محتوای تکراری یا اصطلاحا Duplicate Content، محتواییست که در چند جا از اینترنت به طور یکسان وجود دارد. منظور از جا در اینجا، یک آدرس اینترنتی یا همان URL است. بنابراین اگر یک محتوای سایت شما در چند یو آر ال مشاهده گردد، با مشکل محتوای تکراری روبرو هستید.

در حالی که شاید محتوای تکراری باعث جریمه سایت شما نشود، اما در بسیاری از مواقع باعث افت رتبه سایت در نتایج جستجو می گردد. هنگامی که یک محتوای تقریبا یکسان در چند آدرس اینترنتی وجود دارد، برای گوگل دشوار می شود که از بین این آدرس ها، کدام یک را در هنگام جستجو به کاربران نشان دهد.

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری چیست؟

منظور لز محتوای تکراری، محتواییست که تقریبا کپی از محتوای دیگری بوده و در URL مستقلی ارائه می شود. حتی در صورت تفاوت خیلی کم نیز مسئله Duplicate Cantent ایجاد می شود. دقت داشته باشد که وجود بخشی از محتوا که در صفحات دیگری وجود دارد و اصلاحا کپی شده است، مسئله ای غیرقابل اجتناب است (به عنوان مثال نقل قول هایی که از دیگر صفحات کپی می شوند).

انواع محتوای تکراری کدامند؟

در حالت کلی محتواهای تکرارای به دو بخش دسته بندی می شوند:

 • محتوای تکراری داخلی به این معنی که یک محتوا در آدرس های متنوعی از همان وب سایت در دسترس است.
 • محتوای تکراری خارجی به این معنا که یک محتوا در دامنه های متفاوتی دیده می شود.

تاثیر محتوای تکراری در سئو چیست؟

محتوای تکرای از دید سئو، موتورهای جستجو و همینطور صاحبین وب سایت ها اهمیت زیادی دارد.

از دید سئو

گوگل به صورت رسمی اشاره ای مبنی بر جریمه کردن وب سایت های دارای محتوای تکراری نکرده است، اما چون در عمل محتواهای تکراری در نتایج جستجو نمایش داده نمی شوند، با چیزی همچمون جریمه مواجه میشویم. محتوای تکراری موجب گیج شدن گول شده و توانایی تشخیص آنها در انتخاب URL مناسب برای نمایش در نتایج جستجو را ابا اختلال مواجه می کند. در چنین شرایطی احتمال آن وجود دارد که صفحه اصلی که محتوا در آن تولید شده است در نتایج جستجو نمایش داده نشود.

از دید موتورهای جستجو

محتوای تکراری موجب سه مشکل اساسی برای موتورهای جستجو می گردد:

 1. آنها نمی دانند که کدام نسخه از محتوا را وارد شاخص اصلی خود کنند.
 2. آنها نمی دانند که میزان اعتبار محتوا را به یکی از آدرس ها اختصاص داده یا بین همه تقسیم کنند.
 3. آنها نمی دانند که کدامیک از آدرس ها را در SERP (صفحه نتایج جستجو)، نمایش دهند.

از دید صاحبین وب سایت ها

هنگامی که محتوای تکراری در سایت به وجود می آید، صاحبین سایت ها از افت رتبه سایت ضربه خواهند دید. این مسئله به دو قسمت تقسیم می شود:

 1. موتورهای جستجو برای نمایش بهترین نتایج، به طور نادری چند نسخه از یک محتوا را نمایش می دهند و بنابراین مجبور به انتخاب یکی از چند نسخه محتوا در سایت می گردند. این حالت موجب کاهش نمایش هر یکی از محتواهای تکراری در نتایج جستجو می گردد.
 2. سایر سایت ها نیز مجبورند یکی از چند نسخه لینک ها را انتخاب کنند، در نتیجه ارزش بک لینک کاهش پیدا می کند. در این حالت به جای اینکه وب سایت ها فقط به یک نسخه از محتوا لینک دهند، ناخواسته به چندین آدرس از آن محتوا لینک داده می شود و در نتیجه اعتبار بک لینک ها کاهش پیدا می کند. چون بک لینک ها یکی از فاکتورهای رتبه بندی صفحات محسوب می شوند، این مسئله بر تعداد نمایش یک محتوا در نتایج جستجو تاثیر منفی می گذارد.

نتیجه کلی: محتوای سایت شما از نمایش خوبی در نتایج برخوردار نمی شود و رقبایی که محتوای تکراری ندارند، از شما سبقت می گیرند.

چگونه مشکل محتوای تکراری ایجاد می شود؟

در بسیاری از موارد مشاهده شده، صاحبین سایت ها نقشی در تولید محتوای تکراری ندارند. اما این مسئله به معنی نبود آن نیست. حقیقت اینست که به طور متوسط، 29 درصد وب را محتوای تکراری تشکیل داده است.

در ادامه نگاهی به عوامل ایجاد محتوای تکراری می پردازیم که اغلب به صورت ناخواسته به وجود می آیند:

1. پارامترهای یو آر ال

پارامترها در یو آر ال صفحات یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد محتوای تکراری هستند. هم خود پارامترها و هم توالی ایجاد آنها در یو آر ال باعث ایجاد این مشکل می گردند.

مثال:

 • یو آر ال www.widgets.com/blue-widgets?color=blue، تکراری از یو آر ال www.widgets.com/blue-widgets است.
 • یو آر ال www.widgets.com/blue-widgets?color=blue&cat=3 تکراری از یو آر ال www.widgets.com/blue-widgets?cat=3&color=blue است.

همچنین، ID هایی که در هر ارتباط کاربران با وبسیات در یو آر ال ایجاد می شوند نیز می توانند موجب بروز محتوای تکراری شوند. در این حالت هر کاربر بعد از ورود به سایت، یک ID به آن نسبت داده شده و این ID در یو آر ال پدیدار می شود.

نسخه های پرینتی صفحات نیز موجب بروز Duplicate Content می گردند و به این واسطه چندین نسخه از یک صفحه ایندکس می شود.

2. نسخه های http و https، نسخه با www و بدون www یا نسخه دارای و بدون اسلش انتهایی

اگر سایت شما دارای دو نسخه با www و بدون www به شکل های www.site.com و site.com است و در هر دو نسخه یک محتوا وجود دارد، شما به همین سادگی محتوای تکراری ایجاد کرده اید. این مسئله درباره نسخه های http و https سایت نیز وجود دارد. اگر هر دو نسخه از سایت اجرا و مشاهده می شوند، مصداق محتوای تکراری هستند. همچنین اگر نسخه ای از محتوا هم با اسلش انتهایی در URL و هم بدون آن همزمان در دسترس باشد، محتوای تکراری ایجاد شده است.

3. محتوای کپی شده

محتوای سایت تنها شامل پست ها یا صفحات دارای مطلب شما نمی شوند. اطلاعات موجود در صفحه محصولات شما نیز جز محتوای سایت هستند. کپی کنندگان ممکن است، پست های شما را در هنگام انتشار سرقت کرده و در سایت خود منتشر کنند. همچنین بسیاری از فروشگاه های اینترنتی از اطلاعات داده شده از طرف تولید کننده آن در توضیحات محصولات استفاده کنند. این توضیحات احتمالا توسط سایت های دیگری نیز به کار برده شده است. هر دوی این حالات جز محتوای تکراری محسوب می شوند.

چگونه مشکل محتوای تکراری را حل کنیم؟

حل مشکل محتوای تکراری از این ایده آغاز می شود که کدام یک از آدرس ها، آدرس صحیح محتوا است. وقتی محتوایی در چندین آدرس ارائه می شود، می بایست برای موتورهای جستجو تفهیم شود که کدام آدرس صحیح است. سه راهکار برای انجام این کار عبارتند از: استفاده از ریدایرکت 301 به یو آر ال صحیح، تگ rel=canonical یا استفاده از بخش کنترل پارامترهای گوگل در کنسول جستجوی آن.

ریدایرکت 301

در بسیاری از موارد، بهترین راه استفاده از ریدایرکت صفحات تکراری به صفحه اصلیست. وقتی چندین صفحه مشابه را به یک صفحه ریدایرکت می کنیم، ارزش صفحه در رقابت با سایر صفحات دیگر سایت ها افزایش می یابد. در نتیجه رتبه صفحه در نتایج جستجو ارتقا داده می شود.

Rel=canonical

راهکار دیگر در برخورد با محتوای تکراری استفاده از تگ rel=canonical در صفحات تکراری است. این تگ به موتورهای جستجو اعلام می کند که این صفحات در واقع کپی از یک صفحه اصلی هستند و اعتبار آنها می بایست به آن صفحه اصلی منتقل شوند.

تگ rel=canonical در واقع بخشی از کد HTML در <head> وب سایت و به شکل زیر است:

<link rel=”canonicalhref=”https://radzad.com/” />

تگ rel=canonical می بایست به قسمت هد کد HTML تمام صفحات تکراری اضافه شده و یو آر ال اصلی نیز قید گردد. دقت کنید که کوتیشن ها را حتما قرار دهید. این تگ مانند ریدایرکت 301، تقریبا تمام اعتبار صفحه را به صفحه اصلی منتقل کرده و به خاطر اینکه در سطح صفحه اجرا میشود (نه در سطح سرور)، مدت زمان کمتری برای تاثیر گذاری نیاز دارد.

با استفاده از افزونه MozBar در مرورگر کروم، می توان در هر صفحه ای که هستید، یو آر ال اصلی آن را مانند شکل زیر مشاهده کنید.

متای Noindex

متا تگی که در ابنجا بسیار کارامد است و در برخورد با صفحات تکرای می تواند مفید باشد، متا تگ Robots با مقدار “noindex, follow” می باشد. با قرار دادن این تگ در قسمت <head> صفحات تکراری می توان از ایندکس شدن آنها توسط موتورهای جستجو جلوگیری کرد.

فرمت کلی این متا تگ به شکل زیر است:

<meta name=”robots” content=”noindex,follow”>

این متا تگ به موتورهای جستجو اجازه می دهد که لینک های درون صفحات تکراری را پایش کرده اما خود آن صفحات ایندکس نگردند. دادن اجازه دسترسی به گوگل از بابت پایش صفحات تکراری از اهمیت برخوردار است، حتی اگر به گوگل اعلام می کنید که آن را ایندکس نکند. گوگل به صورت ضمنی اعلام کرده است که از محدود کردن دستری ربات های آن به پایش صفحات هر چند تکراری جلوگیری نکنید. موتورهای جستجو علاقه مندند که هر چیزی در سایت را مشاهده کنند. این قابلیت به آنها اجازه می دهد که در شراط مبهم تصمیمات درستی بگیرند.

استفاده از نو ایندکس کردن در صفحاتی مانند صفحه بندی ها، بسیار مفید است و از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری می کند.

دامین ارجح و کنترل پارامترها در کنسول جستچوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل به صاحبین سایت ها اجازه می دهد که از بین نسخه با www و بدون www، نسخه انتخابی خود را برای پایش و ایندکس توسط ربات های گوگل انتخاب کنند. همچنین می توان پارامترهایی که نیازی به پایش ندارند را نیز در قسمت مربوطه مشخص کنند.

بسته به ساختار یو آر الی سایتتان و عوامل ایجاد محتوای تکراری، استفاده از راهکارهای انتخاب یو آر ال ارجح و کنترل پارامترها می تواند بسیار کارامد باشد.

اشکال اصلی در استفاده از کنترل پارامترها به عنوان تنها راه حل رفع مشکل محتوای تکراری اینست که این سیستم فقط در گوگل کاربرد دارد و هر یکی از قوانین تعریف شده در آن ،توسط دیگر موتورهای جستجو مانند بینگ، دیده نمی شود. به همین دلیل شما می بایست به وبمستر هر یک از موتورهای جستجو رفته و تنظیمات مربوط به کنترل پارامترها را انجام دهید.

دیگر راهکارها در برخورد با مشکل محتوای تکراری

 1. در استفاده از لینک های داخلی در سایت از یک فرمت ثابت استفاده کنید. به عنوان مثال اگر نسخه انتخابی سایت شما بدون www است، تمام لینک های داخلی را نیز بدون www نوشته و از استفاده از نسخه های با www خودداری کنید.
 2. در هنگام به کاربردن لینک های سایت در سایر سایت ها مطمئن شوید که از نسخه اصلی لینک ها استفاده می شود و از به کاربردن سایر لینک های تکراری پرهیز کنید.
 3. برای ایجاد یک لایه امنتیتی بیشتر برای محتوایتان در هنگام سرقت شدن توسط کپی کنندگان، تگ کانونیکال را در صفحه اصلی نیز به کارببرید. این کار موجب خنثی شدن تاثیر کپی مطالب توسط سرقت کنندگان آن می شود. با اینکه همه کپی کنندگان از کد صفحات در جهت کپی کردن مطالب استفاده نمی کنند، اما هنوز بسیار از آنها از این تکنیک بهره می برند. به کار بردن تگ کانونیکال، موجب خنثی شدن تاثیر کپی مطالب توسط آنهایی می گردد که از کد صفحه استفاده می کنند.

16 نظر در “محتوای تکراری (Duplicate Content) چیست؟

 1. وحید گفت:

  با سلام و احترام،
  یک سوال از شما داشتم. بنده با مسئله محتوای تکراری روبرو شده ام، به این صورت که در category ها در صفحه بندی به مشکل خورده ام. گوگل پیغام داده که محتوا صفحه 1 با 2 یکی است. در صورت امکان بفرمایید چکار بیاد بکنم؟
  با سپاس

  1. radzad گفت:

   در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا جوملا، صفحات آرشیو شده در دسته بندی ها، دارای عنوان و متا دیسکریپشن یکسانی هستند. به همین دلیل در بخش HTML Improvement از گوگل سرچ کنسول، این موضع به شکل خطا و محتوای تکراری گزارش می شود. در راستای حل این مشل دو راهکار اساسی وجود دارد: یک اینکه صفحات دوم به بعد آرشیو دسته بندی را نو ایندکس کنید، دوم اینکه از شماره صفحه در عنوان و متا دیسکریپشن صفحات استفاده کرده و همزمان از rel=next و rel=prev نیز بخش هد صفحات استفاده کنید. در مورد این بحث به طور مفصلی در مطلب سئو و صفحه بندی صحبت کرده ایم.

 2. Rokhkadeh channel گفت:

  در مورد تگ کنونیکال، اگر فقط قسمتی از مطلب ما تکراری باشد (مثلا یک سری محصول مانند موبایل یا لپ تاپ که همه از یک سری و مربوط به یک کمپانی هستند، اما مدل های آنها متفاوت است، ممکن است چند سطری از توضیحات کلی آنها کاملا مشابه باشند اما در جزییات متفاوت هستند) اگر بدون کد نویسی و تنها با افزونه یواست بخواهیم به آنها تگ کنونیکال رو بدهیم، کل صفحه محصول این تگ رو میگیرد، پس در این موارد راهکار چیست؟ معمولا خیلی کم پیش میاد که ما عینا دو مطلب مشابه در سایت منتشر کنیم، پس کارایی اون قسمت افزونه جهت مطالب داخل سایت چیست؟ برای مطالبی که از خارج سایت کپی شده باشه قابل فهم است؟

  1. radzad گفت:

   تگ کنونیکال در قسمت Head صفحه تعریف شده و در نتیجه بر روی کل صفحه اعمال می شود. به عبارتی برای یک بخش از محتوا نمیتوان این تگ را به کار برد، چرا که در تعریف آن چنین چیزی گنجانده نشده است. به همین دلیل پیاده سازی آن در یواست سئو در سطح صفحه است.

 3. مجتبی صداقت گفت:

  سلام خسته نباشید. دستتون درد نکنه اما من همچنان یک سوال دارم که نتونستم جوابش رو پیدا کنم:

  من برای سایت خودم یک معماری تعریف کردم با توجه به میزان جستجوهای داخل گوگل به صورت زیر:

  خانه > زیورآلات > طلا و جواهر > زیورآلات طلا زنانه > انگشتر طلا زنانه

  یک مقاله نوشتم با عنوان بررسی انگشتر طلا مدل 4005 و در دسته بندی انگشتر طلا زنانه قرار دادم.

  از اونجای که میخوام این مقاله در آپر کتگوری ها هم نشون داده بشه، اون رو داخل دسته بندی های زیورآلات طلا زنانه، طلا و جواهر و زیورآلات هم قرار دادم. (البته که url یکی هست همه جا)

  میخواستم ببینم که اگر من این روال رو داخل سایت پیش بگیرم گوگل محتوای دسته بندی های بالاتر رو داپلیکیت کانتنت حساب میکنه؟

  این نکته رو هم بگم که در مجموعه زیورآلات حداقل 3 تا دسته بندی دیگه هم دارم، زیر مجموعه طلا و جواهر دسته بندی مردانه و زنانه رو دارم و زیر مجموعه دسته بندی های مردانه و زنانه دسته بندی های مختلف دیگه ای رو هم دارم.

  این رو برای این گفتم که بگم محتوای که داخل آپر کتگوری ها نشون داده میشه شامل تمام زیر مجموعه های خودش میشه.

  میخواستم ببینم اینجوری گوگل محتواهای داخل دسته بندی ها رو داپلیکیت کانتنت تشخیص نمیده؟ مشکلی از این نظر برای سایت پیش نمیاد؟

  1. radzad گفت:

   سلام، معمولا در این سبک معماری ها، هر چه به لایه های زیرین دسته ها میرویم طبیعیه که از تعداد محصولات کاسته میشه و قصد شما هم کمک به کاربران در جهت یافتن آسانتر محصول مورد نظرشان هست. بنابراین بحث داپلیکیت کانتنت در سناریوی شما به طور طبیعی مطرح نیست.

 4. پیمان گفت:

  من سایتم آموزشیه و همیشه در همه مقاله ها سه چهار تا خط متن تکراری میذارم. آیا برای سایت مشکلی پیش میاد به خاطر اون سه چهار خط تکراری؟ از یوست سئو استفاده میکنم و سایتم وردپرسه. آیا نیازه که کل برگه رو کنونیکال بدم در صورتی که اصلا با سایر مقاله ها شباهت موضوعی ندارند؟

  1. radzad گفت:

   در مقایسه دو مطلب که هر کدام به عنوان مثال 3000 کلمه محتوا دارند، احتمالا وجود دو یا سه خط تکراری مشکلی ایجاد نمیکنه. استفاده از تگ Canonical شروط خاص خودش رو داره و به نظر نمیاد در سناریو شما نیاز به استفاده باشه.

 5. علی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ی سوال داشتم میخواستم بدونم برای یک مقاله ای که مینویسم حتما لازمه ویدیو اختصاصی تولید کنم؟ یعنی اگر فیلم مرتبط با مقاله از یوتیوب دانلود کنم و ترجمه کنم و در سایت بزارم مشکلی داره؟ گوگل محتوای تکراری تشخیص میده؟
  منظورم اینه ویدیو های زبان اصلی دانلود کنم و با زیرنویس فارسی در سایتم قرار بدم داپلیکیت کانتنت محسوب میشه؟
  و اینکه در کل حتی ویدیو های فارسی زبان هم در سایتم بزارم داپلیکیت محسوب میشه یا خیر؟

  1. امیرحسین گفت:

   تا اونجا که گفته شده گوگل در درک محتوا تصویری قوی نیست و نمیتونه محتوای تکراری رو در این زمینه خیلی شناسایی کنه.
   اما اگه منطقی به قضیه نگاه کنیم، شما با اضافه کردن زیرنویس دارین محتوای جدید و نسبتا اورجینالی رو برای کاربران منتشر می کنید و گوگل نبایست از این کار ناراضی باشه، چرا که کاربران محتوای زیرنویس شده رو دوست دارند.

 6. لعیا گفت:

  من دارم یه سایت رو راه اندازی می کنم که بیشتر اطلاعات این سایت کپی پیس هستش. تو مطالب مفید شما که در سایتتون ارایه داده بودین ذکر شد این کار باعث میشه جایگاه شما بi پایین ترین حد خودش برسه. راهکاری رو ارائه بفرمایید ممنون میشم.

  1. radzad گفت:

   راهکارش سادست: از مطالب اورجینال استفاده و از کپی کردن پرهیز کنید. در سئو ما نیاز به محتوای یونیک داریم. ایجاد یک سایت با‌ ارزش هم طبیعتا نیاز به صرف زمان و انرژی داره.

 7. mehdi گفت:

  عکسی تو سایت قرار میدم کپی هستش چطوری عکسو شخصی سازی کنم که گوگل کپی به حساب نیارتش؟

  1. radzad گفت:

   راهکاری نداره، اگر وب سایت و کسب و کارتون براتون مهمه، از عکس های اورجینال استفاده کنید.

   1. mehdi گفت:

    تگ آلت،واتر مارک یا بوک مارک هیچ تاثیری نداره؟

    1. radzad گفت:

     خیر. سعی در فریب گوگل نداشته باشید، گوگل مجهز به هوش مصنوعی پر قدرتیه و این گونه راهکارها، جواب نمیده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.