سئو

رتبه اول گوگل | چگونه رتبه یک گوگل شویم؟

در این مطلب به بررسی چگونگی رسیدن به رتبه اول گوگل می پردازیم. در ابتدا به بیان دلیل اهمیت رتبه یک گوگل پرداخته و شما را با قوانین کار آشنا می کنیم. همچنین ویژگی هایی که یک سایت و صفحات آن، بایستی برای رسیدن به این جایگاه داشته باشد را شرح خواهیم داد.

جایگزینی چیزی که بسیار با ارزش بوده و هوشمندانه ایجاد شده است با چیز مشابه دیگری که تازه به میدان آمده و عملا یک کپی ضعیف از آیتم های موجود است، کار بسیار سختیست. رتبه بندی سایت ها توسط گوگل بر پایه شایسته سالاریست و در صورتی که به این ویژگی مجهز باشید، گوگل امتیازات زیادی را برایتان در نظر خواهد داشت.

معمولا ریسک های کمتری در استراتژی های بلند مدت و بالعکس ریسک های بیشتری در استراتژی های کوتاه مدت رسیدن به رتبه اول گوگل وجود دارد. اگر شما صاحب یک کسب و کار معتبر بوده و درامد شما به وب سایتتان وابسته است، مطمئنا بهتر است که به سمت تکنیک های کم ارزش برای رسیدن به رتبه یک گوگل نروید.

کسب رتبه در گوگل دارای قوانینی است

طبق نظر گوگل، ساخت محتوای ارزشمند و پاسخگویی به نیاز کاربران، بیش از دیگر فاکتورها بر روی رتبه سایتتان تاثیر گذار است.

قوانین ذکر شده در راهنمای گوگل صراحتا بیان می کنند که هر گونه اقدام در جهت فریب گوگل و دستکاری در رتبه بندی سایت ها، موجب پنالتی شدن سایت و در بدترین سناریو ممکن، موجب حذف کل سایت از ایندکس گوگل می گردد.

گوگل بسیاری از تاکتیک های قدیمی سئو را تایید نکرده و در صورت مشاهده سایت های خاطی را جریمه می کند. این موتور جستجو توجه کاربران را به راهنمای خود جلب می کند و این توضیحات را اضافه کرده که هر گونه تخطی، موجب حذف سایت از نتایج گوگل می گردد.

فوانین و ضوابط گوگل شامل حیطه های زیادی شده و برای مشاهده آنها می توانید به صفحات آن مراجعه کنید.

وب سایت های زیادی مشاهده شده اند که با تکیه بر روش ها و تکنیک های اسپم، دچار افزایش رتبه شده و بعد از اینکه به رتبه یک گوگل رسیدند، ناگهان پس از مدت کوتاهی سقوط شدیدی را تجربه کرده اند. زمان شروع این سقوط ممکن است چند روز تا چند ماه به طول بینجامد. در بعضی مواقع نیز مشاهده شده که چنین سایت هایی کلا از نتایج جستجو پاک شده اند.

اگر شما در بالاترین جایگاه نتایج گوگل در حیطه های رقابتی قرار گرفته اید، مطمئن باشید که گوگل نگاه دقیق تری به وب سایت شما خواهد داشت. این موضوع بدین معنیست که آنالیز های الگوریتمی دقیق تر و همینطور بررسی های دستی بر روی سایتتان صورت خواهد گرفت. گوگل دارای افراد بسیار زیادی در این زمینه است که به صورت دستی وب سایت ها را بررسی می کنند.

استفاده از استراتژی های مبتنی بر خرید بک لینک یا تولید محتوای بی کیفیت، چیزی نیست که بتوان در دراز مدت به آنها تکیه کرد. بهتر است که انرژی و تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی متمرکز کنید که دارای رتبه خوبی در آن نیستید و همچنین در کنار آن، اعتبار دامنه را بالاتر ببرید.

چگونه متوجه شویم که وب سایتمان مطابق با ضوابط گوگل است؟

شما می توانید از ابزارهایی مانند SEMRush، SiteBulb Crawler، DeepCrawl، Screaming Frog و SEO Powersuite Website Auditor استفاده کرده و از عدم وجود خطاهای فنی بر روی سایتتان اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که با مسائل فنی آشنایی ندارید نیز می توانید چک کردن وب سایت خود را به تیم رادزاد بسپارید.

چگونه رتبه سایت در موتورهای جستجو را چک کنیم؟

انجام دستی و روزانه این کار برای تعداد کلمات زیاد، کار بسیار سختیست و عملا شما را با دشواری های زیادی رو به رو می کند. در عوض می توانید از ابزارهایی مانند SEMrush، Pro Rank Checker، Rank Tracker و Advanced Web Ranking استفاده کنید.

ابزارهای نام برده دارای هزینه ماهانه کمی هستند و کار بررسی رتبه سایت را به صورت اتوماتیک انجام می دهند. این ابزارها کارایی بیشتری نسبت به نرم افزاهای مبتنی بر دسکتاپ دارند. مهمترین چالش نرم افزارهای دسکتاپ در چک کردن رتبه سایت تغییر هویت آنها و داشتن عملکرد مشابه به یک کاربر وافعیست. چرا که موتورهای جستجو مانند گوگل نسبت به فعالیت ربات ها در پلتفرمشان حساس هستند.

از جمله نرم افزارهای معروف در دسکتاپ برای چک کردن رتبه می توان به Rank Tracker اشاره کرد. برای استفاده از این نرم افزار بایستی از نرم افزار دیگری برای تغییر آی پی سیستم استفاده کنید، چرا که همانطور که ذکر شد موتورهای جستجو با مشاهده فعالیت های مشکوک از طرف یک آی پی، آن را بلاک کرده و با ریکپچا رو به رو می سازند.

چگونه رتبه گوگل در دیگر کشورها را چک کنیم؟

مجددا SEMrush در این زمینه بسیار قوی عمل می کند. این پلتفرم دارای ابزارهای قوی در چک کردن وب سایت و رتبه آن است. با استفاده از آن می توانید متوجه شوید که رتبه سایت شما در مناطق مختلف جهان چگونه می باشد.

در حالت کلی ابزاهای آنلاین و دسکتاپی زیاید برای چک کردن رتبه سایت وجود دارند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گوگل علاقه ای به این گونه برنامه ها ندارد.

مهمتری ویژگی های کیفی یک صفحه وب کدامند؟

عواملی که در ادامه لیست شده اند شامل مهمترین ویژگی هایی هستند که گوگل از آنها در ارزشگذاری صفحات وب استفاده می کند:

 • مقدار کافی از یک محتوای با کیفیت
 • بروز بودن محتوا
 • طراحی کاربردی صفحه
 • اعتبار نویسندگان سایت
 • ایحاد تجربه کاربری عالی
 • قابل اعتماد بودن سایت
 • اطلاعات صحیح
 • عدم ایجاد مزاحمت توسط تبلیغات
 • اطلاعات تماس کافی
 • وجود صفحات 404 مناسب
 • مدارک دال بر مهارت نویسندگان سایت
 • توجه به جزییات

اگر گوگل تلاش و سرمایه گذاری شما بر روی سایت را تشخیص دهد، احتمالا پاداشی برای شما در نظر خواهد گرفت و در شرایطی که رقبای شما دچار افت می شوند، شما با افزایش رتبه رو به رو خواهید شد.

اما اگر محتوای صفحات سایت دارای غلط های املایی بسیاری بوده و با کیفیت نباشند، مطمئنا تجربه کاربری منفی زیادی برای سایت به دنبال خواهند داشت و گوگل با شناسایی این ویژگی ها، رتبه خوبی به آن نخواهد داد.

گوگل به دنبال چه سیگنال های منفی در سایت ها می گردد؟

این موارد شامل آیتم های زیر است، اما تنها به آنها خلاصه نمیشود.

 • وجود کامنت های اسپم فراوان
 • محتوای ضعیفی که فاقد کیفیت است
 • عدم توجه به نیاز کاربران
 • طراحی ضعیف صفحه
 • وجود فعالیت های مشکوک
 • اعتبار کم
 • تولید محتوا به صورت اتوماتیک
 • عدم وجود اطلاعات تماس
 • اطلاعات غلط
 • عدم بروز رسانی سایت
 • تولید صفحات تنها با هدف لینک به دیگر سایت ها
 • صفحات فاقد هدف
 • زیاده روی در به کار بردن کلمات کلیدی
 • عدم وجود صفحه پشتیبانی کاربران
 • استفاده از تکنیک های مغایر با سیاست گوگل

چرا کسب رتبه اول گوگل با ارزش است؟

ترافیک به دست آمده از نتایج جستجو همواره ارزشمندترین جنس ترافیک است و خواهد بود. با استفاده از موتورهای جستجو می توان به ارزشمندترین و موثق ترین منابع اطلاعاتی دست پیدا کرد.

رتبه یک گوگل در نتایج جستجو دارای ویژگی های زیر است:

 • ببیشترین بازدید و کلیک را از طرف کاربران دریافت می کند.
 • کلیک های آن بیشتر از رتبه دوم می باشد.
 • تعداد کلیک های آن بسیار فراتر از هشت آیتم دیگر صفحه اول می باشد.

نکته مهم در ایجا اینست که صفحه ای از سایت شما که رتبه اول را به خود اختصاص داده، نسبت به دیگر صفحات رقبا در عبارت مورد جستجو ارتباط زیادی با عبارت مورد جستجوی کاربر داشته باشد. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در صورت عدم وجود ارتبط کافی، رتبه سایت شما نزول پیدا خواهد کرد.

این روزها بسیاری از افراد می پرسند که چگونه به صفحه اول گوگل و خصوصا رتبه یک گوگل دست یابیم؟

حقیقت این است که گوگل در اغلب مواقع به ایجاد تغییر در جایگاه سایت ها در صفحه اول گوگل می پردازد. در حالت کلی دو روش برای رسیدن به رتبه اول گوگل وجود دارد:

 • طبیعی: شامل لیست صفحات، لیست محل ها، اخبار، ویدئو، نقشه، مکان، بلاگ، تصویر، پست های شبکه های اجتماعی
 • پولی

رتبه یک گوگل در نتایج طبیعی آن بسیار ارزشمند است، چرا که به ازای کلیک بر روی آن، پولی از شما دریافت نمی شود. وب سایت هایی که دارای رتبه اول گوگل در چندین کلمه پر جستجو هستند، غالبا ترافیک رایگان زیادی دریافت می کنند.

در حیطه های بسیار رقابتی شاید شما ترغیب به استفاده از گوگل ادوردز برای رسیدن به رتبه یک گوگل شوید، اما با پایان یافتن شارژ حسابتان، نمایش سایتتان نیز به صفر خواهد رسید.

انواع کلمات کلیدی برای کسب رتبه کدامند؟

بسته به نوع رقابت و حیطه کاریتان، عبارات مختلفی برای کسب رتبه وجود دارند. سختی کسب رتبه در این کلمات به میزان رقابت و طول کلمه کلیدی شما وابسته است.

 • کسب رتبه برای نام برند (آسان): انتخاب نام برندی مستقل و خاص به شما در این کار کمک زیادی می کند. تنها بهینه سازی های کوچک و چند لینک داخلی و بک لینک برای نام برندتان، می تواند موجب کسب رتبه اول گوگل برای سایت، در جستجوی نام برندتان شود. تنها در شرایطی این کار دشوارتر می گردد که اعتبار زیادی نداشته و همینطور برندی با نام مشابه و در همان منطقه کاری شما وجود داشته باشد.
 • کسب رتبه برای نام خدماتتان در منطقه شما (معمولا آسان): معمولا این کار آسان بوده و به واسطه ذکر نام منطقه و نام خدماتتان در صفحه می توانید به این هدف نزدیک شوید. همچنین بهینه سازی بهتر سایت موجب کسب رتبه بالاتر می گردد.
 • کسب رتبه برای نام خدماتتان در کشور (معمولا دست یافتنی): کسب این هدف کمی سختر از مورد قبل بوده، اما به واسطه کسب بک لینک از سایت های مشابه و حتی با کیفیت معمولی هم قابل دست یافتن است. همچنین تولید محتوایی بسیار با کیفیت برای صفحات فرودتان نیز امری ضروریست.
 • کسب رتبه برای نام خدمات (سخت): رسیدن به این هدف دشوار بوده و حتما بایستی علاوه بر تولید محتوای قوی به بک لینک های سایت هعای رقیب نیز دقت کنید. به عبارتی در جاهایی که آنها لینک دارند نیز لینکهایتان را با انکر تکست مناسب قرار دهید. به خاطر وجود رقابت بسیار در این حیطه ها شاید مجبور به درج لینک در سایت های بی ربط اما معتبر نیز شوید.
 • کسب رتبه در نام محصولات (بسیار سخت): با توجه به اینکه محصولات سایت شما احتمالا در 1000 سایت دیگر نیز فروخته می شود، بنابراین نیاز است که محتوایی بسیار قوی برای آنها تولید کرده و تجربه کاربری بسیار خوبی برای بازدید کنندگان ایجاد کنید. همچنین نیاز به بک لینک هایی دارید که از سایت های بسیار معتبری گرفته شده اند.

کسب رتبه یک به کمک سئو

سئو فرایندیست که به کمک آن به موتورهای جستجو می فهمانیم که محتوای سایتمان به اندازه ای ارزشمند است که در رتبه های خوب صفحه نتایج جستجو قرار گیرد.

هیچ فردی به طور واضحی از نحوه رسیدن به رتبه یک گوگل آگاه نیست. در واقع هیچ نسخه از پیش تعیین شده و مشخصی برای رسیدن به این جایگاه وجود ندارد، اما رسیدن به این جایگاه، اعتبار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. کسب چنین جایگاهی نیاز به مهارت های بسیاری داشته و اینجاست که پای شرکت هایی مانند رادزاد به وسط می آید.

اعتبار سایت شما با افزایش محتوای با کیفیت و مرتبط با کسب و کارتان، بیشتر خواهد شد. در واقع جالب است که بدانید همین نوع صفحات پر محتوا هستند که بهترین رتبه ها را کسب می کنند.

در صورتی که از دیگر روش های دیجیتال مارکتینگ هم استفاده کنید، کاربران بیشتری با برند شما آشنا شده و بر روی سایتتان در نتیجه جستجو کلیک خواهند کرد. بنابریان بهتر است به جای اینکه بر روی رتبه یک گوگل تمرکز کنید، انرژی خود را بر روی هر چه بیشتر دیده شدن در نتایج جستجو (به ازای کلمات کلیدی مختلف)، صرف کنید.

دشواری رسیدن به رتبه 1 گوگل وابسته به میزان رقابت در آن کلمه کلیدی و اعتبار شما دارد. اصولا وب سایت های نوپا به سختی می توانند رتبه های خوبی در نتایج جستجو و به ازای کلمات کلیدی پر رقابت کسب کنند. اگر رتبه یک گوگل در عبارتی را کسب کرده، اما ترافیکی دریافت نمی کنید، به این علت خواهد بود که میزان جستجوی آن کلمه زیاد نیست.

کسب رتبه یک گوگل کار آسانی نیست و تنها با تلاش مستمر و دریافت مشاوره از یک متخصص سئو میسر خواهد بود. مراقب شرکت های سئویی که به تضمین رتبه یک سئو می پردازند باشید. هیچ فرد یا مجموعه ای در جهان قادر به تضمین چنین چیزی نیست، چرا که به منابع لازم دسترسی ندارد.

در صورت کسب رتبه یک گوگل چه مقدار ترافیک کسب خواهیم کرد؟

از ما بسیار سوال می شود که در صورت کسب رتبه یک گوگل چه میزان ترافیک را تضمین می کنیم؟ پاسخ ما به این سوال اینست که مطمئنا میزان ترافیک شما در چنین شرایطی بیشتر از وب سایتیست که در رتبه دوم قرار دارد. دقت داشته باشید که داده های اغلب ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی در این باره نیز صحیح نیست.

بدون قرار گرفتن در جایگاه یک گوگل قادر به کسب اطلاعاتی در این باره نخواهید بود. البته گوگل ادوردز در این زمینه می تواند به ما کمک کند، اما هزینه های خود را نیز به دنبال دارد.

حتی ممکن است بعد از مدتی مشاهده کنید که وب سایت شما در کلمه کلیدی به رتبه یک رسیده و ترافیک بسیار خوبی از آن دریافت می کنید. در صورتی که این کلمه در هیچ ابزار پیشنهاد کلمه کلیدی، لیست نشده است. بنابراین بهتر است که در جستجوی کلمات کلیدی و لینک سازی به فرد خبره ای تبدیل شوید، اما به داده های آنها خیلی متکی نباشید.

کسب رتبه یک در گوگل، بینگ و یاهو

در اینجا لازم است که مهمترین راز سئو را خدمتتان اعلام کنیم. مهمترین دلیل کسب رتبه یک برای یک سایت اینست که آن وب سایت به اندازه کافی خوب است. به همین سادگی!

مزیت این وب سایت ها نسبت به دیگران، معمولا در آیتم های زیر خلاصه می شود:

 • رعایت کامل سئو داخلی
 • ایجاد شبکه ای با کیفیت از لینک های داخلی
 • سادگی کار با سایت
 • انتقال آسان از یک نقطه به نقطه ای دیگر
 • و بسیاری از دیگر آیتم ها

بعد از انجام این کارها می بایست به تولید محتوایی ارزشمند حول کلمات کلیدی مختلف بپردازید. برای این کار بهتر است با محتواهایی که در حال حاضر رتبه های خوبی کسب کرده اند را مشاهده کرده تا ایده ای از سبک محتوای با کیفیت در هر حیطه ای کسب کنید. سعی کنید که محتوای شما به بقیه محتواها شباهت داشته، اما کیفیت بالاتری داشته باشد. احتمالا بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که محتوای سایت شما به صفحه اول گوگل رسیده است.

دقت داشته باشید که گوگل هیچ دینی به کسی نداشه و صرف کسب رتبه یک برای سالیان متوالی، نمی تواند دلیلی بر دائمی بودن جایگاه سایتتان باشد. در واقع امروزه با توجه به تغییرات زیاد و مکرر الگوریتم های گوگل، مشاهده می کنیم که رتبه سایت ها در صفحه اول گوگل مدام در حال تغییر بوده و بنابرابن چیزی به نام تضمین رتبه یک گوگل وجود ندارد.

به جای انجام کارهایی مانند خرید بک لینک، لینک سازی به صورت گسترده، خرید دامین های مختلف و ریدایرکت آنها به سایت خود و از این قبیل کارها، بهتر است که به تولید محتوا و بهتر کردن وب سایت خود بپردازید. ممکن است که کسب رتبه با چنین روشی زمانبر باشد، اما بالاخره به هدف خود خواهید رسید.

مطمئنا وب سایت هایی در هر حیطه کاری وجود دارند که با استفاده از خرید بک لینک و فریب گوگل به رتبه های خوبی رسیده و شاید هم مدتها در آنجا باقی بمانند. اما بالاخره سیستم شبیه سازی آن ها توسط گوگل شناسایی شده و رتبه سایتشان با افت شدیدی رو به رو خواهد شد.

این همان کاریست که ما در مشاوره سئو به مشتریانمان ارائه می دهیم. ما به وب سایت ها کمک می کنیم تا رتبه بهتری در گوگل کسب کنند و وبسایتشان از دید کاربران نیز بهتر جلوه کند. این یک استراتژی بلند مدت بوده، زمان زیادی می برد، اما دقت داشته باشید که تنها روش قابل اتکا برای رسیدن به موفقیت می باشد.

ما نمی دانیم که گوگل دقیقا چگونه کار می کند. هیچ سئوکاری مجهز به چنین دانشی نیست. رادزاد در کار خود موفق است، چرا که می داند که گوگل چه نوع سایت هایی را دوست دارد و بدین واسطه به مشتریانمان کمک می کنیم تا به این هدف نزدیک شوند.

بعضی مواقع نیز بایست به جای تمرکز بر روی اینکه چه کارهایی انجام دهیم، بهتر است دقت داشته باشیم که چه کارهایی را نباید انجام دهیم. همچنین اگر می خواهید که خود سئو سایت را به دست بگیرید بهتر است که ابتدا به یادگیری سئو فکر کنید.

اگر می خواهید که سئو را به ما بسپارید، ابتدا نیاز است که آن را کاملا درک کنید. به عنوان مثال اگر صاحب یک سایت تک صفحه ای هستید، ما نمی توانیم کمک زیادی به شما کنیم. چرا که وب سایت های تک صفحه ای اصولا ایده خوبی برای یک وب سایت نیستند. در چنین شرایطی بهتر است رو به دیگر روش های دیجیتال مارکتینگ مانند ادوردز رو بیاورید.

این مطلب در روزهای آتی نیز بروزرسانی خواهد شد.

مطالب مرتبط

یک نظر در “رتبه اول گوگل | چگونه رتبه یک گوگل شویم؟

 1. تهران بلیط گفت:

  سلام وقت بخیر مطالب مفید و عالی بود خیلی ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.