چگونه افزایش محبوبیت وب سایت موجب افزایش بک لینک ها میشود؟

لینک ها برای موتورهای جستجو مانند پلی بین صفحات وب سایت های محسوب می شوند. آنها با انجام آنالیز های پیچیده بر روی لینک ها می توانند به نحوه ارتباط صفحات با یکدیگر پی ببرند.

موتورهای جستجو از سال 1990 تا کنون لینک ها را به عنوان یک رای مثبت برای وب سایت ها تصور کرده و برای آن اهمیت زیادی قائل بوده اند. امروزه موتورهای جستجو تعریف خود از بک لینک ها را به گونه ای انقلابی ارتقا داده اند و با استفاده از الگوریتم های پیچیده ای اطلاعات این لینک ها را پردازش می کنند.

لینک ها همه چیز سئو نیستند، اما متخصصین حرفه ای سئو درصد زیادی از فاکتورهای رتبه بندی را به این موضع اختصاص می دهند. موتورهای جستجو با استفاده از ارزیابی بک لینک ها به آنالیز محبوبیت آن پرداخته و در عین حال اعتبار و اسپم بودن آن را نیز محاسبه می کنند.

وب سایت های معتبر بک لینک های زیادی از دیگر وب سایت های معتبر کسب می کنند و در مقابل وب سایت های اسپم لینکی از وب سایت های معتبر کسب نمی کنند.

فاکتورهای مرتبط با لینک ها

موتورهای جستجو چگونه به ارزش گذاری بک لینک های سایت می پردازند؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است که به اجزای یک لینک پرداخته و مشاهده کنیم که چگونه موتورهای جستجو به آن اجزا نگاه می کنند. در ادامه این مطلب به معرفی فاکتورهایی می پردازیم که در این نگاه موثر است. این فاکتورها در بررسی هایی که کارشناسان سئو از بک لینک های سایت دارند مورد توجه قرار می گیرند.

1. محبوبیت جهانی

هر چه محبوبیت وبسایت لینک دهنده بیشتر باشد، ارزش بک لینک نیز بیشتر خواهد بود. وب سایتی مانند ویکیپدیا دارای بک لینک های بسیاریست و از این رو وب سایتی مهم و محبوب محسوب می شود. برای کسب اعتماد و آتوریتی بیشتر از موتورهای جستجو نیاز است که لینک هایی از وب سایت های مرتبط و معتبر کسب کنید.

2. محبوبیت موضوعی

هر چه وب سایت لینک دهنده به شما دارای موضوعی نزدیک به موضوع سایت شما باشد، مطمئنا ارزش آن بک لینک بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال بک لینک از سایتی با حوزه دیجیتال مارکتینگ برای یک وب سایت با حوزه سئو، بک لینکی با ارزش محسوب می شود.

3. انکر تکست

یکی از فاکتورهای مهم ارزش گذاری لینک ها از دید موتورهای جستجو، انکرتکست بک لینک هاست. اگر بک لینک های سایت دارای کلمه کلیدی مورد نظر شما باشند، بالطبع تاثیر بیشتری در کسب رتبه بالاتر در جستجوی آن کلمه کلیدی خواهد داشت.

4. اعتبار وب سایت

اینترنت پر از صفحات اسپم می باشد. حتی عده ای ادعا می کنند که 60% محتوای وب را صفحات اسپم تشکیل داده اند. برای جداسازی محتوای اسپم از بقیه، موتورهای جستجو از سیستمی برای اعتبار سنجی وب سایت ها استفاده می کنند. کسب بک لینک از وب سایت های معتبر می تواند نتیجه بهتری برای وب سایت شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال وب سایت دانشگاه ها، مراکز دولتی و سازمان های خصوصی معتبر می توانند از گونه وب سایت های معتبر محسوب می شوند.

5. لینک های خارجی

لینک های اسپم به صورت دو طرفه عمل می کنند. وب سایتی که به دیگر وب سایت اسپم لینک می دهد، احتمالا خود نیز اسپم محسوب می گردد. موتورهای جستجو با نگاه به لینک های خارجی شما، می توانند میزان اسپم بودن وب سایت شما را شناسایی کنند. بنابراین در لینک های خارجی خود دقت کرده و به وب سایت های اسپم لینک ندهید.

6. بروزرسانی

کسب لینک ها به صورت مداوم می تواند تاثیری قوی در ارزش آنها داشته باشد. وب سایت هایی که مدت هاست بک لینکی کسب نمی کنند وب سایت هایی منسوخ از دید گوگل به نظر می رسند. گوگل و سایر موتورهای جستجو از این معیار در ارزیابی محبوبیت وب سایت بهره می برند.

7. اشتراک در شبکه های اجتماعی

اگر چه نگاه موتورهای جستجو به لینک های شبکه های اجتماعی نسبت به دیگر انواع لینک های متفاوت است، اما با این وجود به گونه ای متفاوت آن ها را در نظر می گیرند. البته در این مورد شبهات زیادی وجود دارد، اما می توان حدس زد که در صورت اشتراک گذاری زیاد لینک های وب سایت شما در شبکه های اجتماعی، آنها از این مسئله به عنوان فاکتوری در ارزیابی محبوبیت وب سایت شما استفاده کنند.

فعالیت بیشتر شما در شبکه های اجتماعی و حضور لیتک های بیشتری از وب سایت شما در آن بر روی ارتقا برند شما تاثیر گذار بوده و بدین شکل نیز می توانید از تاثیرات غیر مستقیم آن در افزایش رتبه سایت بهره مند شوید.

مبانی لینک سازی

لینک سازی هنریست که به عنوان یک چالش بر انگیز ترین فعالیت ها در سئو محسوب شده و تاثیر زیادی می تواند در موفقیت وب سایت محسوب می شود. لینک سازی نیاز به خلاقیت، حوصله و کمی بودجه نیز دارد. هیچ دو کمپین لینک سازی مشابه یکدیگر نبوده و سبک لینک سازی شما بیشتر به شخصیت وب سایت شما وابسته است. در ادامه به معرفی سه نوع روش کلی در لینک سازی پرداخته ایم:

1. لینک های طبیعی

لینک هایی هستند که به صورت طبیعی و از طرف دیگر وب سایت ها به شما داده می شوند. این لینک ها غالبا به این دلیل به سایت شما داده می شوند که محتوای لینک شده دارای کیفیت و اطلاعات بسیار زیادی از دید وبمستر وب سایت لینک دهنده بوده است.

2. لینک سازی دستی

کارشناس سئو وب سایت این گونه لینک ها را با تلاش خود و ثبت وب سایت در دیرکتوری ها به دست می آورند. به عنوان مثال می توانید مطلبی را برای یک کارشناس ارسال نمایید تا در صورت تایید اطلاعات شما، آن محتوا به همراه لینک در وب سایت او منتشر شود.

3. لینک سازی توسط خود ما

بسیاری از وب سایت ها مانند انجام های گفتگو به ما اجازه می دهند تا با ثبت نام در آنها بتوانیم اقدام به انتشار محتوا و ثبت لینک کنیم. تاثیر این گونه لینک ها شاید نسبت به دو مورد قبلی کمتر باشد، اما با توجه به فضای بزرگی که در آن وجود دارد، غالب لینک های وب سایت ها را تشکیل می دهد. بایستی دقت داشته باشید که در ساخت این لینک ها طبیعی عمل کرده تا توسط گوگل محکوم به شبیه سازی نشوید.

به عنوان یک متخصص سئو این در اختیار شماست که چگونه در حوزه لینک سازی سرمایه گذاری کنید. یکی از بهترین راه کارها اینست که در بک لینک های وب سایت خود تنوع ایجاد کرده و از همه روش های ممکن استفاده کنید. مجموعه بک لینک هایی که دارای یک الگوی مشخص بوده و از دید گوگل شبیه سازی به نظر برسد، غالبا از طرف آنها نادیده گرفته می شود.

شروع لینک سازی

مانند هر فعالیتی در بازاریابی، لینک سازی نیز با تعریف اهداف و استراتژی ها آغاز می گردد. متاسفانه لینک سازی یکی از دشوارترین فعالیت هاییست که معمولا قابل محاسبه و ارزیابی نیست. اگر چه موتورهای جستجو می توانند با استفاده از الگوریتم های خود به تعیین وزن بک لینک ها بپردازند، اما این کار برای مایی که به این اطلاعات دسترسی نداریم، امری ناممکن خواهد بود.

کارشناسان سئو برای ارزیابی وزن بک لینک ها از فاکتورهایی کمک می گیرند. این فاکتورها عبارتند از:

1. داشتن رتبه به ازای کلمات کلیدی مرتبط

یکی از بهترین روش های ارزش گذاری لینک ها، رتبه صفحه دارای بک لینک در نتایج جستجوست. به عنوان مثال صفحه ای که در جستجوی عبارت “سئو چیست” داری رتبه بالاییست، ارزش زیادی برای لینک سازی حول همین کلمه کلیدی دارد.

2. MozRank

پارامتر MozRank از وب سایت Moz نشان دهنده میزان محبوبیت یک صفحه در وب است. صفحات با MozRank بیشتر غالبا رتبه بالاتری کسب می کنند. هر چه تعداد لینک های یک صفحه بیشتر باشد، محبوبیت آن نیز بالاتر خواهد بود. کسب بک لینک از وب سایت های معروف نیز باعث افزایش محبوبیت آن خواهد شد. به همین نسبت پارامتر MozRank افزایش می یابد. امتیاز MozRank یک صفحه می تواند با کسب لینک های زیاد از صفحات معمولی یا لینک های کم از صفحات بسیار محبوب افزایش زیادی یابد.

3. دامین آتوریتی

دامین آتوریتی پارامتریست که با استفاده از محاسبه محبوبیت یک وب سایت، امتیازی را به آن نسبت می دهد. این پارامتر به واسطه محاسبات پیچیده ای که از طرف وب سایت Moz انجام می شود محاسبه می گرد. بالطبع کسب بک لینک از وب سایت های معتبری که دارای دامین آتوریتی بالاتری هستند، ارزش بیشتری خواهد داشت.

4. بک لینک های رقبا

با بررسی بک لینک سایت های رقیبی که در حال حاضر رتبه بالایی در نتایج جستجو دارند، اطلاعت ارزشمندی درباره بک لینک های موثر کسب خواهید کرد. با استفاده از ابزارهایی مانند Link Explorer وب سایت Moz می توانید بک لینک های خوب سایت های رقیب را شناسایی کرده و شما نیز در این جهت قدم بردارید.

5. تعداد لینک های یک صفحه

در حالت تئوری هر چه تعداد بک لینک های یک صفحه بیشتر باشد، ارزش انتقالی آنها کمتر خواهد شد. بنابراین دقت داشته باشید که بک لینک های شما در صفحاتی قرار داشته باشند که تعداد لینک های خارجی آن خیلی زیاد نباشد.

6. ترافیک ارجاعی

لینک سازی نبایست تنها با هدف کسب رضایت موتورهای جستجو انجام گردد. لینک هایی که موجب کلیک بر روی آن و ترافیک ارجاعی به سایت می گردد، علاوه بر کسب رضایت بیشتر موتورهای جستجو، موجب ورود ترافیک با کیفیت به وب سایت نیز می شود. از طریق گوگل آنالیتیکس می توانید به این آمارها نیز دسترسی داشته باشید.

ساخت بک لینک با توجه به فاکتورهای بالا نیازمند تجربه و در نظر گرفتن متغیر های فراوانیست. با این حال می توانید با استفاده از ابزارهای آنالیتیکس به موفقیت خود در لینک سازی پی ببرید.

زمانی که اقدامات شما موجب موفقیت می گردد، شما شاهد افزایش ترافیک وب سایت، رتبه بالاتر آن در نتایج جستجو و پایش و ایندکس بیشتر موتورهای جستجو در وب سایت خود خواهید بود. در صورتی که متغیر های گفته شده پس از مدت زمانی دچار تغییر نشوند، نیاز است که در سیاست بک لینک سازی خود تغییراتی داده و یا به بهبود سئو داخلی وب سایت بپردازید.

استراتژی های نمونه در لینک سازی

1. مشتریان خود را ترغیب به لینک دادن به خود کنید

در صورتی که مشتریان دائمی داشته و کاربرانی دارید که برند شما را دوست دارند، می توانید از آنها مستقیما بخواهید که لینک وب سایت شما را در صفحه ای از وب سایت خود قرار دهند. این کار در دنیای آفلاین مانند اینست که کاربران شما تیشرتی با لوگوی برند شما را بر تن داشته باشند!

2. وبلاگی ایجاد کرده و محتواهای سرگرم کننده در آن منتشر کنید

این استراتژی لینک سازی و تولید محتوا یکی از محبوب ترین روش های برندهای بزرگ بوده و توسط مهندسین گوگل نیز پیشنهاد شده است. وبلاگ ها قابلیت بروزرسانی محتوای سایت با مطالب جدید را داشته و موجب می شوند که لینک های سایت شما در دیگر وبلاگ ها نیز به اشراک گذاشته شود.

3. محتوای با قابلیت محبوب شدن و اشتراک گذاری تولید کنید

محتوایی که دارای اطلاعت جذابی بوده و کمی از عنصر شوخی نیز در آن استفاده شده باشد، پتانسیل بالایی برای اشتراک گذاری دارد. وبمسترها به این محتوا ها علاقه مند بوده و کاربران نیز لینک آنها را بین دوستان خود به اشتراک می گذارند. این گونه محتواها موجب کسب اعتبار بیشتر و اعتماد کاربران به شما خواهد شد.

4. توجه وب سایت های قوی را به خود جلب کنید

جلب توجه وب سایت های خبری، وبلاگ نویس ها و شبکه های خبری یکی از موثرترین روش های جذب بک لینک است. گاهی وقت ها معرفی یک محصول جدید یا انتشار محتوایی بحث برانگیز می تواند موجب دست یافتن به چنین نتایجی گردد.

فعالیت های لازم در راستای لینک سازی خیلی وقت ها به نوع وب سایت شما وابسته است. برای وب سایت های کوچک احتمالا ساخت دستی لینک ها، درخواست بک لینک یا تبادل آن کافیست. اما برای وب سایت های بزرگتر نیاز است که راهکارهای بزرگتری را انتخاب کنیم.

به دنبال وب سایت هایی بگردید که در کلمات کلید مشابه با شما دارای رتبه هستند. سپس آنهایی که رقیب مستقیم شما نبوده را شناسایی و با آنها ارتباط برقرار کنید. سپس طی یک همکاری مشترک از آنها بخواهید که به مطالب وب سایت شما لینک دهند.

خرید بک لینک های پولی، خوب یا بد؟

گوگل و بینگ در حال کاهش تاثیر بک لینک هایی هستند که با پرداخت پول ایجاد می شوند. این دو موتور جستجو هزینه های زیای را برای شناسایی این گونه بک لینک ها می کنند. وب سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک در ابعاد گسترده می کنند، پس از شناسایی شدن به شدت دچار افت رتبه خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *