• تماس با ما: 91322110-021
 • ایمیل به ما: info@radzad.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


سئو چیست؟ منظور از بازاریابی SEO چیست؟

آیا میخواهید بدانید که سئو چیست؟ برای شروع پیشنهاد می کنیم که ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

آیا می توانید حدس بزنید که روزانه چند پست در اینترنت منتشر می شود؟ نظری دارید؟

تنها کاربران وردپرس روزانه 2 میلیون پست در اینترنت منتشر می کنند. این مسئله بدین معنیست که هر ثانیه 24 پست در اینترنت انتشار می یابد. به عبارت دیگر از ابتدا تا همین جای مطلب که شما در حال خواندن آن هستید، 216 پست در اینترنت توسط کاربران وردپرس منتشر شده است.

این عدد تنها به کاربران وردپرس محدود شده و در صورتی که تمام وبسایت ها را در نظر بگیریم، این عدد بسیار بزرگتر نیز خواهد شد. این حجم از پست ها احتمال دیده شدن پست شما توسط کاربران اینترنت را کاهش می دهد، اما برای به موفقیت رساندن یک وبسایت، مجبورید که در رقابت با دیگر سایت ها شرکت کنید.

برای هر یک از مطالب وبسایت رادزاد که شاید تهیه آنها و انتشارشان 5 تا 10 ساعت طول بکشد، تنها 10 دقیقه زمان برای بهینه سازی آن می تواند تاثیر زیادی بر روی هر چه بیشتر دیده شدن آن داشته باشد. جای تعجب ندارد که کلمه سئو تنها در ایران ماهانه بیش از 150 هزار بار جستجو می گردد. این عدد در مقیاس بین المللی برای کلمه SEO، حول و حوش چند میلیون جستجو در ماه است.

سئو چیست

طبق آمارها کاربران روزانه بیش از 2.2 میلیون جستجو را در گوگل انجام می دهند. این مقدار تنها مختص گوگل است و اگر سایر موتورهای جستجو را نیز در نظر بگیریم، به عدد بسیار بزرگتری خواهیم رسید. بنابراین حضور یا عدم حضور یک سایت در صفحه اول گوگل می تواند به افزایش رونق یا ورشکسته شدن یک کسب و کار آنلاین منجر شود.

اما در واقع منظور از سئو چیست؟

احتمالا تاکنون به این مسئله پی برده اید که سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد و به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجوست. اما در حقیقت چه چیزی را بایست بهینه کنیم؟

آیا بهینه سازی مختص طراحی سایت است؟ یا اینکه شامل نوشته ها نیز می باشد؟ آیا لینک ها هم نیاز به بهینه سازی دارند؟

پاسخ به این سوال ها مثبت است و بیشتر از این ها را نیز شامل می گردد.

اجازه دهید از ابتدا شروع به تعریف سئو کنیم.

لیست محتوا:

معنی سئو چیست؟

طبق وبسایت ویکیپدیا، سئو به مجموعه فرایندهایی گفته می شود که بر روی دیده شدن صفحات یک وبسایت در نتایج غیر پولی جستجو تاثیر گذار است.

بسیار خب، حال به تعریف بهتر سئو می پردازیم:

سئو به فرایند بهینه سازی محتوای آنلاین گفته می شود به گونه ای که موجب افزایش جذابیت آنها برای موتورهای جستجو شده و در نتیجه، آن محتوا در هنگام جستجوی عبارتی به خصوص، در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

حال به تفکیک بیشتر این تعریف می پردازیم:

وقتی پای سئو به وسط کشیده می شود، شما هستید و موتورهای جستجو و کاربر جستجوگر. اگر شما مطلبی درباره "نحوه پخت لازانیا" در وبسایت خود منتشر کرده اید، انتظار دارید که موتورهای جستجو (در 90 درصد مواقع هدف ما، گوگل است) در هنگام جستجوی عبارت "پخت لازانیا"، صفحه مورد نظر از سایت شما را به کاربران، در بالای نتایج جستجو نمایش دهد.

سئو به جادویی گفته می شود که شما می بایست بر روی آن کار کرده تا گوگل را مجاب به دوست داشتن مطالب سایت خود کنید و در نتیجه گوگل آن را در نتایج اولیه صفحات جستجو به ازای کلمات کلیدی مرتبط قرار دهد.

در ادامه ما میخواهیم به صورت عمیقتری به کاوش مفهوم سئو بپردازیم.

مقدمه سئو

حال این جادوی سئو چه شکلیست و چرا از اهمیت برخوردار است؟

همانطور که ذکر شد، اغلب فعالیت آنلاین کاربران با یک جستجو آغاز شده و نزدیک به 75 درصد جستجو ها از از طریق گوگل انجام می گردد. همچنین پنج آیتم اول نتایج گوگل، 67 درصد تمام کلیک ها را به خود اختصاص می دهند. با کنار هم گذاشتن این دو حقیقت مطمئنا به اهمیت سئو پی خواهید برد.

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

در فضای آنلاین یک جک مرتبط با این موضوع وجود دارد که به گونه ای بیان کننده اهمیت حضور در صفحه اول نتایج گوگل است: "اگر نیاز به مکانی برای مخفی کردن یک جسد دارید، آن را در صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل قرار دهید!"

اگر پست های وبلاگ شما یا صفحه محصولات فروشگاه اینترنتیتان در صفحات دوم به بعد نتایج جستجو قرار دارد، در حقیقت هیچ رتبه ای کسب نکرده و شانسی برای دیده شدن ندارید.

اما برای اینکه چگونگی قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو را یاد بگیریم، ابتدا می بایست با نحوه کار موتورهای جستجو آشنا شویم.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

حال که با مبانی سئو آشنایی کوچکی پیدا کرده اید، نگاه دقیقتری به جزییات آن می کنیم.

با اینکه الگوریتم رتبه بندی گوگل و 200 فاکتور موثر در آن تاکنون افشا نشده است، اما کارشنان سئو، بسیاری از آن ها را تا حدودی شناسایی کرده اند. در مطلب فاکتورهای رتبه بندی گوگل، مهمترین آنها بیان شده است.

اما در ابتدا نیاز است که یک مطلب را مستقیما اعلام کنیم. در حالت کلی دو نوع فعالیت در سئو وجود دارد و از همین ابتدا می بایست سمت مورد نظر خود را تعیین کنید.

سئو کلاه سفید در برابر سئو کلاه سیاه

اگر به سئو نگاه های یک شبه دارید، احتمالا در نهایتا کارتان به سئو کلاه سیاه خواهد کشید. این نوع سئو تنها بر روی موتورهای جستجو متمرکز بوده و کاربران حقیقی را در نظر نمی گیرد. روش هایی برای شکستن قوانین وجود دارند که می توان تنها با خرج کردن مقداری پول، به افزایش سریع رتبه سایت دست یافت.

نتیجه نهایی این گونه فعالیت های اسپم پس از کسب نتایج غیر طبیعی، جریمه شدن سایت خواهد بود. این گونه فعالیت ها برای کسب و کارهایی که آینده ای را برای خود تصور می کنند، مناسب نیست.

در این گونه فعالیت ها معمولا بایست هزینه های را متقبل شوید و از آنجا که موتورهای جستجو همواره در حال به روز رسانی هایی برای مقابله با این گونه فعالیت ها هستند، همیشه می بایست به دنبال راهی برای دور زدن قوانین جدید باشید.

در نقطه مقابل سئو کلاه سفید وجود دارد که روشی برای ساختن یک کسب و کار آنلاین پایدار می باشد. اگر مشغول سئو با این روش ها هستید، مطمئنا تمرکز شما بر روی کاربران خواهد بود. سعی شما همواره مبتنی بر ارائه بهترین محتوا و در دسترس قرار دادن آن به شکلیست که مورد پسند موتورهای جستجو نیز هست.

مقایسه سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه 

شاید نیاز به گفتن نباشد، اما ما در اینجا فقط به صحبت درباره سئو کلاه سفید خواهیم پراخت. سمت و سوی خود را از بین سئو کلاه سیاه و کلاه سفید، هوشیارانه انتخاب کرده تا در آینده تاسف نخورید.

متاسفانه همیشه آنطور که به نظر می رسد ساده نیست. همانطور که میدانید زندگی مطلقا سیاه یا مطلقا سفید نیست. همین مسئله ای در سئو نیز وجود دارد. چیزی بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه وجود دارد که ما از آن با نام سئو کلاه خاکستری یاد می کنیم.

در سئو کلاه خاکستری هدف شما فریب دادن شخص یا به بازی گرفتن الگوریتم های جستجو نیست. با این حال این روش ها، امتیازات خود را به همراه دارد.

استانداردهای گوگل هیچگاه برخلاف آنطوری که گوگل علاقه مند به باور داشتن شما بر آنهاست، کاملا مطلق نیستند. حتی بعضی مواقع ممکن است کمی متناقض نیز به نظر برسند. به عنوان مثال گوگل اعلام کرده که آنها علاقه مند به پست های مهمان برای لینک سازی نیستند.

اما اگر برای توسعه و رشد برند از پست های مهمان بهره ببریم، در حال انجام کار اشتباهی هستیم؟ اگر با استفاده از پست های مهمان، کاربران بیشتری را از وجود خود آگاه کرده و ترافیک زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنیم، باز هم کار غلطی انجام داده ایم؟ این موارد دلایل مشروعی برای استفاده از پست های مهمان هستند و ما به شخصه تا حدی آنها را پیشنهاد میکنیم.

مطمئنا افرادی هستن که با اظهار نظر قبلی مخالفت کنند. این موضوع کاملا طبیعیست. وجود همین گونه اختلافات است که بازاریابی آنلاین و به خصوص سئو را به حوزه ای سرگرم کننده نیز تبدیل کرده است. دیجیتال مارکتینگ بیشتر شبیه به یک بازیست و افراد می توانند از راه های مختلفی به پیروزی برسند.

سئو همواره در حال تغییر است و قوانین منتسب به آن نیز دائما تغییر می یابند. به علاوه بیشتر چیزی که ما از آنها با عنوان قوانین سئو یاد می کنیم، پیش بینی هایی بر مبنای سئو هستند و با تکیه بر اکثریت موارد و نه همه آنها به دست آمده اند.

به همین دلیل فضای بزرگی برای سئو کلاه خاکستری وجود دارد که می توان دزدکی در آنها حرکت کرد. بعضی از تکنیک های لینک سازی کلاسیک مانند استفاده از صفحه پذیرش دانشگاه ها برای ساخت بک لینک، جز این روش ها به حساب می آیند. بعضی از افراد اعلام می کنند که این روش هنوز کار می کند، اما بسیاری نیز آن را منسوخ شده می دانند. در اغلب موارد به این مسئله بستگی دارد که چگونه دست به استفاده از این روش ها زده اید.

سئوکار های مشهور دنیا مانند Ross Hudgens بسیار درباره تاکتیک های قابل ارزیابی لینک سازی صحبت می کنند. تمام تاکتیک های بازاریابی در صورتی که انتظار بازگشت سرمایه را داریم، می بایست قابل ارزیابی باشند. اما مشکلی درباره این تصور وجود دارد.

تقریبا هر تاکتیک قابل ارزیابی در لینک سازی بسته به نوع انجام آن، در لبه مرز با سئو کلاه سیاه قرار دارد. Ross Hudgens در وبسایت خود مثالهایی ارائه کرده که حتی برندهای بزرگ نیز مانند New York Tims نیز از روش های کلاه خاکستری بهره می برند. به صورت فنی میتوان این کار را خلاف قوانین گوگل دانست.

ساخت بک لینک در بعضی از کسب کار ها مانند تکنولوژی و تغذیه کار آسانیست. وبلاگ های بسیاری هم اکنون در حال فعالیت و انتشار محتوا در این باره هستند. اما آیا این وضعیت درباره کمپانی های تولید مکمل های غذایی نیز برقرار است؟

آیا میدانید که سرویس بازاریابی ایمیلی MailChimp به برندهای مکمل های غذایی اجازه استفاه از سرویس خود را نمی دهد؟ آنها چگونه می توانند با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کرده و درامد خود را افزایش دهند؟

این مسئله در مورد کسب و کارهای خاص مانند شرط بندی نیز وجود دارد. این گونه سایت ها شانسی ندارند که یک وبلاگ نویس معروف، به شکلی مبالغه آمیز شروع به تعریف از آنها در وبسایت خود کند.

بعضی مواقع پیش می آید که شما بخواهید شانس خود را امتحان کنید. موسسات حقوقی نیز جز همین دسته بوده و در گرفتن بک لینک های با کیفیت از شانس کمی برخوردارند. به همین دلیل است که آنها مطابق نمونه ای که ذکر کردیم، از تکنیک های ساخت بک لینک در صفحه پذیرش دانشگاه ها استفاده می کنند.

مشکل دیگری که وجود دارد اینست که موتورهای جستجو به اندازه کافی خوب عمل نمی کنند و در رتبه بندی ها مشکلاتی دارند. البته الگوریتم های جدید مانند رنک برین به طور چشم گیری این مشکل را حل کرده است.

این مسئله موجب شده که افرادی مانند Glenn Alsop انجام تاکتیک های کلاه خاکستری مانند شبکه های وبلاگی خصوصی را بر خلاف قوانین گوگل پذیرفته اند. Glenn Alsop به عنوان مثال به صفحه ای از نتایج جستجو در عبارت Future of blogging اشاره کرده است.

سایت او در انتهای نتایج جستجو قرار دارد. اما او در ادامه اذعان کرده است که:

 1. بک لینک های آن صفحه نسبت به دیگر رقبا بیشتر است.
 2. اعتبار دامنه او نسبت به دیگر رقبا بیشتر است.
 3. ساختار داخلی صفحه نسبت به رقبا بهتر است.

اما واقعا چه اتفاقی افتاده است؟ چه توضیحی می توان برای این مسئله داشت؟

گوگل به صورت کلی اعلام کرده که این سه فاکتور جز مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی رتبه بندی صفحات هستند و سئوکاران نیز بر این مسئله اتفاق نظر دارند. اما با این وجود در حالت عملی این اتفاق نیفتاده است.

ظاهرا شما می توانید کمی سیستم گوگل را به بازی گرفته و بعضی موارد را تا حدی شبیه سازی کنید. این مسئله آنقدرها هم آنطور که به نظر می رسد بد نیست، اما مشکل همچنان پا برجاست.

سال گذاشته اقای Larry Kim موسس وب سایت WordStream پیش بینی کرد که در سال آینده نرخ کلیک (CTR) تاثیر بیشتری بر روی رتبه بندی سایت ها خواهد داشت. او پیش بینی کرد که شبیه سازی مشارکت کاربران مانند افزایش نرخ کلیک به یکی از تاکتیک های کلاه خاکستری تبدیل خواهد شد.

ما در اینجا قصد قضاوت درباره خوب یا بد بودن سئو کلاه خاکستری را نداریم. انتخاب یا عدم انتخاب آن به تصمیم خود شماست. ما در حال صحبت درباره چیزی هستیم که شما کمتر درباره آن می شنوید.

بسیاری از رقبای شما هر کاری را برای رسیدن به نتایج بالای گوگل انجام می دهند و این کار موجب محو شدن شما از نتایج جستجو خواهد شد. بنابراین می بایست تصمیم بگیرید که چه مسیری را در سئو طی خواهید کرد و قادر به پذیرش چه مقدار ریسک هستید.

مقایسه سئو داخلی و سئو خارجی

سئو را می توان به دو قسمت سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم کرد.

سئو داخلی بر روی فاکتورهایی از رتبه بندی گوگل متمرکز است که مستقیما به وضعیت صفحه مورد نظر برای بهینه سازی وابسته است. مانند هدینگ ها، محتوا و ساختار صفحه.

سئو خارجی بر روی فاکتورهایی متمرکز است که گوگل در خارج از سایت شما به آن توجه می کند. این فاکتورها به دیگر منابع مانند شبکه های اجتماعی، وبلاگ های فعال در زمینه کاری شما و سابقه فرد جستجو کننده وابسته است.

این دو دسته بندی سئو متفاوت از یکدیگر هستند، اما الزاما می بایست در هر دو بسیار خوب عمل کرد. برای درک بهتر این ماجرا مثالی را خدمتتان عرض می کنیم.

تصور کنید که شما صاحب خانه ای با یک باغچه در رو به روی آن هستید و یک مسیر نیز از درب بیرونی خانه تا خود خانه وجود دارد که از این باغچه می گذرد. دو سناریو زیر را در نظر بگیرید.

سناریو اول: داخل خانه شما به طرز شگفت انگیزی تمیز بوده اما حیاط آن بسیار شلوغ و کثیف است. چیزی که در این سناریو اتفاق می افتاد این است که با وجود داشتن تمیز ترین خانه از داخل، اما به دلیل کثیف بودن بیرون آن، کسی وارد این خانه نمی گردد.

این مثال همانند عدم انجام سئو و بهینه سازی خارجی سایت است. شاید سایت شما محتوا و ظاهر بسیار خوبی داشته باشد، اما به گونه ایست که هیچ کس اعتباری برای آن قائل نمی گردد. کسی وبسایت پر محتوای شما را نمی بیند چرا که ترافیکی کسب نمی کنید.

سناریو دوم: حیاط خانه بسیار تمیز، اما داخل خانه پر از هرج و مرج و شلوغی است.

حال شرایط را بالعکس کنید. باغچه شما بسیار تمیز و زیباست و افراد زیادی را به سمت آن جلب می کند. اما داخل خانه مانند یک منطقه جنگ زده است و بازدیدکنندگان بعد از چند ثانیه کوتاه آن را ترک می کنند.

هنگامی که کاربری درست پس از ورود به یکی از صفحات سایت آن را ترک کند، گوگل آن را به منزله فرار کاربر می داند. هر چه میزان این فرار (بانس ریت) بیشتر باشد (تعداد کاربرانی که به سرعت و بعد از دیدن تنها یک صفحه از سایت آن را ترک می کنند)، گوگل رتبه پایین تری به آن صفحه خواهد داد.

به همین دلیل است که انجام سئو داخلی و سئو خارجی به همراه یکدیگر ضروریست. در ادامه نگاهی به هر دو می اندازیم.

سئو داخلی

چهار مورد در سئو داخلی وجود دارند که بیشترین اهمیت را به خود اختصاص داده اند. اولین و مهمترین فاکتور در سئو داخلی، محتواست.

1. محتوا

احتمالا تاکنون جمله معروف محتوا پادشاه است را شنیده اید. بیل گیتس این مسئله را در سال 1996 پیشبینی کرد و این موضوع همچنان برقرار است. اما چرا محتوا پادشاه است؟

به این خاطر که کاربر استفاده کننده از موتور جستجوی گوگل وقتی خوشحال و راضی می شود که نتایج مورد نیاز خود را به بهترین شکل ممکن مشاهده می کند.

هنگامی که شما عبارت آسانترین و بهترین ساندویچ خانگی چیزبرگر را جستجو می کنید، گوگل تمام انرژی خود را برای ارائه نتایجی که آنها را بهترین دستورالعمل های تهیه چنین ساندویچی می داند، می گذارد. برای چنین منظوری نیز به جستجوی تمام محتوای وب می پردازد.

گوگل تنها به دنبال سریعترین دستور تهیه این غذا نمی پردازد، بلکه آسان بودن دستور تهیه نیز اهمیت بسیار فراوانی دارد. شاید هم فست فود هایی که چنین غذایی را نیز برای فروش گذاشته اند را به شما معرفی کند. گوگل تمام تلاش خود را می کند تا بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد.

تمام هم و غم گوگل ارائه بهترین تجربه کاربری است تا عالی ترین محتوا را برای شما به نمایش گذارد. این مطلب بدین معنیست که وظیفه شماره یک شما برای انجام بهترین سئو، ایجاد محتوایی با کیفیت است. مطمئنا این وظیفه خسته کننده بوده و زحمت زیادی را می طلبد.

سئو تفاوت چندانی با دیگر انواع مهارت ها ندارد: بهترین نتایج همواره با تلاشی بسیار سخت به دست می آیند. بهترین نوع بازاریابی نیز نمی تواند یک محصول بد را به فروش برساند. به همین نسبت بهترین و پیشرفته ترین سئو نیز برای یک محتوای بی کیفیت و بلا استفاده، بی فایده است.

در اینجا به معرفی فاکتورهایی می پردازیم که موجب افزایش اعتبار یک محتوا از دید گوگل می شود.

1.1. کیفیت محتوا

محتوای با کیفیت در طول زمان موجب فاصله گرفتن سایت شما از دیگر رقبا شده و به همین دلیل یک نقطه شروع خوب برای هر اقدام سئو موفقیت آمیزی است. اما تهیه محتوای با کیفیت، اصلا کار آسانی نیست. جدا از همه، شما می بایست در کسب و کار خود یک فرد با تجربه و پر از اطلاعات بایست باشید تا بتوانید دست به تولید محتوای با کیفیت بزنید.

با این حال نیازی نیست که از نقطه صفر شروع کنید. مطالعه محتوای حال حاضر موجود در وب اولین قدم برای شروع اینکار است. سپس می توانید با نوشتن محتوایی که از تمام محتوای موجود بهتر، کامل تر، بلندتر و با کیفیت تر است، شروع خوبی برای سبقت از بقیه داشته باشید.

شاید هم ایده های نویی در سر داشته باشید. تولید محتوا حول ایده های نو نیز می تواند تلاش بسیار خوبی در این زمینه باشد. در هنگام شروع به نوشتن محتوا دقت داشته باشید که از تمام عناصر یک محتوای باکیفیت در آن استفاده کنید.

حتی اگر در این زمینه تازه وارد هستید، می توانید نوشتن را به یکی از عادات روزانه خود تبدیل کرده و از این طریق آرام آرام به یک حرفه ای در این کار تبدیل شوید.

1.2. جستجو و یافتن کلمات کلیدی

پیدا کردن کلمات کلیدی مورد جستجوی کاربران پیش از نوشتن محتوا می بایست انجام شده و امری بسیار مهم برای تولید محتوای با کیفیت تلقی می گردد.

به این دلیل که کلمات کلیدی اصلی می بایست در عنوان صفحه و همینطور متن آن به اندازه کافی به کار روند، از این رو کلمه کلیدی انتخابی مورد نظر از قبل می بایست انتخاب گردد. اگر هنوز با این کار نا آشنا هستید، پیشنهاد می کنیم که مطلب یافتن کلمات کلیدی را مطالعه فرمایید.

یافتن کلمات کلیدی مهارتیست که با یادگیری نیاز دارد و مطمئنا زمان زیادی را مطلبد. بنابراین حتما قبل از شروع کار، این پروسه را به خوبی یاد بگیرید.

1.3. استفاده از کلمات کلیدی

گوگل نسبت به سالهای گذشته هوشمند تر شده است. با اینکه استفاده از کلمات کلیدی انتخابی در طول متن محتوا امری ضروریست، اما استفاده بیش از حد و افراطی از آن موجب وارد شدن آسیب به رتبه صفحه می گردد.

استفاده بی رویه از کلمات کلیدی دیگر این روزها کاربردی ندارد. امروزه استفاده از کلمات کلیدی بیشتر به شکل مفهومی بایست صورت گیرد. گوگل نسبت به گذشته ارتقا زیادی در درک عبارت مورد جستجوی کاربر پیدا کرده است.

گوگل علاوه بر خود کلمات کلیدی، به عبارات مشابه و مترادف با آن نیز نگاه می کند و منظور کاربر را در استفاده از آنها درک می کند.

تا جایی که کلمات کلیدی موردنظر در مناطق مهم یک صفحه (مانند هدینگ ها، یو آر ال و توضیحات متا) به کار رفته است، نیازی به استفاده بی رویه از آن در متن محتوا نیست. تنها بر روی خواسته کاربران تمرکز کرده و کلمات کلیدی خود را چند بار به صورت طبیعی در طول متن به کار ببرید.

1.4. به روزرسانی منظم محتوا

وبسایت Hubspot در طول یک تحقیق نشان داده است که پست محتوا به شکل مرتب می تواند بر روی رتبه گوگل موثر باشد.

با این حال تولید محتوای جدید تنها یکی از راه های سیگنال دهی به گوگل از بابت فعال بودن سایت است. راه های زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها به بروزرسانی مطالب منتشر شده پرداخت.

آقای Brian Dean از وبسایت Backlinko تنها 30 پست را در طول دو سال منتشر کرده است. با این حال او همواره این پست ها را به روز کرده و با نوشتن مطالب جدید و بازنویسی مطالب قدیمی، آن ها را غنی تر می کند.

با اینکه تولید منظم محتوا از اهمیت زیادی برخوردار است، شما می توانید با پست کردن تنها یک مطلب جدید در ماه و به روزسانی مطالب قبلی، نتایج شگفت انگیزی را کسب کنید.

1.5. پاسخ مستقیم

گوگل در بعضی از مواقع پاسخ مستقیمی به سوالات کاربران را در صفحه نتایج جستجو به نمایش می گذارد. اگر محتوای تولید شده توسط شما کاملا برای گوگل واضح باشد، گوگل آنها را به عنوان یک پاسخ به سوالات کاربران و درست زیر کادر جستجو نمایش می دهد.

پاسخ مستقیم در نتایج جستجوی گوگل

مت کاتس کارمند اسبق تیم مقابله با اسپم گوگل در گذشته اعلام کرده بود که وبمسترانی که از اصطلاحات عامیانه در محتوا استفاده می کنند، در مسیر درستی قرار دارند.

به همین دلیل است که مطالب آموزشی بلند و همراه با جزییات زیاد روز به روز محبوب تر می شوند. بنابراین دقت داشته باشید که با زبان خود کاربران دست به نوشتن بزنید. استفاده از کلمات سخت و عبارات با معانی پیچیده شما را در بازی سئو، به عنوان فردی باهوش به نمایش نمی گذارد.

2. انتخاب کلمات کلیدی

در قسمت های قبلی گذری کوتاه بر روی موضوع انتخاب کلمات کلیدی داشتیم. اما این موضوع به قدری مهم است که جا دارد آن را در یک بخش جداگانه بررسی نماییم. به همین دلیل است که بعضی ها 90% بحث سئو را حول و حوش انتخاب کلمات کلیدی می دانند.

کلمه کلیدی بیان می کند که هر قسمت از محتوا درباره چیست. کلمه کلیدی توصیف کننده هویت برند شماست. کلمات کلیدی حتی در لینک سازی نیز بسیار مهم هستند. در حالت کلی کلمات کلیدی در انتخاب هر تاکتیک سئو و نحوه چگونگی پیاده سازی آنها موثرند.

یکی از اشتباهات اغلب افراد اینست که پس از مدتی دست از یافتن کلمات کلیدی جدید بر میدارند. افراد ممکن است دست به طراحی مجدد سایت زده یا اینکه یک کمپین بازاریابی جدیدی را استارت بزنند. آنها معمولا یک یا دو هفته فعالیت کرده و پس از آن متوقف می شوند.

تصور این گونه افراد اینست که یافتن کلمات کلیدی یک پروسه یک باره است. در حالی که حقیقت ماجرا خلاف این می باشد. بهترین سئوکارها همیشه در حال یافتن کلمات کلیدی جدید و یا ویرایش موارد قبلی هستند. آنها همواره به ارزیابی تناسب کلمه کلیدی انتخابی با محتوای موجود می کنند.

در اینجا به بیان اشتباهات می پردازیم که حتی باهوش ترین افراد نیز از آن در امان نیستند.

2.1. اشتباه اول: انتخاب کلمه کلیدی نادرست

تصور کنید که شما عرضه کننده خدمات مشاوره ای هستید. سرویس شما هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان در سال است. این هزینه در ماه چیزی کمتر از 9 میلیون تومان می شود. این مقدار با توجه به اینکه غیر معقول نیست، اما پر واضح است که گران می باشد. حال اگر در کلمه کلیدی خدمات مشاوره ای رایگان به رتبه یک گوگل برسید، حدس بزنید که چه نوع مخاطبینی را جذب خواهید کرد؟

مطمئنا افراد به دنبال خدمات مجانی شما را یافته و پس از کلیک بر روی سایت شما و مشاهده قیمت ها، هزینه ای نخواهند کرد. این کلمه کلیدی ممکن است هزاران نفر را در ماه به سمت سایت شما بکشاند، اما با این حال این افراد، مخاطبین مناسبی برای سایت شما نیستند. بنابراین منطقی نیست که سایت شما در این کلمه کلیدی رتبه بالایی کسب کند.

بهتر است که کلمه کلیدی خود را معطوف به سایر موارد کنید، حتی اگر جستجوی آنها در ماه خیلی زیاد نباشد. تصور کنید که تنها یک یا دو نفر از کسانی که سایت شما را می یابند به مشتری تبدیل شوند. با همین یکی دو مشتری نیز قدمی رو به جلو برداشته اید.

2.2. اشتباه دوم: نادیده گرفتن رقبا

تصور می کنیم که کلمه کلیدی مناسبی را برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید. این کلمه کلیدی کاملا با سایت شما مرتبط بوده و در راستای فروش محصولات و خدمات شماست. حال کار مهم بعدی چیست؟

در اینجا می توانید از ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی مانند Google Keyword Planner و یا حتی ابزار رایگان keywordtool.io استفاده کرده و اطلاعاتی درباره دیگر کلمات کلیدی مشابه و حجم جستجوی آنها کسب کنید.

به طور طبیعی افراد جذب کلمات کلیدی می شوند که بیشترین تعداد جستجو را دارند. اما نکته مهمی که اغلب نادیده گرفته می شود اینست که توانایی کسب رتبه در یک کلمه کلیدی اغلب به میزان رقابت در آن وابسته است.

عبارات Content Marketing (بازاریابی محتوا) را در ابزار انتخاب کلمه کلیدی MOZ تست می کنیم.

جستجوی بازاریابی محتوا در سایت Moz

طبق آمار سایت Moz، این عبارت 6500 الی 9500 بار در ماه جستجو می شود. این رقم بسیار خوبیست. این عبارات محبوب ترین کلمه کلیدی در وب نیست، اما می تواند شروع خوبی برای فعالیت باشد. مشکل از جایی شروع می شود که سایت خود را با دیگر سایت های رقیب که در صفحه اول گوگل در این عبارت قرار دارند مقایسه می کنیم.

مقایسه وبسایت ها در Moz

همانطور که مشاهده می کنید، اعتبار صفحه و دامنه سایت های رقیب و همینطور تعداد لینک های آنها در دیگر سایت ها بسیار بالاست. مطمئنا ماه ها یا شایدم سالها زمان ببرد که یک وبسایت بخواهد به صفحه اول حتی نزدیک شود. در نتیجه احتمال رسیدن به صفحه اول در حد صفر می باشد.

اغلب افراد در چنین شرایطی به سراغ کلمات کلیدی بلندتر می روند. آنها تصور می کنند که به خاطر حجم کمتر جستجوی این گونه عبارات بلندتر، میزان رقابت نیز در آنها کمتر می باشد. اما متاسفانه همیشه اینطور نیست.

عبارت content marketing agency (آژانس بازاریابی محتوا) را در سایت MOZ آنالیز کرده و نتیجه را مشاهده می کنیم.

آنالیز عبارت آژانس بازاریابی محتوا در سایت Moz

تعداد جستجو در این عبارت پایین بوده و در حدود 100 بار در ماه است. به نظر کلمه کلیدی بلند و خوبی به نظر می رسد. اما یک مشکل وجود دارد و آن میزان رقابت در این عبارت است.

بررسی رقبا در سایت Moz

سایت های رقیب سالهاست که حضور فعالی در این زمینه داشته و دارای لینک های زیادی از سایر سایت ها هستند. رقابت در این کلمه کلیدی بلند مانند قبلی همچنان سنگین است. پس حتی دومی بدتر از اولی نیز هست. چرا که در صورت رسیدن به صفحه اول گوگل میزان ترافیک دریافتی بسیار پایین خواهد بود.

پس چه کلمه کلیدی را انتخاب کنیم؟

کلمات کلیدی را انتخاب کنیم که:

 1. مرتبط با کسب و کار وبسایت باشد.
 2. خیلی رقابتی نباشد.
 3. نسبت به زحمت مورد نیاز ترافیک مناسبی را برای سایت به ارمغان بیاورد.

این یک سوال طلایست و برای پاسخ دادن به آن می بایست کمی ذهنتان را فراتر از جایی که هستیم ببرید.

2.3. نکته مهم انتخاب کلمه کلیدی: بر روی قصد و هدف از جستجو تمرکز کنید

اغلب افراد بر روی خود کلمات کلیدی تمرکز کنند. اما این کاری نیست که شما بایست انجام دهید. به جای توجه کردن به کلمات مورد جستجوی کاربران، قصد و هدف آنها را از جستجو مشخص کنید.

یافتن هدف کاربران از جستجوی یک کلمه کلیدی می تواند سایت شما را از یک کسب کننده ترافیک به یک منبع درامد بزرگ تبدیل کند. برای تبیین بهتر موضوع یک سناریو مطرح کرده و به بیان تفاوت ها می پردازیم.

تصور کنید که شما صاحب یک سایت مشاغل هستید. درامد سایت شما به واسطه لیست کردن مشاغل مختلف می باشد. بنابراین می بایست ترتیب مشاغل شما از بهترین سایت های موجود مانند Indeed نیز بهتر باشد تا کاربران به جای این سایت های معروف به سراغ سایت شما بیایند.

عبارت Engineering Jobs (مشاغل مهندسی) را جستجو می نماییم.

نتایج جستجوی گوگل

بعضی از موارد جستجو مربوط به مهندسی مکانیک و بعضی دیگر با مهندسی نرم افزار مرتبط هستند. هدف کاربران از جستجوی چنین عبارتی می تواند کاملا متفاوت باشد. این همان چیزیست که شما می بایست دقیقا به آن پی ببرید.

کاربران از جستجوی چنین عبارتی به دنبال چه چیزی هستند؟ اغلب کاربران به چه نوع شغل مهندسی علاقه مندند؟ این مثال نشان می دهد که چگونه می توانیم با استفاده از کلمات کلیدی خوبی که رقابتی نیستند، به کسب ترافیک بپردازیم.

وبسایت Indeed مطمئنا رقیب سختی برای سایت های مشاغل است، بنابراین ما نیاز به کلمات کلیدی جایگزینی بر اساس هدف کاربران از جستجو داریم. ابتدا به پیشنهادات گوگل برای عبارت موردنظرمان دقت می کنیم.

پیشنهادات گوگل

عبارات دیگری نیز وجود دارند که کاربران به جستجوی آنها می پردازند. هم اکنون شما با پتانسیل های زیادی رو به رو هستید. مشاغل مهندسی مکانیک (Mechanical)، عمران (Civil) و صنایع (Industrial) ممکن است بسیار رقابتی باشند، اما مهندسی محیط زیست (enviromental) و صدا (audio) چطور؟

با رفتن به انتهای صفحه نیز پیشنهادات دیگری نیز از گوگل مشاهده خواهید کرد. مهندسی هوافضا (aerospace) در این بین بسیار جذاب به نظر می رسد.

کلمات کلیدی مرتبط در نتایج جستجوی گوگل

حال سوال دیگری از شما میپرسیم: هدف یک کاربر از جستجوی عبارت best marketing automation tool (بهترین ابزار اتوماسیون بازاریابی) در گوگل چه می تواند باشد؟

آنها به دنبال بهترین ابزار ممکن در اتوماسیون بازاریابی هستند، اما هنوز عزمی برای انتخاب یکی از آنها را ندارند. در عوض آنها به دنبال روشی برای ارزیابی موارد جایگزین هستند. آنها به دنبال مطلبی هستند که به مقایسه ابزارهای مختلف با یکدیگر بپردازد. حال ببینیم که بعد از جستجوی این عبارت در گوگل چه چیزی به نمایش در می آید.

نتایج جستجوی گوگل در بهترین ابزار اتوماسیون بازاریابی

مورد هایلایت شده اول تبلیغی از طرف گوگل بوده و دومین مورد هایلایت شده، اولین نتیجه ارگانیک گوگل است. نتیجه طبیعی نشان دهنده مطلبیست که به معرفی و مقایسه 55 ابزار در زمینه اتوماسیون بازاریابی می پردازد.

تبلیغ گوگل نیز بر خلاف این حقیقت که کاربر به دنبال بررسی گزینه های ممکن می باشد، به نمایش درامده است. این گونه شرکت ها لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را بدون در نظر گرفتن قصد کاربر تهیه کرده و تبلیغ خود را برای همه آنها نمایش می دهند. این گونه شرکت ها بهتر است که با مشاهده گزینه های بیشتر، تبلیغ هدفمندتری را عرضه کنند.

وبسایت AnswerThePublic یکی از ابزارهای مورد علاقه ماست چرا که به ارزیابی هدف کاربر از جستجوی عبارت مورد نظر می پردازد. با جستجوی عبارت مورد نظرمان یعنی best marketing automation tool در این وبسایت به نتیجه زیر رسیدیم.

یکی از گراف های مورد علاقه ما همانیست که به تجزیه افراد جستجو کننده این عبارت می پردازد.

به عنوان مثال مشاهده می کنیم که در عبارت best marketing automation tool افراد جستجو کننده به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

 • کاربران وردپرس
 • شکرت های B2B حرفه ای
 • کسب و کار های کوچک
 • استارت آپ ها

هر یک از این مخاطبین با یکدیگر متفاوت بوده و بودجه های مختلفی برای این کار دارند. مطمئنا یک شرکت B2B بزرگ هزینه بیشتری را نسبت به یک کسب و کار کوچک هزینه می کند. هر یک از آنها نیز نیازهای خاص خود را دارند.

کاربران وردپرس تنها به دنبال افزونه ای هستند که در داخل وبسایت آن ها نصب شود، در صورتی که شرکت های B2B نیاز به یک پلتفرم مستقل دارند. شاید هم بخواهند که سیستم اتوماسیونشان در داخل وبسایت اجرا شود.

هدف گذاری برای هر یک از این موارد موجب تغییر در انتخاب کلمه کلیدی می شود. صفحات و پست هایی که برای این عبارت ایجاد می کنید می بایست مشخصا برای حیطه به خصوصی از مخاطبین نوشته شود و کلمات کلیدی هر یک با بقیه متفاوت خواهد بود.

احتمال موفقیت شما در مواردی که رقابت کمتری در آنها وجود دارد، مطمئنا بیشتر خواهد بود. همچنین در این شرایط مخاطبین شما نیز نسبت به اقلام عرضه شده توسط شما علاقه بیشتری نشان خواهند داد. همه این موارد موجب کسب لینک های بیشتر، رتبه بهتر و در نتیجه درامد بالاتر می گردد.

3. سئو کدهای HTML

هنگامی که از کیفیت بالای محتوای خود اطمینان حاصل کردید، حال وقت بررسی وضعیت کدهای سایت است. برای سئو و بهینه سازی سایت نیازی نیست که یک برنامه نویس وب حرفه ای باشید. اما راه اندازی یک کسب و کار آنلاین بدون اطلاع از مبانی HTML، مانند رانندگی بدون آگاهی از معنای رنگ های چراغ راهنمایی است.

خوشبختانه با وجود وبسایت هایی مانند Codecademy یا Khan Academi می توانید هر چیزی را درباره HTML و برنامه نویسی وب به سرعت و به طور مجانی یاد بگیرید. همچنین از طریق صفحاتی مانند rel="nofollow"اینجا نیز می توانید به مهمترین کدهای HTML دسترسی داشته باشید.

در اینجا نگاهی می اندازیم به چهار قسمت HTML که در صفحه هر محتوایی می بایست بهینه سازی گردند.

3.1. تگ عنوان (title tag)

تگ عنوان به مانند تیتر یک روزنامه است. این عنوان در تب مرورگرها نمایش داده می شود. تگ HTML متناسب با این عنوان تگ title نامیده می شود. اما وقتی پای وبلاگ ها یه میان می آید، منظور از عنوان همان تگ H1 می باشد.

هر صفحه از سایت می بایست دارای یک تگ H1 بوده تا عنوان صفحه برای گوگل واضح باشد.

3.2. متای توضیحات (Meta Description)

متای توضیحات به مانند چکیده ای از محتوای هر صفحه می باشد که در نتایج جستجو نیز نمایش داده می گردد. بهینه سازی متای توضیحات و عدم این کار تفاوت بین سئو خوب و بد می باشد.

سئو متای توضیحات

اگر متای توضیحات بهینه باشد، به صورت بریده و همراه با سه نقطه در نتایج جستجو نمایش داده نشده و همواره به صورت یک جمله کامل نمایش داده می گردد. متای توضیحات بهینه شده، همچنین همواره شامل کلمه کلیدی هر متن نیز است.

خیلی خود را درگیر محدودیت 320 کارکتری متای توضیحات نکرده و در نوشتن آن به جای موتورهای جستجو، همواره کاربران واقعی را مخاطب نوشته های خود قرار دهید. در صورتی که از وردپرس استفاده می کنید، افزونه سئو Yoast SEO ابزارهای خوبی برای هر چه بهینه تر نوشتن متای توضیحات دارد.

افزونه سئو Yoast SEO

ما به شخصه در اغلب سایت های وردپرسی مشتریانمان از این افزونه سئو وردپرس استفاده می کنیم، چرا که یکی از بهترین ها در بازار می باشد. این افزونه محبوب ترین افزونه وردپرسیست، همواره بروز رسانی شده و دارای ویژگی هاییست که به مدیریت زمان کمک زیادی می کند.

از ویژگی های این افزونه می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • به شما کمک می کند تا داده های متا را برای هر شبکه اجتماعی به صورت مجزا بنویسید. همجنین در ایجاد فرمت مناسب برای Rich data کمک زیادی می کند.
 • نقشه سایت را به صورت خودکار به روز رسانی می کند.
 • با کنسول جستجوی گوگل ترکیب شده و به شما اجاره می دهد که داده های آن را مستقیما در بک اند وبسایت مشاهده کنید.
 • و دیگر امکانات فراوان

به عنوان مثال می توانید به جای سفارشی سازی عنوان هر صفحه، از یک الگوی مشخص برای ایجاد تگ عنوان و توضیحات بهره ببرید. همچین دارای امکانات دیگری نظیر ارزیابی خوانایی و ابزارهای آنالیز کلمات کلیدیست که به برسی بهتر سئو سایت کمک زیادی می کند.

ویژگی های افزونه سئو Yoast SEO

با استفاده از ابزارهای Yoast SEO میتوانید نمایه یک صفحه در نتیجایج جستجو را قبل از انتشار آن در وبسایت مشاهده فرمایید.

3.3. اسکیما (Schema)

اسکیما محصول همکاری چندین موتور جستجو با یکدیگر است. این قابلیت به موتورهای جستجو کمک می کند تا آیتم های خود را هر چه بهتر به کاربران نمایش دهند. به عنوان مثال در چند تصویر قبل مشاهده کردید که نویسنده ستاره هایی را برای نمایش امتیاز کاربران به مطلب خود به کار برده است. این مورد فاکتور بسیار کوچکی در سئو است اما تمرین خوبی برای آن می باشد.

برای مطلعه بیشتر در این زمینه مطلب اسکیما چیست را مطالعه کنید.

3.4. تگ های هدر

تیترها یکی از مواردی هستند که هر صفحه فرود خوبی به آن نیاز دارد. تیتر ها نه تنها بر روی شکل دهی به ساختار محتوا تاثیر گذارند، بلکه بر روی سئو نیز تاثیر مثبتی دارند.

در مقایسه با تگ H1، تگ های H2، H3، H4 و الی آخر قدرت سئو کمتری دارند، اما همچنان تاثیرگذار هستند و شما می بایست از آنها استفاده کنید. به علاوه پیاده سازی این تگ های هدر در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس بسیار ساده نیز است.

3.5. چگونه به تشخیص پیشرفت های کدهای HTML بپردازیم؟

کنسول جستجوی گوگل (سابقا با عنوان وبمستر تولز گوگل) دارای بخشی با عنوان HTML Improvements است که خطاهای مرتبط با موارد بالا را به شما گزارش می دهد. گوگل از داده های متای سایت (عنوان صفحه، متای توضیحات و ...) استفاده کرده تا به دسته بندی بهتر مطالب آن بپردازد.

کنسول جستجوی گوگل

در داخل این گزارش شما می توانید به سرعت مشکلات زیر را تشخیص دهید:

 • محتوای تکراری در بین صفحات بسیاری از سایت
 • طولانی بودن عنوان صفحه و متای توضیحات
 • کوتاه بودت عنوان صفحه و متای توضیحات
 • عدم وجود کلمات کلیدی در این داده های متا

با کلیک بر روی هر گزینه می توانید موارد تحت تاثیر قرار گرفته را مشاهده کنید.

4. ساختار سایت

سومین بخش از سئو داخلی که به آن می پردازیم، ساختار سایت است. با اینکه این بخش به راحتی این پتانسیل را دارد به یک مبحث بسیار فنی و پیچیده تبدیل شود، اما کارهای کوچکی را در این زمینه می توان انجام داد تا به بهبود سایت یا در اصطلاح عامیانه (و البته اشتباه) افزایش سئو پرداخت.

یک ساختار خوب وب سایت موجب تجربه کاربری خوب برای کاربری که در حال گشت و گذار در سایت است می شود. این مسئله بیشتر بر روی سرعت بارگذاری سایت، وجود ارتباط امن و طراحی موبایل پسند متمرکز است.

در حالت ایده حال شما حتی قبل از خرید دامین برای سایت نیز، ساختار آن را در ذهن خود مجسم می کنید. این کار به شما کمک می کند که خود را جای کاربر گذاشته و با استفاده از مهندسی معکوس، انتظارات او را پیش بینی کنید.

پیاده سازی ساختار سایت متناسب با انتظارات کاربران موجب ارتقا تجربه کاربری (UX) سایت می شود. همچنین با تکیه بر چند نکته و توجه به آنها میتوان تجربه کاربری سایت را تا حد زیادی ارتقا بخشید. هر چه این مقدار بیشتر باشد، رتبه سایت نیز بهتر خواهد بود.

4.1. پایش آسان سایت

گوگل دارای ربات های نرم افزاریست که به پایش سایت از یک لینک به لینک دیگر آن می پردازند. بسته به اینکه پایش آنها در وبسایت چقدر مطلوب باشد، آنها گزارش بهتری از وضعیت سایتتان به گوگل خواهند داد.

هرچه سیستم لینک های داخلی سایت مطلوب تر باشد، پایش صفحات برای ربات های گوگل آسانتر خواهد بود و گوگل درک بهتری از سایت خواهد داشت.

در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا یا وردپرس استفاده می کنید، تنها با یک پلاگین ساده به تولید نقشه سایت پرداخته و عملیات پایش را برای ربات های گوگل بسیار ساده تر کنید. در صورت عدم استفاده از سیستم های مدیریت محتوا نیز می توانید از وبسایت هایی نظیر XML sitemap generator برای تولید نقشه سایت بهره ببرید.

برای مشاهده پایش به صورت عملی نیز می تواند از ابزار Seo Crawler استفاده کنید.

4.2. محتوای تکراری

در مورد محتوای تکراری و تاثیر منفی آن بر روی رتبه سایت، قصه های زیادی وجود دارد. یکی از اشتباهات معمول در این حوزه اینست که هر چیزی در وبسایت می بایست کاملا اورجینال باشد.

پست مجدد محتوای سایت و انتشار آن به صورت پست مهمان در دیگر سایت ها به سئو سایت لطمه ای نمی زند، مگر اینکه به شکلی افراطی مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال اگر مطالب سایت خود را همزمان در وبسایت هایی بزرگ منتشر کنید، ممکن است به رتبه آن صفحه از سایت شما آسیب وارد شود، چرا که گوگل مطالب سایت های بزرگ را به خاطر اعتبار بیشترشان زودتر ایندکس می کند.

به عنوان مثال بعضی از وبلاگ ها در صفحه دسته بندی خود تنها به عنوان پست ها بسنده می کنند. اما بسیاری از دیگر سایت ها، توضیح کوتاهی را از ابتدای پست برداشته و در زیر عنوان پست، کپی می کنند. این مورد در اغلب سایت ها بسیار معمول است، چرا که اغلب سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس به صورت پیشفرض دست به چنین کاری می زنند.

این چند خط کوتاه موجب می شود که کاربران قبل از کلیک بر روی عنوان مطالب، با موضوعیت آن آشنا شوند. با این حال، این کار پتانسیل ایجاد مشکل ایجاد محتوای تکراری را دارد. واضح است که چند خط از محتوا بین صفحه دسته بندی و خود مطلب یکسان می باشد. دقت کنید که اگر دارای تعداد پست های بسیار زیاد در صفحه باشید، این کار مشکل را دو چندان می کند.

برای حل مشکل محتوای تکراری چندین راه وجود دارد و انتخاب کدامیک از آنها، به منبع مشکل وابسته است. به عنوان مثال شاید تنها پاک کردن چند خط کد از قالب سایت، در 30 ثانیه موجب رفع این مشکل گردد.

بنابریان اگر کنسول جستجوی گوگل گزارشی از هزاران صفحه تکراری در سایت شما دهد، با یک مشکل بزرگ رو به رو هستید. اگر دارای چندین نسخه از یک محتوا در سایت هستید، تگ کانونیکال می تواند نسخه اصلی آن را به گوگل معرفی کند. تنها کافیست که یک خط کد زیر را در قسمت Head صفحات تکراری قرار دهید:

<link rel="canonical" href="http://example.com/wordpress/seo-plugin/" />

خوشبختانه پلاگین هایی مانند Yoast SEO در وردپرس انجام این کار را بسیار ساده می کنند. شما می توانید به سادگی یو آر ال اصلی مطلب را در هر یک از دیگر نسخه ها قید کنید و از این پس وردپرس به صورت اتوماتیک کد مربوطه را در صفحات مورد نظر قرار می دهد.

تگ کانونیکال در افزونه Yoast SEO

یکی دیگر از افزونه های کاربردی در وردپرس افزونه Quick Page/Post Redirect Plugin می باشد. این افزونه در مواقعی که قصد دارید صفحات قدیمی را به یک صفحه جدید ریدایرکت کنید بسیار مفید است. همچنین می توان با استفاده از این افزونه مشکل لینک های نامعتبر را نیز حل کرد.

بعد از نصب این افزونه می توانید به راحتی یو آر ال های قدیمی را به یو آر ال های جدید ریدایرکت کنید.

افزونه Quick Page/Post Redirect Plugin

با اسنفاده از افزونه Broken Link Checker نیز می توانید لینک های نامعتبر سایت را شناسایی و با استفاده از افزونه قبلی به آدرس های جدید ریدایرکت کنید.

سئو با افزونه Broken Link Checker

بسیاری از وبسایت های بررسی سئو سایت مانند Moz همانند موتورهای جستجو به پایش سایت می پردازند تا مشکلات معمول را بیابند. محتوای تکراری و لینک های از کار افتاده (یا آدرس های دارای خطای 404) دو تا از رایج ترین مشکلات اغلب سایت ها هستند.

در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا جوملا استفاده نمی کنید، می توانید مستقیما با ویرایش فایل .htaccess در هاست سایت، ریدایرکت ها را به صورت دستی اعمال کنید.

4.3. موبایل پسند بودن سایت

صادقانه بگوییم، اگر وبسایت شما موبایل پسند نیست، مطمئنا با شکست مواجه خواهید شد. بیش از 54% کاربران فیسبوک در حال حاضر از طریق موبایل هایشان به این شبکه اجتماعی دسترسی دارند. با توجه به اینکه فیسبوک در حال حاضر دارای 1.65 میلیارد کاربر فعال در ماه است، می توان نتیجه گرفت که تنها به این واسطه، نزدیک به 900 میلیون کاربر دارای موبایل هوشمند داریم.

 این روزها در نظر داشتن کاربران موبایلی یک امر ضروریست. با اینکه ابزارهای زیادی برای تست موبایل پسند بودن سایت وجود دارد، ما ابزار Mobile-Friendly Test گوگل را به شما پیشنهاد می کنیم.

اغلب قالب های وردپرس امروزی موبایل پسند بوده و در صورت عم چنین امکانی می توانید از ابزارهای کمکی مانند WPTouch بهره ببرید.

همچنین می توانید از پیشنهادات گوگل در انتهای تست موبایل پسند بودن آن استفاده کرده یا اینکه کلا این کار را به یک شخص متخصص در این زمینه بسپارید.

4.4. سرعت سایت

خود را گول نزینید. همه ما می دانیم که سرعت سایت بسیار مهم است. اگر اینطور فکر نمی کنید، آخرین باری را که به خاطر بارگذاری یک صفحه، سی ثانیه معطل شده اید را به یاد بیاورید.

امروزه ما برای وقت خود ارزش بیشتری قائلیم و از این رو سرعت پایین سایت، قطعا نرخ تبدیل کاربر به مشتری را پایین می آورد. تحقیقات اخیر گوگل کاملا بیانگر این مسئله است. این تحقیق نشان میدهد که سرعت بارگذاری سایت تا هفت ثانیه می تواند موجب احتمال فرار کاربران از سایت را تا 113 درصد افزایش دهد.

طبق یافته های این تحقیقات، سرعت میانگین بارگذاری سایت در بین سایت های مورد آزمایش 22 ثانیه بوده است. این مقدار تقریبا 3 برابر بیشتر از مثال قبل می باشد.

شما می توانید با استفاده از ابزار Test My Site گوگل به بررسی سرعت سایت خود از دید یک کاربر متصل به اینترنت با سرعت متوسط به پایین بپردازید. همچنین این ابزار راهکارهایی را برای کم کردن این زمان به شما ارائه خواهد داد.

تست سرعت سایت با ابزار Test My Site گوگل

یکی دیگر از ابزارهای مورد علاقه ما برای تست سرعت سایت، ابزار Pingdom می باشد. این ابزار به بررسی عملکرد آن نیز می پردازد. همچنین می توانید سرعت سایت را از مناطق مختلف جهان بررسی کنید.

ما در مطلب افزایش سرعت سایت به بررسی راهکارهایی برای این مهم پرداخته ایم. در اینجا به بیان تعدادی از راهکارهای افزایش سرعت سایت می پردازیم.

ابتدا تعداد درخواست هایی که از سرور می گردد را کاهش داده و آن را بنابر پیشنهاد گوگل به زیر 50 برسانید. هنگامی که کاربر در مرورگر خود آدرس سایت شما را تایپ کرده و دکمه اینتر را میفشارد، در ادامه مرورگر اطلاعات مورد نیاز را از سرور درخواست می کند. هر چه تعداد این درخواست ها کمتر و حجم منابع درخواستی کوچکتر باشد، سرعت بارگذاری سایت بیشتر خواهد بود.

با استفاده از سیستم فشرده سازی Gzip می توان حجم منابع درخواستی را کاهش داد و در نتیجه سرعت انتقال داده ها افزایش می یابد.

همچنین بهتر است که کدهای سایت را مینیفای کرده تا از حجم آنها کاسته گردد. در سیستم های مدیریت محتوای جوملا و وردپرس، پلاگین های زیادی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال در وردپرس می توانید از افزونه WP Super Minify برای این کار بهره ببرید.

استفاده از شبکه های توزیع محتوا (CDN) یکی دیگر از راه های سریع برای کاهش زمان بارگذاری صفحات سایت است. اغلب وبسایت های امروزی داری تصاویر با رزولوشن بالا هستند. هر چه کیفیت آنها بیشتر باشد، سایز آنها نیز بیشتر خواهد بود.

یک CDN مانند Cloudflare باعث برداشته شدن تصاویر سایت از روی سرور شما می گردد. CDN ها این تصاویر را در سرورهای مختلفی از دنیا ذخیره کرده و در هنگام درخواست کاربر، آنها را از نزدیک ترین نقطه به مرورگرشان منتقل می کنند.

شبکه های توزیع محتوا

پلاگین WP Smaush.it برای کاربران وردپرسی و همینطور وبسایت Compressor.io برای کاربران غیر وردپرسی می تواند به آنها کمک کند تا قبل از آپلود کش ها به فشرده سازی آنها بپردازند.

وبسایت Compressor.io برای فشرده سازی عکس ها

آنها با فشرده سازی تصویر موجب می شوند تا بدون کاهش کیفیت عکس ها، سایز آنها را کم کرد.

4.5. وجود کلمات کلیدی در URL ها

حضور کلمات کلیدی در یو آر ال سایت یک مسئله الزامیست و نبایست این فرصت را در سئو سایت از دست دهید.

شما احتمالا مجبور خواهید بود که ساختار پرمالینک در وردپرس را تغییر دهید. همچنین قابل فهم بودن یو آر ال ها برای کاربران، امری بسیار ضروریست.

4.6. پروتکل HTTPS و گواهینامه امنیتی SSL

مسئله امنیت چند وقتیست که به یکی از فاکتورهای سئو تبدیل شده است. اما گوگل به همین جا بسنده نکرده و به کاربران سایت های بدون گواهینامه SSL هشدار نیز می دهد.

هشدار به کاربران در وب سایت های بدون گواهینامه SSL

این گونه هشدارها به کاربران سایت اعلام می کند که از ورود اطلاعات شخصیشان در این گونه سایت ها خودداری کنند. این مسئله خصوصا در مرور کروم به عنوان محبوب ترین مرورگر دنیا چالشی بزرگ است. چرا که این مرورگر در کنار آدرس وب سایت های بدون HTTPS علامت هشداری را قرار می دهد.

هشدار در مرورگر کاربران وبسایت های بدون HTTPS

مطمئنا آخرین چیزی که بعد از زحمت زیاد انتظار ندارید که با آن مواجه شوید، یک آیکون قرمز رنگ از طرف گوگل است که به کاربران هشدار می دهد این سایت بدون امنیت کافیست.

دو پروتکل امنیتی HTTPS و SSL وجود دارند که هر دو بسیار عالی کار می کنند و حتی اگر هدف ارتقا سئو سایت نیز نباشد، به کار بردن آنها امری ضروری به نظر می رسد.

انتقال سایت از نسخه HTTP به نسخه HTTPS مطمئنا زحماتی را به دنبال خواهد داشت، اما این زحمت بسیار ارزشمند خواهد بود. اگر هم اکنون قصد خرید یک دامنه و هاست برای آن را دارید حتما از ابتدا گواهینامه امنیتی را از شرکت هاستینگ خریداری کنید. دقت داشته باشید که اکثر فروشندگان هاست، گواهینامه امنیتی را به عنوان یک گزینه اضافی در هنگام فروش هاست به کاربر پیشنهاد می کنند.

به صورت فنی پنج نوع گواهینامه امنیتی SSL وجود دارد:

 1. Single Domain: این نوع گواهینامه همانطور که از اسم آن پیداست تنها از یک دامنه محافظت می کند. با این حال دقت داشته باشید که این نوع گواهینامه بر روی ساب دامین ها کار نمی کند.
 2. Multi-Domain: این گواهینامه امنیتی می تواند همزمان بر روی دو دامنه مستقل نصب شود. اما مجددا عرض می کنیم که نمی توان از این نوع گواهینامه نیز در ساب دامین ها استفاده کرد.
 3. Wildcard: این نوع گواهینامه امنیتی بر روی ساب دامین ها نیز کار می کند. بنابراین اگر وبسایت شما داری چندین ساب دامین می باشد، بهترین گزینه این نوع گواهینامه است.
 4. Organization: این نوع گواهینامه مخصوص سازمان هاست و به اندازه کافی امنیت لازم را برای انتقال وجه برقرار نمی کند.
 5. Extended: در نهایت این نوع گواهعینامه امنیتی دارای مزایای بیشتریست، از جمله اینکه نام شرکت یا سایت را در آدرس بار به رنگ سبز نمایش می دهد. البته انجام این کار نیز کمی زحمت بیشتری را می طلبد.

از نظر فنی هر یک از انواع گواهینامه ها امن هستند. تفاوت بین آنها در چگونگی استفاده شما از آنهاست. شما می توانید این گواهینامه های امنیتی را از ثبت کننده های دامنه و فروشندگان هاست خریداری کنید.

برای راه اندازی گواهینامه امنیتی در وردپرس نیز می توانید از افزونه Really Simple SSL به راحتی استفاده کرده و آن را راه اندازی کنید.

افزونه Really Simple SSL

سئو خارجی

بسیار خب، حال وقت آن است که از خانه خارج شده و نگاهی به دنیای بیرون بیندازید. در این قسمت به چهار قسمت بسیار مهم از سئو خارجی می پردازیم. اگر قصد مطالعه گسترده درباره این حوزه را دارید، بخش مطالب سئو خارجی سایت را حتما دنبال کنید.

1. اعتماد (Trust)

پیج رنک (PageRank) فرمول مشهوری که توسط بنیانگذاران گوگل اختراع شد، مطمئنا تنها عامل مقیاس برای رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوی گوگل نیست. پارامتر اعتماد بسیار در حال مهم تر شدن است و اغلب آپدیت های اخیر گوگل همراه با سیاست هایی برای مبارزه با وب سایت های اسپم بوده اند.

TrustRank معیاری برای مجاز بودن یا نبودن سایت شماست. به عنوان مثال اگر یک برند بزرگ در حیطه کاری خود باشید، احتمالا گوگل به شما اعتماد خواهد کرد. بک لینک های با کیفیت از سایت های معتبر (مانند دامنه های .edu و .gov) می توانند کمک کننده باشند. چهار عامل در ایجاد اعتماد موثرند.

1.1. اعتبار یا آتوریتی (Authority)

گوگل میزان آتوریتی سایت شما را از طریق ترکیب دو نوع آتوریتی تعیین می کند.

 • دامین آتوریتی که با میزان گستردگی نام دامنه شما مرتبط است. به عنوان مثال دامین coca-cola.com آتوریتی بسیار بالایی دارد، چرا که هر کسی تا کنون اسم آن را شنیده است.
 • پیج آتوریتی که بیانگر میزان آتوریتی محتوای یک صفحه به خصوص می باشد.

مقدار آتوریتی عددی بین 1 الی 100 است. مقادیر دامین آتوریتی و پیج آتوریتی توسط سایت Moz نیز ارزیابی می گردد. وبسایت Moz نیز این اعداد را بین 1 الی 100 مقیاس بندی کرده است.

سیستم محاسبه آتوریتی به گونه ایست که به راحتی می توان از 1 به 20 رسید، اما با این حال افزایش آن در مقادیر بالا مانند رساندن آتوریتی از 50 به 60 بسیار دشوار است. وبسایت هایی که آتوریتی آنها بین 80 الی 89 است، معمولا بالاترین آتوریتی را در بین کسب و کارهای رقیب دارند.

آتوریتی و سئو خارجی سایت

اما ساده ترین روش روش برای افزایش آتوریتی چیست؟

بک لینک های با کیفیت از سایت های با آتوریتی بالا همیشه بهترین روش برای افزایش آتوریتی می باشد. به عنوان مثال، سعی کنید که وبسایت های بزرگ خبری و آموزشی را تشویق به لینک دادن به سایت خود کنید.

مطمئنا این کار آسانی نیست و نیاز به زمان زیادی دارد. اما نتیجه این کار بسیار ارزشمند خواهد بود، چرا که ارزش بک لینک ها همیشه ثابت شده است. گرفتن تاییده به واسطه بک لینک از سایت های معتبر، در دسته سئو کلاه سفید قرار گرفته و تاثیر به سزایی در سئو و افزایش رتبه خواهد داشت.

1.2. بانس ریت

بانس ریت به شکل ساده به درصدی از کاربران گفته می شود که تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده کرده و بدون دیدن صفحه دیگری از سایت، آن را ترک می کنند.

محتوا، سرعت سایت، کارامدی و جذب مخاطبین هدف صحیح، همگی جز عوامل کاهش بانس ریت محسوب می شوند. واضح است که هر چه کاربران زمان بیشتری را در سایت سپری کرده، سرعت سایت بیشتر بوده، ظاهر سایت خوب بوده و محتوای آن با کیفیت باشد، بانس ریت سایت نیز کمتر خواهد بود.

ویدئوها یکی از راه های کاهش بانس ریت هستند. البته کیفیت ویدئو ها می بایست بسیار بالا بوده و نحوه ارائه آن نیز خوب باشد. برای مطالعه در این زمینه مطلب تاثیر ویدئو بر سئو را به شما پیشنهاد می کنیم.

معیارهایی مانند بانس ریت بیان کننده کیفیت محتوای سایت نیز می باشند و گوگل نیز از آن استفاده می کند. به عنوان مثال تصور کنید که به جستجوی کلمه پیتزا پرداخته اید. آیتم های دوم و سوم نتایج گوگل از دید شما بسیار خوب هستند و همین مسئله موجب می شود که چندین صفحه از این سایت ها را مشاهده کنید.

اما مورد اول مطابق با انتظارات شما نیست و پنج ثانیه پس از ورود، دکمه بک را زده و به نتایج جستجو بر می گردید. این سناریو به گوگل اعلام می کند که رتبه اول نتایج کیفیت لازم را نداشته و قادر به جذب کاربر نیست.

گوگل از این اطلاعات استفاده کرده و در صورت تکرار شدن این اتفاق در تعداد بسیار زیاد، بدون هیچ مکثی رتبه آن سایت را کاهش می دهد. به همین دلیل است که نرخ کلیک نیز برای گوگل بسیار مهم می باشد.

1.3. سن دامنه

آیا یادتان هست تا همین چند وقت پیش بهترین کارافرینان و مهمترین بازرگانان چه کسانی بودند؟ معمولا همه این افراد مسن بودند. از جمله این افراد می توان به Jack Welches و Warren Buffetts اشاره کرد.

این مسئله در مورد دامین ها هم وجود دارد، هر چند که تاثیر آن بسیار کم باشد. اگر هنوز برای سایت خود دست به خرید دامنه نزده اید، بد نیست که یک دامنه سن دار با قیمتی معقول را خریداری کنید.

اعتماد، آتوریتی و سن دامنه همگی در یک چیز مشترک هستند و آن هم برندینگ می باشد.

1.4. هویت

همانطور که در بالا ذکر شد، داشتن یک برند یا هویت آنلاین نشانه ای از اعتبار و اعتماد برای موتورهای جستجوست، اما ایجاد این اعتماد زمانبر است.

نیازی نیست که حتما برای برند خود یک نام مستقل داشته باشید. تبدیل نام شما به برند نیز همانگونه عمل می کند. چیزی که در اینجا اهمیت دارد اینست که برندینگ از پنالتی شدن سایت در برابر آپدیت های آینده گوگل محافظت می کند.

این مسئله تقریبا توضیح می دهد که چرا گوگل برندها را معمولا به بقیه سایت ها ترجیح می دهد. مطمئن باشید که توطئه ای در کار نیست. کاربران معمولا برندهایی که نامشان آشناست را به بقیه برندها ترجیح می دهند.

تحقیقاتی که از طرف وبسایت Search Engine land انجام شده نشان می دهد که 70% مشتریان آمریکایی در هنگام جستجو، فروشگاه اینترنتی نام آشنا را به بقیه موارد ترجیح داده  و بر روی نام آنها کلیک می کنند.

داشتن یک نام برند قابل تمایز حتی مهمتر از این مسائل نیز هست و در بسیاری از مواقع بر مسائلی مانند کیفیت و قیمت کالا نیز ارجحیت دارد. آیا در هنگام کلیک بر روی نتایج جستجو، آن سایتی را انتخاب کرده که سالهاست در حال خرید از آن هستید یا ریسک کرده و یا بر روی وبسایت نا آشنا کلیک می کنید؟

2. لینک ها

شاید شما از جمله افرادی هستید که به این مسئله معتقد بودید که بک لینک همه چیز سئو است. مطمئنا تا اینجای مطلب متوجه شده اید که این مسئله کاملا اشتباه است.

بک لینک ها نیز مانند تمام بخش های سئو که تا اینجا مطرح کردیم، بخشی از سئو را تشکیل می دهند. دقت داشته باشید که روش های زیادی برای ساخت بک لینک وجود دارد.

اما منتظر نمانید که دیگران به شما لینک دهند. شما می بایست ابتکار عمل را در دست گرفته و از سایر سایت ها بخواهید که به شما لینک دهند. در هنگام گرفتن بک لینک به سه فاکتور زیر دقت کنید:

2.1. کیفیت بک لینک ها

با اینکه بک لینک ها همه چیز سئو نیستند اما کیفیت بک لینک ها همه چیز بک لینک است. کیفیت بک لینک ها بسیار بیشتر از تعداد آنها اهمیت دارد.

در کسب بک لینک های با کیفیت ابتدا بایست منابع درستی را انتخاب کرده و در ازای چیزی، بک لینک را از آن وبسایت درخواست کنید. اغلب افراد به تعداد بک لینک ها دقت می کنند. و این طرز تفکر به دلایل زیر اشتباه است:

 1. موتورهای جستجو معمولا اغلب بک لینک ها بی کیفیت را نادیده می گیرند.
 2. لینک های از وبسایت های مختلف، ارزش بسیار بیشتری نسبت به تعداد زیادی بک لینک از یک وبسایت مشخص دارد.
 3. لینک از سایر سایت ها مطمئنا ارزش بسیار بیشتری نسبت به لینک های داخلی سایت دارد.

2.2. انکرتکست

انکرتکست کلمه یا عبارتیست که دیگر وبسایت ها برای لینک دادن به سایت شما از آن استفاده می کنند. پر واضح است که انکرتکست تاثیر زیادی بر روی سئو دارد. هرچه انکرتکست لینک مورد نظر طبیعی تر و مرتبط تر با موضوع صفحه لینک شده باشد، ارزش آن بیشتر است.

شما می توانید لینک های خود را در متن صفحه با انکر تکست "کلیک کنید" قرار دهید، اما این انکر تکست ارزش زیادی نمی تواند داشته باشد. بهتر است عبارات انتخاب شده برای انکرتکست، عبارت کاملا مرتبطی با اطلاعات صفحه لینک شده باشد.

2.3. تعداد لینک ها

در نهایت تعداد بک لینک ها نیز دارای اهمیت بوده و شما می بایست نسبت به تولید آنها در طول زمان اقدام کنید. البته اگر یادتان باشد گفتیم که کیفیت بک لینک ها در حالت کلی مهم است. اما هر چه تعداد همین بک لینک های با کیفیت بیشتر باشد، سئو سایت در سطح بالاتری خواهد بود.

همچنین گرفتن بک لینک برای کدام یک از صفحات سایتمان نیز مهم است. لینک به صفحه اصلی خوب است، اما در حالت عادی بک لینک های به سمت صفحه اصلی وقتی طبیعی به نظر می رسند که اغلب با انکرتکست عنوان سایت نوشته شده باشند.

حقیقت ماجرا اینست که اغلب کاربران به صفحات و پست های سایتتان لینک می دهند. ایده آل ترین حالت اینست که در یک صفحه خارجی به مطلبی مشابه با یکی از صفحات داخلی مهم سایت لینک دهید. مطمئنا شما نمی خواهید که مهترین صفحه سایت شما از دید گوگل صفحه قوانین سایت باشد. چرا که هیچ محصول قابل خرید و خدمات قابل سفارشی در این صفحه وجود ندارد.

اشتباه دوم در لینک سازی اینست که از صفحات کاملا نامرتبط لینک بگیریم. بک لینک کسب شده می بایست در صفحه ای قرار داشته باشد که از نظر مفهومی به صفحه لینک شده در سایت ما نزدیک باشد. بنابراین کیفیت منبع بک لینک نیز اهمیت زیادی دارد.

3. فاکتورهای مربوط به کاربران

سومین قسمت از سئو خارجی فاکتورهای مرتبط با کاربر است. با اینکه اغلب این فاکتورها از کنترل شما خارج است، اما کارهایی وجود دارند که می تواند با انجام آنها شانس کسب توجه یک سری از مخاطبین را بالاتر برد.

3.1. کشور کاربر

تمام جستجو کنندگان آیتم هایی را در نتایج جستجو مشاهده می کنند که در کشور خودشان وجود دارد. ساعت کاری رستوران ها و فروشگاه ها در نتایج جستجو منطبق با زمان محلی جستجو کنندگان است.

موتورهای جستجو نیز برداشت های متفاوتی از کلمات دارند. جستجوی یک عبارت در آمریکا می تواند نتایج متفاوتی نسبت به جستجوی همان عبارت در انگلستان داشته باشد. یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن به گوگل اعلام کرد که هدف شما مخاطبین چه کشورهاییست، استفاده از نام کشورهای موردنظر در کلمات کلیدیست. اما قبل از آن از خود بپرسید که آیا چند زبانه کردن سایت به اندازه کافی ارزشمند است یا نه؟

سطح رقابت در یک کلمه از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. اگر به خاطر داشته باشید، اشاره کردیم که انتخاب کلمات کلیدی به سطح دشواری رقابت در آنها نیز وابسته است.

گوگل در کانادا مطمئنا نتایج متفاوتی را به ازای یک کلمه در ایران خواهد داشت. این مسئله بدین معنیست که سطوح رقابتی در کشورهای مختلف متفاوت است.

یک سایت چند زبانه نه تنها اطلاعات شما را به کاربران بیشتری در جهان نشان خواهد داد، بلکه موجب کسب رتبه آسانتر در سایر نقاط دنیا نیز می گردد. در بسیاری از سایت ها مشاهده می شود که میزان ترافیک سایت بعد از چندزبانه کردن آن به مقدار حداقل 40% افزایش یافته است.

ساخت یک وبسایت چند زبانه میتواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد، اما پیاده سازی و سئو سایت های چند زبانه کار راحتی نیست. بسیاری از ترجمه کنندگان آنلاین، اصلا از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و بنابراین نیاز است که از اشخاص بومی و مسلط بر سایر زبان ها استفاده کنید.

بدین شکل کیفیت و دقت محتوای ترجمه شده افزایش یافته و کاربران را بیشتر به سمت خود جلب می کند. همه این مسائل دست در دست هم می گذارند و موجب افزایش رتبه سایت می گردند.

3.2. شهر کاربر

سئو مبتنی بر منطقه جغرافیایی و خصوصا شهر کاربران نیز می تواند باشد. به همین دلیل است که در جستجوهای خود بعضا به آیتم های بر میخورید که مختص شهر شماست.

مجددا یاداوری می کنیم که نام شهر در کلمه کلیدی می تواند موثر باشد، اما اگر فعالیت شما محدود به یک شهر به خصوص نیست، خیلی نام شهر را در کلمات کلیدی ذکر نکنید. به این واسطه از شناخته شدن کسب و کار خود تنها محدود به یک منطقه جغرافیایی، جلوگیری می کنید.

3.3. تاریخچه جستجو کاربر

اگر جستجو کنندگان قبلا در همان صفحه از سایت شما حضور داشته و یا در حالت کلی زیاد به سایت شما سر می زنند، احتمالا صفحات سایت شما در رتبه های بالاتری برای آن کاربر نمایش داده می شود. چرا که گوگل در چنین شرایطی تصور می کند که نتایج سایت شما برای آن کاربر بسیار حائز اهمیت می باشد.

تاثیر تاریخچه جستجو کاربر بر روی رتبه سایت

3.4. شبکه های اجتماعی کاربر

آیا دارای یک کانال یوتیوب یا گوگل پلاس برای برند خود هستید؟ در این صورت هر چه کاربران بیشتری دنبال کننده شما باشند، نتایج بهتری را کسب خواهید کرد.

وقتی گوگل مشاهده می کند که کاربری یک برند را در شبکه های اجتماعی گوگل پلاس و یوتیوب دنبال می کند، احتمالا نتایج بیشتری از وبسایت یا پست های شبکه های اجتماعی آن برند را در نتایج جستجوی کاربر نمایش می دهد.

تاثیر شبکه های اجتماعی کاربر بر روی نتایج جستجو

4. شبکه های اجتماعی

در انتهای این مطلب نگاهی به فاکتور شبکه های اجتماعی از مبحث سئو خارجی می اندازیم. در کنار سیگنال هایی که از فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی از سمت گوگل مشاهده می شود، روش های دیگری نیز وجود دارند که موجب رتبه بهتر سایت شما می گردند.

از آنجا که لینک ها در شبکه های اجتماعی موجب افزایش اعتبار دامنه می شوند، بنابراین شبکه های اجتماعی از این حیث مهم هستند. مطالعات زیادی توسط کارشناسان سئو انجام شده که نشان از با ارزش شدن فعالیت در شبکه های اجتماعی است. دو عامل وجود دارند که در این زمینه موثرند.

4.1. کیفیت اشتراک گذاری ها

همانند بحث کیفیت بک لینک ها، این که چه کسی به اشتراک پست ها و لینک های شما می پردازد، مهم است. گوگل اینفلوئنسرها را تشخیص داده و به محتوای به اشتراک گذاشته شده توسط آنها، نسبت به سایر صفحات کوچک، اهمیت بیشتری می دهد.

برای اینکه این افراد را در حیطه کاری خوب بیابید می توانید از ابزار Followerwonk استفاده کنید. با استفاده از این ابزار می توانید اینفلوئنسرها را با توجه به کلمات کلیدی درج شده در بیوگرافیشان بیابید.

ابزار Followerwonk برای آنالیز شبکه های اجتماعی

این ابزار دارای معیارهای سنجشی متنوعی نیز است. همانند تعداد بک لینک ها، تعداد فالوور ها نیز کمی فریب دهنده است. به جای این پارامتر می توانید بر روی معیار های مشارکت پروفایل ها مانند سوشال آتوریتی تمرکز کنید.

4.2. تعداد اشتراک گذاری ها

دومین معیار تاثیرگذاری تعداد اشتراک ها در شبکه های اجتماعیست. بیشتر شدن تعداد اشتراک گذاری، رویایی برای هر بازاریاب فعال در این حیطه است، اما در تاثیر گذار بودن این فاکتور، مبالغه نیز می شود.

روش ها و ترفندهای زیادی برای داشتن حداکثر اشتراک گذاری وجود دارد، اما بهترین تکنیک، تولید محتوای بسیار با کیفیت است.

معمولا در بحث های بازاریابی آنلاین، محتوای طولانی تر شانس بیشتری دارد، اما در مورد شبکه های اجتماعی این مسئله کمی برعکس است. کاربران علاقه ای به متن های بلند نداشته و عکس یا ویدئو را ترجیح می دهند.

طبق مطالعه ای که توسط Jonah Berger در یک مجله تحقیقات بازاریابی انجام شده است، محبوبیت زیاد یک پست توسط یک تحریک فیزیولیژیکی صورت می گیرد. محتواهایی که موجب هیجان های مثبت و منفی در کاربران می شوند احتمال وایرال (محبوب) شدن آنها بسیار بیشتر است.

به همین دلیل است که خبرهای جعلی معمول محبوب می شوند، علی رغم اینکه صحت ندارند. بعضی از سایت های خبرهای جعلی دارای درامد ماهانه بیش از 500 هزار دلار هستند، چرا که ترافیک زیادی را جذب می کنند.

البته ما قصد تبلیغ انتشار خبرهای جعلی را نداریم. چیزی که مد نظر ماست، اینست که شما قبل از انتشار یک پست می بایست به تمام جنبه های آن پست دقت کرده و در مورد آن فکر کنید.

اگر در نوشتن محتوا بر روی عوامل محرک مخاطبین خود دست بگذارید، اغلب مشاهده خواهید کرد که آن محتوا بسیار مورد توجه کاربران قرار می گیرد.

جمع بندی

امیدواریم که با خواندن این مطلب به این نتیجه رسیده باشید که بهینه سازی و سئو سایت دیگر یک گزینه اختیاری محسوب نمی شود. با اینکه پیاده سازی مبانی سئو خیلی زمان بر نیست اما عدم پیاده سازی آن، موجب نابودی حضور وبسایت شما در فضای آنلاین می گردد.

اگر احیانا در گذشته کارهایی انجام داده و هم اکنون متوجه اشتباه بودن آن ها شده اید، اصلا نگران نباشید. از همین امروز شروع کرده و دست به بهبود سئو بزنید.

قبل از انتشار پست بعدی سایت دست به جستجوی کلمات کلیدی زده و سپس از کلمات کلیدی انتخاب شده در عنوان صفحه و متای توضیحات استفاده کنید. هیچ کسی نمی داند، شاید مطلب بعدی شما در صدر نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد.

در صورتی که قصد ادامه مطالعه در زمینه سئو را دارید، پیشنهاد می کنیم که بخش آموزش سئو رادزاد را دنبال کنید. همچنین جهت تدریس خصوصی سئو یا انجام خدمات سئو برای سایتتان، با ما تماس بگیرید.

نظرات (86)

This comment was minimized by the moderator on the site

دیگه از این بهتر نمیشد سئو رو تعریف کرد. ممنون.

This comment was minimized by the moderator on the site

من به شخصه در سئو بیشتر به مباحث سئو داخلی توجه می کنم و همیشه هم نتیجه خوبی گرفتم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سئو در حالت کلی شامل سه بخش داخلی، خارجی و فنی است. توجه همه جانبه به این سه بخش می تواند پتانسیل سئو سایت را به بالاترین حد ممکن برساند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، آیا فعالیت در گوگل ادوردز میتونه باعث بهبود سئو بشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

گوگل ادوردز در راستای استفاده از خدمات PPC سایت گوگل است و ارتباطی با سئو ندارد. هدف از سئو قرار گرفتن سایت در نتایج طبیعی جستجوی گوگل بوده، در حالی که با گوگل ادوردز می توانید از طریق پول در نتایج گوگل قرار گرفته و برای سایت خود ترافیک کسب کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله فوق العاده ای درباره معنا و مفهوم سئو بود. انصافا بخش آموزشی سایت رادزاد فوق العادست. ممنونم ازینکه به من در سئو کمک زیادی کردید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خدمت تیم بسیار فعال رادزاد، به نظر شما سن دامنه در سئو چقدر تاثیر گذاره؟ می ارزه ما بریم کلی پول خرج یه دامنه قدیمی کنیم؟ آیا نتیجه معناداری رو مشاهده می کنیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

تاثیر میزان سن دامنه هیچگاه به صورت روشنی توسط گوگل شفاف نشده است، اما بر اساس مشاهدات می توان برداشت کرد که سن دامنه در رتبه سایت موثر است. اگر دامنه با حوزه کاری شما مرتبط بوده و اسپم نباشد، مطمئنا تاثیرات مثبتی را مشاهده خواهد کرد. همچنین در نظر داشته باشید که گوگل به واسطه الگوریتم سندباکس، تا چند ماهی به وب سایت هایی که در دامنه های جدید قرار می گیرند، بهای زیادی نمی دهد.

This comment was minimized by the moderator on the site

من چند وقتیست که بر روی سئو خارجی سایت کار کرده ولینکسازی زیادی کرده ام، اما متاسفانه نتیجه معکوس گرفتم. میشه علت رو به من توضیح بدید؟

This comment was minimized by the moderator on the site

فعالیت بر روی سئو خارجی نیاز به استراتژی خوب و صبر و حوصله زیادی دارد. شاید نیاز به زمان بیشتری برای مشاهده اثرات آن داشته باشید. اگر هم زمان زیادی صبر کرده و چنین نتیجه ای را مشاهده کرده اید، احتمال جریمه شدن توسط گوگل نیز وجود دارد. در هر حال این مورد بایستی توسط یک کارشناس سئو بررسی شده تا در صورت پنالتی شدن، اقدامات لازم صورت گیرد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله واقعا عالی و مفیدی بود، از تلاش شما جهت جمع آوری این مجموعه سپاسگذارم.

This comment was minimized by the moderator on the site

تو یکی از مقالات سئو خونده بودم که سئو یعنی بک لینک سازی. آیا چنین تعریفی از سئو درسته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

خیر، سئو به معنی بک لینک سازی نیست. لینک ها تنها بخشی از سئو محسوب می شوند و سئو در حالت کلی مجموعه بسیار زیادی از مهارت هاست که یادگیری و کسب تجربه در آنها، نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

This comment was minimized by the moderator on the site

به نظر شما سئو در یک فروشگاه اینترنتی به چه معنیه؟ منظورم اینه که در یک فروشگاه اینترنتی به چه المان هایی از سئو بایست بیشتر توجه کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

معنای سئو در یک فروشگاه اینترنتی به مانند بقیه سایت هاست، اما به دلیل وجود رقابت زیاد در بین فروشگاه های اینترنتی، سئو در سطح بالاتری بایستی برنامه ریزی و اجرا شود. تولید محتوا در فروشگاه های اینترنتی از عوامل بسیار مهم در موفقیت این گونه سایت هاست. همچنین به دلیل تعداد صفحات بیشتر فروشگاه های اینترنتی نسبت به دیگر وب سایت ها، اطمینان از پایش درست سایت توسط گوگل، از اهمیت زیادی برخوردار است. در حالت کلی سئو در فروشگاه های اینترنتی نیاز به یک استراتژی صحیح داشته و بهتر است که از همان ابتدا و به صورت مستمر با یک مشاور سئو در تماس باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. به نظر شما صفحه اول گوگل در سئو چقدر مهمه؟ آیا هدف کلی سئو، رسیدن به این جایگاهه... یا نه اهداف دیگه ای هم میشه تعریف کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

در پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم که مطلب اهداف سئو را مطالعه فرمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.
درمورد آموزش سئو جوملا اطلاعات بهم بدید لطفا.

This comment was minimized by the moderator on the site

مجموعه رادزاد با داشتن مهارت های عالی در سیستم مدیریت محتوای جوملا، آموزش های ویژه ای برای سئو این پلتفرم در نظر گرفته و برای آگاهی از جزئیات آن می توانید با ما تماس بگیرید.

This comment was minimized by the moderator on the site

آیا کلاس های حضوری برای سئو هست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. بله، کلاس های حضوری هم توسط مجموعه ارائه می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار ممنون
مطلب فوق العاده جامع و آموزنده ای بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

تشکر از مقاله کاملتون

This comment was minimized by the moderator on the site

من صاحب یک وبلاگ تخصصی هستم و در طی این چند سال متوجه شدم که سئو داخلی مهمترین مسئله برای وبلاگ هاست. امیدوارم شما هم با بنده هم عقیده باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

بالطبع وبلاگ ها بر پایه و اساس محتوا شکل می گیرند و از آنجا که محتوا جز ارکان سئو داخلی محسوب می شود، با شما هم عقیده هستیم. اما بایستی دقت داشته باشید که رعایت سئو تکنیکال در وبلاگ ها امری ضروریست، چرا که بدون آن محتوای وبلاگ به خوبی در دسترس کاربران و موتورهای جستجو قرار نخواهد گرفت.

This comment was minimized by the moderator on the site

سئو امروزه قدرتمند ترین ابزار کسب و کارها برای بازاریابی تبدیل شده و تقریبا من میتونم بگم بدون سئو، کسب و کارها نمی تونند در این بازار دوام بیارند. به عنوان نمونه تمام ورودی کسب و کار ما از سئو هستش. در ابتدا برامون سخت بود که هزینه ای رو صرف کنیم، بدون اینکه نتیجه کوتاه مدتی رو مشاهده کنیم. اما بعد از چند ماه همه چیز عوض شد و این سیل ترافیک بود که به سایت ما سرازیر میشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مهمترین مسائلی که در سئو بایستی از طریف کارفرما و صاحبین کسب و کارها درک بشه اینه که اولا به سئو ایمان داشته و ثانیا برای مشاهده نتایج آن صبر و حوصله داشته باشند. اتکا به روش های زودبازده که غالبا جز تکنیک های سئو کلاه سیاه محسوب می شوند، جز پشیمانی عایدی برای آنها نخواهد داشت.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام، وب سایت من وردپرسی هستش و به همین خاطر برای سئو هر چه بهتر اون از پلاگین Yoast SEO استفاده می کنم. آیا صرف نصب این افزونه یعنی همه چی تمومه و من نیازی به کار دیگری ندارم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

افزونه Yoast SEO تنها ابزاری کمکی برای پیاده سازی بهتر و آسانتر بخش کوچکی از سئو در وب سایت های وردپرسیست و تنها با نصب آن نبایست انتظار داشت که همه چیز درست شود. چه بسا دیده شده که وبمستران زیادی با پیاده سازی اشتباه همین افزونه از جهات بسیاری متضرر شده اند.

This comment was minimized by the moderator on the site

فایل robots.txt چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

فایل robots واقع در مسیر ریشه وب سایت ها بوده و این فایل با دستورات خود به راهنمایی ربات های موتورهای جستجو در هنگام پایش و خزیدن در وب سایت ها می پردازد. غالب سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس دست به تولید اتوماتیک این فایل می زنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، آیا دسته بندی ها به سئو کمک می کنند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله، دسته بندی ها موجب نظم بخشیدن به ساختار وب سایت شده و می توانند از رقابت صفحات با یکدیگر در نتایج جستجو جلوگیری کنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. خسته نباشید.
منظور از بردکرامب در وب سایت و سئو چیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بردکرامب ها موجب نمایش بهتر طبقه بندی مطالب در وب سایت شده و به نظم بخشیدن در ساختار سایت کمک بسیاری می کنند. لازم به ذکر است که موتورهای جستجو نیز به شناسایی بردکرامب ها پرداخته و از آن در نمایش وب سایت در نتایج جستجو و همچنین درک بهتر محتوای سایت استفاده می کنند. بردکرامب ها غالبا به شکل زیر هستند:
خانه : وبلاگ : ده نکته در سئو وب سایت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، آیا بهتر نیست سمت شرکتایی در سئو بریم که رتبه اول گوگل رو تضمین می کنند؟ چون به نظر میاد وب سایت های حرفه ای مانند وب سایت شما این کارو نمیکنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

هرگز! سئو دانشی نیست که بتوان چیزی را به صورت صد در صد در آن از قبل پیش بینی کرد. به عنوان مثال در صورت هدف گیری صد کلمه کلیدی رقابتی برای سایت، در بهترین و ایده آل ترین شرایط شصت درصد آنها به صفحه اول گوگل خواهند رسید. در چنین شرایطی نمی توان حتی با تلاش فراوان، رتبه یک کلمه کلیدی را از قبل پیش بینی کرد. مهمتر از همه سئو به منزله رقابتیست که رقبای آن بیکار ننشسته و مطمئنا همزمان با شما در حال فعالیت هستند و کنترل میزان فعالیت آنها در اختیار شما نیست. افرادی که در این حوزه به گارانتی صد در صد کلمات کلیدی رقابتی می پردازند، مطمئنا از دانش بسیار کمی نسبت به سئو برخوردار بوده و صرفا برای گرفتن پروژه از شما اقدام به چنین ضمانت هایی می کنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، چطور بفهمم که بک لینک های ساخته شده برای وب سایتم خوب هستند یا دارن به سایتم آسیب می زنند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ابتدا با استفاده از ابزارهای مشاهده بک لینک (مانند ابزاری که در گوگل سرچ کنسول قرار دارد) به مشاهده و بررسی بک لینک های سایت بپردازید. وضعیت آن وب سایت ها و میزان ارتباط آنها با سایت خود را چک کنید. لینک هایی که از وب سایت های اسپم به شما داده شده اند، فایده ای برای شما نخواهند داشت. همچنین دقت کنید که در بین انکر تکست ها تنوع خوبی وجود داشته باشد. به درصد بک لینک ها فالو و نوفالو دقت داشته باشید. اگر 90% بک لینک های سایت فالو باشد، این بدین معنیست که یک جای کار می لنگد و نشان از تلاش شما برای فریب گوگل خواهد داشت.
این موارد خلاصه ای از نکاتی بود که در هنگام بررسی بک لینک ها بایستی به آن توجه داشته باشید. در صورتی که بک لینک های سایت دارای ویژگی های گفته شده نباشند، به احتمال زیاد درحال آسیب رسانی به وب سایت شما هستند.

This comment was minimized by the moderator on the site

من تولید محتوای زیادی برای وب سایتم میکنم. آیا صرف تولید محتوای خوب میتونم امیدوار باشم که صفحات سایتم به رتبه های بالای گوگل میرسن؟

This comment was minimized by the moderator on the site

همیشه نه. برای کسب رتبه خوب در گوگل نیاز است که محتوای شما بالاترین کیفیت ممکن را داشته باشند. اما با داشتن این پیش شرط نیز ضمانتی برای کسب رتبه های بالای گوگل وجود ندارد. چرا که محتوای رقبای شما نیز ممکن است در حد شما خوب و با کیفیت باشد. در چنین شرایطی بک لینک ها می توانند نقش پر رنگی بازی کرده و تفاوتی بین محتوای شما و سایر رقبا ایجاد کنند. حضور این دو مورد در کنار هم میتواند قدرت بسیاری برای وب سایت شما ایجاد کند. اگر باز هم نتوانستید که رتبه خوبی کسب کنید، تجربه کاربری صفحه مورد نظر خود را بررسی کرده و حتی محتوای آن را دستخوش تغییر نمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی از مطالب خوبتون، آیا لینک دادن به وب سایت های اسپم به سئو سایت بنده آسیب میرسونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

این امکان وجود دارد که در صورت لینک دادن به سایت های بی ربط در ابعاد زیاد و همینطور سایت های جریمه شده، وب سایت شما نیز مورد جریمه قرار گیرد. گوگل همواره به وضعیت وب سایت لینک داده شده نگاه می کند و در صورتی که آن وب سایت سابقه خوبی نداشته باشد، ممکن است شما را با جرایمی رو به رو کند.
در صورتی که در مورد اسپم بودن وب سایت لینک شده شک دارید، آن لینک را نوفالو کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، من طی آنالیزام متوجه شدم که وب سایتم تحت سئو منفی رقبا قرار گرفته. آیا این برای سایتم ضرر داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

متاسفانه برخی از رقبا دست به روش های غیر اخلاقی زده و سعی می کنند تا با اقداماتی، رتبه وب سایت شما را کاهش دهند. به عنوان مثال در موضوعات رقابتی مانند فروش بلیط، این مسائل وجود دارد. برای آگاهی از بروز چنین خطاهایی بایستی دائما اقدام به بررسی بک لینک های سایت کنید. در صورت مشاهده بک لینک های اسپم آنها را لیست کرده و توسط ابزار Disavow به گوگل اطاع دهید.

This comment was minimized by the moderator on the site

به جرات این صفحه بهترین صفحه درباره سئو در کل وبه. سوالی که دارم اینه که نتایج سئو رو در چه مدت زمانی مشاهده می کنیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

مشاهده نتایج حاصل از سئو ممکن است هفته ها، ماه ها یا شایدم سال ها به طول بینجامد. این زمان به موضوع وب سایت و کلمه کلیدی مورد نظرتان وابسته است. همچنین منابع تحت دسترس شما (مانند نیروی انسانی و بودجه) نیز در این زمان موثر هستند. البته بایست دقت داشت که نتایج حاصل از سئو در یک وب سایت با سابقه نسبت به یک سایت نوپا، زودتر دیده می شود.
سئو فرایندی مستمر بوده و نمی توانید انتظار داشته باشید که به جایی برسید و به خود بگویید که کار تمام است!

This comment was minimized by the moderator on the site

وب سایت ما چند وقت پیش پنالتی شده بود، مشکلات رو بعدش حل کردیم، اما هنوز رتبه هامون برنگشته. علت چی میتونه باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بک لینک های اسپم غالبا مهمترین عامل پناتی گوگل محسوب می شوند، اما این مسئله همیشگی نیست. اگر وب سایت شما هنوز نتوانسته که به رتبه سابق خود برگردد، ممکن است پای عوامل زیر در میان باشد:
1. هنوز تمام بک لینک های بد سایت را پاک نکرده اید.
2. گزارش Disavow شما ناقص بوده است.
3. محتوای وب سایت شما عامل پناتی بوده و در این راستا بایستی محتوای بد را ازسایتتان پاک کنید.
4. بک لینک های با کیفیت وب سایت شما کم است.
5. وب سایت شما دارای مشکل ناشناخته دیگریست.
6. درخواست شما مبنی بر رفع جریمه گوگل هنوز بررسی نشده است.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و عرض خسته نباشید، طول مناسب محتوا از نظر سئو چقدره؟ اصلا استانداردی داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالعات بسیاری نشان می هند که محتوای بلند و سرگرم کننده رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب می کنند. معمولا محتوای بالای 2000 کلمه (مانند همین صفحه) شانس باتری برای کسب رتبه های یک گوگل را دارند. بنابراین محتوای وب سایت را در راستای نیاز کاربر نوشته و به سوالات آنان پاسخ جامعی دهید.

This comment was minimized by the moderator on the site

چه صفحه خوبیه این! ممنون از اینکه چنین صفحه ای رو ایجاد کردید.
سوالم اینه که آیا لینکای داخلی، هم اندازه بک لینکا در سئو تاثیر گذارند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ساخت لینک های داخلی خوب در هر چک لیست سئویی وجود دارد. گوگل این لینک های داخلی را می شمارد. البته دقت داشته باشید که تاثیر آنها به اندازه بک لینک نیست، اما وجود آنها در راستای کسب رتبه بالا کاملا ضروریست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، من ماه پیش چند تا بک لینک پولی برای سایتم ساختم، آیا کار اشتباهی کردم؟ امکان داره جریمه شم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

خرید بک لینک تا زمانی که نوفالو باشند معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. اگر هدف شما از خرید بک لینک ارتقا سئو وب سایت است، ممکن است که این کار شما با جریمه هایی رو به رو باشد. در حالت لی خرید بک لینک بر خلاف دستورالعمل گوگل است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، بابت این محتوای بسیار خوبتون ممنونم.
سوالم اینه که آیا پیج رنک گوگل هنوز جز فاکتورهای سئو محسوب میشه؟ پاسخ های ضد و نقیضی در این باره شنیدم.

This comment was minimized by the moderator on the site

پیج رنک گوگل سالهاست که بروزرسانی نشده و گوگل نیز برنامه ای برای بروزرسانی آن ندارد. طبق شنیده ها پیج رنک گوگل جزیی از الگوریتم پیچیده گوگل شده و قرار نیست که به عنوان پارامتری مجزا به آن نگاه شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. موضع سئو در برابر لینک های نوفالو چیه؟ ایا این گونه بک لینک ها بر روی سئو تاثیر گذارند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

در اغلب مواضع رسمی گوگل اعلام شده که لینک های نوفالو تاثیری در سئو ندارند. با این حال بسیاری از متخصصین سئو بر این عقیده هستند که لینک های نوفالو موجب طبیعی تر به نظر رسیدن مجموعه بک لینک های یک وب سایت می گردند، از این رو بایستی جزیی از استراتژی سئو محسوب گردند. در حالت کلی پیشنهاد ما در لینک سازی اینست که بک لینک های خود را هر چه طبیعی تر ایجاد کنید، تاثیر آن بیشتر خواهد بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. خسته نباشید. ابزار Disavow گوگل چند روز طول میکشه تا اثر کنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ابزار Disavow گوگل غالبا پس از چند روز تاثیر خود را می گذارد. اما در مواردی نیز که تعداد بک لینک های یک وب سایت زیاد بوده، مشاهده شده که این پروسه چند هفته به طول انجامیده است.

This comment was minimized by the moderator on the site

هر چند وقت یک بار بایست محتوای سایت رو آپدیت کرد؟ آیا قانونی وجود داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

هیچ قانون مشخصی در این باره وجود نداشته و میزان تولید محتوا در سایت شما به نوع کسب و کارتان وابسته است. اما در حالت کلی در نظر داشته باشید که وجود محتوای با کیفیت بیشتر در وب سایت شما، غالبا به رتبه بهتر و ترافیک بیشتر برای وب سایت شما منتهی خواهد شد. نکته مهم در این کار اینست که تنها بر روی یک کلمه کلیدی انگشت نذاشته و بر روی موضوعات متنوعی در کسب و کارتان تمرکز کنید. برای تصمیم گیری بهتر در نظر داشته باشید که اغلب وب سایت های معتبر، هفته ای حداقل یک بار محتوای سایت رو بروزرسانی می کنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. من از طریق ابزار disavow در گوگل، اقدام به حذف لینکهای مخرب کردم. چقدر زمان می بره که این اتفاق بیفته؟ چه فرمتی برای معرفی لینکهای مخرب درسته؟ آدرس لینک ها به چه صورت باید باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

معمولا در زمانی چند روزه انجام خواهد شد. اما گاها دیده شده که این پروسه به چند هفته نیز به طول انجامیده است. برای بی اثر کردن بک لینک های کل یک دامنه از فرمت domain:exmaple.com و برای Disavow کردن بک لینک موجود در یک یو آر ال به خصوص، کافیست که تنها آدرس یو آر ال مورد نظرتان را بدون هیچ چیز اضافه ای در یک خط از فایل txt درج کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. مشکل من اینکه شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو زیادی در وب وجود دارند. چطور میتونم مطمئن شم که پس از انعقاد قراداد با یکی از اونها مانند همین مجموعه شما، آیا واقعا در حال کمک کردن به من هستند یا نه؟ چون سئو مثل طراحی سایت نیست و خیلی وقتا اثری از فعالیت های مرتبط با سئو در وب سایت دیده نمیشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

بهتر است که همیشه هوشیار بوده و در مورد جزییات روند انجام کارها از آنها سوالاتی بپرسید. در واقع با سپردن سئو وب سایت خود به دست یک فریلنسر یا شرکت سئو، سرنوشت وب سایت خود را به دستان آنها سپرده اید. بهتر است که از آنها بخواهید که گزارشات ماهانه برای شما ارسال کرده و سرچ کنسول وب سایت را همواره چک کنید. در صورت جریمه شدن، این وب سایت شماست که تحت تاثیر قرار می گیرد، نه وب سایت شرکت سئو شما.
رادزاد در خدمات ماهانه خود گزارشات ماهانه ای را برای مشتریان خود ارسال کرده و رتبه وب سایت در کلمات کلیدی را متناوبا چک می کند. بنابراین شما نیز همزمان با انجام پروژه در جریان روند پیشرفت پروژه قرار می گیرید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامو من دو تا سوال دارم.
1. آیا سرعت سایت به اندازه ای که گفته میشه بر روی سئو تاثیر داره؟
2. سایت من از نوع دانلودیه و چندین بنر تبلیغاتی در صفحات اون وجود داره. آیا این تبلیغ ها میتونه بر روی سئو تاثیر گذار باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به سوال اول: سرعت سایت یکی از فاکتورهای سئو محسوب می گردد، اما تاثیر بزرگی مانند محتوا ندارد. در صورتی که سرعت بارگذاری وب سایت به اندازه کافی خوب است، تحت تاثیر اثرات منفی الگوریتم ها قرار نمی گیرید. اما اگر سرعت بارگذاری آن به بیش از 10 ثانیه برسد، جای تعجبی نخواهد بود اگر گوگل رتبه سایت شما را کاهش دهد.
پاسخ به سوال دوم: بله، گوگل دارای الگوریتم ویژه ای برای شناسایی تبلیغات بیش از حد در صفحات، مخصوصا تبلیغات ابتدایی صفحه می باشد. در صورتی که تبلیغات به اندازه ای باشد که اثر منفی بر روی تجربه کاربری وب سایت بگذارد، احتمالا کاهش رتبه وب سایت شما بسیار زیاد خواهد بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که میزان تنوع انکر تکست در بک لینک های سایت چقدر بایست باشه تا بهترین تاثیر بر روی سئو رو به همراه داشته باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بک لینک های وب سایت شما بایستی به گونه ای ایجاد شوند که حالتی طبیعی داشته باشند. به صورت استاندارد تقریبا 50 درصد انکر تکست ها دارای نام برند یا دامنه وب سایت هستند، 20 درصد انکرتکست ها کاملا با موضوع وب سایت در ارتباط بوده و 30 درصد مابقی نیز به گونه ای غیر مستقیم با کلمات کلیدی وب سایت مرتبطند. متن انکرتکست های بایستی تنوع زیادی داشته و به گونه ای جلوه کند که گوگل به غیر طبیعی بودن آنها شک نکند. وجود انکرتکست های یکسان و غیر طبیعی به واسطه الگویتم پنگوئن، موجب جریمه وب سایت شما خواهد شد.

This comment was minimized by the moderator on the site

آیا لینک دادن به وب سایت های اسپم و بد میتونه باعث جریمه شدن سایت من بشه؟ لطفا به من پاسخ بدید. ممنونم از صبر و حوصله شما برای پاسخگویی.

This comment was minimized by the moderator on the site

بله، لینک دادن غیر طبیعی به وب سایت هایی که نامرتبط بوده یا پنالتی شده باشند، می تواند موجب جریمه شدن وب سایت شما گردد. لینک دادن شما به وب سایت ها از دید گوگل به معنای تایید شدن آنها از طرف شماست. تایید وب سایت هایی که خود دچار پنالتی شده اند، عواقب خوبی برای سایت شما به همراه ندارد. در صورتی که از اعتبار وب سایتی که قرار است به آن لینک دهید نامطلعید، لینک را به صورت نوفالو درج کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، وب سایت شرکت ما دارای محتوای تکراری زیادی هستش. چه کار بایست کنم؟ لطفا توضیح بدید. این موضوع خیلی منو سردرگم کرده!

This comment was minimized by the moderator on the site

همه وب سایت ها ممکن است تا حدی دارای محتوای تکراری باشند. گوگل تخمین زده که 25 تا 30 درصد محتوای وب سایت ها به صورت متوسط تکراری هستند. در صورتی که اقدام به تولید محتوای اتوماتیک نکرده و رفتارهایی مشکوک از شما سر نزده باشد، جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر وب سایت شما به هر دلیلی دارای محتوای تکراری زیادیست، بهتر است قبل از آنکه گوگل با شما برخوردی کند، نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، آیا هاست خوب در سئو تاثیر دارد؟ هاست داخلی بخریم یا هاست خارجی؟

This comment was minimized by the moderator on the site

وب سایتی که در هاست با کیفیتی باشد، چه در داخل چه در خارج، از نظر سئو امتیاز خوبی کسب می کند. منتها چون درصد هاستای ضعیف در ایران نسبت به خارج بیشتر است، به همین دلیل هاست های خارجی از طرف خیلی از متخصصین سئو پیشنهاد می شود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، آیا درج کلمات کلیدی در عنوان صفحه و متا دیسکریپشن هنوز در سئو مهم است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله، استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه و متا دیسکریپشن هنوز دارای اهمیت زیادیست. منتها دقت داشته باشید که مانند دیگر بخش های سئو از آن سو استفاده نموده و به شکل طبیعی از کلمات کلیدی در این مکان ها استفاده نمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. خسته نباشید. آیا سئو منفی تهدیدی جدی برای وب سایت ها به حساب میاد؟ ممنون میشم کمی توضیح بدید.

This comment was minimized by the moderator on the site

متاسفانه جواب شما مثبت است. برخی از رقبای شما ممکن است که از روش های غیر اخلاقی استفاده کرده و سعی در کاهش رتبه وب سایت شما کنند. برای محافظت وب سایت از سئو منفی بایستی همواره به بک لینک های وب سایت توجه کرده و آنها را چک کنید. در صورت مشاهده حجم وسیعی از بک لینک ضعیف برای وب سایت خود بهتر است که لیستی از آنها را تهیه کرده و آن را از طریق ابزار Disavow در گوگل سرچ کنسول ثبت نمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

ما یه وب سایت خبری هستیم و مطالبمونو همیشه در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذاریم. آیا در حالت کلی فعالیت در شبکه های اجتماعی بر روی سئو تاثیر گذارند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

در حال حاضر هیچ ارتباط مستقیمی بین شبکه های اجتماعی و سئو وجود ندارد. اگر وب سایت شما حضور پر رنگی در شبکه های اجتماعی دارد، بدین معنا نخواهد بود که در گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز رتبه بالایی کسب کند. با این حال با فعالیت در شبکه های اجتماعی و تبدیل شدن به یک برند قوی، از نتایج این امر در حوزه سئو به صورت غیر مستقیم بهره ببرید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. یه سوالی برام پیش اومده. کنسول گوگل نتایج رو بر چه اساسی ارائه میده؟ اصلا میشه استناد کرد به نتایجش؟

This comment was minimized by the moderator on the site

گوگل سرچ کنسول داده های خود را بر اساس موتور جستجوی گوگل ارائه داده و این داده ها کاملا قابل استناد هستند. در واقع گوگل سرچ کنسول ابزاری برای مشاهده وب سایت از دید گوگل و رفع خطاهای گزارش شده از طرف این پلتفرم می باشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب بسیار جامعی بود و مشخصه که زحمت زیادی براش کشیده شده. خسته نباشید.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page