ابزار Disavow گوگل چیست؟ راهنمای Disavow کردن بک لینک ها

اگر درباره زمان، دلیل و نحوه Disavow کردن لینک‌ها سردرگم شده اید، مطمئن باشید که تنها نیستید.

ما همه می‌دانیم که بک‌لینک‌ها در موفقیت سئو عنصری حیاتی هستند، اما این کیفیت بک‌لینک‌ها است که می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

محتوای این پست به شما کمک می‌کند تا زمان و نحوه ارسال یک فایل Disavow را در گوگل سرچ کنسول درک کنید، چرا که توجه به این موضوع برای حفظ رتبه دامنه شما مهم است.

بیایید شروع کنیم، اما در ابتدا، اصلا ابزار Disavow چیست؟

ابزار Disavow چیست؟

ابزار Disavow به شما امکان می‌دهد از گوگل بخواهید تا بک لینک‌های بی کیفیت وبسایت را نادیده بگیرد.

وقتی یک فایل Disavow را به گوگل ارسال می‌کنید، از آنها درخواست می‌کنید تا لینک‌های خاصی که به دامنه شما اشاره می‌کنند، نادیده گرفته شوند. هیچ تعهدی از طرف گوگل برای اجابت به درخواست شما وجود ندارد، اما اگر این کار انجام شود، این لینک‌ها در تعیین رتبه سایت شما در نتایج جستجو لحاظ نخواهند شد.

دقت داشته باشید که Disavow کردن بک‌لینک‌ها، آن‌ها را از پروفایل بک‌لینک شما حذف نمی‌کند، بلکه فقط نادیده گرفته می شوند.

آیا واقعاً نیاز به استفاده از ابزار Disavow دارید؟

گوگل به طور روشنی اعلام کرده است که تنها زمانی از ابزار Disavow استفاده کنید که واقعا به آن نیاز داشته باشید.

آن‌ها توصیه می‌کنند از این ابزار در شرایطی استفاده کنید که تحت تأثیر پنالتی یا جریمه گوگل هستید یا به طور آگاهانه بک‌لینک هایی ساخته اید که ممکن است برای سایت شما آسیب رسان باشند.

در سال 2019، جان مولر، تحلیلگر ارشد روندهای وبمستر گوگل، درباره ابزار Disavow صحبت هایی ارائه کره است.

او می‌گوید: “من فکر می‌کنم برای بیشتر وبسایت‌های موجود، شما نیازی به استفاده از ابزار Disavow ندارید. به همین دلیل ما ابزار Disavow را جدا از سرچ کنسول قرار داده‌ایم تا شما به استفاده از ابزار Disavow تشویق نشوید، زیرا در غیر این صورت به نظر می‌رسد که یک بخش عادی از سرچ کنسول است و همه باید از آن استفاده کنند.”

مولر می‌گوید: “ابزار Disavow واقعاً چیزی است که تنها در موارد بسیار استثنایی باید استفاده کنید.”

برای تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا می‌توانید از Disavow استفاده کنید یا خیر، باید بک‌لینک های خود را تجزیه و تحلیل کنید و درباره آن تا می‌توانید بیشتر بیاموزید. اما اگر به طور آگاهانه در روش‌های ساخت بک‌لینکی که ممکن است مضر تلقی شود، شرکت کرده‌اید، احتمالاً Disavow مفید خواهد بود.

چه لینکی به عنوان یک بک‌لینک نامطلوب در نظر گرفته می‌شود؟

قبل از اینکه به شما بگوییم چگونه اقدام به Disavow کردن کنید، در ابتدا باید بدانید که چه عواملی باعث نامطلوب بودن یک بک‌لینک محسوب می شوند.

گوگل هر لینکی که با شبیه سازی در جهت دستیابی به رتبه ایجاد شده باشد، را یک بک‌لینک نامطلوب می‌داند. انتظار گوگل اینست که با تولید محتوای عالی به طور طبیعی بک لینک کسب کنید.

اگر شما به طور عمد در هر نوع کمپین ساخت بک‌لینکی شرکت کرده‌اید، احتمالاً بک‌لینک‌های نامطلوبی دارید.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خرید بک‌لینک
  • طرح‌های لینک‌سازی
  • دادن محصول برای گرفتن بک‌لینک
  • تبادل لینک
  • لینک‌های فوتر

ممکن است به بک‌لینک‌های سایت در ابزارهای مختلف نگاه کنید و بک‌لینک‌های نامطلوب و اسپم را ببینید و در ادامه تصور کنید نیاز به حذف آن‌ها دارید، اما نیازی به نگرانی نیست.

گوگل تا حدودی لینک‌های اسپم را درک می کند و آن‌ها را نادیده خواهد گرفت.

به عنوان مثال، در زیر تعدادی از بک‌لینک‌های یک وبسایت که از Ahrefs استخراج شده‌اند را مشاهده می کنید. همه این لینک ها اسپم هستند و هیچ‌کدام از آن‌ها امتیاز DR ندارند:

بهتر است Disavow کردن آن‌ها را نادیده بگیرید زیرا احتمالاً بک‌لینک‌هایی هستند که بسیاری از وبسایت‌ها تعدادی از آنها را دارند. گوگل در تشخیص این موارد هوشمند بوده و می‌داند که ما آن‌ها را با تلاش در جهت دستیابی به کسب رتبه ایجاد نکرده‌ایم.

چه زمانی باید یک فایل Disavow ایجاد کنید؟

گوگل اعلام کرده است که بیشتر وبسایت‌ها نیازی به Disavow کردن لینک‌ها ندارند و تنها در شرایط خاص باید از آن استفاده شود.

در زیر چند مثال از زمانی که Disavow ممکن است توصیه شود یا لازم باشد آورده شده است.

1. جریمه شدن به واسطه لینک‌های غیرطبیعی به وبسایت

این تنها موقعیتی است که در آن قطعاً می‌توانید یک فایل Disavow ایجاد و ارسال کنید. اگر وبسایت شما به دلیل روش‌های ساخت بک‌لینک مورد جریمه قرار گرفته است، Disavow کردن لینک‌ها برای برداشتن این جریمه ضروری است.

اگر وبسایت شما به سرچ کنسول متصل است و جریمه دستی (Manual Action) بر روی وبسایت شما وجود داشته باشد، به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

در این نقطه، شما باید بک‌لینک‌های خود را در سرچ کنسول تجزیه و تحلیل کرده و سعی کنید لینک‌هایی را که ممکن است به نظر متضاد با رهنمودهای گوگل بیاید، پیدا کنید.

وقتی که بک‌لینک‌های مضر را پیدا کردید، اولین قدم این است که با صاحب وبسایتی که بک‌لینک در آن قرار گرفته است تماس بگیرید و از او بخواهید آن لینک ها را حذف کند. اگر این کار نتیجه نداد، می‌توانید از یک فایل Disavow استفاده کنید.

با حذف یا Disavow کردن لینک‌ها، می‌توانید دکمه “Request Review” را در گزارش Manual Action خود انتخاب کنید تا از گوگل بخواهید تا جریمه اعمال شده را ملغی کنند.

2. شرکت در طرح‌های لینک‌سازی

اگر به طور آگاهانه در طرح‌های لینک‌سازی شرکت کرده‌اید، ممکن است پس از اضافه کردن آن‌ها به فایل Disavow خود با رشد رتبه مواجه شوید. اینها لینک‌هایی هستند که شما یا شخصی که ممکن است او را استخدام کرده باشید بابت ایجاد آن‌ها پول پرداخت کرده است. این لینک ها ممکن است شامل لینک‌های PBN یا حتی پست های مهمان در وبسایت‌های نامرتبط با حوزه فعالیت شما باشد.

3. دایرکتوری‌ها

در گذشته درج بک لینک در دایرکتوری ها به همراه کلمه کلیدی هدف شما، امری رایج بود. شاید مقصر این کار شما باشید یا سئوکاری که استخدام کرده‌اید به هر حال این بک‌لینک‌ها باید حذف شوند. اگر می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی حذف کنید، اما اگر نمی‌توانید لینک را حذف کنید، توصیه می‌شود آن‌ها را به فایل Disavow اضافه کنید.

4. نظرات

یک روش قدیمی در ساخت بک لینک درج لینک در بخش نظرات وب سایت ها به همراه کلمه کلیدی هدف است.

اگر بک‌لینک‌هایی از نظرات، دایرکتوری‌ها یا لینک‌های ادیتوریال با انکر تکست کلمه کلمه کلیدی مانند “خرید ساعت قرمز” یا “بهترین کفش تنیس” دارید و نمی‌توانید لینک را حذف یا تغییر دهید، توصیه می‌شود آن‌ها را به فایل Disavow خود اضافه کنید. به طور معمول برای این نوع لینک‌ها انتظار می‌رود انکرتکست نام کوچک شما یا نام برندتان باشد.

پیدا کردن تمام بک‌لینک‌ها

برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر، باید بک‌لینک های سایت را ایتدا پیدا کرده و از چگونگی تجزیه و تحلیل این اطلاعات آگاهی کسب کنید.

شما می‌توانید از ابزارهای مختلفی برای یافتن بک‌لینک‌های خود استفاده کنید. هم می‌توانید آن‌ها را به یک شیت منتقل کرده و به صورت دستی بررسی کنید و هم می توانید تجزیه و تحلیل بک لینک ها را مستقیماً از داخل ابزار انجام دهید.

در ادامه ابزارهایی که برای پیدا کردن بک‌لینک‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید معرفی شده اند:

1. سرچ کنسول گوگل

در سرچ کنسول گوگل می‌توانید به بخش لینک‌ها بروید و بر روی دکمه خروجی گرفتن از لینک‌های خارجی کلیک کرده و سپس گزینه‌ی لینک‌های نمونه بیشتر را برای دریافت یک لیست کامل از بک‌لینک‌ها انتخاب کنید.

2. Semrush، Ahrefs، Moz یا ابزار ترجیحی شما

با استفاده از ابزارهای مختلف از بک‌لینک‌های خود را خرجی گرفته و آن را با فایل سرچ کنسول گوگل ادغام کنید. در نهایت می توانید دیتای خود را در نرم‌افزارهای تجزیه و تحلیل بک لینک بررسی کنید.

3. ابزار بررسی لینک (Link Audit)

با استفاده از ابزارهای Audit لینک ها می توانید زمان بررسی بک لینک ها را کاهش دهید.

Semrush هم یک ابزار بررسی بک‌لینک دارد که بک‌لینک‌های شما را نمایش داده و امتیاز Spam را بر اساس عوامل مختلف به هر لینک می‌دهد. شما می‌توانید مستقیماً از داشبورد وب Semrush لینک‌ها را ارزیابی کرده و تشخیص دهید که آیا واقعاً لینک اسپمی در این بین وجود دارد یا خیر.

اگر در بین آنها لینک اسپمی وجود داشته باشد، می‌توانید آن‌ها را مستقیماً از ابزار به فایل Disavow اضافه کنید. وقتی که تمام آن‌ها را بررسی کردید، می‌توانید فایل نهایی با فرمت txt را دانلود کرده و آن را به ابزار Disavow گوگل ارسال کنید.

اگرچه Semrush ابزاری مفید است، اما تمام بک‌لینک‌های شما در پایگاه داده آن وجود ندارد. شما همچنان باید یک بررسی دستی با استفاده از ابزارهای دیگر انجام دهید.

ایجاد یک فایل Disavow

وقتی که ارزیابی بک‌لینک‌های خود را به پایان رساندید، می‌توانید فایلی با نام disavow.txt ایجاد کرده و آن را در سرچ کنسول گوگل بارگذاری کنید.

مراحل ساخت فایل disavow.txt

در ادامه راهنمای ساخت فایل Disavow را با هم مرور می کنیم:

  • نام فایل باید با .txt پایان یابد
  • اندازه فایل نمی‌تواند بیشتر از 2 مگابایت و 100,000 خط باشد
  • هر URL باید در یک خط جداگانه باشد
  • اگر می‌خواهید یک دامنه را به طور کامل رد کنید، باید با domain: خط را شروع کنید
  • اگر می‌خواهید یک URL را رد کنید، می‌توانید فقط URL را وارد کنید

در زیر یک نمونه از یک فایل Disavow که به تازگی به عنوان مثال ایجاد کرده‌ام آورده شده است.

با اضافه کردن # قبل از متن، می‌توانید کامنت های خود را به فایل اضافه کنید، این خطوط توسط گوگل نادیده گرفته خواهند شد.

اگر می‌خواهید فایل Disavow خود را قبل از بارگذاری آن تست کنید، می‌توانید از ابزار آزمایش فایل Disavow استفاده کنید که توسط فیلی ویسه، یک مهندس سابق گوگل، ایجاد شده است.

بارگذاری فایل Disavow

وقتی که فایل Disavow را تکمیل کردید، می‌توانید آن را با ابزار Disavow در سرچ کنسول گوگل بارگذاری کنید.

در زیر مراحل بارگذاری فایل Disavow آورده شده است:

1. ورود به کنسول جستجوی گوگل

2. به https://search.google.com/search-console/disavow-links بروید

3. دامنه ای که می‌خواهید فایل Disavow را به آن اضافه کنید، انتخاب کنید

4. بر روی دکمه بارگذاری لیست Disavow کلیک کرده و فایل .txt خود را بیابید و اضافه کنید

اگر قبلاً یک فایل disavow.txt را بارگذاری کرده باشید، فایل جدید شما با آن جایگزین خواهد شد. اگر فایل شما مشکلی داشته باشد، پیام خطایی را مشاهده خواهید کرد و به شما پیشنهاد می‌شود که یک نسخه اصلاح شده را بارگذاری کنید.

هر چند هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که ارسال یک فایل Disavow به شما کمک کند، اما گزارش‌های زیادی مبنی بر موفقیت افراد در استفاده از آن وجود داشته است.

چند روزی طول می‌کشد تا گوگل اطلاعاتی که شما بارگذاری کرده‌اید را پردازش کند، بنابراین شما باید کمی صبر داشته باشید.

هیچ روش واقعی برای اطمینان از عملکرد مورد انتظار فایل disavow.txt وجود ندارد، اما چشم نگه داشتن بر روی رتبه سایت، ترافیک طبیعی و تعداد نمایش‌ها در نتایج جستجو ممکن است یک نشانگر خوب از عملکرد آن باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *