تاثیر بک لینک در سئو

ما اغلب رقابت در نتایج گوگل را به یک مسابقه محبوبیت تشبیه می کنیم. هزاران هزار وب سایت وجود دارند که تحت تأثیر ده ها فاکتور، برای کسب رتبه های برتر با یکدیگر مبارزه می کنند. در میان حجم بالای سر و صدای این رقابت، بک لینک ها نماد”رای اعتماد” از یک وب سایت به وب سایتی دیگر هستند. امروزه بک لینک ها از دید گوگل بسیار ارزشمند هستند.

بسیاری از صاحبان کسب و کار یا بازاریابان آنلاین که اصول اولیه بهینه سازی برای موتورهای جستجو را درک می کنند، تاثیر بک لینک ها بر سئو و کسب رتبه در نتایج گوگل را تا حدی میفهمند. در ادامه این مطلب، ما به بررسی اهمیت بک لینک ها از دید سئو پرداخته ایم.

بک لینک چیست؟

بک لینک ها که با عناوین لینک های “inbound” یا “incoming” نیز شناخته می شود، زمانی ایجاد می شوند که یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می دهد. به عنوان مثال، اگر یک سایت با موضوع کوه نوردی (وب سایت A) به یک پست دیگر که درباره بهترین تجهیزات کوهنوردی (وب سایت B) است لینک دهد، وب سایت B از سایت A یک رای اعتماد یا به طور دقیق تر یک بک لینک دریافت کرده است.

چرا بک لینک ها در سئو مهم هستند؟

بک لینک ها در سئو مهمند، زیرا به گوگل این پیام را می دهند که وب سایت دیگری محتوای شما را به اندازه ای ارزشمند می داند که در محتوای خود به آن لینک می دهد. همانطور که یک وب سایت بک لینک های بیشتری به دست می آورد، موتورهای جستجو هم اینطور استنباط می کنند که وب سایت هدف دارای محتوای ارزشمندی است و لیاقت کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو را دارد.

تاثیر بک لینک ها در سئو چگونه است؟

بک لینک ها همه جا هستند و در شکل دادن به چیزی که آن را اینترنت می نامیم نقش مهمی دارند. بک لینک ها موجب ارتباط وب سایت های مختلف با یکدیگر می شوند و این گونه اینترنت تکامل پیدا می کند. وقتی سایت دیگری به سایت شما لینک می‌دهد، مثل این است که به شما رای اعتماد می‌دهد. به هر حال، چرا آنها بخواهند با لینک دادن به سایتی که به اندازه سایت آنها عالی نیست، اعتبار خود را خدشه دار کنند؟

فقط مخاطب شما نیستند که به کمک این بک لینک ها متوجه حضور سایت شما می شوند. بلکه موتورهای جستجو نیز به طور مداوم در حال بررسی آنها هستند. موتورهای جستجو مانند گوگل، این پیام ها را دریافت می کنند و میزان اعتبار وب سایت شما را در الگوریتم خود بروزرسانی می کنند. گوگل به سایت هایی که همواره در حال کسب اعتبار بیشتر هستند توجه ویژه ای دارد. بک لینک ها به شما کمک می کنند تا به اعتبار بیشتری دست پیدا کنید و تقریبا همیشه تاثیر مثبتی بر رتبه سایت شما در نتایج گوگل دارند.

به عبارت “تقریبا همیشه” در جمله قبل توجه کنید. گوگل صرفا به دنبال بک لینک های سایت شما نیست. آنها به این نکته توجه می کنند که بک لینک ها از کدام سایت ها می آیند و آیا درجه ای از ارتباط بین سایت شما و سایتی که به شما لینک داده است وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر شما یک تعمیرگاه خودرو باشید و یک بک لینک از وب سایت یکی از توزیع کنندگان معتبر قطعات خودرو دریافت کنید، از دید گوگل بک لینک با کیفیتی به دست آورده اید.

اگر تصمیم دارید با این رویکرد پیش بروید که هر نوع بک لینکی، بک لینک خوبی است و حتی از بک لینک از سایت های غیر مرتبط و نا معتبر دریغ نکنید، احتمال آن زیاد است که گوگل به فعالیت های شما شک کرده و وب سایت شما را با جریمه رو به رو سازد.

بک لینک ها به روش های غیر مستقیم هم بر سئو تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، ترافیکی که به واسطه بک لینک ها به سمت سایت شما ایجاد می شود، در کنار مدت زمانی که این کاربران در سایت شما باقی می مانند، همه و همه در رتبه سایت شما در نتایج گوگل موثر هستند. بک لینک های با کیفیت می توانند باعث افزایش ترافیک برای وب سایت شما شوند و اگر از یک منبع مرتبط باشند، طبیعتا موجب بازدیدهای طولانی تر می شوند. بک لینک ها همچنین به عنوان یک “نقشه راه” عمل کرده و پیدا کردن و پایش سایت شما را برای گوگل آسان تر می کنند. شما فقط یکی از میلیاردها وب سایت موجود در اینترنت هستید. بک لینک ها جاده های کوچکی هستند که گوگل را به سمت شما هدایت می کنند.

آیا همه بک لینک ها ارزشمند هستند؟

در حالی که بک لینک ها به طور کلی عناصر مطلوبی برای سایت شما هستند، اما همه بک لینک ها به اندازه بقیه ارزشمند نیستند. برخی از آنها ذاتاً سودمندتر هستند و از برخی دیگر نیز در صورت امکان باید اجتناب شود. درک عوامل تأثیرگذار بر ارزش بک لینک برای لینک سازی و ارزیابی سلامت بک لینک های سایت شما بسیار مهم است.

1. بک لینک های فالو در مقابل نوفالو

صاحبان سایت ها می توانند تعیین کنند که بک لینک های ایجاد شده برای دیگر سایت ها قابلیت انتقال اعتبار را داشته باشند یا نه. یک لینک نوفالو (Nofollow)، اعتبار پیش فرض یک لینک را که به طور عامیانه “link juice” نامیده می شود، به دامنه سایت لینک شده منتقل نمی کند. در مقابل لینک فالو (Follow) این کار را انجام می دهد. در حالی که بک لینک های فالو مطلوب تر هستند، بک لینک های نو فالو از وب سایت های بسیار معتبر همچنان می توانند برای ارتقای برند شما مفید باشند.

(جالب اینجاست که از دید سئوی محلی بک لینک های فالو یا نوفالو از وب سایت های مرتبط به یک اندازه ارزشمند هستند.)

2. اعتبار دامنه

بک لینک های به دست آمده از دامنه های معتبر معمولاً ارزش بیشتری نسبت به بک لینک از وب سایت های بی کیفیت، تازه تاسیس یا اسپم دارند. تا حد امکان باید از ایجاد بک لینک در وب سایت های اسپم اجتناب شود.

3. ارتباط سایت های به هم لینک شده

گوگل کاملا میتواند درک کند که سایت های به هم لینک شده چقدر با یکدیگر مرتبط هستند. اگر یک وب سایت خدمات سئو به فروشگاه کفش کوهنوردی شما لینک دهد، بک‌لینک مرتبطی محسوب نمی شود و احتمالاً به اندازه بک لینک دریافتی از یک بلاگ کوهنوردی اعتبار منتقل نمی شود.

4. مکان لینک

همانطور که معماری وب سایت برای گوگل مهم است، جایگاه یک بک لینک در صفحه نیز دارای اهمیت است. به عنوان مثال، بک لینکی که در فوتر یک صفحه قرار می گیرد، احتمالا به اندازه بک لینکی که در پاراگراف ابتدای یک متن وجود دارد ارزشمند نباشد.

5. تعداد بک لینک ها

بک لینکی که در بین صدها یا هزاران لینک در یک صفحه فهرست شده است، احتمالاً به اندازه بک لینکی که در بین تعداد کمتری لینک قرار گرفته است، ارزشمند نیست. اگر از بحث ارزش بک لینک فراتر برویم، کاربر هم به سختی می تواند لینک وب سایت شما را در بین صدها لینک پیدا کرده و روی آن کلیک کند. در نتیجه ارزش چنین بک لینکی بسیار پایین است.

6. انکر تکست

انکر تکست کلمات قابل مشاهده ای است که یک لینک را در داخل محتوا نمایش می دهد و اغلب نیز زیر آنها خط کشیده شده و رنگی قابل تفکیک از بقیه متن دارد. به عنوان مثال در عبارت “تاثیر انکر تکست روی سئو“، عبارت “تاثیر انکر تکست روی سئو” انکر تکست برای این لینک محسوب می شود. انکر تکستی که بتواند موضوع صفحه لینک شده را بهتر نمایش دهد، از دید سئو ارزش بیشتری برای بک لینک ایجاد می کند. متن های مختصر، مرتبط و غیر عمومی معمولا ترجیح داده می شوند.

به عنوان مثال، لینک دادن به این پست با انکر تکست “تاثیر بک لینک در سئو” به لینکی با انکر تکست “اینجا را کلیک کنید” ترجیح داده می شود.

تاثیر بک لینک های منفی در سئو

در کنار روش‌های بسیار خوبی که برای ایجاد بک لینک و کمک به سئو سایت شما وجود دارند، بک لینک‌سازی دارای بخش تاریکی نیز است که از دید موتورهای جستجو مشکلاتی برای سایت شما ایجاد می‌کند و می‌تواند تلاش‌های شما را به هیچ و پوچ سوق دهد. این استراتژی‌ها عموماً به عنوان شیوه‌های «کلاه سیاه» شناخته می‌شوند و افراد فعال در این نوع استراتژی، قوانین گوگل را نقض می کنند.

به عنوان مثال، خرید بک لینک به جای کسب آنها با تولید محتوا و افزایش اعتبار سایتتان، یکی از این استراتژی های کلاه سیاه است. اکثر افرای که به این استراتژی ها کشیده می شوند، غالبا به دنبال خرید یک یا دو بک لینک نیستند، و در نهایت تعداد زیادی از آنها را یک جا خریداری می کنند. مطمئن باشید که ساخت صدها بک لینک جدید، آن هم به طور ناگهانی، باعث زیر پا گذاشتن قوانین گوگل می شود.

راه‌های دیگری نیز برای ساخت بک لینک با روش های کلاه سیاه وجود دارد. به عنوان مثال خرید دامنه‌های متعدد و لینک دادن همه آنها به یکدیگر به شکلی که در نهایت به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند، یکی دیگر از این نوع روش هاست. مطمئن باشید هر استراتژی از این دست که به ذهنتان خطور کند، شخص دیگری قبلا به آن فکر کرده و آن را اجرا کرده است. در نتیجه گوگل از آن باخبر است. گوگل مانند پدر و مادری است که همه چیز را می بیند و به طور عامیانه حتی پشت سرش هم چشم دارد. شما قرار نیست الگوریتم های گوگل را به بازی بگیرید، بنابراین بهتر است به جای هدر دادن وقت و انرژی خود برای استراتژی های کلاه سیاه، به استراتژی های مطمئن لینک سازی پایبند باشید.

چگونه بک لینک دریافت کنیم؟

ایجاد بک لینک برای سایت شما نیازمند زمان و تلاش بسیار است. در اینجا 7 راه ساده معرفی کرده ایم تا با استفاده از آنها اقدام به ساخت انواع بک لینک ها برای وب سایت خود کنید.

  • لینک وب سایت خود را در پروفایل های رسانه های اجتماعی وب سایت اضافه کنید.
  • در گوگل به دنبال پستی بگردید که در حال حاضر رتبه خوبی دارد و سپس آن را بهبود و گسترش دهید.
  • پست‌هایی با که با چرا و چگونه شروع می شوند ایجاد کنید و سپس اینفوگرافیک و ویدئو به آنها اضافه نمایید. این فرمت ها معمولا بک لینک بیشتری نسبت به پست های استاندارد دریافت می کنند.
  • راهنماهای جامع بنویسید. این پست های طولانی حاوی چندین هزار کلمه هستند و هر زاویه ای از موضوع را پوشش می دهند.
  • پست مهمان در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر بنویسید.
  • با اینفلوئنسرها در حوزه کسب وکار خود تماس بگیرید و در مورد مقاله ای در سایت خود با آنها صحبت کنید. از آنها درخواست کنید که به آن لینک دهند.
  • با اینفلوئنسرهای فعال در کسب و کار خود مصاحبه کنید و سپس یک لینک از مصاحبه برای آنها ارسال کنید، بدون شک آنها به سایت شما لینک خواهند داد.

شما همچنین می توانید بک لینک سایت های رقبا را آنالیز کنید. مخصوصا رقبایی که رتبه خوبی در نتایج جستجو دارند.

یک ابزار یافتن بک لینک مانند SEMrush می تواند به شما در این کار کمک کند، بنابراین می توانید به عنوان بخشی از استراتژی ساخت بک لینک، آن دامنه ها را هدف قرار دهید.

چگونه می توانم بک لینک های خود را بررسی کنم؟

ابزارهای مختلفی برای نظارت بر بک لینک وجود دارد که به شما امکان می دهد بک لینک های وب سایت خود را بررسی کنید، از جمله آنها میتوانیم به گوگل سرچ کنسول، SEMRush، Ahrefs اشاره کنیم.

توجه به بک لینک های سایت بسیار مهم است. دستورالعمل‌های Google Webmaster از صاحبین وب سایت ها درخواست کرده است که بک لینک های اسپم را حذف کنند. اگر این کار را نکنید، گوگل وب سایت شما را جریمه می کند و در نتیجه رتبه صفحات سایت شما در نتایج جستجو کاهش می یابد. اگر در این باره چیز زیادی نمیدانید، پیشنهاد میکنیم مطلب جریمه گوگل چیست را مطالعه کنید.

در این راستا ابتدا به این 3 سوال پاسخ دهید:

  • از کجا می توانم تمام بک لینک های خود را پیدا کنم؟
  • چگونه می توانم بفهمم کدام بک لینک ها اسپم هستند؟
  • چگونه می توانم با صاحبان سایت های بک لینک اسپم تماس بگیرم؟

خوشبختانه، یافتن پاسخ این سوال ها با استفاده از ابزارهای مناسب آسان است. شما می توانید از گوگل سرچ کنسول برای کمک به رشد سایت خود و همچنین دیدن بک لینک ها استفاده کنید، اما ممکن است این روش نیاز به زمان زیادی داشته باشد. همچنین گوگل سرچ کنسول محدودیت هایی هم برای این کار دارد.

با این حال، ابزارهای سریعتر و بهتری هم در دسترس هستند. به عنوان مثال، با استفاده از SEMrush، می توانید به سرعت به این سه سؤال مهم پاسخ دهید.

SEMrush دو بخش اصلی دارد که به طور خاص با بک لینک ها سروکار دارند. اولی بخش Backlink Analytics است که به شما امکان تحلیل رقبایتان را میدهد و دومی قسمت Backlink Audit است.

بیایید نگاهی گذرا به بخش Backlink Audit بیندازیم، زیرا به شما امکان می دهد تمام بک لینک های سایت خود را پیدا کنید.

بخش Backlink Audit ابزار semrush

در مرحله بعد، ابزار بررسی بک لینک SEMrush هر بک لینک را بررسی و موارد اسپم را مرتب می کند. به این ترتیب می توانید قبل از اینکه گوگل وب سایت شما را جریمه کند، بک لینک های اسپم را پیدا کرده و حذف کنید.

یکی از بهترین ویژگیهای SEMrush این است که به شما امکان می دهد مستقیماً از صفحه کاربری خود به صاحب وب سایت اسپم ایمیل بزنید. اگر صاحب وب سایت در دسترس نبود، اقدام به Disavow بک لینک های اسپم کنید.

به کمک ابزاری مانند SEMrush، می‌توانید کلمات کلیدی سایت را پیدا کنید، بک لینک‌های رقبای خود را ببینید و بک لینک‌های وب سایت خود را هم به صورت صحیح مدیریت کنید.

بررسی بک لینک های وب سایت، چیزهای زیادی در مورد سایتتان روشن می کند و در نتیجه بخش مهمی از استراتژی سئو سایت شما است.

جمع بندی

کسب بک لینک های معتبر برای گرفتن رتبه در نتایج موتورهای جستجو و در کل بهبود سئوی وب سایت شما بسیار مهم است.

الگوریتم گوگل در سال های اخیر در بخش ارزیابی لینک ها، تکامل زیادی یافته است. این الگوریتم بر کیفیت بک لینک ها متمرکز شده است نه کمیت آنها. این الگوریتم باعث افزایش چالش کسب بک لینک برای یک وب سایت شده است.

بک لینک ها هنوز مهم هستند و به هیج وجه منسوخ نشده اند، بنابراین برای رشد سئو وب سایت خود، بایستی از همین امروز شروع به کار بر روی ساخت بک لینک برای وب سایت خود کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *