند که به سئو در بازاریابی دیجیتال نیاز دارند و از مزایای آن آگاهند. سئو مطمئنا موجب هر چه بیشتر دیده شدن وب سایت شما می شود. اما ارزش نهایی سئو در چیست؟ در واقع چرا سئو مهم است؟

در ادامه به تعریف سئو پرداخته و سپس دلایلی را برای مهم بودن سئو و اینکه چرا کسب و کارها به آن نیاز دارند، مطرح خواهیم کرد.

سئو چیست؟

سئو یا SEO (بهینه سازی برای موتورهای جستجو) به صورت خلاصه به مجموعه قوانینی گفته می شود که صاحبین وب سایت ها با تبعیت از آنها می توانند به بهینه سازی وب سایت خود پرداخته و رتبه بالاتری را در نتایج جستجو کسب کنند.

به علاوه سئو موجب افزایش کیفیت وب سایت به واسطه افزایش سرعت سایت و کاربر پسند کردن آن می گردد. سئو در حالت کلی مجموعه ای از قوانین، مراحل و تنظیمات کنترلیست.

چرا سئو مهم است؟

در بازار رقابتی امروز، سئو بیش از پیش دارای اهمیت شده است. روزانه میلیون ها کاربر از طریق موتورهای جستجو به دنبال پاسخ پرسش ها و نیازهایشان هستند. اگر شما دارای وبسایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاینی هستید، سئو می تواند به رشد کسب و کار شما و رسیدن به اهدافتان کمک بزرگی کند.

در ادامه به بیان مهمترین دلایلی که نشان از مهم بودن سئو دارد می پردازیم.

1. نتایج جستجو اغلب بزرگترین منبع ترافیک سایت محسوب می شوند

نتایج جستجو یکی از بزرگترین نشانه های کارمدی یک سایت محسوب می شوند و موجب سرازیر شدن کاربران به سایت می گردند. همانطور که احتمالا نیز می دانید، گوگل بیشترین سهم را از بازار جستجو در بین رقبای خود مانند بینگ و یاهو در اختیار دارد.

این مسئله بدین معنی نیست که دیگر موتورهای جستجو در دیده شدن شما نقشی ندارد، بلکه صحبت سر این است که غالب جستجوها از طریق گوگل انجام می شود. در حال حاضر 75% جستجوها توسط گوگل صورت می گیرد. این مقدار نشان از اهمیت آن داشته و رعایت دستورالعمل های آن بسیار مهم است.

اما کاملا واضح است که 25 درصد باقیمانده از موتورهای جستجو نیز برای برندها دارای اهمیت است. گوگل پر بیننده ترین وبسایت جهان به شمار رفته و سرویس ایمیل آن با بیش از یک میلیارد کاربر، محبوب ترین سرویس ایمیل در دنیاست. همچنین یوتیوب نیز دومین موتور بزرگ جستجو در جهان به شمار می رود.

ما به طور واضحی می دانیم که اغلب انسان ها در دنیا به اینترنت دسترسی داشته و برای کسب اطلاعات، حداقل روزی یک بار از گوگل بازدید می کنند.

دیده شدن توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو همان چیزیست که برندها به آن علاقه مندند. سئو در کنار داشتن یک وب سایت خوب می تواند شما را به چنین سطحی برساند.

2. سئو موجب ایجاد اعتماد و اعتبار می گردد

هدف از هر گونه اقدامی در جهت سئو، ایجاد زیر ساخت های لازم برای یک وب سایت زیبا و با کیفیت است. وب سایتی از دید بازدیدکنندگان با ارزش بوده که کاربران تجربه خوبی از کار با آن کسب می کنند. سئو موجب هر چه بیشتر دیده شدن سایت در نتایج جستجو شده و بدین وسیله اعتبار برند شما نزد کاربران افزایش می یابد.

بخش های زیادی در مورد موتورهای جستجو وجود داشته که موجب افزایش اعتبار وب سایت می گردند. به علاوه فاکتورهایی که گفته شد، اعتبار کسب شده برای سایت به عوامل زیر نیز وابسته است:

  • بک لینک های با کیفیت
  • رفتار مثبت کاربران
  • سیگنال های مثبت برای تکنولوژی یادگیری ماشینی
  • محتوای بهینه و سئو داخلی خوب

مشکل در اینجاست که این اعتبار یک شبه به دست نمی آید. اعتبار یک سایت در طول زمان شکل می گیرد. ساخت یک برند معتبر نیاز به صبر، تلاش و فعالیت مستمر دارد. همچنین ارائه محصول و خدمات با کیفیت نیز در افزایش اعتماد مشتریان به شما موثر است.

3. سئو خوب به معنی تجربه کاربری بهتر است

هر وبسایتی علاقه مند است که رتبه بهتری داشته و در نتایج جستجو هر چه بیشتر دیده شود. افراد کمی وجود دارند که تجربه کاربری بهینه را جزیی از این مسئله می دانند.

گوگل یاد گرفته است که چگونه به ارزیابی تجربه کاربری یک سایت بپردازد و این تجربه کاربری از عوامل اصلی موفقیت یک سایت محسوب می شود. مشتریان می دانند که به دنبال چه چیزی هستند و در صورت عدم یافتن آن، وب سایت را ترک خواهند کرد. در نتیجه کارایی سایت با افت شدیدی مواجه خواهد شد.

گوگل با توجه به مشاهده رفتار کاربران در نتایج جستجو، به ارزیابی وب سایت ها می پردازد. گوگل در حالت کلی علاقه مند است که کاربران با حداقل کلیک به پاسخ پرسش های خود برسند. یک سئو با کیفیت می تواند موجب تجربه کاربری بهتری شده و برند ها را به موفقیت نزدیک تر کند.

4. سئو محلی به معنی افزایش مشارکت، ترافیک و نرخ تبدیل است

با افزایش استفاده از تلفن های هوشمند، ترافیک اینترنت دستگاه های موبایلی نیز افزایش یافته است. در این راستا نیز سئو محلی به یکی از عوامل مهم موفقیت کسب و کارهای کوچک و متوسط تبدیل شده است.

سئو محلی با هدف بهینه سازی کسب و کار شما برای جذب مخاطبین در مجاورت شما ایجاد شده است. کاربران بدین واسطه می توانند راحت تر شما را یافته و کسب و کار شما را یک قدم به موفقیت و کسب درامد نزدیک تر می کنند.

متخصصین سئو این کار را با استفاده از بهینه سازی وب سایت و محتوای آن انجام می دهند. این کارها شامل قید کردن نام محل شما و بک لینک ها انجام می گردد. همچنین لیست کردن نام کسب و کار در نقشه گوگل نیز کمک زیادی به آن می کند.

نقد و بررسی هایی که از یک برند در گوگل و سایر وب سایت ها انجام می شود نیز تاثیر زیادی در سئو محلی دارد.

5. سئو بر روی عادت خرید کاربران موثر است

مشتریان می توانند با استفاده از اینترنت به تحقیق درباره محصولات بپردازند. این یکی از بزرگترین مزیت های اینترنت از دید مشتری محسوب می گردد.

استفاده از تاکتیک های سئو در جهت معرفی محصولات و خدماتتان می تواند باعث تغییر در این بازی شود. همچنین این مسئله می تواند بدون شک بر روی عادت خرید کاربران به شکل مثبتی تاثیر گذار باشد.

برندها بایست بدانند که مشتریانشان در کجا قرار داشته و برای ارتباط با آنها در همان قسمت شروع به فعالیت نمایند. سئو موجب ایجاد این ارتباط بین کسب و کارها و مشتریان فعال در وب می گردد.

6. راهکاری سئو همواره در حال بروز رسانی هستند

بهره بردن از تاکتیک های سئو در وب سایت برندتان بسیار عالیست، منتها اگر به صورت مقطعی نباشد. یک وب سایت می بایست به صورت مستمر در زمینه سئو فعالیت داشته و همواره بروزرسانی گردد. در غیر صورت موانعی برای آن ایجاد خواهد شد که رشد آن را متوقف می کند.

نوع تکامل موتور های جستجو مخصوصا گوگل به گونه ایست که می بایست همواره خود را نسبت به تغییرات جدید سازگار کنیم تا بتوانیم در صفحه اول گوگل بمانیم.

گوگل سالانه هزاران تغییر را در الگوریتم خود ایجاد می نماید. اگر خیلی از این تغییرات عقب بمانید، ممکن است بازگشت به شرایط قبلی نیز بسیار دشوارتر گردد. در نتیجه برای این کار بهتر است که از خدمات دائمی یک سئوکار بهره بگیرید.

7. سئو به شما کمک می کند تا محیط وب را بهتر درک کنید

هم راستا شدن با وبی که همواره در حال تغییر است، چالشی بزرگ محسوب می شود. اما همگام شدن با سئو نیازمند سازگاری با تغییراتیست که تنها در حیطه جستجو اتفاق می افتد.

شناخت محیط وب و بررسی شرایط سایر وب سایت های رقبا می تواند درک خوبی از سئو و این بازار آنلاین ایجاد نماید.

8. سئو در مقایسه با دیگر روش ها ارزان است

مطمئنا هر راهکار خوبی نیازمند هزینه است. اما سئو در مقایسه با خیلی از روش های بازاریابی، نسبتا ارزان محسوب می شود. همچنین نتایج به دست آمده از آن نیز بسیار قابل توجه است.

هزینه کردن در سئو به منزله هزینه کردن در یک روش بازاریابی محسوب نمیشود، بلکه جزیی از هزینه های اساسی یک کسب و کار است. سئو به مانند آب، برای حیات کسب و کار شما ضروریست و مانند بسیاری از بخش های زندگی نیاز به توجه و سرمایه گذاری دارد.

9. سئو یک استراتژی بلند مدت است

سئو خوشبختانه تاثیر قابل توجهی بر درامد شما در سال اول اجرای خود خواهد داشت. بسیاری از اقداماتی که در سال اول سئو اتفاق می افتد تا سال های سال پابرجاست و از آن نفی خواهید برد.

با توسعه و تحول بازار بهتر است خود را با استراتژی های جدید همگام کنید. هر چه زمان بیشتری را برای سئو گذاشته و تلاش بیشتری در این مسیر کنید، مطمئنا در دراز مدت به برند معتبر تری در کسب و کار خود تبدیل خواهید شد.

10. سئو قابل سنجش است

با اینکه محاسبه بازگشت سرمایه در سئو نسبت به تبلیغات کلیکی سخت تر است، اما روش هایی وجود دارد که می توان با آنها به اندازه گیری و آنالیز بهره وری سئو پرداخت.

چالش بزرگ در این کار اینست که روش جامعی برای فهم ارتباط بین اقدامات صورت گرفته وجود ندارد. اما با این وجود تکنیک هایی وجود دارند که می توان بخشی از این نقاط را به یکدیگر متصل نموده و به آنالیز داده ها پرداخت.

برندها بایست بدانند که در حوزه دیجیتال مارکتینگ قبلا در چه نقطه ای بودند، هم اکنون در کجا قرار داند و در آینده قصد دارند که به کجا برسند. مخصوصا در حیطه سئو بهتر است که با فرد یا شرکتی به صورت دائمی همکاری کرده تا این موارد را زیر نظر داشته باشند.

11. سئو بازگشت سرمایه بیشتری نسبت به دیگر کانال های بازاریابی دارد

طبق آماری که از طریق وب سایت Search Engine journal منتشر شده است، سئو موجب تبدیل 14.6% بازدیدکنندگان به مشتری شده، در صورتی که این عدد برای سایر روش های تبلیغاتی (مانند تبلیغات) تنها 1.7% است.

12. سئو موجب شناخت کاربران و مشتریان می گردد

سئو موجب شناخت کاربران و عادت هایشان می گردد، چرا که معیارهای زیادی درباره بازدیدکنندگان سایت وجود دارد. شما بدین واسطه می توانید به منطقه جغرافیایی، علایق و دستگاه مورد استفاد کاربر پی ببرید. هم چنین می توانید بفهمید که کاربر از طریق جستجوی چه کلمات کلیدی به وب سایت شما وارد شده است.

12. رقبای شما نیز در حال سئو هستند

اگر کسب و کار شما دارای محصولات و خدماتیست که به صورت آنلاین جستجو می گردد، پس حتما وب سایت هایی برای این خدمات وجود داشته و صاحبین آنها در حال سئو هستند.

اگر شما نیز می خواهید از این قافله عقب نمانید، پس می بایست به سمت سئو و سرمایه گذاری در آن بروید. این تنها روشیست که می توانید موفقیت خود در آینده را تضمین نمایید، مگر اینکه اینترنت به کل از بین برود که چنین چیزی امکان ندارد.

13. مسئولین فروش نیاز به استراحت دارند، اما وب سایت ندارد

نتیجه بسیار مهم سئو اینست که بعد از کسب رتبه خوب در نتایج جستجو، وب سایت شما به صورت مداوم در دید مشتریان خواهد بود و روز و شب ترافیک دریافت می کند. این ترافیک نیز در خیلی از مواقع منجر به خرید خواهد شد.

عوامل انسانی برای فروش محصولات شما نیاز به بیدار ماندن دارند تا بتوانند به پاسخ به بازدیدکنندگان بپردازند، در صورتی که سئو می تواند منجر به این مسئله شود که شب و روز به فروش محصولات خود بپردازید.

14. سئو موجب ایجاد فرصت های جدید می شود

اجرای یک سئو با کیفیت همواره موجب ایجاد فرصت های جدید برای وب سایت و درخشیدن در حیطه های مختلف کسب و کار شما می گردد. اجرای چنین استراتژی سئویی در گرو داشتن تیمی قوی از متخصصین سئو می باشد که در بخش های مختلف سئو توانمند هستند.

هر چه یک برند واسطه سئو بیشتر دیده شود، مطمئنا فرصت های درامدزایی بیشتری برای آن ایجاد شده و موفقیت آن تضمین می گردد.

15. اگر در صفحه اول جستجو قرار نداشته باشید، هیچ کلیکی دریافت نمی کنید

در دنیای سئو این مسئله دیگر یک راز نیست. اگر در صفحه اول نتایج جستجو قرار نداشته باشد، شاید حتی یک کلیک نیز دریافت نکنید.

تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد که سه آیتم اول نتیجه جستجو، بیش از نیمی از کلیک ها را دریافت می کنند و 30% نتایج صفحه اول و دوم، روزانه هیچ کلیکی دریافت نمی کنند.

این آمار چه معنایی برای ما دارد؟

  • اگر در صفحه اول قرار نداشته باشید، بایست کاری کنید که به این جایگاه برسید.
  • هنوز هم مواردی وجود دارند که کاربر با جستجوی آنها، نتیجه مورد نظر خود را نمی یابد.

جمع بندی

اجرای یک سئو قوی و با کیفیت بر روی وب سایت برندها، همیشه برای آنها و تلاش هایشان در حیطه بازاریابی دیجیتال سودمند است. سئو به عنوان یکی از تکنیک های بازاریابی عصر جدید محسوب می شود، با این وجود نیاز برندها به این تکنیک کاملا ضروریست، چرا که در صورت عدم پذیرش این مسئله، رقبای بی نام و نشانشان، از آنها سبقت گرفته و آرام آرام آنها را حذف می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *