راه های افزایش مشتری کافه

اگر صاحب یک کافه هستید و به دنبال ایده های بازاریابی میگردید، این پست برای شماست.

کسب و کارهای کوچک مانند کافی شاپ ها باید مطمئن شوند که یک استراتژی قوی برای افزایش مشتریان در کسب و کارشان وجود دارد. با داشتن استراتژی های مناسب می توانید کافی شاپ خود را به یک تجارت پر رونق تبدیل کنید که به طور مرتب مشتریان جدیدی جذب می کند.

من در این مطلب به معرفی کارآمدی استراتژی های بازاریابی کافه از ایده های تبلیغاتی گرفته تا مثالهای عینی پرداخته ام. پیاده سازی و اجرای این ایده ها ساده بوده و میتواند در طول زمان درآمد شما را افزایش دهد. دقت داشته باشید که اغلب این ایده ها از نوع دیجیتال هستند، چرا که امروزه ابزارهای دیجیتالی بر همه چیز از جمله کسب مشتری سلطه دارند.

مطمئنا پیاده سازی همزمان کلیه این ایده ها سخت است، بنابراین یک به یک انتخاب و شروع به فعالیت در آن حوزه کنید. مجددا پس از مدتی بازگشته و گزینه های دیگری را انتخاب کنید. با من همراه باشید.

1. در نتایج جستجوی محلی گوگل دیده شوید

اگر در نتایج جستجوی محلی گوگل (نقشه گوگل) دیده نشوید، مشتریان بالقوه محلی خود را از دست خواهید داد. برای جذب این مشتریان باید در زمان جستجوی عباراتی مانند “کافه نزدیک من” در نتایج جستجو حضور داشته باشید.

برای شروع کافیست که وارد اکانت گوگل خود شده و به سراغ گوگل مپس بروید. سپس کسب و کار خود را در لوکیشن صحیح همراه با سایر اطلاعات مربوطه مانند شماره تماس و آدرس وب سایت درج کنید. پس از تایید کسب و کارتان توسط گوگل، مشتریان جدید شما را کشف خواهند کرد.

2. یک وب سایت حرفه ای برای کافه بسازید

با یک وب سایت ضعیف و ابتدایی نمیتوانید مشتریان جدیدی کسب کنید. در واقع چنین وب سایتی نمیتواند بازدیدکنندگان را قانع کند تا سری به کافه شما بزنند. زمان را تلف نکنید و دستی به سر روی وب سایت بکشید.

اگر هم وب سایت ندارید، اصلا عقب نیفتاده اید، هنوز اغلب کافه ها در ایران وب سایتی ندارند و شما میتوانید از این خلا نهایت استفاده را ببرید.

اما یک وب سایت خوب برای کافی شاپ شما چیزی بیشتر از یک پلتفرم معمولی است. وب سایت شما دریچه ای آنلاین برای ورود به کافه شماست.

امروزه گزینه های خوبی برای ساختن وب سایت برای کافه ها وجود دارند. می توانید به کمک یک طراح وب سایت وب سایت خوبی برای خود بسازید تا پتانسیل بازاریابی های گسترده تر را هم داشته باشد. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت می کنیم. اگر هم در ساخت وب سایت نیاز به کمک داشتید، با ما تماس بگیرید.

3. برندینگ چیزی فراتر از ساخت لوگو است

چه دوست داشته باشید یا نه، کافی شاپ شما بر پایه ارتباطات ساخته می شود. بنابراین مسئله برندینگ در کافه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید چهره منحصر به فردی برای کافه خود بسازید.

با داشتن شهرت بیشتر میتوانید هزینه های بیشتری را از مشتریان دریافت کنید. آنها تفاوت شما با دیگران را درک کرده و برای آن ارزش قائل می شوند. برندینگ تاثیر مثبتی در تبلیغات دهان به دهان دارد. در واقع این تفاوت و ارزشمندی دلیلی به افراد میدهد تا درباره شما صحبت کنند.

4. نظرات مثبت از مشتریان بگیرید

روش های متنوعی برای بیشتر دیده شدن کافه شما در اینترنت وجود دارد. وجود نظرات مثبت فراوان، یکی از این روش ها است. وجود این نظرات به کاربران کمک خواهد کرد که شما را پس از دیدن کافه تان در نتایج جستجو، راحت تر انتخاب کنند.

بنابراین از مشتریان حال حاضر خود به صورت محترمانه بخواهید که نظر خود درباره کافه را صادقانه در گوگل منتشر کنند. حتی اگر همه نظرات پنج ستاره نباشد باز هم شانس شما برای کسب رتبه بالاتر در نتایج محلی افزایش خواهد یافت.

در جهان امروز کاربران قبل از رفتن به کافه بر روی آن تحقیق می کنند. بنابراین باید تعداد نظرات کافی بر روی حساب های شما در پلتفرم های مختلف وجود داشته باشد. در صورت وجود نظرات بیشتر و بهتر، احتمال اینکه این بازدیدکنندگان به مشتری تبدیل شوند افزایش خواهد یافت.

یکی از روش های ترغیب مشتریان به این کار، گرفتن نام، شماره تماس و ایمیلشان در هنگام پرداخت است. در این روش می توانید پس از ترک مشتری از کافه برای او پیامکی حاوی  ترغیب وی برای درج نظر همراه با قید آدرس پلتفرم هایتان ارسال کنید.

5. از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

ایمیل مارکتینگ هنوز از بسیاری جهات زنده است. این روش نسبت به سایر روش های تبلیغاتی در اینترنت با سرعت بیشتری در حال رشد است.

با استفاده از ایمیل می توانید با مشتریانتان در ارتباط باشید. ممکن است این طور تصور کنید که ایمیل به خاطر وجود شبکه های اجتماعی اهمیتی ندارد، اما این درست نیست. ایمیل موثرترین روش برای ایجاد اعتماد است.

6. برای کسب موفقیت در شبکه های اجتماعی تلاش کنید

یکی از استراتژی های بازاریابی مناسب برای هر کافه ای شبکه های اجتماعی هستند. بسیاری از کافه ها برنامه مدونی برای شبکه های اجتماعیشان ندارند. آنها از شبکه های اجتماعی بدون این که بهره ای ببرند استفاده می کنند.

افزایش مشتری برای کافه از طریق شبکه های اجتماعی چالش بزرگی محسوب می شود و برای موفقیت در آن باید استراتژی خوبی را دنبال کرد.

7. از گوگل ادز استفاده کنید

تا اینجا فهمیدیم که دیده شدن کافه در نتایج جستجوی گوگل مهم است. کاربران زیادی از این روش برای یافتن کافه در اطراف خود استفاده می کنند و کسب اولین رتبه در بین خیل عظیم رقبا از اهمیت بالایی برخوردار است.

حتی اگر وب سایت شما به صورت طبیعی در صفحه اول گوگل باشد، ممکن است در رتبه یک نباشد. به همین دلیل بهره بردن از کمپین های تبلیغات مانند گوگل ادز مهم است. با استفاده از گوگل ادز می توانید شروط خاصی تعریف کرده و تبلیغ کافه خود را به مخاطبین هدف خود نمایش دهید.

8. از اینفلوئنسرها بهره ببرید

اینفلوئنسرها معمولا افراد شناخته شده ای هستند. آنها از این توانایی برخوردارند که ویدئویی درباره معرفی یک محصول یا سرویس تولید و منتشر کنند. این ویدئوها و پست ها از این پتانسیل برخورداند که بسیار محبوب شده و نسبت به سایر محصولات و سرویس های مشابه متمایز شوند.

در واقع این سبک از تبلیغات در حال جایگزین شدن با سبک های قدیمی است. اما اینفلوئنسرها هم میدانند که ارزش فعالیتشان چقدر است. بنابراین هزینه جلب توجه کاربران نسب به خدمات و محصولات شما از این طریق کمی بالاست. به نظر من یکی از بهترین راهکارهای تبلیغ کافه همکاری با اینفلوئنسرهای کوچکتر محلی است. این نوع اینفلوئنسرها معمولا بین 3.000 تا 30.000 فالوور داشته و محل زندگیشان به مکان کافه شما نزدیک است.

اگر به لیست مشتریان کافه خود نگاه کنید، شاید همین الان هم به برخی از این میکرو اینفلوئنسرها بربخورید. در صورت امکان آنها را تشویق به تبلیغ کافه خود کنید. از آنجا که آنها از جمله مشتریان شما هستند، افراد معتبر و مرتبطی با کافه شما محسوب خواهند شد. در انتها حتما از آنها بخواهید که آدرس شبکه اجتماعی شما را در پست خود منشن کنند.

9. ایونت های فصلی برگذار کنید

ایونت های فصلی مانند عید نوروز فرصت خوبی برای استفاده در جهت افزایش مشتری محسوب می شوند. ابتدا ایونت های مناسب را شناسایی و سپس شروع به فکر کردن درباره چگونگی بازاریابی برای کافه خود در این ایونت ها کنید.

ایونت های فصلی به شما امکان میدهند تا سرویس های متنوع خود را معرفی و برای آنها برنامه ریزی کنید.

10. یک برنامه وفاداری مشتری طراحی کنید

گرفتن مشتریان جدید از ضروریات هر کافه ای است، اما بیشترین درآمد شما اصولا باید از طریق مشتریان وفادارتان تامین شود.

معمولا حفظ مشتریان قدیمی ارزان تر از گرفتن جدید برایتان تمام می شود. اما قدردانی خود از مشتریان خود را چگونه به نمایش می گذارید؟ در صورت وفادار ماندن مشتریان، صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه صورت خواهد گرفت. با استفاده از نرم افزارهای مدیریت کافه میتوانید یک برنامه وفاداری مشتری طراحی و پیاده سازی کنید.

11. سه تا از روش های قدردانی از مشتریان همیشگی این گونه هستند؟

  1. ارائه تخفیف در ازای بازگشت مجددشان
  2. پاداش به مشتریان در ازای معرفی دوستانشان
  3. ارائه سرویس رایگان به آنها پس از چند رزرو

11. مشتریان خود را تشویق به معرفی دوستانشان کنید

مشتری معرفی شده توسط یک دوست، بهترین نوع مشتری برای یک کافه محسوب می شود. معمولا افراد تمایل بیشتری به وفادار ماندن به یک کافه دارند، اگر آن کافه توسط یکی از دوستانشان معرفی شود.

بنابراین تشویق مشتریان حال حاضر کافه به معرفی دوستانشان، یکی از بهترین روش های افزایش مشتری کافی شاپ است. یکی از روش های سنتی انجام این کار استفاده از کارت های فیزیکی است. اما پیشنهاد من استفاده از نرم افزارهای آنلاین است.

یک برنامه معرفی دوستان میتواند شامل چنین مواردی باشد:

  • وقتی دوستان مشتریان شما از طریق کد معرف اقدام به ثبت سفارش می کنند، 10 درصد تخفیف به آنها تعلق خواهد گرفت.
  • در صورتی که تعداد سفارش های دوستان مشتریان از عدد 10 بگذرد، یک سفارش رایگان به فرد معرف تعلق خواهد گرفت

12. یک ویدئوی معرفی کافه تولید کنید

ایجاد رابطه خوب با مشتری از ضروریات رشد هر کسب و کاری محسوب می شود. سوالی که در اینجا پیش می آید اینست که بازدیدکنندگان وب سایت و شبکه های اجتماعی شما چگونه می توانند به شما اعتماد کنند، آنهم وقتی که تاکنون شما را ندیده اند؟

برای تبدیل بازدیدکنندگان پلتفرم های آنلاین خود به مشتری نیاز به ایجاد اعتماد در آنها دارید. یکی از موثرترین روش ها ساخت ویدئویی با محوریت معرفی کافه، پرسنل و منوی شما است.

نیازی نیست که تولید این ویدئو همراه با صرف هزینه بالایی باشد، همین که شما را معتبر جلوه دهد کافیست. کافه و جزئیات مربوطه را همچنان که یک مشتری واقعی در پیش روی شماست، معرفی کنید.

13. از استوری اینستاگرام برای بازاریابی استفاده کنید

استوری های اینستاگرام یکی از استراتژی های خوب بازاریابی در کوتاه مدت محسوب می شود. از آنجا که این استوری ها عمر کوتاهی دارند، کاربران فورا به آن توجه می کنند.

به عنوان مثال می توانید از طریق حساب کاربری کافه و حتی کارمندان خود اقدام به استوری کردن یک آفر ویژه به بینندگان استوری کنید.

14. از سئو برای هر چه بیشتر دیده شدن وب سایت کافه استفاده کنید

در ابتدای مطلب با نحوه ثبت کافه در سرویس نقشه گوگل و نمایش آن در نتایج جستجوی محلی گوگل آشنا شدید.

اما برای دیده شدن وب سایت در نتایج ارگانیک گوگل به کار بیشتری نیاز است. برای شروع می توانید برای هر یک از خدماتتان یک صفحه ایجاد کرده و با تولید محتوا برای آن صفحه، شانس بیشتری برای کسب رتبه بالاتر ایجاد کنید. قبل از تولید محتوا هم باید به عباراتی که توسط کاربران در گوگل سرچ می شوند (کلمات کلیدی) توجه کنید.

در نهایت باید مطمئن شوید که وب سایت شما از استانداردهای گوگل برای کسب رتبه های بالاتر برخوردار است. به کلیه این فرآیندها اصطلاحا سئو گفته می شود.

یکی از ساده ترین مسیرها برای سئو، استخراج کلمات کلیدی و سپس تولید محتوا حول آن چیزی که شما ارائه میدهد است. برای هر یک از کلمات کلیدی مستقلی که پیدا می کنید میتوانید یک صفحه منحصر به فرد تولید کنید. همچنین استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه را از یاد نبرید.

با انجام مستمر این گونه فعالیتها می توانید آرام آرام بر اعتبار وب سایت خود اضافه کرده و مشتریان بسیار زیادی از این طریق به دست آورید. البته با توجه به رقابت روز افزونه وب سایت ها برای کسب رتبه پیشنهاد میکنم که از خدمات یک سئوکار یا فریلنسر سئو استفاده کنید. در این زمینه می توانید با مجموعه رادزاد تماس گرفته  از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

15. از هشتگ ها در پست های اینستاگرامی استفاده کنید

اطلاعات زیادی در اینترنت وجود داشته و رقابت با میلیون ها کافه در جهان سخت است. البته شما مجبور به ارتباط با همه افراد دنیا نیستید. چرت که مشتریان بالقوه شما عموما در شهر یا استان شما زندگی می کنند.

خیلی از کسب و کارها به ارتباط بین سرویس های کافه شان و ویژگی های مشتریانشان توجه نمی کنند. یکی از روش های جلب توجه متشریان محلی، استفاده از هشتگ های مناسب است.

در صورت عدم استفاده از هشتگ های صحیح، فرصت های دیده شدن خود را از دست خواهید داد. مشتریان بالقوه شما علاقه مند به دیدن پستهای کافه هایی هستند که در نزدیکشان قرار دارند. به عنوان مثال اگر در اصفهان هستید، می توانید از هشتگ کافه_اصفهان در برخی پست های خود استفاده کنید.

16. از زبان فعال در شبکه های اجتماعی استفاده کنید

شما باید کاربران خود در شبکه های اجتماعی را به عمل وادار کنید. استفاده از تصاویر و ویدئوها عالی هستند، اما به همراه آن کاربران هم باید درگیر عملی شوند.

برای به عمل وا داشتن آنها باید از زبان فعال استفاده کنید و از این طریق می توانید توسط کاربران بیشتری دیده شوید. به عنوان مثال از کاربران خود در انتهای ویدئو درخواست کنید که این پست را برای دوستان خود هم ارسال کنند. با این کار توسط افراد بیشتری دیده شده و در معرض دید مشتریان بالقوه بیشتری قرار خواهید گرفت.

17. ایمیل جمع آوری کنید

در بین زمان های مراجعه مشتریان، ایمیل مارکتینگ یکی از ابزارهای دنبال کردن مشتریان است.

همچنین ایمیل میتواند به عنوان ابزاری برای بازاریابی مشتریان جدید هم تلقی شود. به عنوان مثال میتوانید کاربران وب سایت خود را تشویق به عضویت در خبرنامه کافه خود کنید.

18. کارت هدیه بدهید

کارت های هدیه بر کسب درآمد بیشتر به عنوان بخشی از برنامه های تبلیغاتی شما موثر هستند. مشابه تخفیفاتی که برای معرفی دوستان مشتریان در نظر گرفته اید، کارتهای هدیه هم می توانند مشتریان جدیدی برای شما به ارمغان بیاورند. برای مدیریت این بخش میتوانید از نرم افزارهای مدیریت کافه استفاده کنید.

19. بر روی نمای بیرونی خود کار کنید

ایجاد نمای بیرونی مناسب یکی از ایده های تبلیغ کافه است. تا اینجا بیشتر صحبت ما بر روی فعالیت در بخش های آنلاین بود، اما روش ها سنتی این چنینی را نیز نباید از یاد ببریم.

افرادی که در نزدیکی شما کار و فعالیت می کنند، مشتریان بالقوه خوبی برای شما محسوب می شوند. شما برای تک تک فضای کافه پول پرداخت می کنید و چه بهتر که از آن استفاده حداکثری ببرید.

افرادی دور و بر شما باید از وجود شما آگاه شوند. به عنوان مثال پخش یک موزیک آرام، نورپردازی مناسب و استفاده از پیاده رو استراتژی های خوبی در این راستا هستند. هر چیزی که بتوانید توجه رهگذران را جلب کند خوب است. اغلب افراد در هنگام گذر از کافه شما، به مشغله های خود فکر می کنند و در نتیجه باید از عناصری برای جلب توجه آنها استفاده کنید.

20. از کارمندان کافه کمک بگیرید

همانند عناصر فیزیکی کافه، کارمندان کافه نیز می توانند مبلغان خوبی برای شما باشند. کارمندان کافه مهمترین بخش هزینه های یک کافه را تشکیل می هند، بنابراین از این سرمایه گذاری باید نهایت استفاده را ببرید.

کارمندان کافه معرف شما هستند و برند کافه از طریق لباس و رفتار آنها به نمایش گذاشته می شود. بنابراین برنامه ریزی دقیقی در نحوه استفاده از پرسنل در این زمینه داشته و بر روی آموزش آنها وقت بگذارید.

21. کارمندان کافه را به رقابت های تیمی تشویق کنید

روش های متنوعی برای تشویق کارمندان وجود دارد.

استفاده از انگیزه های درونی در این راه ایده خوبی است. به عنوان مثال ارائه پاداش یا کمیسیون به ازای مقدار فروش خاص انگیزه خوبی در پرسنل ایجاد می کند. در این مسیر هم به دستاوردهای فردی و همه نتیجه تیمی به صورت مجزا توجه کرده و برای هر کدام پاداشی در نظر بگیرید.

22. از موزیک به درستی استفاده کنید

تحقیقات متعددی نشان داده است که موزیک تاثیر مستقیمی بر روی مشتریان کافه دارد. در صورتی که از موزیک مناسبی استفاده کنید، مشتریان شما اوقات خوشی را در کافه شما سپری خواهند کرد.

برای شروع می توانید پلی لیستی از موزیک های مناسب تم کافه تهیه و نسبت به پخش آنها اقدام کنید.

23. با دیگر کسب و کارهای محلی همکاری کنید

طبیعتا کسب و کارهای متنوع و زیادی در اطراف شما وجود دارند. اغلب افراد نیز علاقه مند به گسترده تر کردن کسب و کار خود هستند.

با جستجو در بین کسب و کارهای اطراف تعدادی را یافته و با آنها در مورد همکاری مذاکره کنید. به عنوان مثال هر یک از طرفین میتوانند برای ارسال مشتری به کسب و کار دیگر کد تخفیفی به مشتری ارائه دهند. یا اینکه میتوانید به صورت مشترک یک مسابقه اینستاگرامی برگذار کرده و جایزه ای را به صورت مشترک به برنده اهدا کنید.

بدین ترتیب می توانید خیلی ساده توسط مخاطب هدف بزرگتری دیده شوید. اگر اولین همکاری جواب نداد، دلسرد نشوید و سعی کنید کسب و کار متفاوتی را نسبت به قبلی انتخاب کنید.

24. از ایونت های مختلف در کافه خود میزبانی کنید

برگذاری ایونت در کافه روش خوبی برای دیده شدن است. برپایی جشن تولد و فارغ التحصیلی یا مهمانی افتتاحیه از جمله گزینه هایی هستند که شما میتوانید از آنها میزبانی کنید.

می توانید به دیگر کسب و کارها اجازه دهید تا از کافه شما به عنوان فضای میزبانی مراسم خود استفاده کنند. با این کار به افراد جدیدی اجازه میدهد تا برای اولین بار از کافه شما دیدن کنند.

25. از مشتریان کافه فیدبک بگیرید

از مشتریان خود بخواهید که تجربه حضور خود در کافه را بازگو کنند. این فیدبک ها اطلاعاتی طلایی هستند. هر از چندگاه نسبت به انجام این کار اقدام کرده و از فیدبک های دریافت شده در جهت اقدامات مناسب استفاده کنید.

البته نیازی به انجام اقدامات برای تک تک فیدبک ها نیست، چرا که این فیدبک ها شخصی هستند. بهتر است ابتدا فیدبک های مختلف را جمع آوری و یادداشت کنید، سپس با کنار هم گذاشتن آنها به یک ساختار برسید. حال میتوانید با توجه به گزینه های پر تکرار، دست به اقدامات مناسب بزنید.

برای گرفتن فیدبک پیشنهاد میکنم فرمی را در صفحه ای از سایت خود طراحی کرده و پس از ترک مشتریان از کافه، آدرس آن صفحه را به صورت اتوماتیک برای مشتریان پیامک کنید. این کار از طریق نرم افزارهای مدیریت کافه قابل انجام است.

26. با شرکت های دلیوری همکاری کنید

با استفاده از پلتفرم های دلیوری مانند اسنپ فود می توانید فعالیت کافه خود را گسترش دهید.

مهمترین مزیت این پلتفرم ها امکان دسترسی به افراد بیشتر در منطقه فعالیت شما است. به عبارتی با این کار در معرض مشاهده مشتریان بالقوه جدیدی قرار میگیرد که تا دیروز از وجود شما بی خبر بودند.

یکی دیگر از مزایای همکاری با این پلتفرم ها افزایش فروش در زمان های کسادی است. به عنوان مثال اگر کاهش فروش شدیدی را در اواسط بعد از ظهر تجربه می کنید می توانید پیشنهادات تخفیفی جذابی را در این ساعات در این پلتفرم ها فعال کنید.

حال وقت اقدام است

لیست اقدامات لازم برای افزایش مشتریان کافه در اینجا به پایان رسید. امیدوارم که ایده های بازاریابی جدیدی را توانسته باشم در ذهنتان خلق کنم. اگر نیاز به کمک مجموعه رادزاد در این راستا دارید، می توانید با ما ارتباط برقرار کرده و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *