افزایش فروش در اسنپ فود

اسنپ فود بزرگترین اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا در ایران است و مشتریان با استفاده از آن به صدها رستوران در محله خود دسترسی دارند. در این مطلب به بررسی نحوه افزایش فروش در اسنپ فود، افزایش تعداد مشتریان و ایجاد وفاداری در مشتریان پرداخته ایم.

آیا از اسنپ فود باید استفاده کنیم؟

اگر به عنوان یک صاحب رستوران به تازگی وارد اسنپ فود شده اید، به زودی متوجه می شوید که افروش در اسنپ فود چقدر سخت است. احتمالا میدانید که اسنپ فود یکی از پر دانلود ترین اپلیکیشن ها در ایران است. رقابت در اسنپ فود شدید بوده و مقدار کمیسیون ها هم کم نیست.

اسنپ فود به قدری بزرگ هست که نتوان آن را نادیده گرفت. در صورتی که میخواهید فروش خود را افزایش دهید، راه حل به خصوصی در ابتدا وجود نداشته و باید درصدی از فروش را هزینه کنید. شاید هم مجبور باشید به طور همزمان در چند اپلیکیشن هم فعالیت کنید.

اما بدترین کاری که میتوانید انجام دهید اینست که به طور کل به این اپلیکیشن وابسته شوید. حتی اگر برای شروع مجبور به ثبت رستوران یا فست فود خود در اسنپ فود هستید، حتما از همان ابتدا وب سایتی ساخته و آن را تبلیغ کنید، چرا که در ادامه مسیر قطعا به آن نیاز دارید و زنده ماندن شما به آن وابسته خواهد بود.

پلتفرم های سفارش آنلاین غذا از تنبلی شما استفاده کرده و درصد قابل توجهی از مبلغ سفارش را به عنوان پورسانت دریافت می کنند. با یک حساب کوتاه متوجه می شوید که چه عدد قابل توجهی از درام خود را در طول سال از دست می دهید.

از اپلیکیشن های فود دلیوری مختلف مخصوصا در شروع کار بهره ببرید، اما همواره بر روی برند خود هم فعالیت کرده تا بتوانید از زمانی به بعد طبق شرایط خود بفروشید.

چگونه فروش خود را در اسنپ فود افزایش دهیم؟

در ادامه به معرفی تکنیک های پرداخته ایم که با استفاده از آنها بتوانید فروش رستوران و فست فود خود را در اسنپ فود افزایش دهید.

1. منوی خود را تمیز و مرتب نگه دارید

وجود تصاویر واضح و توضیحات مختصر عناصر مهم سفارش آنلاین غذا محسوب می شوند. مشتریان دوست دارند قبل از سفارش ببینند که غذای آنها چه شکلی هستند. بنابراین در طراحی منوی خود به نکات زیر توجه کنید:

 1. منو را ساده طراحی کنید: مشتریانی که در اسنپ فود به دنبال غذا هستند، اغلب سریعا تصمیم می گیرند و بنابراین یک منوی به هم ریخته چیزی نیست که آنها را راضی کند. منوی خود را کوتاه کرده و بر روی پر فروش ترین ها یا غذاهای منحصر به فرد خود تمرکز کنید.
 2. منوهای ترکیبی ایجاد کنید: با ترکیب چند تا از غذاها با یکدیگر منوهای جذاب و مقرون به صرفه ای ایجاد کنید.
 3. از نام های توصیفی و جذاب استفاده کنید: نام غذاها را جذاب و دلربا انتخاب کنید. به جای اسامی ساده از اسامی منحصر به فرد خود استفاده کنید.
 4. اندازه هر وعده را بیان کنید: اگر وعده های غذایی شما از حجم خوبی برخوردار است، دلیلی وجود ندارد که مشتریان از آن بی اطلاع باشند. اندازه وعده های غذایی خود را بیان کرده و به آن افتخار کنید.

برای شروع می توانید سری به منوی غذایی رقبای موفق خود زده و ببینید منوی آنها از چه ویژگی های ظاهری برخوردار است. منوهای مختلف را بررسی کرده و ببینید چه کارهایی شما می توانید برای بهبود آنها انجام دهید.

2. خوشمزگی غذاها را با تصاویر نشان دهید

چرا کاربران به سراغ اپلیکیشن هایی مانند اسنپ فود می روند؟ چون آن ها گرسنه هستند. همچنین ممکن است حوصله شان سر رفته باشد و بخواهند با امتحان کردن غذاهای خوشمزه حس و حال خود را بهبود ببخشند. اینجاست که تصاویر با کیفیت از غذاهای شما میتواند برگ برنده شما باشد.

چگونه تصاویر خوبی از غذاها برای منو تهیه کنیم؟

 1. از نور طبیعی استفاده کنید: تا جایی که میتوانید از نور طبیعی استفاده کنید. نور طبیعی غذا را جذاب تر جلوه می دهد. پیشنهاد میکنم که تصاویر را در نور طبیعی روز و کنار یک پنجره تهیه کنید.
 2. از فلاش دوری کنید: فلاش می تواند سایه های خشن ایجاد کند و رنگ غذای شما را تغییر دهد. در عوض از نور طبیعی و ملایم استفاده کنید.
 3. بک گراند را خالی کنید: از یک بک گراند ساده استفاده کرده و بر روی غذا تمرکز کنید. یک بشقاب سفید ساده یا یک پارچه تک رنگ معمولی برای بک گراند کافیست.
 4. از غذاهای تازه عکس بگیرید: تا وقتی تازه و گرم است از آن تصویر برداری کنید تا عکس ها هم تازه و سرزنده به نظر برسند.
 5. زاویه مهم است: ظروف غذا از زاویه های مختلف، متفاوت به نظر خواهند رسید. از زوایای مختلف از بشقاب غذا عکاسی کنید و در نهایت ارزیابی کنید که کدام بهتر است.
 6. به جزئیات توجه کنید: برای جذاب تر شدن ظرف غذا، چیزهای کوچکی مانند سبزی یا سس به ان اضافه کنید.
 7. ثبات برقرار کنید: در تهیه عکس از غذاها از یک استایل ثابت استفاده کنید. این گونه میتوانید در ساخت هویت برند قدم بزرگی بردارید.
 8. هوشمندانه ادیت کنید: از اپلیکیشن های ادیت عکس استفاده کنید، اما در آن زیاده روی نکنید. هدف از استفاده از این اپلیکیشن ها طبیعی تر به نظر رسیدن آنهاست، نه اینکه آنها را مصنوعی جلوه دهیم.

نگران نباشید، نیازی به خرید تجهیزات عکاسی گران قیمت نیست. اغلب گوشی های هوشمند قادر به تهیه عکس های با رزولوشن بالا از تصاویر هستند. همه چیز به نور و ترکیب بندی بر میگردد. همچنین میتوانید یک عکاس حرفه ای استخدام کنید تا تصاویر را خوشمزه تر جلوه دهد.

3. تبلیغ کنید و تخفیف بدهید

در اسنپ فود می توانید پیشنهادات ویژه ای مانند تخفیف سفارش اول، تخفیف های کمبو، تخفیفات زمان دار، پاداش وفاداری و تخفیفات ویژه فصلی ارائه دهید. از همه این آیتم ها می توانید در راستای ترغیب کاربران به خرید بیشتر بهره ببرید.

انواع پیشنهادات ویژه قابل ارائه در اسنپ فود عبارتند از:

 1. تخفیف اولین سفارش: مشتریان بالقوه را با ارائه تخفیف برای اولین سفارش به خرید از رستوران خود ترغیب کنید. این تخفیف میتواند به صورت درصدی یا مقدار ثابت باشد. هدف از ارائه این تخفیف، تشویق کاربران به امتحان کردن غذاهای شما با هزینه کمتر است.
 2. پیشنهادات ترکیبی: چند غذا را باهم ترکیب کرده و یک پیشنهاد کمبو برای کاربران با قیمت پایین تر بسازید. به عنوان مثال می توانید یک پیشنهاد ویژه با ترکیب برگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشیدنی بسازید. این یک پیشنهاد برد-برد است، هم کاربران حجم بیشتری از غذا را با هزینه کمتر دریافت می کنند، هم شما سود بیشتری کسب خواهید کرد.
 3. پیشنهادات زمان دار: پیشنهادات تخفیفی را در مدت زمان محدودی مثلا در قالب پارتی تایم برای مشتریان در نظر بگیرید. چنین پیشنهاداتی کاربران را وسوسه می کند تا قبل از اتمام زمان آفر، آن را خریداری کنند.
 4. تخفیف وفاداری: سیستمی طراحی کنید تا کاربران پس از چند سفارش، یک کد تخفیف یا یک آیتم مجانی دریافت کنند. چنین اقدامی وفاداری مشتریان را افزایش داده و سفارشات آن ها را بیشتر خواهد کرد.
 5. تخفیفات فصلی: پیشنهادات ویژه خود را با شروع فصل جدید یا تعطیلات همراستا کنید. به عنوان مثال ارائه یک پیشنهاد ویژه تخفیف دار به مناسبت یک رویداد به خصوص می تواند مشتریان زیادی را به سمت شما هدایت کند.
 6. در اسنپ فود تبلیغ کنید: با استفاده از خدمات تبلیغات اسنپ فود و همکاری با آنها در این زمینه می توانید به هر چه بیشتر دیده شدن خود کمک زیادی کنید.

پیشنهادات ویژه طراحی کنید و تخفیف بدهید، در واقع هر کاری که به جذب مشتریان جدید ختم می شود را انجام دهید. هدف شما جلب توجه است و حتی اگر به ازای یک پیشنهاد ویژه، حاشیه سود خوبی هم نداشته باشید، جای هیچ نگرانی نیست. همین که توانسته اید غذای خوب به مشتری ارائه دهید، سرمایه گذاری بزرگی کرده اید.

4. نظرات مشتریان مهم است

مطمئن نیستم وقتی مردم در حال سفارش به صورت آنلاین هستند چه اتفاقی می‌افتد، اما به نظر می‌رسد که ناگهان بسیار حساس می‌شوند. شما باید در این راستا کار بیشتری انجام دهید و مشتریان راضی را تشویق کنید تا نظرات مثبتی از خود به جای بگذارند.

همچنین شما باید نسبت به نظرات منفی واکنش محترمانه ای داشته باشید تا مشتریان بالقوه احساس کنند که متشریانتان برای شما ارزشمند هستند. شاید ارائه غذای مجانی به کاربران ناراضی بتواند نظر منفیشان را به مثبت تغییر دهد.

چگونه نظرات مثبت بیشتری کسب کنیم؟

 1. کاربران را تشویق به درج نظرات مثبت کنید: مشتریان خود را با روش های متنوعی مانند یادداشتی کوچک، پیامک با حتی یک بسته سیب زمین سرخ شده کوچک تشویق به درج نظر مثبت کنید. وجود نظرات مثبت تاثیر به سزایی در تصمیم گیری مشتریان بالقوه جدید نسبت به سفارش از رستوران شما دارد.
 2. به نظرات پاسخ دهید: پاسخ به نظرات مثبت و منفی کاربران را به یک عادت برای خود بدل کنید. برای نظرات مثبت حتی یک تشکر ساده هم میتواند حس خوبی در مشتریان ایجاد کند. به نظرات منفی پاسخ های حرفه ای و سازنده بدهید. وجود مشکلات را تایید کنید، در صورت لزوم عذرخواهی کنید و هر اقدامی که برای رفع مشکل انجام خواهید داد را بیان کنید. این کارها به مشتریان بالقوه نشان می دهد که برای بازخورد کاربران ارزش قائل بوده و متعهد به بهبود شرایط هستید.

آیا خود شما از رستورانی با نمره 3.5 سفارشی میدهید؟ مطمئن باشد مشتریان شما هم همینطور رفتار می کنند. موفقیت در اسنپ فود به این راحتی ها نیست. هم غذای خوبی باید ارائه دهید، هم نظرات مثبتی از مشتریان دریافت کنید.

5. در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید

شبکه های اجتماعی مکان خوبی برای تبلیغ منوی شما در اسنپ فود هستند. یکی از بهترین راهکارها، به اشتراک گذاشتن تخفیفات و پیشنهاد ویژه در پلتفرم های اجتماعی است. اگر به صورت تکراری صرفا به گفتن اینکه من در اسنپ فود هستم بسنده کنید، پس از مدتی دیگر کاربران به شما توجهی نخواهند کرد.

چگونه از شبکه های اجتماعی نهایت استفاده را ببریم؟

 1. پیشنهادات ویژه خود را تبلیغ کنید: از شبکه های اجتماعی خود برای تبلیغ و معرفی تخفیف های خود در اسنپ فود استفاده کنید. این معرفی ها می تواند شامل تخفیف های زمان دار، اضافه شدن آیتم جدید یا پیشنهادات ترکیبی ویژه باشد.
 2. با کاربران ارتباط برقرار کنید: پست هایی با هدف افزایش تعامل با کاربران منتشر کنید، به عنوان مثال از کاربران خود بپرسید که غذای مورد علاقه شان کدام است و از آنها بخواهید تصویر غذای مورد علاقه شان را با هشتگ مشخصی منتشر کنند. چنین محتواهایی باعث دیده شدن هر چه بیشتر شما در شبکه های اجتماعی خواهد شد.
 3. از محتوای بصری استفاده کنید: از آنجا که غذا یک آیتم بصری است، تصاویر و ویدئوهای متنوعی از غذاهای خود تهیه و پست کنید. به عنوان مثال از روند تهیه غذا فیلم بگیرید، تصویر غذاها را بر روی میز نشان دهید یا از اتفاقات پشت صحنه یعنی آشپزخانه، محتوا تهیه کنید.
 4. با بلاگرها و اینفلوئنسرها همکاری کنید: با اینفلوئنسرهای شهر خود همکاری کنید و از آنها بخواهید تجربه خود از غذاهای رستوران شما را با مخاطبانشان با اشتراک بگذارند. اینگونه میتوانید به مخاطبین بیشتری دست بیابید.
 5. نظر مشتریان را منتشر کنید: نظرات مثبت مشتریانتان در اسنپ فود را بر روی شبکه های اجتماعی منتشر کنید. این کار به افزایش اعتبار شما و اعتماد کاربران نسبت به رستورانتان کمک زیادی می کند.

به خاطر داشته باشید که این کارها تنها زمانی مفید است که می‌خواهید حضور خود در اسنپ فود را تقویت کنید. در اولین زمان ممکن باید نسبت به ساخت وب سایت خود اقدام کنید و فعالیت های خود را به آنجا بسط دهید. دقت داشته باشید وجود یک وب سایت و بازاریابی برای آن به هر چه بیشتر دیده شدن شما کمک زیادی می کند. یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی وب سایت شما، سئو است که با استفاده از آن میتوانید مشتریان زیادی از نتایج جستجوی گوگل کسب کنید.

6. مهارت های ارتباط با رانندگان اسنپ فود را یاد بگیرید

یکی از مواردی که بسیاری از صاحبان رستوران ها از آن غافل می شوند این است که اپلیکیشن اسنپ فود را فقط یک ابزار می دانند. در واقع اسنپ فود یک سیستم قدرتمند است که برای چند صد هزار نفر در ایران شغل ایجاد کرده است.

ایجاد ارتباط با رانندگان اسنپ فود می تواند موجب دریافت هر چه سریعتر و بهتر سفارشات توسط مشتریان شود. رانندگان اسنپ فود جهت ارائه خدمات بهتر توسط خود این مجموعه تحت فشار هستند، اما می توانید با استفاده از راهکارهایی از سمت خودتان آنها را تشویق به ارائه سرویس بهتر کنید.

چگونه با رانندگان اسنپ فود ارتباط برقرار کنیم؟

 1. تحویل سفارش را آسان کنید: جایگاه به خصوصی را برای تحویل سفارش به رانندگان آماده کنید. داشتن یک منطقه اختصاصی و مشخص منجر به مدیریت کارآمد تر رانندگان اسنپ فود می شود.
 2. مراقب رانندگان باشید: یک فضای انتظار آسوده برای رانندگان در محل رستوران خود ایجاد کنید، جایی که آنها می توانند استراحت کنند یا نوشیدنی رایگان بنوشند. این امکان به خصوص اگر در تهیه سفارشات تاخیر وجود داشته باشد، بسیار کارآمد است. وجود چنین تمهیداتی نشان از احترام شما نسبت به زمان و تلاش آنها برای تحویل غذا است.
 3. مشوق های مالی ارائه بدهید: به رانندگانی که مرتباً سفارشات را از رستوران شما دریافت می‌کنند، پاداش یا پول اضافی بدهید و از تلاش و فداکاری آنها در کسب درآمد از تحویل غذا قدردانی کنید.
 4. انعام دادن را تشویق کنید: مشتریان خود را از طریق روش های موجود و به صورت دوستانه تشویق به دادن انعام به رانندگان کنید.

درک زحمات رانندگان برای موفقیت در کار مهم است. نشان دادن اهمیت شما به رانندگان و درک اینکه کسب درآمد به عنوان یک راننده چقدر دشوار است، می تواند به شما کمک کند تا روابط قوی تری با رانندگان ایجاد کنید.

جمع بندی

در انتها به طور خلاصه به معرفی مهمترین نکات پی پردازیم:

 1. اسنپ فود رقابتی ترین پلتفرم سفارش آنلاین غذا در ایران است و جلوه توجه کاربران برای رستوران های جدید بسیار دشوار است.
 2. منوی رستوران را ساده و جذاب طراحی کنید.
 3. گرفتن تصاویر با کیفیت کمک زیادی به فروش آسانتر غذاها می کند.
 4. رستوران های بزرگ تر معمولا تخفیف های زیادی در اسنپ فود ارائه نمیدهند و شما میتوانید از این فرصت استفاده کنید.
 5. به گرفتن نظرات مثبت از کاربران توجه ویژه ای کنید و امتیاز رستوران خود را به هر شیوه ای بالاتر از 4.5 نگه دارید.
 6. از شبکه های اجتماعی و وب سایت خود برای معرفی منوی خود در اسنپ فود استفاده کنید.
 7. با رانندگان اسنپ فود خوب برخورد کنید. این کار میتواند تفاوت شگرفی در نحوه تحویل سفارشات ایجاد کند.

در نهایت بر روی وب سایت خود سرمایه گذاری کنید تا بتوانید بخش بزرگی از سفارش های خود را مستقیما از وب سایت خود بگیرید. این گونه میتوانید از هزینه هایی که در اسنپ فود صرف می کنید کاسته و بر روی برندینگ خود کار کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *