ابزار های تحلیل و آنالیز رقبا

در این مطلب به معرفی بهترین ابزارهای تحلیل و آنالیز وب سایت رقبا پرداخته ایم. با استفاده از این ابزارها، سئو به کار آسان تری برا شما تبدیل خواهد شد.

اگر می‌خواهید از رقبا در نتایج جستجوی گوگل پیشی بگیرید، ابزارها به شما کمک می کنند تا سر از کار رقبای خود دربیاورید. اینجاست که ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبای سئو وارد میدان می شوند. یک استراتژی موفق سئو نیز شامل آنالیز و تحلیل رقباست. ابزارهایی که در ادامه معرفی می کنیم، با توجه به ارزشمند بودنشان، هزینه بسیار مقرون به صرفه ای در نسخه های پولی خود دارند. برخی از ابزارهای معرفی شده دارای نسخه رایگان نیز هستند.

این ابزارها به شما می کنند تا کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید و در نهایت متوجه می شوید که نتیجه به دست آمده بسیار با ارزش تر از هزینه ایست که برای آنها صرف می کنید. در ادامه به معرفی چند ابزار محبوب تجزیه و تحلیل رقبا در زمینه سئو، قیمتشان و چگونگی استفاده از آنها در استراتژی سئو یک وب سایت پرداخته ایم.

1. Semrush

Semrush دیتاهای خوبی برای تجزیه و تحلیل رقبا ارائه کرده و همه چیز همانطور که انتظار می رود کار می کنند. همچنین استفاده از آن نیز بسیار آسان است.

صفحه اصلی Semrush

برای استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل Semrush نیازی به خواندن یک کتابچه راهنمای کاربر نیست. هر لینک، دکمه و عنوان دارای یک راهنما است و عملکرد آن بخش را توضیح می دهد.

Semrush یک راه حل نرم افزاری سئو در سطح سازمانی است. Semrush بهترین ابزار تجزیه و تحلیل رقابت برای تیم های بزرگ، مشتریان سازمانی و هر کسی است که در سئو به صورت جدی فعالیت  می کند.

Semrush یک پلتفرم بازاریابی همه فن حریف واقعی است. دارای بیش از 40 ابزار مختلف برای کمک به شما در تمام کمپین های بازاریابی شما از جمله SEO، PPC، SMM و بازاریابی محتوا است. جعبه ابزار تحلیل رقبای آن به چهار ابزار مجزا تقسیم می‌شود: Organic Research، Advertising Research، Social Media Tracker و Traffic Analytics. در مجموع، این ابزارها تمام دیتاهایی را که برای به دست آوردن اطلاعات کاملی از استراتژی بازاریابی دیجیتال رقیبان خود نیاز دارید را یکجا در اختیار شما قرار می‌دهند.

ویژگی Organic Research به شما نشان می دهد که رقبای شما در چه کلمات کلیدی رتبه دارند و این کلمات کلیدی چقدر ارزشمند هستند. همچنین ابزار بسیار خوبی به نام “keyword gaps” در این بخش وجود دارد که به شما امکان می دهد چندین رقیب را به طور همزمان مقایسه کنید و شکاف های موجود در استراتژی سئو آنها را کشف کنید. منظور از شکاف در اینجا کلمات کلیدی ارزشمندی هستند که رقبا آنها را نادیده گرفته اند.

ویژگی «Advertising Research» به شما اطلاعاتی برای شکست دادن رقبای خود در جستجوی پولی (paid search) میدهد. استراتژی PPC آنها را شناسایی و تبلیغات آنها را در گوگل ادوردز تجزیه و تحلیل کنید.

بخش Social Media Tracker به شما کمک می کند تا آنچه که برای فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی مفید است را بررسی و انتخاب کنید.

ویژگی Traffic Analytics پاسخ Semrush به Similarweb است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا اطلاعات دقیقی در مورد وب‌سایت‌های رقبای خود، از جمله ترافیک ماهانه، منابع ترافیک، نرخ پرش، زمان صرف شده روی صفحه و غیره را جمع‌آوری کنید. سپس می‌توانید عملکرد خود را با این آمارها محک بزنید. این ویژگی رایگان نیست، اما اگر می‌خواهید از تجزیه و تحلیل ترافیک ارگانیک فراتر بروید، ارزشش را دارد.

مزایا:

 • بزرگترین پایگاه داده کلمات کلیدی در جهان است
 • ویژگی هایی در سطح سازمانی دارد
 • تعداد زیادی ابزار سئو در آن گنجانده شده است
 • دارای ویژگی مفید تجزیه و تحلیل ترافیک (جایگزین Similarweb) است
 • محدودیت های استفاده از آن به ویژه برای ابزارهای تحقیقاتی ارگانیک آنها سخاوت مندانه است

معایب:

 • گران است
 • بسیاری از ویژگی ها رابط کاربری را کمی کثیف می کنند

قیمت: ماهانه از99.95 دلار شروع می شود. به صورت رایگان و محدود نیز قابل استفاده است. بخش Traffic Analytics با صرفه هزینه اضافی در دسترس قرار میگیرد.

2. SE Ranking

SE Ranking بیشتر به عنوان یک ردیاب رتبه شناخته می شود، اما یکی از بزرگترین پایگاه های داده بک لینک و کلمات کلیدی را برای تحلیل رقبا در اختیار دارد. در آزمایشات ما، با اختلاف قابل توجهی، کلمات کلیدی بیشتری نسبت به Ahrefs برای سایت ما پیشنهاد کرد.

صفحه اصلی SE Ranking

رابط کاربری بسیار ساده است. برای شروع کافی است به برگه Competitive Research بروید و دامنه خود را تایپ کنید.

در مرحله بعد، به فهرست رقبای خود بروید تا فهرستی از تمام وب‌سایت‌هایی که در کلمات کلیدی مورد نظر با شما رقابت می‌کنند را ببینید. این فهرست بر اساس ترتیب نمایش آنها مرتب شده‌اند.

می توانید روی هر یک از این رقبا کلیک کنید تا وب سایت آنها را در همان گزارش باز کنید. از اینجا، شما می توانید اطلاعات زیادی در مورد عملکرد سئو و PPC آنها مشاهده کنید. در یک نگاه، می توانید تخمینی از ترافیک ماهانه ارگانیک و پولی آنها، ارزش کل آن ترافیک و تعداد کلمات کلیدی را که در آنها رتبه دارند، مشاهده کنید.

همچنین معیارهای Domain Trust و Page Trust آنها را خواهید دید تا از میزان اعتبار سایت آنها مطلع شوید (و اینکه آیا اصلا می توانید با آنها رقابت کنید یا نه).

در ادامه نمودارهایی را مشاهده خواهید کرد که میزان ترافیک، کلمات کلیدی و رشد بک لینک رقبا را در طول زمان و همچنین توزیع ترافیک وب سایتشان را بر اساس کشورها نشان می دهد.

در ادامه نیز، لیستی از با ارزش ترین کلمات کلیدی آنها را به همراه حجم جستجو، رتبه آنها در نتایج جستجو، CPC و غیره مشاهده خواهید کرد.

اگر می‌خواهید ببینید که صرفا در یک منطقه خاص، رقیبتان در چه کلمات کلیدی رتبه کسب کرده است، می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید تا داده‌ها را از یک کشور یا قاره خاص استخراج کنید (یا آن را به صورت پیشفرض Worldwide رها کنید).

این داده ها فقط بخشی از مهمترین دیتاهای در دسترس بودند. حتی می‌توانید گزارشات عمیق‌تری دریافت کنید. به عنوان مثال می توانید تغییرات رتبه در طول زمان، صفحات برتر بر اساس سهم ترافیک و غیره را تجزیه و تحلیل کنید.

برای تجزیه و تحلیل بک لینک رقبای خود، به تب Backlink Checker بروید. شما می‌توانید در عرض چند دقیقه گزارش دقیقی از همه بک لینک‌های آن‌ها، در کنار دامنه و صفحات ارجاع‌دهنده، تهیه کنید.

می‌توانید دامنه‌های ارجاع‌دهنده را بر اساس رتبه دامنه (معیار قدرت و اعتبار وب‌سایت) مرتب کنید تا با ارزش‌ترین بک لینک‌های آن‌ها را بیابید، سپس آنها را به لیست احتمالی لینک‌سازی برای خود اضافه کنید.

جدای از تحلیل رقبا، می‌توانید از SE Ranking برای انجام بررسی جامع وب‌سایت خود، بهینه‌سازی محتوا، یافتن کلمات کلیدی، پیگیری رتبه سایت خود و دیگر موارد استفاده کنید.

مزایا:

 • یک ابزار همه کاره سئو است
 • رابط کاربری آن در سطح عالی است
 • پایگاه های داده آن بسیار بزرگ است
 • مقرون به صرفه است
 • گزینه عالییست برای کسب و کارهایی که می خواهند هزینه ها را بیشتر کنترل کنند

معایب:

سیستم قیمت گذاری می تواند برای برخی افراد گیج کننده باشد

قیمت: SE Ranking از یک سیستم قیمت گذاری انعطاف پذیر و مقیاس پذیر با طرح هایی از 23.52 دلار در ماه استفاده می کند.

هزینه طرح شما بر اساس دفعات بررسی رتبه ها، دوره اشتراک، تعداد کلمات کلیدی مورد نیاز برای دنبال کردن رتبه و طرح خاصی که برای آن ثبت‌نام می‌کنید محاسبه می‌شود.

3. Serpstat

Serpstat یکی دیگر از پلتفرم های قدرتمند و همه کاره سئو با ویژگی های تحلیل رقبای یکپارچه است. Serpstat پایگاه داده بزرگی شامل بک لینک ها و کلمات کلیدی دارد. Serpstat ارزش زیادی نسبت به پولی که خرج می کنید دارد.

صفحه اصلی Serpstat

مانند SE Ranking، ساده ترین راه برای شروع این است که URL وب سایت خود را در ابزار تجزیه و تحلیل دامنه آنها وارد کرده و سپس گزارشی از رقبای خود را مشاهده کنید تا متوجه شوید بزرگترین رقیبان شما در سئو چه وب سایت هایی هستند.

هنگامی که رقبای خود را پیدا کردید، می توانید دامنه آنها را یک به یک بررسی و شروع به تجزیه و تحلیل عملکرد سئو آنها کنید. شما می توانید داده های مهم آنها از جمله ترافیک تقریبی سایت، کلمات کلیدی دارای رتبه (در کنار جایگاه دقیقشان به صورت عددی) و غیره را در یک نگاه مشاهده کنید.

از آنجا، می‌توانید گزارش کامل‌تر بخش کلمات کلیدی را باز کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد عباراتی که رقیبانتان دارای رتبه هستند را بیابید. از فیلترها برای مرتب کردن آنها و شناسایی بهترین فرصت ها استفاده کنید.

یکی دیگر از ویژگی هایی که ما دوست داشتیم ابزار Domain vs Domain است. این ویژگی به شما امکان می دهد چندین وب سایت رقیب را به طور همزمان با هم مقایسه کنید تا ببینید کدامیک در نتایج جستجو بیشتر دیده می شود.

مزایا:

 • استفاده از آن آسان است
 • نسبت به پولی که خرج می کنید ارزشمند است
 • ابزارهای سئو متنوعی در اختیار دارد
 • چندین دامنه به طور همزمان قابل مقایسه هستند

معایب:

 • استفاده از پایگاه داده بک لینک ها به اندازه دیگر ابزارها آسان نیست

قیمت: می توانید با ایجاد یک حساب رایگان در Serpstat (همراه با دسترسی محدود) شروع به کار کنید. طرح های پولی از 45 دلار در ماه شروع می شوند.

4. BuzzSumo

BuzzSumo بهترین پلتفرم بازاریابی محتوای موجود در جهان است. BuzzSumo یک ابزار ضروری برای بازاریابان محتوا است و شما می توانید از آن برای یافتن بهترین محتوای به اشتراک گذاشته شده رقبای خود استفاده کنید.

صفحه اصلی BuzzSumo

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی یا دامنه را در BuzzSumo جستجو کنید و سپس لیستی از محبوب ترین محتوای آن دامنه (یا مرتبط با آن کلمه کلیدی) را مشاهده خواهید کرد.

در کنار هر محتوا، می توانید ببینید که آن محتوا چه تعداد بک لینک، اشتراک گذاری و تعامل در شبکه های اجتماعی مختلف دارد. می‌توانید اشتراک‌گذاران برتر را مشاهده و اینفلوئنسرهایی که رقبای شما با آن‌ها کار می‌کنند را شناسایی کنید. این گونه میتوانید استراتژی‌های بازاریابی آنها را مهندسی معکوس کنید.

گذشته از آن، می‌توانید از ابزار Discover نیز استفاده کنید تا با استفاده از فهرست گسترده BuzzSumo، موضوعات جدیدی برای کلمات کلیدی مورد نظر خود بیابید.

مزایا:

 • ایده آل برای بازاریابی محتوا است
 • میتوانید اینفلوئنسرهای مناسبی را بیابید
 • بک لینک های رقبا را کشف کنید
 • ایده های محتوایی تولید کنید

معایب:

 • گزینه های محدودی برای فیلتر کردن بک لینک ها دارد
 • به اندازه سایر ابزارهای سئو، مجموعه ویژگی های گسترده ای ندارد

قیمت: BuzzSumo یک طرح رایگان با سقف 10 جستجو در ماه ارائه می دهد. طرح های پولی در صورتحساب های سالانه از 79 دلار در ماه شروع می شوند. یک دوره آزمایشی رایگان 30 روزه نیز در دسترس است.

5. Brand24

Brand24 برای نظارت بر منشن شدن نام رقبا در وب به کار می رود. می توانید از Brand24 به روش های خلاقانه برای یافتن فرصتی برای انتشار پست مهمان و سایر فرصت های لینک سازی نیز استفاده کنید.

صفحه اصلی Brand24

Brand24 پلتفرمی است که به عنوان ابزار نظارت بر رسانه شناخته می شود. به طور خودکار وب را می خزد و به مکالمات انجام شده در رسانه های اجتماعی، پست های وبلاگ ها و دیگر مکان ها در وب اصطلاحا گوش می دهد.

می توانید از Brand24 برای ردیابی تعداد منشن شدن های هر کلمه کلیدی از جمله نام برند رقیب خود استفاده کنید. هنگامی که آن را فعال کردید، Brand24 نام تمام رقبای شما را بررسی می‌کند، احساساتی که نسبت به برند وجود دارد را بر اساس زمینه آن منشن ها، تجزیه و تحلیل می‌کند و اطلاعات زیادی را در نهایت در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین می توانید از آن برای ردیابی نام برند خود استفاده کنید. به این ترتیب، هر زمان که شخصی در فضای آنلاین در مورد برند شما، چیزی منفی اعلام می کند، می توانید با خبر شوید. در ادامه می توانید به سرعت به آن پاسخ دهید و جلوی آسیب به شهرت خود را بگیرید.

مزایا:

 • نام برند رقیب را در وب مانیتور کنید
 • سفیران برند رقبای خود را کشف کنید
 • نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کنید
 • احساسات حول یک برند را تجزیه و تحلیل کنید

معایب:

 • ابزار بررسی کلمه کلیدی رقبا وجود ندارد
 • تجزیه و تحلیل بک لینک رقبا امکان پذیر نیست

قیمت: طرح ها در صورتحساب سالانه از 49 دلار در ماه شروع می شوند. طرح آزمایشی رایگان در دسترس است.

6. Frase

Frase یک بهینه ساز و دستیار نوشتن محتوای سئو شده مجهز به هوش مصنوعی است. از Frase می توانید برای توسعه و بهینه سازی محتوا بر اساس رقبای خود در نتایج جستجو استفاده کنید.

صفحه اصلی frase

در ادامه نحوه عملکرد آن بیان شده است. ابتدا کلمه کلیدی مورد نظر خود را به Frase اعلام می کنید. سپس، Frase محتوایی که برای آن کلمه کلیدی در گوگل رتبه کسب کرده است را تجزیه و تحلیل می‌کند و به کمک آن اطلاعات و صرفا در چند دقیقه پیش نویسی برای محتوای سئو شده در آن زمینه تولید می کند.

این پیش نویس محتوا همراه با سرفصل، کلمات کلیدی و موضوعات فرعی ای است که از محتوای رقبای شما استخراج شده است. Frase به شما کمک می کند تا به محتوای خود ساختار دهید. همچنین کلمات کلیدی مرتبطی را که باید از آنها برای کسب رتبه استفاده کنید را برایتان لیست می کند.

شما حتی می توانید برای سرعت بخشیدن به فرایند تولید محتوا از دستیار نوشتاری مجهز به هوش مصنوعی Frase استفاده کنید. این دستیار، جملات و پاراگراف ها را برای شما تکمیل می کند و پیشنهادات و بازخوردهایی را به صورت فوری برای بهبود کارتان به شما ارائه می دهد.

مزایا:

 • به برنامه ریزی برای تولید محتوا، تحقیقات و نوشتن خلاصه سرعت می بخشد
 • میتوانید محتوای خود را بر اساس محتوای رقبا بهینه سازی کنید
 • همزمان با تولید محتوا پیشنهاداتی دریافت کنید
 • جملات و پاراگراف ها را به صورت خودکار تکمیل می کند
 • به کمک ادغام شدن با گوگل سرچ کنسول تاپیک های موجود در محتوا را بیشتر می کند

معایب:

 • بدون ابزار تحلیل بک لینک است
 • یک راه حل همه کاره در سئو نیست

قیمت: طرح ها از 14.99 دلار در ماه (12 دلار در ماه در صورتحساب سالانه) شروع می شود. می توانید یک دوره آزمایشی 5 روزه را با 1 دلار شروع کنید.

7. SEO SpyGlass

SEO SpyGlass یک ابزار تجزیه و تحلیل رقبا است که به عنوان بخشی از نرم افزار Link-Assistant کالکشن SEO PowerSuite در دسترس است. این ابزار به شما امکان می دهد تا به بک لینک های رقبا دسترسی داشته باشید. این ابزار می تواند به شما کمک کند تا در مورد استراتژی های سئو رقبای خود چیزهایی بیاموزید و در مورد بک لینک های آنها اطلاعاتی کسب کنید.

صفحه اصلی SEO SpyGlass

علاوه بر نشان دادن دامنه های لینک دهنده به رقبا، SEO SpyGlass داده های تحلیلی مانند رتبه InLink (یک معیار اختصاصی مشابه با PageRank)، کدهای وضعیت HTTP دامنه های لینک دهنده، منبع لینک، متن لینک، خطرات جریمه شدن و دیگر موارد را نیز ارائه می دهد.

تمام این اطلاعات می تواند به شما در تجزیه و تحلیل و امتیازدهی به کیفیت هر لینک کمک کند.

با سایر نرم افزارهای کالکشن SEO PowerSuite، به ابزارهای بررسی وب سایت، ردیابی رتبه سایت، یافتن کلمات کلیدی و دیگر موارد دسترسی خواهید داشت.

مزایا:

 • دارای نسخه رایگان و طرح های پولی مقرون به صرفه است
 • داده های خوبی درباره بک لینک ها ارائه میدهد
 • شامل سایر ابزارهای سئو (بررسی وب سایت، یافتن کلمات کلیدی و دیگر موارد) است

معایب:

 • نیاز به دانلود دارد
 • بدون گزینه پرداخت ماهانه است

قیمت: یک نسخه استاندارد رایگان برای دانلود در دسترس است. طرح های پولی از 299 دلار در سال شروع می شود.

8. Morningscore

Morningscore یکی از ساده ترین ابزارهای تحلیل سئو رقبا برای استفاده است. Morningscore یک ابزار سرگرم کننده و ساده می باشد که برای مبتدیان ساخته شده است.

صفحه اصلی Morningscore

Morningscore دارای تمام ویژگی هایی است که از یک جعبه ابزار سئو انتظار دارید. می‌توانید از آن برای ردیابی رتبه های وب سایت خود، تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌های رقیب و همینطور کشف کلمات کلیدی و بک لینک های آن‌ها استفاده کنید. سپس می توانید از این اطلاعات برای شکل دهی به استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید.

چیزی که Morningscore را متفاوت می کند، گیمیفیکیشن داخلی آن است. با Morningscore میتوانید بفهمید که ارزش هر یک از وظایف سئوی شما به صورت عدد و رقم چقدر است.

سپس می‌توانید از ویژگی «Missions» برای مدیریت تمام پروژه‌های سئو و اولویت‌بندی آنها بر اساس سودآوری استفاده کنید. داشتن اهداف و پاداش های مشخص به ازای تلاش های شما، به شما کمک می کند که در انجام وظایف خود متمرکز بمانید.

مزایا:

 • دارای گیمیفیکیشن داخلی است
 • رابط کاربری سرگرم کننده و ساده ای دارد
 • برای مبتدیان ایده آل است
 • دارای ابزارهای یافتن کلمات کلیدی رقابتی و تجزیه و تحلیل بک لینک است

معایب:

 • نسبت به سایر ابزارهای سئو دارای امکانات زیادی نیست

قیمت: طرح ها از 65 دلار در ماه (یا 650 دلار در سال) شروع می شود. می توانید آن را با یک دوره آزمایشی رایگان 14 روزه امتحان کنید.

9. SpyFu

SpyFu یک ابزار عالی برای آنالیز رقبا است. این ابزار در بررسی سئو و PPC کم نظیر است.

صفحه اصلی SpyFu

مانند اکثر ابزارهای موجود در این لیست، SpyFu می تواند به شما کمک کند تا استراتژی سئو رقبای خود را با کسب اطلاعات در مورد کلمات کلیدی ارگانیک، بک لینک، صفحات با عملکرد برتر و غیره تجزیه و تحلیل و در نهایت مهندسی معکوس کنید.

اما علاوه بر آن، ویژگی های زیادی برای تحلیل PPC نیز دارد. می توانید از این ویژگی برای جاسوسی از کمپین های تبلیغاتی رقبای خود و تجزیه و تحلیل تمام صفحات فرود تبلیغاتی آنها استفاده کنید.

می دانیم به چه فکر می کنید. این پست در مورد ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا در زمینه سئو است، پس چرا به ویژگی های PPC علاقه مند هستیم؟ خوب، اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل PPC می گیرید می تواند به تکمیل استراتژی سئوی شما کمک شایانی کند.

به عنوان مثال، SpyFu هم کلمات کلیدی ارگانیک و هم کلمات کلیدی پولی که رقبای شما هدف قرار داده اند را به شما نشان می دهد. دلیلی وجود ندارد که کلمات کلیدی را که آنها در بحث PPC استفاده می کنند را شما در سئو هدف قرار ندهید.

مزایا:

 • در زمینه تحلیل PPC خوب است
 • کلمات کلیدی را به صورت دقیقی استخراج می کند
 • پایگاه داده بک لینک خوبی دارد

معایب:

 • نسبت به برخی گزینه ها منحنی یادگیری بالاتری دارد
 • UI می تواند بهتر باشد

قیمت: طرح ها از 33 دلار در ماه شروع می‌شوند که به صورت سالانه پرداخت می‌شوند.

10. WebCEO

WebCEO یک جعبه ابزار سئو و بازاریابی دیجیتال است که با 23 ابزار حرفه ای برای یافتن کلمات کلیدی، آنالیز و تحلیل رقبا، بررسی وب سایت، نظارت بر بک لینک و غیره ارائه می شود.

صفحه اصلی جدید WebCEO

می‌توانید از WebCEO برای اجرای تحلیل عمیق رقبا و اطلاع از معیارهای کلیدی آنها استفاده کنید، یک گزارش رتبه کامل از رقبا در مقایسه با وب سایت خود دریافت کنید، بک لینک های آنها را بررسی کنید، ترافیک آنها را ارزیابی کنید، منشن شدن آنها در شبکه های اجتماعی را ببینید و …

WebCEO به دلیل قابلیت های قدرتمند گزارش دهی و ابزار تولید سرنخ (Lead)، انتخابی عالی برای آژانس های دیجیتال مارکتینگ در تجزیه و تحلیل رقبا است.

مزایا:

 • تجزیه و تحلیل عمیق رقبا
 • وجود شش ابزارک برای مقایسه وب سایت شما با رقبا
 • مناسب برای آژانس های سئو و دیجیتال مارکتینگ
 • گزارش گیری قدرتمند

معایب:

 • در حالت چند کاربره گران است
 • برخی از طرح ها شامل هزینه های اضافی هستند

قیمت: طرح ها در صورت پرداخت سالانه از 33 دلار در ماه شروع می شوند. می توانید آن را با یک آزمایش 14 روزه امتحان کنید. برخی از طرح ها شامل هزینه های اضافی هستند.

11. Moz Pro

Moz Pro یکی از محبوب ترین ابزارهای سئو و تحلیل رقبا در بازار است. Moz Pro دارای یک پایگاه داده بزرگ از بک لینک ها و همچنین ابزارهای بسیار است که می تواند به شما در تجزیه و تحلیل رقبا کمک کند.

صفحه اصلی Moz Pro

با استفاده از معیارهای DA و PA، می توانید عملکرد رقبای خود را تجزیه و تحلیل و در مورد چگونگی بهبود رتبه سایت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پایگاه داده بزرگ بک لینک Moz شامل بیش از 35.5 تریلیون بک لینک است، بنابراین می توانید تصویر واضحی از بک لینک های رقیب خود به دست آورید و از آن برای بهبود استراتژی خود استفاده کنید.

Moz همچنین دارای یک ابزار بهینه سازی داخلی است که می تواند به شما کمک کند تا سئوی درون صفحه (On-page SEO) وب سایت خود ارتقا دهید.

مزایا:

 • یک ابزار همه کاره سئو محسوب می شود
 • دارای پایگاه داده بزرگی از کلمات کلیدی و بک لینک است
 • دارای معیارهای نمایش اعتبار مناسبی است
 • شامل آنالیزور سئوی درون صفحه است

معایب:

 • بدون ویژگی PPC است
 • گران تر از دیگر گزینه هاست

قیمت: طرح ها از 79 دلار در ماه شروع می شوند.

12. Ahrefs

Ahrefs یک پلتفرم سئوی همه کاره و محبوب است. این پلتفرم توسط برخی از بزرگترین برندهای حال حاضر جهان مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل داشتن فعال ترین خزنده سئو در بین سایرین، یکی از بزرگترین پایگاه داده های کلمات کلیدی و بک لینک را داراست. با این حال، در مقایسه با سایر ابزارها بسیار گران است.

صفحه اصلی Ahrefs

Ahrefs یک ابزار عالی است و ما نمی توانیم این موضوع را انکار کنیم. سالهاست که وقتی صحبت از سئو و تحلیل رقبا به میان می‌آمد، Ahrefs به عنوان یک مرجع در نظر گرفته می‌شد، اما در سال‌های اخیر، پلتفرم‌های دیگری نیز شروع به فراگیر شدن کرده‌اند.

دلیل اینکه ما آن را در بالای فهرست قرار نداده ایم این است که Ahrefs اخیراً به دلیل تغییرات بحث برانگیز در صورتحساب ها محبوبیت خود را تا حدی از دست داده است. آنها اخیراً سیستم قیمت گذاری خود را تغییر داده اند و شروع به صدور خودکار صورتحساب برای مبالغ اضافی کرده اند. Ahrefs اکنون فقط 500 گزارش ماهانه ارائه می دهد، حتی اگر طرح 999 دلاری آن را خریداری کرده باشید.

Ahrefs یک پلتفرم فوق العاده است، اما نسبت به پلتفرم های دیگری که ما آزمایش کرده ایم مقرون به صرفه نیست.

مزایا:

 • مجموعه ابزاری با امکانات کامل است
 • فعال ترین خزنده را در بین رقبا دارد
 • دارای پایگاه داده ای عظیم و به روز است
 • رابط کاربری عالی دارد

معایب:

 • گران قیمت است – صرف نظر از اینکه کدام طرح را انتخاب می کنید، فقط 500 گزارش ماهانه در قیمت پایه گنجانده شده است.
 • صورتحساب جدایی برای استفاده بیش از حد صادر می کند

قیمت: طرح ها از 83 دلار در ماه شروع می شوند. هیچ نسخه آزمایشی رایگانی در دسترس نیست و Ahrefs صورتحسابی اضافی برای استفاده بیش از حد به طور خودکار صادر می کند.

13. Majestic

Majestic یک چک کننده بک لینک و مجموعه ابزارهایی برای لینک سازی است که می تواند به شما کمک کند تا بک لینک های خود و رقیبان را به دست آورید. این ابزار، وب را به صورت دائم پایش کرده و با استفاده از این داده‌ها بک لینک ها را پیدا می کند. با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط این ابزار می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید.

صفحه اصلی Majestic

از ابزار Link Explorer می توان برای بررسی بک لینک های خود یا سایت های رقیب استفاده کرد. Link Explorer داده‌های بسیاری را ارائه می‌کند، از جمله تعداد لینک‌هایی که یک سایت دارد، منشا لینک ها چه وب سایت هایی هستند، هر یک از بک لینک ها در چه دسته‌ای قرار می‌گیرند و غیره. همچنین داده‌های مفیدی به صورت نموداری فراهم می‌کند که می‌تواند به شما و مشتریانتان کمک کند تا پروفایل بک لینک های خود را تجسم و درک کنید.

همچنین می توانید از Majestic برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد معیارهای دیگر مانند دامنه های ارجاع دهنده، متن لینک ها، سایت های مرتبط و دیگر موارد استفاده کنید. به طور کلی، اگر می خواهید تصویر واضحی از بک لینک های رقیب خود ایجاد کنید، Majestic ابزاری مناسب است.

مزایا:

 • تجزیه و تحلیل عمیق پیوند
 • وجود ویژگی های پیشرفته
 • وجود معیارهای اختصاصی و مفیدی مانند Trust Flow

معایب:

 • رابط کاربری آن قدیمی است

قیمت: طرح ها از 41.67 دلار در ماه در صورتحساب های سالانه شروع می شوند. 7 روز ضمانت بازگشت وجه دارد.

14. iSpionage

iSpionage یک ابزار تجزیه و تحلیل رقبا است که به طور خاص برای کمک به شما در کشف جزئیات استراتژی تبدیل (Conversion) رقبا و سرقت ترافیک آنها طراحی شده است.

صفحه اصلی iSpionage

با استفاده از این ابزار، می‌توانید رقبای برتر AdWords خود را شناسایی و جزئیاتی در مورد استراتژی و میزان بودجه PPC آنها پیدا کنید. همچنین می توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد کلمات کلیدی رقیب خود به دست آورید و در کمپین های خود از شاخص اثربخشی کلید واژه (KEI) برای شناسایی سودآورترین کلمات کلیدی با بیشترین حجم جستجو استفاده کنید.

علاوه بر این، iSpionage می‌تواند با شناسایی کمپین های تبلیغاتی با نرخ تبدیل بالا و سودآوری که رقبای شما از آن استفاده می‌کنند، به شما در بهبود نرخ کلیک کمک کند.

iSpionage یک ابزار در سطح آژانس های دیجیتال مارکتینگ است که می تواند در کسب اطلاعات بیشتر در مورد نیازهای مشتریان بالقوه شما مورد استفاده قرار گیرد.

شما می توانید از این ابزار برای به دست آوردن اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد رقبای احتمالی خود استفاده کرده تا خدمات خود را تکمیل کنید و شانس خود را برای تبدیل کاربر به مشتری افزایش دهید.

مزایا:

 • دارای امکانات خوبی در زمینه کلمات کلیدی و PPC است
 • برای آژانس های دیجیتال مارکتینگ مناسب است
 • دارای ویژگی هایی برای تجزیه و تحلیل کمپین های تبلیغاتی رقیبان است

معایب:

 • هیچ طرح رایگانی در دسترس نیست
 • ردیابی کلمات کلیدی در همه طرح ها محدود است

قیمت: طرح ها از 50 دلار در ماه شروع می شوند و تا 30 روز ضمانت بازگشت پول وجود دارد.

15. SimilarWeb

این ابزار تجزیه و تحلیل رقبا به شما کمک می کند تا در مقایسه با رقبا، وب سایت خود را بررسی کنید، زمینه کسب و کار خود را رصد کنید و استراتژی آنلاین رقبای خود را کشف کنید.

این ابزار می تواند به شما در کشف فرصت های بالقوه و سرنخ ها (Leads) کمک کند. SimilarWeb به شما کمک می کند ترندهای نوظهور را شناسایی و حتی هدف کاربر از جستجو را بررسی کنید. SimilarWeb داده‌های خام را جمع‌آوری می‌کند، آن‌ها را پاکسازی و سازمان‌دهی می‌کند، آن‌ها را با الگوریتم‌های آموخته‌شده پردازش می‌کند، آمار مورد نیاز شما را تهیه می‌کند و در نهایت آن‌ها را به دست شما می‌رساند. یک نسخه رایگان اما محدود از این ابزار در دسترس همگان است.

16. Wappalyzer

این افزونه به دلیل نحوه عملکرد آن یکی از جالب ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا است. Wappalyzer به عنوان یک افزونه در فایرفاکس و کروم اجرا می شود و فقط یک کار را انجام می دهد، اما این یک کار را به خوبی انجام می دهد!

Wappalyzer یک ابزار cross-platform است که فناوری‌های مورد استفاده در وب‌سایت‌ها را گزارش می‌دهد. به عبارت دیگر Wappalyzer به عنوان یک افزونه در مرورگر شما نصب شده و می تواند انواع نرم افزارهای در حال اجرا در یک وب سایت را شناسایی کند. کافیست به وب سایت رقیب خود رفته، بر روی افزونه کلیک و گزارش سریعی از نرم افزارهای مورد استفاده آنها دریافت کنید.

Wappalyzer ای یک ابزار ضروری برای درک علت موفقیت وب سایت های رقبای شما است. یک خدمات دهنده ماهر وب می تواند این اطلاعات را پنهان کند. اما، به احتمال زیاد رقبای شما برای این کار هزینه ای پرداخت نکرده اند. کافیست نگاهی بیندازید.

بهترین قسمت ماجرا؟ Wappalyzer رایگان است!

17. BuiltWith

BuiltWith که به عنوان یک ابزار هوش تجاری و تجزیه و تحلیل رقبا توصیف می شود، پروفایلی از وب سایت ها، سرنخ ها (Leads)، اطلاعاتی مرتبط با بحث فروش، داده های مرتبط با سیستم فروش و تجزیه و تحلیل هایی برای درک رقبا ارائه می دهد.

با استفاده از BuiltWith در تحلیل رقابتی، بخش‌های کلیدی از بازار را شناسایی می‌کنید که ممکن است برند شما آنها را از دست داده باشد. با BuiltWith رقبای خود را بررسی و لیستی از مشتریان بالقوه تهیه کنید.

می توانید داده های بخش های مختلف بازار را ردیابی کنید و ترندها و اطلاعاتی از سهم بازار را برای کل اینترنت بیابید. در کنار این موارد می توانید اطلاعاتی از فن آوری های وب سایت های رقیب و نحوه عملکرد آنها کسب کنید. مقایسه فناوری ها در اینجا به این معنی است که می توانید به اطلاعات زیر دست پیدا کنید:

 • کدام فناوری در حال به دست آوردن یا از دست دادن سهم خود از بازار است
 • کدام رقبای یک فناوری سهم بازار را با سرعت بیشتری در اختیار گرفته اند
 • نرخ ریزش بین رقبای یک فناوری چقدر است
 • سایت هایی که از یک فناوری به فناوری رقیب کوچ کرده اند کدامند

نکته جالب در مورد BuiltWith این است که یک طرح رایگان برای استفاده از آن وجود دارد. در کنار آن امکان دسترسی به ویژگی های بیشتر با طرح های Basic، Pro و Enterprise وجود دارد. به این ترتیب، اگر فقط به چند سرویس خاص نیاز دارید، مجبور به پرداخت هزینه زیادی نیستید و میتوانید طرح های ارزان تر را تهیه کنید.

سوالات متداول در زمینه ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا

1. تحلیل رقبا در سئو چیست؟

تجزیه و تحلیل رقبا در سئو یک تکنیک بازاریابی است که شامل تحقیق در مورد وب سایت های رقبا به منظور مهندسی معکوس استراتژی های سئو آنها می شود.

ایده این تکنیک این است که کلمات کلیدی، بک لینک ها و محتوایی را پیدا کنید که بهترین نتایج را برای رقبا در سئو ایجاد کرده و سپس از این اطلاعات در استراتژی خود استفاده کنید. هنگامی که بدانید چه چیزی برای رقبای شما مفید است و چه چیزی مفید نیست، می توانید بفهمید که اولویت های خود را در کدام قسمت باید خرج کنید.

2. آیا تحلیل رقیب مهم است؟

بله، تجزیه و تحلیل رقبا بخش مهمی از سئو است. این کار به شما کمک می کند تا فرصت های جدیدی برای ایجاد بک لینک و تولید محتوا در کلمات کلیدی را پیدا کنید. در نهایت می توانید در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید و ترافیک بیشتری از سمت موتورهای جستجو به سمت وب سایت خود هدایت کنید. اگر برای تجزیه و تحلیل رقبا وقت نگذارید، مطمئناً فرصت های سئو زیادی را از دست خواهید داد.

3. چگونه رقبای خود را پیدا کنم؟

ساده ترین راه برای یافتن رقبا استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا است. هر یک از پلتفرم هایی که در این لیست قرار داده ایم، قادر به انجام این کار هستند.

به عنوان مثال در ابزار SE Ranking، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دامنه خود را در قسمت مشخص شده جستجو کرده و به پایین اسکرول کنید تا لیستی از 5 رقیب برتر خود در نتایج جستجو را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید یک گزارش مفصل تهیه کنید تا فهرست کاملی از همه دامنه‌هایی را که در کسب ترافیک ارگانیک با آن‌ها در حال رقابت هستید را ببینید.

ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا مانند SE Ranking ابتدا تمام کلمات کلیدی که وب سایت شما در آنها رتبه دارد را سرچ کرده و سپس با لیست کردن سایر وب سایت های دارای رتبه در همان کلمات کلیدی، مشخص می کنند که بزرگترین رقبای شما چه وب سایت هایی هستند.

از طرف دیگر، می توانید رقبای سئو را به روش دستی نیز پیدا کنید. برای انجام این کار، کلمه کلیدی برتر خود را در گوگل وارد کنید و ببینید کدام دامنه ها لیست می شوند. اینها معمولا برترین رقبای شما هستند. بهتر است این کار را برای حداقل چند کلمه کلیدی محبوب دیگر نیز تکرار کنید تا نتیجه به دست آمده دقت بیشتری داشته باشد.

مشکل روش دستی این است که شما رقبای خود در نتایج جستجو را بر اساس تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی تعیین می کنید. اکثر سایت‌ها در حداقل چند صد کلمه کلیدی دارای رتبه هستند، بنابراین روش دستی به شما ایده خیلی دقیقی از اینکه رقبای واقعی شما چه کسانی هستند، نمی‌دهد.

هنگامی که متوجه شدید رقبای شما چه کسانی هستند و کدام کلمات کلیدی می توانند برای شما ترافیک ایجاد کنند، حال بهتر است از ابزارهای ردیابی رتبه استفاده کنید تا تغییرات رتبه را زیر نظر داشته باشید.

برای این کار می توان از گوگل سرچ کنسول نیز استفاده کرد اما عملکرد آن در این وظیفه بسیار محدود است.

4. چگونه کلمات کلیدی رقبا را بررسی کنم؟

شما می توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا برای یافتن مهمترین کلمات کلیدی رقبا استفاده کنید. روش دقیق تر به ابزاری که استفاده می کنید بستگی دارد.

در این مرحله می توانید به سادگی دامنه‌های رقیب‌تان را جستجو کنید، گزارشی از ارزشمندترین کلمات کلیدی آنها تهیه و سپس بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید. به دنبال کلمات کلیدی باشید که تعداد جستجوی آن ها بالاست، به کسب و کار شما مرتبط است و احتمالا شانس خوبی برای کسب رتبه در آنها دارید. پیشنهاد میکنیم که مطلب کلمه کلیدی چیست را حتما مطالعه کنید.

برخی از پلتفرم ها دارای ابزار “keyword gap” هستند و به شما امکان می دهند دو دامنه را در کنار یکدیگر مقایسه کنید. در این شرایط، می توانید URL وب سایت خود و رقبای خود را همزمان وارد کنید تا کلمات کلیدی ارزشمندی را که رقبا در آنها رتبه دارند، اما شما هیچ رتبه به خصوصی ندارید را شناسایی کنید. اینها کلمات کلیدی معمولاً گزینه های خوبی برای هدف گذاری هستند.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد نحوه یافتن کلمات کلیدی را بررسی کنید.

5. چگونه بک لینک های رقبای خود را پیدا کنم؟

مجدداً می‌توانید از ابزارهای تحلیل رقبا مانند SE Ranking برای یافتن بک لینک‌های رقبای خود استفاده کنید. برای درک بهتر بک لینک، پیشنهاد میکنیم مطلب بک لینک چیست را مطالعه کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که دامنه آنها را در این ابزارها جستجو کنید تا یک گزارش دقیق برای تجزیه و تحلیل بک لینک های آنها تولید کنید. می‌توانید فهرستی از همه دامنه‌های ارجاعی که به دامنه رقبای شما لینک داده اند را در کنار معیارهایی مانند رتبه دامنه ایجاد کنید. این گونه ارزیابی بهتری از کیفیت هر لینک خواهید داشت. سپس می توانید از این اطلاعات برای یافتن فرصت های جدید لینک سازی برای سایت خود استفاده کنید.

برای اینکه بفهمید چرا بک لینک ها بسیار مهم هستند، مطلب تاثیر بک لینک در سئو را مطالعه کنید.

یافتن بهترین ابزار تحلیل رقبا برای کسب و کار شما

این مطلب نتیجه تحقیقات ما از بررسی بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا در سئو بود. همه ابزارهای این لیست دارای نقاط قوت و ضعفی هستند و هر کدام، جایگاه خود را در استراتژی بازاریابی شما می توانند داشته باشند. اما اگر مطمئن نیستید که کدام یک برای شما بهتر است، به توصیه های ما دقت کنید:

 1. SE Ranking بهترین انتخاب برای وبلاگ نویسان و صاحبان مشاغل کوچک است. این پلتفرم، مجموعه ای عالی از ویژگی ها به همراه پایگاه داده بزرگی از بک لینک و کلمات کلیدی را همراه با قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهد.
 2. Semrush بهترین انتخاب برای آژانس های دیجیتال مارکتینگ، تیم های بزرگ، متخصصان حرفه ای سئو و مشتریان سازمانی است. می توان گفت که این ابزار، بهترین بهترین ها است. Semrush همراه با کامل ترین مجموعه ابزارهای بازاریابی و بزرگترین پایگاه های داده است، اما به هیچ وجه ارزان نیست.
 3. BuzzSumo بهترین انتخاب برای بازاریابان محتوا است. BuzzSumo تنها ابزار موجود در این لیست است که مجموعه کاملی از ابزارهای بازاریابی محتوا دارد و می تواند به شما کمک کند تا محتوای رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید، ایده های جدید محتوای پیدا کنید و اینفلوئنسرهایی برای تبلیغ محتوای خود پیدا کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام ابزار برای شما مناسب است، ابتدا طرح های رایگان ارائه شده توسط ابزارها را بررسی کنید. به عنوان مثال Semrush و BuzzSumo، هر دو طرح های رایگان اما محدودی ارائه می دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *