ابزارهای سئو

در فرایند سئو سایت علاوه بر دانش کافی نسبت به این موضوع، نیاز به ابزارهای سئو نیز داریم که بتوانیم با استفاده از آنها پروسه تحلیل و آنالیز سایت را آسانتر گردانیم و از داده های آنالیز شده موجود در آنها استفاده کنیم.

داشتن اطلاعات کافی درباره کلمات کلیدی مهمی که جستجوی آنها رو به افزایش است، همچنین بررسی لینک های نامعتبر سایت از جمله فرایندهاییست که برای هر کدام، ابزارهایی در اینترنت وجود دارد.

همچنان که در فرایند ساختن یک خانه نیاز به ابزارهای متفاوتی است، در ساختن یک سایت و سئو آن نیز نیاز به ابزارهای آنلاین مختلفی می باشد. ابزار های سئو اغلب شامل وبسایت هایی هستند که با وارد کردن آدرس سایت، خدمات بسیار خوبی به کاربران ارائه می دهند. این خدمات شامل ارائه گزارش هایی می شود که با استفاده از آنها می تواند فرایند سئو سایت را بسیار بهبود بخشید و به سطح بالاتری رساند.

این ابزارها را بر اساس کارکردشان می توان در دسته های زیر خلاصه کرد:

  • ابزارهای آنالیز جستجو یا اصطلاحا آنالیتیک
  • ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی
  • ابزارهای سئو داخلی
  • ابزارهای بررسی رقابت بین جستجوی کلمات
  • ابزارهای بررسی بک لینک ها
  • ابزارهای رتبه دهی یا رنکینگ سایت ها
  • ابزارهای بهینه سازی محتوا
  • ابزارهای تست سرعت سایت ها

در ادامه به معرفی مهمترین ابزارهای رایگان سئو در اینترنت می پردازیم که سئوکار های حرفه ای از آن بهره می گیرند. لازم به ذکر است که استفاده کامل از بعضی از این ابزارها نیاز به خرید اشتراک در آنهاست، اما همه آنها دارای خدمات رایگان هستند.

Google PageSpeed Insights

بررسی سرعت و کارامدی سایت در انواع دستگاه ها

آدرس سایت موردنظرتان را در کادر وارد کنید و زمان بارگذاری سایت را در دستگاه های دسکتاپ و موبایل را اندازه بگیرید. همچنین این ابزار گزارشاتی مبنی بر ضعف های سایت به شما می دهد. در بخش موبایل نیز امتیازی با توجه به سرعت سایت و بهینه بودن سایت برای کاربران موبایل به آن داده می شود. در این قسمت میزان فضای کافی برای لمس منو ها و انداره فونت ها از جمله دیگر پارامترهای موثر بر این امتیاز هستند.

ابزار Google PageSpeed Insights

GTmetrix

بررسی جامع بهینه بودن سایت و کدهای آن

بعد از وارد کردن آدرس سایت، گزارشی در مورد عملکرد سایت را مشاهده خواهید کرد که شامل موارد بسیاری از بهینه بودن کدها، میزان فشرده سازی و دیگر پارامترها می شود. از جمله مزیت های این ابزار، ارائه راه حل برای حل مشکلات سایت و همچنین نسخه بهینه شده عکس ها، کد های سی اس اس و فایل های جاوا اسکریپت می شود. همچنین در همه پارامترها امتیازی به سایت داده شده و بر اساس میانگین همه امتیازات نیز نمره A تا F به آن داده می شود.

ابزار GTmetrix

Pingdom

بررسی سرعت بارگزاری سایت از نقاط مختلف دنیا

از این ابزار برای تست سرعت سایت از چند نقطه جهان استفاده می شود و میزان سرعت سایت با میانگین سرعت سایت های جهان مقایسه می گردد. گزارش تست های این ابزار شامل فاکتورهای بهینه سازی سایت نیز می گردد و در هر بخش به سایت نمره ای از 1 تا 100 داده می شود. همچنین ترتیب بارگزاری درخواست های سایت را را نیز می توانید به صورت نموداری مشاهده کنید.

ابزار Pingdom

Keywordtool.Io

ارائه بیش از 700 کلمه کلیدی بر اساس کلمه مورد نظر شما

این ابزار بعد از وارد کردن یک کلمه کلیدی و انتخاب زبان، کلمات کلیدی بسیاری را بر اساس کلمه موردنظر به شما پیشنهاد می دهد تا از آنها نیز بتوانید در سایت خود جهت جذب حداکثر ترافیک استفاده کنید.

ابزار Keywordtool.Io

Moz Keyword Explorer

ارائه کلمات کلیدی مرتبط با یک کلمه کلیدی

این ابزار قادر به معرفی دیگر کلمات کلیدی مرتبط با کلمه وارد شده می باشد. همچنین میزان سختی سئو کلمه مورد نظر و دشواری رساندن سایت در آن کلمه به صفحه اول جستجو را نیز نمایش می دهد.

ابزار Moz Keyword Explorer

Google Keyword Planner

آگاهی از جستجوی کاربران

این ابزار که یکی از ابزارهای مورد علاقه متخصصین سئو می باشد آماری از تعداد جستجوی کلمات مورد نظر شما به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه ارائه می دهد. همچنین کلمات کلیدی مشابه با کلمه مورد نظر شما را نیز  معرفی می کند.

ابزار Google Keyword Planner

Google.Com در حالت Incognito

کشف عبارات پر طرفدار

با جستجو در سایت گوگل در حالت Incognito میتوانید با کلمات مشابه و پرطرفدار مرتبط آشنا شوید و از آنها در تعیین استراتژی انتخای کلمات کلیدی سایت خود بهره ببرید هم چنین می توانید از رتبه سایت خود در سایر عبارات کلیدی مشابه که تاکنون از آنها خبر نداشتید، مطلع شوید.

ابزار Google.Com در حالت Incognito

Google Trends

بررسی تغییرات حجم جستجو در یک بازه زمانی

با استفاده از این ابزار می توانید میزان تغییرات حجم جستجوی یک کلمه را در یک بازه زمانی ببینید و همچنین قادر خواهید بود میزان افزایش یا کاهش جستجوی یک کلمه را در آینده پیش بینی کنید. هم چنین می توانید روزهایی از سال را که در آن میزان جستجوی یک کلمه به اوج خود میرسد را شناسایی کرده و با استفاده از سئو سایت، خود را برای آن روزها از قبل آماده گردانید.

ابزار Google Trends

Google Analytics

گزارش کامل از ترافیک سایت

این ابزار تمام ترافیک وارد شده به سایت را آنالیز کرده و به وسیله ابزارک های متنوعی که دارد این ترافیک را در شکل های مختلفی تحلیل میکند. از جمله این تحلیل ها، تحلیل ریفرال های سایت، مقدار بانس ریت، نسبت کاربران جدید به کل کاربران و غیره را می توان اشاره کرد.

ابزار Google Analytics

Histats.Com

آمارگیر رایگان و جامع وبسایت

این ابزار به واسطه سادگی خود در سرعت سایت تاثیر منفی نمی گذارد و اطلاعات بسیار خوبی از ترافیک سایت می دهد. ابزار Histats یکی از دقیق ترین آمارگیر های اینترنت به شمار می رود و اطلاعات آن میتواند کمک زیادی به سئو کاران کند.

ابزار Histats.Com

Google Webmaster Tools و Bing Webmaster Tools

آنالیز پیوسته وبسایت در جستجوی کاربران و گزارش خطاها

این ابزارهای وبمستر به صاحبین سایت ها کمک می کنند تا به درک دستی از نحوه تعامل دو موتور قدرمند جستجو یعنی گوگل و بینگ با وبسیات آنها برسند. همچنین در صورت وجود خطا در ایندکس صفحات و دیگر هشدار ها،صاحبین سایت از آنها باخبر می شوند. استفاده از این ابزار ها نیاز به نصب موارد کوچکی در سایت می باشد.

ابزار Google Webmaster Tools

Open Site Explorer

آنالیز جامع بک لینک های سایت

نسخه رایگان این ابزار گزارش سریعی از بک لینک های سایت به شما ارائه می دهد. این گزارش شامل ارزش بک لینک ها و صفحاتی از سایت که لینک شده اند را نمایش می دهد. تعداد کل بک لینک ها، تعداد دامنه های مجزایی که یک سایت در آن دارای بک لینک هم است و درصد اسپم بودن هر یک از بک لینک ها هم در این گزارش وجود دارد.

ابزار Open Site Explorer

Backlinkwatch.Com

نمایش بک لینک های سایت

این ابزار جز ابزار های کاملا رایگان اینترنتی برای سئو است که لیست تقریبا کاملی از بک لینک های یک سایت ارائه می دهد و برای کسانی که به دنبال بک لینک رقبای خود هستند بسیار مفید خواهد بود.

ابزار Backlinkwatch.Com

QuickSprout Website Analyzer

انالیز کامل وبسایت شما

ابزار QuickSprout نگاه جامعی به سایت می اندازد و گزارشی در زمینه سئو، بهینه سازی، سرعت، برچسب ها، کلمات کلیدی، شبکه های اجتماعی و لینک های سایت فراهم می سازد. همچنین در این موارد سایت شما را با دیگر سایت های رقیب مقایسه کند.

ابزار QuickSprout Website Analyzer

Schema Creator

نمایش سفارشی صفحات سایت در موتور جستجوی گوگل

با استفاده از این ابزار می توانید برای مطالب بلاگ خود یا صفحه هر محصول اسکیما ایجاد کنید و نحوه نمایش این صفحات را در صفجه جستجوی گوگل، بهبود ببخشید. نمونه ای از یک صفحه با کد اسکیمای ستاره در زیر آورده شده است.

ابزار Schema Creator

SimilarWeb

نمایش آمار ترافیک سایت برای هر دامینی

با استفاده از این ابزار می توانید آمار ترافیک سایت را برای هر دامینی مشاهده کرده و با آمار سایت های دیگر در پارامترهای گوناگون مقایسه کنید.

ابزار SimilarWeb

XML Sitemaps

ساخت نقشه سایت

با استفاده این ابزار می توانید به راحتی بعد از واردن کردن آدرس سایت و تغییر اختیاری تعدادی پارامتر در مدت زمان بسیار اندکی نقشه سایت بسیازید و آن را پس از آپلود در سایت به گوگل وبمستر معرفی کنید.

ابزار XML Sitemaps

Browseo

دیدن سایت از نگاه موتورهای جستجو

با استفاده از این ابزار می توانید از نگاه گوگل و ربات های آن سایت خود را مشاهده کنید. این ابزار می تواند برای بررسی نوع پردازش برخی از اجزای سایت بسیار به درد بخور باشد.

ابزار Browseo

SEO Site Checkup

بررسی امتیاز سئو یک سایت

این ابزار سئو با بررسی سریع وبسیات، گزارشی از موارد مهم سئو داخلی را به شما ارائه داده و براساس آن امتیازی از 1 تا 100 به سایت می دهد. همچنین خطاهایی که احیانا سایت شما با آن روبروست را به شما یاداوری می کند.

ابزار SEO Site Checkup

Find Broken Links

کشف ارور های سایت

این ابزار رایگان سئو با بررسی کامل هر یک از لینک های داخلی سایت شما، گزارش بسیار جامعی از این صفحات می دهد. این گزارش شامل لینک های مرده سایت، حجم هر یک از صفحات، تعداد لینک های داخلی و خارجی هر صفحه، ریدایرکت های داخلی و خارجی و دیگر موارد می شود.

ابزار Find Broken Links

Ahrefs’ Site Explorer And Backlink Checker

بررسی کامل سایت، صفحات و لینک های آن

این ابزار یکی از ابزارهای نیمه رایگان اینترنت است که سایت ارائه دهنده آن، از قوی ترین سایت های آموزش سئو در جهان می باشد. تهیه گزارش کاملتر و استفاده از تمام خدمات سایت، نیاز به خرید اشتراک از این سایت دارد. این سایت اطلاعات بسیار کاملی از تمام جوانب وبسیات شما می دهد و اطلاعات آن بسیار قابل اعتماد هستند.

ابزار Ahrefs’ Site Explorer And Backlink Checker

Copyscape

بررسی مطالب کپی شده سایت

لینک مورد نظر خود را در این سایت کپی کرده و ببینید که مطالب آن صفحه در کدام سایت ها کپی شده است.

ابزار Copyscape

Moz Toolbar

تولبارهای زیادی در اینترنت برای استفاده در سئو وجود دارد و ما قصد داشتیم که در این جا به آنها اشاره نداشته باشیم. اما قدرت تولبار Moz به قدریست که نتوانسیتیم از آن عبور کنیم. این تولبار با نمایش اطلاعات مبتنی بر ارزش دامنه و صفحه یکی از بهترین ابزارهای سئو در مرورگر کروم می باشد. همچنین این ابزار تعداد بک لینک های هر صفحه را نیز در همان صفحه نمایش داده و در هنگام جستجو نیز اطلاعات هر صفحه را نمایش می دهد.

تولبار Moz Toolbar

Robots.Txt Generator

ساخت فایل Robots.Txt

فایل های Robots.txt به ربات های موتورهای جستجو فرمان میدهند که از کدام آدرس ها بازدید کرده و کدامیک را پایش نکنند. با استفاده از این ابزار می توانید بدون دردسر یک فایل Robots.txt ایجاد کرده و سئو سایت را بهبود ببخشید.

ابزار Robots.Txt Generator

Structured Data Testing Tool

بررسی و ساخت داده های استراکچر

این ابزار به شما این امکان را می دهد که داده های Structured را که دربرگیرنده زمینه اطلاعات هر صفحه است را برای گوگل و دیگر موتورهای جستجو فراهم کنید.

ابزار Structured Data Testing Tool

Builtwith

نمایش تکنولوژی های به کار رفته در سایت

این ابزار دارای قابلیتیست که تکنولوژی های استفاده شده در یک وبسیات را نمایش می دهد. از جمله این تکنولوژی ها می توان به نمایش وب سرور، مدیریت محتوا، اطلاعات مربوط به هاست، اشتراکی یا اختصاصی بودن آی پی، سرویس ایمیل، گواهینامه امنیتی و آمار گیر و کتابخانه های جاوا سکریپت استفاده شده در سایت اشاره کرد.

ابزار Builtwith

جمع اوری لیستی از تمام ابزارهای رایگان سئو در اینترنت کار بسیار سختیست. چرا که صدها ابزار معروف در دنیای وب وجود دارد. ما در اینجا سعی کردیم که لیستی از مناسب ترین ابزارهای سئو را در این صفحه بگنجانیم که تمام نیاز های شما را بر طرف می کنند. شایان ذکر است که این لیست همواره به روز خواهد شد. بنابراین هر از چند گاه به این صفحه مراجعه کنید تا شما را با ابزارهای جدید و مفیدی که در اینترنت می یابیم، آشنا کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *