افزایش مشتری در کلینیک زیبایی

در دنیای زیبایی و مراقبت شخصی، کلینیک های زیبایی سنگ بنای بسیار از عناصر فردی از جمله سبک، تغییر و آرامش افراد هستند.

اما حتی با استعداد ترین متخصصین نیز برای درخشش و جذب مشتریان وفادار نیاز به جادوی بازاریابی دارند. همزمان با تکامل صنعت زیبایی، صاحبان کلینیک های زیبایی باید خود را با فناوری و رفتارهای مصرف کننده وفق داده و استراتژی های بازاریابی خود را بروزرسانی کنند.

دیگر مثل گذشته نمیتوان به تبلیغات دهان به دهان و تابلوهای خوب تکیه کرد. بازاریابی کلینیک های زیبایی امروزی به ترکیبی هماهنگ از توسعه سنتی و دیجیتال نیاز دارد.

در این مطلب با روش هایی آشنایی می شویم که بتوانیم مشتریان جدیدی جذب کنیم و آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنیم. چه به تازگی شروع به فعالیت کرده باشید، چه به دنبال ارتقا برند کلینیک خود هستید، این تاکتیک های آزموده شده به شما کمک می کنند تا کسب و کار خود را در مسیر شکوفایی قرار دهید.

خب آستین ها را بالا بزنید و چند حرکت استراتژیک روی کلینیک خود پیاده سازی کنید! من روش های افزایش مشتری را به چند دسته تقسیم کرده ام. با من همراه باشید.

برندسازی

در صنعتی که ابراز وجود در هسته اصلی آن قرار دارد، برندسازی و هویت برند نقشی ضروری در شهرت کسب و کار و افزایش مشتریان کلینیک زیبایی دارد. این موضوع فقط محدود به ارائه خدمات خوب نمیشود، بلکه برندسازی از نقطه ای که کاربری نام کلینیک شما را می شنود یا لوگوی شما را میبیند آغاز می گردد.

در این راستا من دو توصیه استراتژیک برای تثبیت برند و هویت کلینیک دارم:

1. یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) داشته باشید

پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما به مانند ستون فقرات برند شماست. در واقع این همان چیزیست که کلینیک شما را از دیگران متمایز می کند. این موضوع به این سوال پاسخ می دهد که چرا یک فرد باید کلینیک زیبایی شما را به بقیه ترجیح دهد. بررسی بازار میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

 • تحقیق و بررسی: با تحقیق در مورد رقبایتان شروع کنید. آنها چه چیزی ارائه داده و چه گپ هایی در بازار وجود دارد. به علاوه فیدبک هایی از مشتریان حال حاضر و سرویس های مورد علاقه آنها بگیرید.
 • شناسایی نقاط قوت: شاید کلینیک زیبایی شما از محصولات دوستدار محیط زیست یا خاص ترین برندهای بازار استفاده می کند. نقطه قوت شما هر چه که است باید به مخاطبین هدف شما اعلام شود.
 • خلاصه نگه داشتن USP: پیشنهاد فروش منحصر به فرد باید مختصر و واضح باشد. در واقع این عنصر باید چیزی باشد که به راحتی در خاطر مشتریان شما بماند و آنها بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

2. هویت بصری بسازید

هویت بصری کلینیک زیبایی از لوگو گرفته تا پالت رنگی آن، از دکور گرفته تا لباس پرسنل، قبل از اینکه کلامی به زبان بیاید، پیامی را منتقل می کند. هویت بصری تجسمی از شخصیت و شعار برند شماست.

 • طراحی هدفمند: از رنگ، فونت و تصاویری استفاده کنید که با برند شما همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال، رنگ های خاکی و سبز، نشان از خدمات طبیعی و ارگانیک دارند، در حالی که رنگ های براق به تجربه ای مدرن و سطح بالا اشاره می کنند.
 • طراحی لوگو: لوگویی طراحی کنید که قابل یادآوری و مقیاس پذیر باشد. این لوگو باید به همان اندازه که بر روی کارت ویزیت شما خوب به نظر میرسد، بر روی بیلبورد و پروفایل شبکه های اجتماعی هم خوب به نظر برسد.
 • دستورالعمل های برند: پس از رسیدن به یک هویت بصری، دستورالعملی برای برند ایجاد کنید. این سند، یکپارچگی را در تمام پلتفرم‌ها، یعنی وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی و دیگر انواع بازاریابی تضمین می‌کند.
 • دکوراسیون داخلی: طراحی داخلی کلینیک زیبایی شما باید منعکس کننده ماهیت برندتان باشد. طراحی دکور محدود به بحث زیباشناسی نیست. این طراحی باید همراه با USP و تجربه قابل انتظار کاربران باشد.

دیجیتال مارکتینگ و حضور آنلاین کلینیک زیبایی

در عصری هستیم که دنیای مجازی با واقعیت ادغام شده و فعالیت دیجیتالی یک کلینیک زیبایی به اندازه مکان فیزیکی آن مهم است.

حضور پر قدرت در فضای آنلاین نه تنها دامنه دسترسی به شما را افزایش میدهد، بلکه به عنوان ابزاری برای پیشرفت کسب و کار کاملا ضروریست. پلتفرم‌های دیجیتال به کلینیک های زیبایی اجازه می‌دهند تا همانند شرایط واقعی با مشتریان ارتباط برقرار کنند، اطلاعات خوبی به آنها ارائه دهند و یک رابطه پویا و تعاملی با آنها ایجاد کنند که فراتر از صندلی کلینیک است.

در اینجا چهار توصیه استراتژیک برای بهینه سازی حضور دیجیتال کلینیک شما آماده کرده ام.

3. یک وب سایت رسپانسیو بسازید

وب سایت شما دروازه مجازی کلینیک زیبایی شماست و به مشتریان بالقوه تصویری از آنچه شما هستید ارائه میدهد.

 • تجربه کاربری (UX): دقت داشته باشید که کار با وب سایت آسان باشد، در موبایل به خوبی نمایش داده شود و فرایند رزرو در آن ساده باشد. هر چقدر یک کاربر بتواند سریعتر به مشتری تبدیل شود، به نفع شما خواهد بود.
 • نمونه کارها: خدمات، محصولات و تجربه پرسنل خود را با تصاویر و ویدئوهای با کیفیت به نمایش بگذارید.
 • انتشار منظم محتوا: یک بلاگ می تواند تخصص شما در زمینه زیبایی را به رخ بکشد و برای شما اعتبار زیادی به همراه بیاورد.

4. از سئو بهره ببرید

دیده شدن در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو امری حیاتی برای هر کسب و کاری علی الخصوص کلینیک های زیبایی محسوب می شود. دیده شدن در نتایج جستجو نیاز به فرایند مستمری به نام سئو دارد.

 • لوکال سئو: وب سایت خود را در نتایج محلی بهینه سازی کنید. به عنوان مثال اگر کلینیک شما در سعادت آباد تهران بوده و در جستجوی عباراتی به مانند کلینیک زیبایی در سعادت آباد رتبه خوبی کسب کنید، می توانید توجه مشتریان بالقوه زیادی را به سمت خود جلب کنید.
 • کلمات کلیدی: تحقیق کرده و عباراتی که مخاطبین هدف شما در گوگل سرچ می کنند را بیابید و سپس با تولید محتوا درباره این کلمات کلیدی پتانسیل دیده شدن وب سایت خود را افزایش دهید.
 • بک لینک های با کیفیت: با تکنیک های مختلف مانند همکاری با بلاگرها و کسب و کارهای محلی دارای وب سایت بک لینک های با کیفیت کسب کنید.

البته دقت داشته باشید که امروزه سئو یک کار بسیار تخصصی محسوب می شود و پیاده سازی صحیح آنها نیاز به سالها تجربه در این عرصه دارد. در صورت نیاز به برونسپاری سئو می توانید با مجموعه رادزاد تماس بگیرید.

5. حضور فعالی در شبکه های اجتماعی داشته باشید

شبکه های اجتماعی از ابزارهای مهم تعامل دیجیتالی محسوب می شوند. در این زمنیه به نکات زیر دقت کنید:

 • انتخاب پلتفرم: پلتفرمهایی را انتخاب کنید که مخاطبین هدف شما در آنجا حضور دارند. در مورد کلینیک های زیبایی پلتفرم های بصری مانند اینستاگرام و پینترست بسیار تاثیر گذار می توانند باشند.
 • محتوای با کیفیت: محتواهای متنوعی از جمله پشت صحنه ها، تصاویری از قبل و بعد عمل زیبایی، آموزش و غیره تولید و منتشر کنید.
 • تعامل و پاسخ: از طریق کامنت ها و پاسخ به سوالات کاربران یک رابطه دو طرفه با کاربران برقرار کنید.

6. از قدرت گوگل مای بیزینس بهره ببرید

این ابزار گوگل به شما امکان میدهد تا کسب و کار خود را بر روی نقشه گوگل ثبت کنید. در این کار به نکات زیر توجه کنید:

 • اطلاعات دقیق: اطمینان حاصل کنید که آدرس، تلفن تماس و ساعات کاری کلینیک به درستی درج شوند.
 • تشویق به نظر: مشتریان راضی خود را به درج نظرات مثبت در گوگل تشویق کنید. با دادن پاسخ به نظرات منفی، اهمیت خود به رضایت مشتریان را به مشتریان بالقوه نشان دهید.

حفظ کاربران وفادار

حفظ مشتریان ثابت در مقایسه با کسب مشتریان جدید به همان اندازه در صنعت زیبایی مهم است. مشتریان وفادار کلینیک می توانند درآمد ثابت و مشخصی برای شما ایجاد کرده و با معرفی شما به دوستان و اعضای خانواده، سفیر برند شما محسوب شوند.

پرورش وفاداری در مشتریان مستلزم ترکیبی از ارائه خدمات با کیفیت به آنها و مشوق های استراتژیک است. در ادامه به معرفی سه استراتژی اصلی برای تقویت وفاداری و اطمینان از حفظ مشتری می پردازم.

7. برنامه وفاداری قوی داشته باشید

برنامه های وفاداری به مشتریانی که به صورت متناوب از شما خدمات می گیرند، پاداش می دهد.

 • امتیازات سیستمی: به ازای هر بازدید مشتریان به آنها امتیاز بدهید، امتیازاتی که در بازدیدهای بعدی قابل مصرف باشند. به عنوان مثال می توانید به ازای هر 10.000 تومانی که کاربران در کلینیک شما خرج می کنند، به آنها 1 امتیاز داده و به ازای هر 1000 امتیاز یک سرویس رایگان به آنها ارائه دهید.
 • جوایز: به ازای تعداد دفعات مراجعه افراد، آنها را دسته بندی کرده و در صورت رفتن از یک دسته به دسته بالاتر به آنها پاداش بدهید. بدین شکل افراد را تشویق به بازدید بیشتر خواهید کرد.
 • بونوس های معرفی: مشتریان خود را تشویق به معرفی کلینیک به دوستان و آشنایان خودشان کنید و به ازای هر معرفی، به آنها تخفیف بدهید.

8. آفرهای شخصی به هر فرد بدهید

شخصی سازی به مشتریان حس ارزشمند بودن به آنها منتقل کرده و موجب می شود آنها رابطه حسی با برند شما برقرار کنند.

 • پیشنهادات روز تولد و سالگرد ازدواج: در مناسبت های خاص، مانند تولد به مشتریان خود تخفیف یا خدمات رایگان ارائه دهید تا آنها حس خوبی از شما بگیرند.
 • پیشنهاد محصولات: بر اساس خدمات رزرو شده قبلی کاربران و روحیاتشان، محصولات خاصی به آنها پیشنهاد کنید که متناسب با نیازشان باشد.
 • فیدبک: به طور منظم از مشتریان خود فیدبک گرفته و بر اساس آنها اقداماتی انجام دهید. ارزش قائل شدن برای پیشنهادات مشتریان و عمل به آنها، وفاداری آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

9. پکیج های عضویت طراحی و راه اندازی کنید

عضویت در باشگاه مشتریان کلینیک می تواند حس خاص بودن در مشتریان شما ایجاد کرده و مراجعات مرتب آنها را تضمین کند.

 • پکیج های فصلی: پکیج های فصلی شامل خدمات متنوع زیبایی همراه با تخفیف به مشتریان خود ارائه دهید.
 • دسترسی به خدمات جدید: به اعضا این امکان را بدهید که قبل از همه، به سرویس های جدید شما دسترسی داشته باشند.
 • اولویت بالاتر رزرو: به اعضای خود امکان بدهید که امکان رزرو در ساعات شلوغ را داشته باشند و حتی بتوانند تنها چند دقیقه قبل از شروع یک ساعت به خصوص، خدمات مورد نظرشان را رزرو کنند.

تجربه مشتری

در قلب هر کلینیک زیبایی موفقی، تعهد به ایجاد تجربه ای بی نظیر برای مشتری وجود دارد. فراتر از تراپی های پیشرفته، طراحی داخلی شیک و موقعیت استراتژیک کلینیک زیبایی، آنچه مشتریان را دوباره به کلینیک باز می گرداند، تجربه رضایت بخش آنها به عنوان مشتریست.

هر بخشی از تعاملات مشتریان با شما از رزرو آنلاین خدمات گرفته تا پرداخت هزینه به هنگام خروج، در ایجاد تصورات آنها از برند شما نقش دارند. از آنجا که تعاملات فیزیکی در صنعت زیبایی امری طبیعیست، ارتقا تجربه مشتریان امری مهم محسوب می شود. در ادامه به سه عنصر مهم در ارتقا تجربه مشتریان پرداخته ام.

10. تجربه واقعی مشتریان از خدمات خود را به نمایش بگذارید

نمایش رضایت مشتریان قبلی به مشتریان بالقوه جدید قوت قلب میدهد و بدین ترتیب آنها می توانند به شما اعتماد کنند.

 • نمایش تجربه های موفق: نظرات مشتریان بسیار راضی یا تغییراتی که تاثیرات عمیقی بر روی مشتریان گذاشته است را به نمایش بگذارید.
 • تشویق به ارائه نظر: پس از ارائه خدمات، از مشتریان خود درخواست کنید که تجربه خود از سرویس های کلینیک شما را بیان کنند. نظرات مثبت را در پلتفرم های خود از جمله وب سایت و شبکه های اجتماعی منتشر کنید، چرا که میتواند راهنمای دیگر کاربران محسوب شود.
 • تولید محتوای ویدئویی: در عصر دیجیتال تهیه ویدئو از مشتریان، قبل و بعد از گرفتن سرویس و ثبت واکنش آنها تاثیر زیادی بر روی مشتریان بالقوه شما دارد.

11. ورکشاپ های تعاملی بر گذار کنید

تشویق کاربران به حضور در محیط های آموزشی می تواند ارتباط آنها با برند شما را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد.

 • کلاس های زیبایی: جلسات آموزشی را ترتیب دهید تا کاربران بتوانند با نکات مرتبط با زیبایی آشنایی پیدا کنند.
 • پیش نمایش های انحصاری: طی رویدادهایی از محصولات و سرویس های جدید و خاص خود با حضور مشتریان وفادارتان رونمایی کنید.
 • رویدادهای مشترک: همکاری با برندها و متخصصین زیبایی و برگذاری ورکشاپ های تخصصی به شما امکان میدهد تا به طیف گسترده ای از مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کنید.

12. نظرات آنلاین را مدیریت کنید

نظرات آنلاین نقش مهمی در تصمیم کاربران در انتخاب شما دارد و در نتیجه مدیریت این نظرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • پاسخ به نظرات: به صورت منظم به نظرات مثبت و منفی پاسخ دهید. از کاربران راضی تشکر کرده و به کاربران ناراضی این اطمینان را بدهید که نسبت به رفع مشکل اقدام خواهید کرد.
 • تشویق به دادن نظر: کاربران خود را پس از هر سرویس تشویق به ارائه نظر کنید. جهت تشویق میتواند آفرهایی برای آنها در نظر بگیرید.
 • مدیریت شهرت: به صورت منظم نظرات کاربران بر روی پلتفرم های مختلف را بررسی کنید. به مشکلات تکراری که توسط بسیاری از کاربران گزارش شده توجه کرده و درصدد راهکار بر آیید.

مشارکت و همکاری

در قلمرو پویای زیبایی و مراقبت شخصی، مشارکت و همکاری با کسب و کارها به کلینیک های زیبایی امکان میدهد تا دامنه مشتریان خود را گسترده تر کنند، سرویس هایشان را متنوع تر کرده و سر و صدای زیادی بین مخاطبین هدف خود برپا کنند.

کلینیک های زیبایی به واسطه مشارکت با کسب و کارهای مکمل و اینفلوئنسرها، می توانند به مشتریان بالقوه جدیدی دست پیدا کنند، محتوای خلاقانه تری تولید کنند و در نهایت ارزش برند خود را افزایش دهند. در ادامه به بررسی سه استراتژی کلیدی در عرصه همکاری و مشارکت موثر پرداخته ام.

13. با کسب و کارهای محلی مکمل همکاری کنید

مشارکت با کسب و کارهای مکملی که رقیب شما محسوب نمی شوند، به افزایش مشتریان شما کمک زیادی خواهد کرد.

 • تبلیغات مشترک: با کسب و کارهای دور و بر خود مانند سالن های ماساژ، باشگاه ها یا بوتیک ها مشارکت کرده و پکیج های تخفیفی درست کنید. به عنوان مثال هر فردی که از بوتیک خرید کند، کد تخفیف 20 درصدی از کلینیک شما دریافت خواهد کرد.
 • همکاری در برگزاری رویدادها: برگزاری رویدادهای مشترک با دیگر کسب و کارهای مکمل با عناوینی همچون روز زیبایی و سلامت می تواند مشتریان دو طرف با به یکدیگر معرفی کند.

14. با اینفلوئنسرها و بلاگرهای زیبایی همکاری کنید

اینفلوئنسرها از این توانایی برخورداند که به انتخاب کاربران شکل دهند و خود را به همکاران ارزشمندی برای کلینیک های زیبایی تبدیل کنند.

 • معرفی سرویس ها: از اینفلوئنسرها و بلاگرهای زیبایی دعوت کنید تا از خدمات کلینیک شما استفاده کنند و تجربه خود را به عنوان یک مشتری با فالوورهای خود به اشتراک بگذارند.
 • برگذاری مسابقه: به واسطه اینفلوئنسرها مسابقه ای برگذار کنید و به عنوان جایزه به برندگان، امکان استفاده از خدمات خود را به رایگان بدهید.
 • تولید محتوا: با همکاری اینفلوئنسرها، محتوای آموزشی تولید کنید، محصولات را بررسی کنید یا ویدئوهای پشت صحنه بگیرید تا هم در پلتفرم شما و هم پلتفرم اینفلوئنسر به اشتراک گذاشته شود.

15. با برندهای معروف زیبایی مشارکت کنید

مشارکت در برندسازی باعث افزایش شهرت کلینیک شما می شود و بدین واسطه میتوانید خدمات انحصاری به مشتریان ارائه دهید.

 • معرفی محصول: با برندهای محصولات زیبایی همکاری کرده و محصولات جدیدشان را به صورت انحصاری در کلینیک زیبایی خود استفاده و معرفی کنید.
 • آموزش و ورکشاپ: با برندهای مرتبط همکاری کرده و برای پرسنل خود کلاس های آموزشی برگذار کنید. هدف از برگذاری این کلاس های آموزشی میتواند تجهیز پرسنل به آخرین دانش و تکنیک های روز در صنعت زیبایی باشد.
 • بازاریابی مشترک: به صورت مشترک با برندهای مرتبط در کمپین های بازاریابی شرکت کنید، این گونه هر دو برند می توانند یکدیگر را تبلیغ کرده و تاثیر بازاریابی را دوچندان کند.

رویدادها و پیشنهادات ویژه

در دنیای پر رقابت صنعت زیبایی، برگذاری رویداد و ارائه پیشنهادات ویژه، ابزاری برای جلب توجه، تعامل با مشتریان کنونی و جذب مشتریان جدید است.

این راهکارهای ابتکاری روشی برای به نمایش گذاشتن سطح تخصص کلینیک، سروصدا به پا کردن و ارزش قائل شدن برای مشتریان است. در عین حال حس اجتماعی و انحصاری بودن برند شما را به نمایش می گذارد. در ادامه به معرفی سه استراتژی مهم در برگذاری موثر رویدادها و ارائه پیشنهادات ویژه پرداخته ام.

16. از رویدادهای همراه با تم مشخص میزبانی کنید

رویدادهای موضوعی و داری تم، باعث ایجاد هیجان در بین کاربران شده، تجربیات منحصر به فردی ایجاد کرده و باعث می شوند که مشتریان احساس کنند بخشی از چیزی هستند.

 • رویدادهای فصلی: رویدادهایی در فصول تابستان و زمستان برگذار کرده و تراپی های مناسب هر فصل به مشتریان پیشنهاد دهید.
 • رویدادهای مشترک با سایر برندها: با برندهای زیبایی مشارکت کنید تا در کلینیک شما میزبان محصولی انحصاری و جدید باشند.
 • روز قدردانی از مشتری: روزهای خاصی از سال را به برگذاری جشن و قدردانی از مشتریان خود اختصاص داده و به آنها تخفیف های ویژه و سرویس های رایگان هدیه بدهید.

17. به طور منظم پیشنهادات ویژه ارائه کنید

پیشنهادات ویژه باعث افزایش رزرو ها مخصوصا در زمان های خالی می شود. همچنین میتوانید خدمات جدید را به صورت ترکیبی یا تکی همراه با تخفیف های ویژه پیشنهاد کنید.

 • فروش ویژه: تخفیفات زمان دار روی خدمات خاص خود ارائه کنید و این گونه مشتریان را تشویق به رزرو فوری کنید.
 • پیشنهادات ترکیبی: چند سرویس مکمل را با هم ترکیب کرده و در قالب یک پکیج تخفیف دار به کاربران ارائه دهید.
 • تخفیفات وفاداری: بر اساس میزان مراجعه مشتریان خود به آنها تخفیف بدهید. هر چه تعداد دفعات مراجعه بیشتر باشد، میزان تخفیف هم بیشتر خواهد بود. این گونه میتوانید مشتریان را به بازگشت سریعتر به کلینیک خود ترغیب کنید.

18. اقدام به سازماندهی به مشارکت های اجتماعی کنید

تعامل با سازمان های مردم نهاد می تواند برند شما را به عنوان یک برند با اخلاقیات مثبت به جامعه هدفتان معرفی کند.

 • فعالیت در امور خیریه: میزان امر خیریه شود و بخشی از درآمد حاصله را به یک سازمان خیر اهدا کنید. با این کار نه تنها به جامعه ای از افراد کمک می کنید، بلکه مشتریان جدیدی به دست می آورید که از کسب و کارهای با وجدان قدردانی می کنند.
 • شرکت در نمایشگاه های محلی: با شرکت در نمایشگاه های محلی و معرفی سرویس ها و محصولات خود، کلینیک خود را به افراد محلی معرفی کنید.
 • برگذاری ورکشاپ های آموزشی: ورکشاپ های پایه در زمینه زیبایی برگذار کرده و برند خود را به جوان تر ها معرفی کنید.

جمع بندی

در عصر در حال تحول زیبایی، می توان با همجوشی استراتژی های سنتی و مدرن بازاریابی، راهکارهای نوینی برای کسب مشتریان جدید خلق نمود. ترکیب این استراتژی ها به شکل های مختلفی می تواند نمود پیدا کند از جمله لمس یک بروشور زیبا، ایجاد ارتباط شخصی با مشتریان بالقوه در یک رویداد اجتماعی، برپا کردن هیاهو با یک کمپین دیجیتال یا ایجاد وفاداری با تکنیک های مختلف.

در واقع رویکردهای چند بعدیست که به کلینیک های زیبایی امکان میدهد تا شکوفا شده، از مشتریان متنوع برخوردار شوند و به طور مداوم تصویر برند خود را احیا کنند.

همانطور که رشد کلینیک زیبایی خود را در ذهن خود مجسم می کنید، به یاد داشته باشید که بحث بر سر اولویت یک استراتژی بر استراتژی های دیگر نیست، بلکه این ترکیب آنهاست که می تواند حداکثر تاثیر را بر روی افراد بگذارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *