نوشتن محتوای جذاب، چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

برخی قادر به تولید محتوای جذاب هستند، برخی نیز می توانند محتوای با کیفیت از نظر سئو تولید نمایند. افراد بسیار کمی هستند که توانایی نوشتن محتوا با هر دو ویژگی را دارند.

برای موفقیت در حوزه دیجیتال تمام محتواهای وب سایت از محتوای صفحات خدمات گرفته تا محتوای پست های وبلاگ، بایستی از دید کاربران و موتورهای جستجو جذاب جلوه کنند. اگر جذابیت و سئو در یک راستا قرار گیرند، آنوقت هر دو به یکدیگر کمک می کنند تا موفقیت بزرگتری به دست آید. این موضوع رازی کوچک اما مهم در دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود.

برای اینکه این همراستایی شکوفا شود، توجه به سئو تکنیکال کاملا ضروریست. اما بیشترین انرژی صرف نویسندگی می شود. متاسفانه اغلب شرکت ها دست به استخدام نویسندگان ضعیفی می زنند تا در هزینه هایشان صرفه جویی شود.

این رویه از هر نظر اشتباه است، چرا که سئو بر روی دوش محتوا قرار دارد و در صورت ضعیف بودن محتوا، هر تلاشی در زمینه سئو نتیجه ای نخواهد داشت.

در حالت کلی روند طی شده توسط کاربران در رسیدن به یک محتوای با کیفیت این گونه است:

 1. عبارتی مطابق با نیاز کاربران در موتورهای جستجو سرچ می شود.
 2. محتواهای بهتر و جذاب تر از دید موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار می گیرند.
 3. عناوین صفحه موجب جلب توجه کاربران شده و متا دیسکریپشن خوب این علاقه را بیشتر می کند.
 4. سپس کاربران با محتوا مواجه شده و جذب آن می گردند.

بنابراین بدین شکل کاربران وارد وب سایت شما شده و احتمالا از حالت کاربر به حالت مشتری تبدیل می شوند. کاربران با مشاهده محتواهای قوی در وب سایت، به آن برند وفادار خواهند شد. نتیجه این وفاداری فروش آسان محصولات و افزایش نرخ بازگشت سرمایه است.

در ادامه به بیان 17 تاکتیک برای موفقیت در افزایش جذابیت محتوا پرداخته ایم. این تاکتیک ها به ترتیبی نوشته شده اند که بایستی از ابتدا آنها را دنبال کنید و سپس به موارد بعدی بروید.

1. یافتن کلمات کلیدی

برای بسیای از بازاریابین آنلاین این عبارت به یک کلیشه تبدیل شده است. اما بنابر دلایلی، حجم عظیمی از محتوا به طور پیوسته در اینترنت بدون فرایند صحیح جستجوی کلمات کلیدی و عدم داشتن یک استراتژی صحیح در انتخاب کلمات کلیدی تولید و منتشر می گردند.

با اجرای صحیح فرایند جستجوی کلمات کلیدی شما از انواع کلمات کلیدی، تعداد جستجو و میزان محبوبیت آنها آگاه می شوید. سپس میتوانید پست یا دیگر صفحات وب سایت خود را بر مبنای این تحقیق بهینه سازی کنید.

نام سرویس ها و محصولات اصلی شما مطمئنا جز پر جستجو ترین کلمات کلیدی کسب و کارتان هستند. دیگر کلمات کلیدی که جز زیرمجموعه های این کلمات اصلی می باشند و از نظر تعداد نیز بیشمارند، از نظر تعداد جستجو در سطح پایین تری قرار دارند.

دقت داشته باشید که اولویت بندی در تولید محتوا برای کلمات کلیدی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. برای کسب موفقیت بهتر پیشنهاد می کنیم که ابتدا برای اصلی ترین کلمات کلیدی، محتواهایی را ایجاد و سپس اقدام به تولید محتوا برای کلمات کلیدی کم جستجوتر کنید.

2. تهیه لیستی از کلمات کلیدی مرتبط

در طول فرایند یافتن کلمات کلیدی سایت با دسته ای از کلمات کلیدی مواجه خواهید شد که با کلمات کلیدی اصلی شما در ارتباط هستند. حتما زمانی را صرف ایجاد لیستی از این کلمات کلیدی کنید. این کلمات در هنگام نوشتن محتوا برای صفحات اصلی می توانند به شما کمک کنند تا با تولید محتوا حول آنها، میزان اطلاعات نهفته در آن را افزایش دهید.

3. بهینه سازی و افزایش جذابیت عنوان صفحه

حتی اگر بهترین محتوا در دنیا را ایجاد نمایید، اما اگر عنوان و تیتر آن جذاب نباشد، کاربران به آن توجهی نخواهند کرد. برخی از نویسندگان مطرح محتوا در دنیا معتقدند که شما تنها دو تا سه ثانیه فرصت دارید تا به واسطه تیتر اصلی صفحه، کاربران را علاقه مند به خواندن محتوا نمایید.

از دید سئو بهتر است که کلمه یا کلمات کلیدی اصلی محتوا را در ابتدای عنوان آن قرار دهید. همچنین طول آن نیز بایستی حول و حوش 60 کاراکتر باشد.

سپس دقت داشته باشید که این عنوان دارای یکی یا چند ویژگی زیر باشد:

 • نحوه انجام کاری را توضیح دهد.
 • قابل باور باشد.
 • حس کنجکاوی ایجاد کند.
 • اشاره ای به مزایای یک محصول یا خدمت داشته باشد.
 • سوالاتی در ذهن کاربر ایجاد کند.

دو آیتمی که از نظر روانشناسی نیز پیشنهاد می شوند در صورت لزوم در عنوان صفحه وجود داشته باشند عبارتند از:

 • پرانتز یا براکت
 • اعداد فرد

تلاشتان در این راستا باشد که کاربران را به کلیک بر روی عنوان صفحه ترغیب کند. همچنین انجام تست های A/B نیز بین چند عنوان می تواند نتایج خوبی برای شما به بار آورد.

4. فراموش کردن نتایج حاصل از جستجوی کلمات کلیدی

حال که فرایند جستجوی کلمات کلیدی را به اتمام رسانده و تیتر اصلی محتوا را انتخاب کرده اید، وقت آنست که صرفا بر روی نوشتن محتوا متمرکز شوید.

در واقع بهتر است که سئو را از ذهن خود خارج و بر روی خود محتوا تمرکز کنید. در ذهن خود لیست کلمات کلیدی مرتبط را به یاد داشته و حول موضوع اصلی محتوا شروع به نوشتن کنید.

5. تقویت ذهن

برای برخی از افراد موسیقی موجب تقویت ذهنشان می گردد. برخی نیز با صرف چای یا قهوه به این نتیجه می رسند. این تاکتیک هر آنچه که هست انجام داده و سپس بر روی نوشتن متمرکز شوید.

6. نوشتن محتوا

با هدف توضیح موضوعات به ساده ترین شکل ممکن شروع به نوشتن اولین پیش نویس از محتوا کنید. سریعترین راه برای سادگی هر چه بیشتر مطلب و سازماندهی به آن، شروع کردن با یک چکیده از محتوای پیش رو است.

مهمترین موضوعاتی که در ذهنتان هست را نوشته و تیترهای فرعی محتوا را ایجاد نمایید. افکار شما ممکن است دچار تغییراتی شوند، بنابراین در این مرحله مهمترین موضوعات حول عنوان اصلی را به تحریر در بیاورید. ممکن است که این کار در ابتدا کمی کند پیش برود، اما با تمرین و تکرار خواهید دید که کلمات با سرعت زیادی جاری می شوند.

نگران صحت نوشته های خود نباشید، بگذارید که هر چه که ذهن شما تولید می کند به تحریر دراورده شود. دقت داشته باشید که پاراگراف هایتان نیز کوتاه باشد تا در مرحله اصلاح مجدد محتوا به شما کمک گردد. در حقیقت با رعایت این نکته انتقال ایده ها به کاربران نیز سریعتر صورت خواهد گرفت.

برای برخی از افراد نوشتن بر روی کاغذ حس بهتری ایجاد می کند و از این نظر مشکلی هم ایجاد نخواهد شد.

7. مقابله با قفل شدن ذهن

بسیاری از افراد اعلام می کنند که در نوشتن دچار قفل ذهنی می شوند و قادر به نوشتن نیستند. در واقع این عذر پذیرفته ای برای عدم انجام کارها نیست. مشکلی برای به تاخیر انداختن نوشتن وجود ندارد. در واقع بهتر است تا زمانی که حس نوشتن به سراغمان بیاید صبر کنیم.

اگر نوشتن به فعالیت روزانه شما انجام شود، دیگر دچار چنین حالتی نخواهید شد. اگر ایده ای به ذهن شما نمی آید، خیلی ساده شروع به نوشتن کلماتی کنید. صرفا انجام فیزیکی نوشتن می تواند جریان ذهنی ما را به سمت صحیحی هدایت کند.

برخی از تکنیک هایی که به شروع نوشتن کمک می کند عبارتند از:

 • دوباره نویسی عنوان در قالب پاراگراف
 • نوشتن چند URL
 • دوباره نویسی لیست کلمات کلیدی مرتبط
 • بیان اطلاعات مرتبط با محتوا و به زبان آوردن آن برای یک شخص فرضی

8. سازمان دهی نوشته ها

حال با هر وضعیتی که رو به رو هستید بهتر اسست که اقدام به سازمان دهی نوشته های خود کنید. نوشته های سازمان دهی شده از یک ذهن سازمان دهی شده نشات می گیرد و این نظم از چشم کاربران مخفی نمی ماند.

در این مرحله سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • قرار است که به کجا برسیم؟
 • ماموریت اصلی شما از این محتوا چیست؟

فرایند نوشتن برای برخی از افراد به گونه ایست که ابتدا و انتهای یک نوشته را ایجاد و سپس به بدنه آن توجه می کنند. برای برخی نیز این به طور معکوس است. در هر حالت بهتر است که شکل مورد علاقه خود را پیدا کنید.

9. تهیه پیش نویس

اینجاست که کار واقعی یعنی تهیه پیش نویس آغاز می شود. در این مرحله نیاز است که چند بار اقدام به نوشتن و تصحیح آنها کنید. نوشته شما ممکن است که مثلا 2500 کلمه محتوا داشته باشد. 800 کلمه آن را حذف و دوباره نویسی کنید. این فرایند را چند بار انجام داده تا به آن چیزی که میخواستید برسید.

10. دور شدن از فرایند

تصحیح چند باره محتوا مطمئنا فشار زیادی بر روی ذهن ما می آورد. در چنین شرایطی بهتر است چند ساعت یا حتی چند روز از این فرایند خارج شده تا آماده نهایی کردن محتوا شوید. این زمان به شما کمک می کند تا در بازگشت دوباره نگاه تازه ای به محتوای تولید شده داشته باشید.

11. تکرار مراحل 9 و 10 و شروع فرایند سئو

مراحل 9 و 10 ار تا جای ممکن ادامه دهید. هر موقع از نتیجه کار راضی بودید، حال زمان آن است که وارد فرایند سئو شوید.

نتایج حاصل از جستجوی کلمات کلیدی را بررسی کرده و نگاهی به کلمات کلیدی مرتبط بیندازید. حال که قسمت مشقت بار نوشتن انجام شده است، برخی از کلمات کلیدی ممکن است معنای بیشتری در اینجا داشته باشند. در اینجا خود را جای خواننده بگذارید و از کلمات کلیدی مرتبط به شکل طبیعی استفاده کنید.

12. سازمان دهی مجدد

حال که از نحوه به کار بردن کلمات کلیدی راضی هستید، وقت آن است که مجددا نگاهی همانند کاربر به نوشته داشته باشید. نوشته را بلند برای خود خوانده و از وجود تمام تیترهای فرعی اطمینان حاصل کنید.

با انجام این فرایند به صورت واقعی متوجه خواهید شد که نقاط ضعف محتوا در کجاست. سپس می توانید آن را تصحیح کرده و مجداد فرایند سئو را پیاده سازی کنید.

13. توجه به متا دیسکریپشن

پس از ایجاد یک پیش نویس کامل وقت آنست که سراغ نوشتن یک متا دیسکریپشن برای آن بروید.

اگرچه گوگل متا دیسکریپشن را فاکتوری برای رتبه بندی نمی داند، اما این توضیح کوتاه می تواند تاثیر زیادی بر روی نرخ کلیک کاربران در نتایج جستجو داشته باشد. عنوان صفحه اولین چیزیست که کاربر از سایت ما در نتایج جستجو می بیند و متا دیسکریپشن می تواند آن را قوی تر یا حتی ضعیف تر جلوه دهد.

در صورت امکان از کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن نیز استفاده نمایید. وجود این کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن موجب پر رنگ شدن آنها در نتایج جستجو شده و موجب جلب توجه بیشتر کاربران می گردد. دقت داشته باشید که متا دیسکریپشن را به گونه ای بنویسید که حس کنجکاوی را در کاربران بر انگیخته کند و از این طریق آنها ترغیب به کلیک بر روی وب سایت شما شوند.

14. بهینه سازی

در این بخش نیاز است که به بهینه سازی آیتم های زیر بپردازید:

 • ساختار URL
 • عنوان محتوا
 • تیترهای فرعی (از کلمات کلیدی در آنها استفاده کرده و از تگ های H2، H3 و مابقی به شکل مناسب استفاده نمایید)
 • متن جایگزین تصاویر (از کلمات کلیدی به شکل متناسب در آنها استفاده نمایید)

15. بهینه سازی لینک ها

بسیاری از افراد در این مرحله اهمیت لینک های داخلی را نادیده می گیرند. آنچه که در متن یا تصاویر بروز داده می شود بر روی تجربه کاربری تاثیر گذار است.

 • بهینه سازی لینک های داخلی: کلمات کلیدی مناسب را در بین متن یافته و به صفحات مرتبط با موضوع آن کلمات لینک داخلی دهید. به عنوان مثال نگاهی به انتهای همین محتوا انداخته تا با لینک های داخلی بهینه آشنا شوید.
 • بهینه سازی لینک های خارجی: لینک دادن به منابع معتبر و تکیه بر داده های آنها می تواند موجب افزایش اعتبار محتوای نوشته شده توسط شما نیز گردد.

دقت داشته باشید که لینک های داخلی نوشته شو در راستای موضوع محتوای شما باشد. بسیاری از کاربران علاقه مندند که پس از مطالعه یک محتوا، در صورت وجود محتوای مکمل یا مرتبط با آن موضوع، به مطالعه خود ادامه دهند.

16. بررسی مجدد نوشته قبل از انتشار

استرس مربوط به پارامترهای مرتبط با سئو محتوا پس از آپلود نوشته در وب سایت، معمولا بیشتر می شوند. لینک های داخلی، بهینه سازی متا دیسکریپشن و ساختار URL جزیی از این دست مسائل است.

اینجاست که بررسی مجدد آنها می تواند اقدام مثبتی تلقی شود. سیستم مدیریت محتوایی مانند وردپرس حتی به شما امکان می دهد تا پیش نمایشی از محتوا را قبل از انتشار مشاهده کنید. اینگونه می توانید اشتباهاتی که حتی بهترین ویرایشگر نیز قادر به شناسایی آن نیست را قبل از انتشار و به لطف مشاهده پیش نمایش شناسایی نمایید.

17. بهره بردن از قدرت شبکه های اجتماعی

با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند توییتر میزان مشاهده محتوای خود را افزایش دهید. هر نوشته ای نیاز به تقویت داشته و شبکه های اجتماعی از این حیث جز بهترین ابزارها محسوب می شوند.

جمع بندی

از ابتدایی ترین پارامترهای تولید محتوا یعنی پیدا شدن محتوا توسط کاربران و جذاب بودن آن غافل نشوید. برای موفقیت در دراز مدت نباید هیچکدام را از یاد ببرید. ترکیب این دو پارامتر نتایج فوق العاده ای برای شما به دست خواهد آورد.

بازگشت سرمایه به دست آمده از این روش روز به روز بیشتر نیز می گردد، چرا که یک محتوای قوی، روز به روز با هر کلیک بیشتر، قدرت بیشتری نیز کسب می کند. در حالی که بهترین کمپین تبلیغاتی نیز تا جایی نمایش داده می شود که شما بر روی آن سرمایه گذاری کرده باشید و با اتمام سرمایه گذاری، نمایش تبلیغ شما نیز محو خواهد شد.

با طی کردن مراحلی که در این مطلب برای شما ترسیم شد می توانید محتوایی جذاب و مورد پسند کاربران و موتورهای جستجو تولید نمایید. محتوای جذاب و مبتنی بر سئو چیزی نیست که کسی بتواند آن را نفی کند. بنابراین از آن غافل نشوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *