• تماس با ما: 91322110-021
  • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت نام


آموزش افزایش رتبه سایت در گوگل | 101 روش برتر

آموزش افزایش رتبه سایت در گوگل | 101 روش برتر

 هنگامی که به دنبال چیزی هستید (یک رستوران خوب برای صرف شام، یک وکیل خوب در حوزه مالی، موضوعی درباره فیلم مورد علاقه تان...) معمولا به سمت گوگل می روید. اغلب افراد بر روی اولین گزینه های نتایج جستجو کلیک می کنند. آیا دوست ندارید که که سایت شما در ابتدای لیست نتایج جستجو قرار داشته باشد؟

این مورد، هدف بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو یا سئو می باشد، اما افزایش رتبه سایت خصوصا در حیطه های رقابتی به همین راحتی ها نیست. گوگل برای جلوگیری از فعالیت اسپمرها و شبیه سازها، تنها توصیف مبهمی از نحوه کار الگوریتم رتبه بندی خود دارد، اما در طی این سال ها، کارشناسان سئو صدها پارامتر موثر بر افزایش رتبه سایت در گوگل را مطرح کرده اند. این الگوریتم نیز همیشه در حال تغییر بوده و همین مسئله علت پیچیده بودن سئو برای بسیاری از افراد است.

به همین دلیل ما تلاش زیادی کرده ایم تا لیستی از 101 روش مختلف برای افزایش رتبه وب سایت در گوگل را برای شما تهیه کنیم. این روش ها موجب افزایش دانش شما نسبت به سئو شده و حاوی نکاتیست که حتی برای مبتدیان نیز قابل درک می باشد. در صورتی که علاقه مندید این روش ها توسط رادزاد در سایت شما پیاده سازی شوند، می توانید با ما ارتباط برقرار کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم که مطلب آموزش سئو از صفر ما را از دست ندهید.

برای دسته بندی بهتر این روش ها، آن ها را در دسته های زیر تقسیم کرده ایم:

  • بهینه سازی دامین: این دسته شامل استراتژی هایی برای انتخاب دامنه و میزبانی از آن می باشد.
  • بهینه سازی و سئو داخلی سایت: این دسته شامل تاکتیک هاییست که بر روی کل سایت اعمال می گردد و موجب ارتقا اعتبار و اعتماد گوگل به آن می شود. همچنین کمک می کند تا وبسایت شما برای پایشگرهای گوگل قابل مشاهده باشد.
  • بهینه سازی و سئو صفحات: این دسته شامل روش هایی می شود که موجب بهینه سازی صفحات سایت و در نتیجه افزایش اعتبار و رتبه آنها در نتایج جستجو می گردد.
  • لینک سازی: این دسته شامل استراتژی هایی برای کسب بک لینک می شود که برای افزایش اعتبار دامنه ضروری هستند.
  • شبکه های اجتماعی: بازاریابی در شبکه های اجتماعی موجب افزایش رنک سایت به صورت مستقیم نمی شود، اما می تواند تاثیر فراوانی بر روی فاکتورهای فرعی افزایش رتبه سایت داشته باشد.
  • استراتژی های تصحیح کننده: این دسته شامل تاکتیک هاییست که موجب رفع مشکلات استراتژی های موجود می گردد.

در ادامه بدون هیچ مکثی به معرفی 101 روش افزایش رتبه وبسایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو می پردازیم.

بهینه سازی دامین

1. با استفاده از به کاربردن کلمات کلیدی نام دامین را بهینه تر کنید

اولین کار شما انتخاب نامی برای دامنه است که شامل کلمه کلیدی کسب و کار شما باشد. انتخاب کلمات کلیدی برای یک سایت می تواند بسیار پیچیده باشد. فرض می کنیم که شما کلمات کلیدی مرتبط با کسب وکار خود را یافته و مخصوصا آنهایی که دارای جستجوی زیاد اما رقابت کمتر هستند را شناسایی کرده اید.

حضور قسمتی از کلمات کلیدی در نام دامنه می تواند به افزایش رتبه سایت در جستجوی آن عبارات کمک کند. به عنوان مثال اگر کار حیطه کاری شما درباره فروش تبلت می باشد، استفاده از کلمه Tablet در نام دامنه مطمئنا امتیازاتی را برای شما به همراه خواهد داشت. اما اگر نام دامنه خود را انتخاب و خریداری کرده اید، تغییر آن ضرورتی نداشته و بهتر است با همان نام ادامه دهید. اما اگر در ابتدای راه هستید، قطعا این نکته ارزش توجه کردن را دارد.

2. نام دامنه کوتاهی را انتخاب کنید

در هنگام انتخاب نام دامنه دقت کنید که تا آنجا که ممکن است، طول آن کوتاه باشد. همانطور که در دیگر تکنیک های بهینه سازی یو آر ال نیز مشاهده خواهید کرد، گوگل یو آر ال های کوتاه، ساده و سر راست را ترجیح می دهد. هر چه تعداد کارکترهای دامنه بیشتر باشد، فهمیدن آن برای کاربران پیچیده تر شده و به خاطر آوردن آن سخت تر خواهد شد. در انتخاب نام دامنه، نسخه های کوتاهتر در اولویت هستند. برای آگاهی از تاثیر نام دامنه در سئو مطلب لینک شده را مطالعه کنید.

3. ساب دامین ها را واضح و بهینه نگه دارید

همه وب سایت دارای ساب دامین نمی باشند. ساب دامین ها برای ایجاد یک قسمت یا حتی یک برند مجزا از دامنه مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال ممکن است برای دامنه example.com، ساب دامین blog.example.com را نیز مشاهده کنید. این کار با هدف جداسازی بخش وبلاگ وب سایت از پلتفرم فروشگاهی آن انجام شده است.

مجددا برای اینکه گوگل را در زمینه ساده بودن دامنه راضی نگه دارید، بهتر است نام ساب دامین کوتاه و واضح بوده و تنها از کلماتی در آن استفاده شود که بیانگر ماهیت ساب دامین باشد. البته ما به شخصه استفاده از ساب دامین را برای بخش وبلاگ پیشنهاد نکرده و در عوض پیشنهاد می کنیم تا از یک زیر مجموعه به شکل example.com/blog برای بخش وبلاگ سایت استفاده کنید.

4. اطلاعات WHOIS دامنه را در دسترس عموم قرار دهید

WHOIS به پروتکل ثبت و یافتن منابع مختلفی که به یک وبسایت مرتبط است گفته می شود. به عنوان مثال شما می توانید به جستجوی دامنه و اطلاعات تماس وبمستر آن بپردازید. شما به عنوان مالک دامنه می توانید این اطلاعات را از دسترس عموم خارج کنید. اما بهتر است که این اطلاعات مخفی نباشد. در صورت مخفی کردن اطلاعات WHOIS دامنه ممکن است گوگل اینطور تصور کند که شما سعی در حال انجام کار غیر مجازی هستید.

5. هاستی مناسب برای میزبانی سایت انتخاب کنید

اغلب هاست ها در ظاهر یکسان به نظر می رسند. آنها معمولا پکیج های مشخصی و یکسانی داشته و قیمت هایی شبیه به هم برای محصولاتشان در نظر گرفته اند. با این حال انتخاب شما در زمینه هاست وبسایت می تواند نقش مهمی در رتبه سایت در نتایج جستجو داشته باشد. به عنوان مثال و در بدترین سناریو ممکن، اگر هاست شما متهم به شرکت در فعالیت های خرابکارانه است، این مسئله می تواند بر روی اعتبار دامنه شما نیز اثرگذار باشد.

در حالتی کامل ملموس تر اگر قطعی هاست شما زیاد باشد، احتمالا این مسئله بر روی جایگاه سایت در نتایج جستجو تاثیر منفی می گذارد و حتی ممکن است وبسایت در زمان هایی کلا در نتایج جستجو دیده نشود. هاست های خوبی زیادی در اینترنت وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. برای آگاهی از انواع هاست ها، مطالعه مطلب انواع هاست را به شما پیشنهاد می کنیم. ارائه دهندگان هاست می توانند با ارسال رزومه خود، از طرف ما به عنوان یک هاست خوب به مخاطبان معرفی شوند.

6. با احتیاط فراوان وبسایت خود را منتقل کنید

کاملا محتمل است که در مقطعی تصمیم به انتقال سایت به یک دامنه جدید یا هاست جدید بگیرید. حتی ممکن است که تصمیم به طراحی و راه اندازی مجدد سایت خود کنید. قطعا در این شرایط انتقال سایت با در نظر داشتن اصول سئو، امری بسیار ضروری و مهم است. در غیر این صورت ممکن است که موجب سردرگمی پایشگرها شده و آنها دو نسخه از سایت شما را مشاهده کنید.

این امر موجب ایجاد محتوای تکراری از نظر آنها می شود. همچنین ممکن است آنها به دنبال صفحاتی بگردند که دیگر وجود ندارند و در نتیجه اعتبار دامنه شما به کلی از بین می رود. این اتفاق تاکنون برای سایت های بسیاری افتاده است.

7. منتظر بمانید

در مورد مسئله تاثیر عمر دامنه بر روی اعتبار آن هنوز شبهاتی وجود دارد. این مسئله از نظر منطقی قابل پذیرش بوده، چرا که هر چه عمر یک دامنه بیشتر باشد، احتمال اینکه آن سایت از نوع اسپمر باشد کمتر است. تاثیر این مسئله اندک است، بنابراین نیاز نیست که سالها مالک یک دامنه باشید تا بعد از سن دار شدن آن، شروع به کار بر روی آن کنید. هر چه بر زمان فعالیت شما در یک دامنه می گذرد، مطمئنا بر اعتبار آن نیز افزوده خواهد شد.

سئو و بهینه سازی داخلی سایت

8. کدهای سایت را بهینه و عاری از موارد اضافه کنید

این مورد برای کسانی که با توسعه وب آشنا نیستند کمی مبهم به نظر برسد. اگر بخواهیم خیلی ساده آن را بیان کنیم بهتر است با مثالی شروع کنیم. فرض کنید بخواهید از نقطه یک به نقطه دو بروید. مطمئنا بی نهایت مسیر برای رفتن وجود دارد، اما عاقلانه ترین کار انتخاب کوتاه ترین و بهینه ترین مسیر است. در مورد کدنویسی سایت هم روش های زیادی وجود دارد. اما برخی روش ها از بقیه بهینه تر هستند.

استفاده از کدهای پیچیده و غیر ضروری معایب خود را به همراه دارد. از جمله این معایب، سرعت پایین بارگذاری سایت و معطل کردن پایشگرهای موتورهای جستجوست. بنابراین با وقت گذاشتن بر روی وبسایت نسبت به بهینه سازی کدهای آن اقدام کنید. برای کسب اطلاعات دقیق تر مطلب کدنویسی سئو را مطاله کنید.

9. فایل robots.txt را بهینه سازی کنید

این اقدام با توجه به خواسته و اهداف شما از وبسایت می تواند شامل حال شما نگردد. به طور معمول پایشگرهای جستجو به خزیدن در سایت پرداخته و هر صفحه ای از آن را ایندکس می کنند. اما شما می توانید با ارائه یک سری دستورالعمل در فایل robots.txt، جلوی پایش آنها در مسیرهای دلخواهتان را بگیرید.

با استفاده از فایل robots.txt می توانید از دسترسی پایشگرها به اینکس بعضی از صفحات جلوگیری کرده تا از ایجاد محتوای تکراری خودداری کنید. همچنین با این کار می توان محتوایی که علاقه مند به مشاهده آنها از طرف ربات های گوگل نیستید را از دید آنها مخفی نگه دارید. دقت داشته باشد که از این روش برای تکنیک های کلاه سیاه استفاده نکنید، چرا که گوگل پس از مدتی متوجه نیت اصلی شما می گردد.

10. خطاهای سروری را به سرعت رفع کنید

وبسایت شما مطمئنا در صد در صد مواقع آنلاین نخواهد بود ممکن است در بعضی مواقع سرور دچار خطا شده و بعضی از صفحات از دسترس خارج گردند. این مسئله از واقعیت های توسعه وب بوده و غیر قابل اجتناب می باشد. کاری که شما می توانید انجام دهید اینست که نظارت کاملی بر روی وضعیت سرورهای سایت داشته و با نهایت سرعت نسبت به رفع خطاهای آن اقدام کنید.

11. یو آر ال های سایت را ثابت نگه دارید

اگر با مفهوم عبارات بو آر ال های استاتیک و دینامیک آشنا نیستید، احتمال این مسئله کمی برایتان غریبه جلوه می کند. در ابتدا به توضیح عبارت یو آر ال دینامیک و متغیر می پردازیم. این یو آر ال ها با توجه به وضعیت پارامترهای خود و نسبت آن با دیتابیس سایت، محتوای متفاوتی را نمایش می دهند. یو آر ال های ثابت تنها در صورتی تغییر می کنند که ادمین سایت آن را در بک اند تغییر دهد.

به جز در شرایطی بسیار خاص، یو آر ال های سایت می بایست ثابت و استاتیک بوده و تنها با خواسته خود شما قابلیت تغییر داشته باشند. این کار موجب هر چه بیشتر شدن اعتبار سایت و افزایش رتبه صفحات آن در نتایج جستجو می گردد.

12. یو آر ال های سایت را به صورت منطقی سازماندهی کنید

یو آر ال های سایت می بایست با توجه به سلسله دسته بندی های یک صفحه سازمان دهی شوند. به عنوان مثال یو آر ال صفحات ممکن است دارای دسته بندی های اصلی و فرعی یک مطلب یا محصول باشد.

این مسئله موجب بهینه سازی بهتر صفحات در زمینه کلمات کلیدی شده و تجربه کاربری بهتری را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. همچنین اطلاعات بیشتری به گوگل درباره نحوه سازمان دهی سایت ارائه می شود. هیچ دلیلی برای عدم انجام این کار وجود ندارد. البته شایان ذکر است که اغلب سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا یا وردپرس ذاتا دارای چنین قابلیتی هستند.

13. یو آر ال ها را تا آنجا که ممکن است کوتاهتر کنید

به همان دلایلی که در کوتاه تر بودن نام دامنه ذکر کردیم، طول یو آر ال ها نیز می بایست که تا آنجا که ممکن است کوتاه باشد. به واسطه این کار هم شما و هم کاربران به شکل بهتری می توانند از سایت استفاده کنند و نظم دهی به آن آسانتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر دسته ای با عنوان "خدمات و محصولات" در سایت دارید می توانید تنها از عبارت "محصولات" یا "سرویس ها" در یو آر ال آن استفاده کنید.

اگر عنوان پست سایت در وبلاگ عبارت "چگونه از یک شرایط بحرانی و شرم آور در محل کار بگریزیم" است می توانید به جای استفاده از تمام عبارت در یو آل صفحه از عبارت "گریز-شرایط-بحرانی-کاری" در یو آر ال آن استفاده کنید. از استفاده از هرگونه حروف اضافه نیز در یو آر ال خودداری کنید. شاید این مورد با مورد شماره 12 منافات داشته باشد. دقت داشته باشید که اولویت استفاده از دسته بندی ها در یو آر ال می باشد، اما بدین شکل که تمام عبارات مربوط به نام آنها به صورت خلاصه و کوتاه در یو آر ال استفاده شود.

14. یک نقشه سایت HTML ایجاد کنید

یک نقشه سایت HTML برای کابران ایجاد شده و نبایست با نقشه سایت XML اشتباه گرفته شود. هدف از ایجاد نقشه سایت HTML، تهیه لیستی از مهمترین آدرس های سایت برای کاربران می باشد، به گونه ای که بتوانند آن ها را تنها با یک کلیک دنبال کنند. معمولا وبمسترها لینک نقشه سایت HTML را در قسمت پایین سایت قرار می دهند.

15. یک نقشه سایت XML ایجاد و آن را در هاست آپلود کنید

نقشه سایت XML نسخه پیچیده تر نقشه سایت HTML است. این نقشه سایت دارای کدهاییست که قابل درک برای موتورهای جستجوست. ساخت نقشه سایت XML ساده تر از چیزیست که به نظر میرسد. بسیاری از وبسایت ها و همینطور افزونه های سیستم های مدیریت محتوا قادر به تولید این فایل هستند.

بعد از آپلود این فایل می بایست آن را از طریق کنسول جستجوی گوگل به آن معرفی کنید. دقت داشته باشید که گوگل بدون وجود نقشه سایت نیز به پایش صفحات آن می پردازد، اما حضور نقشه سایت می تواند به این کار سرعت و دقت بیشتری دهد.

16. نقشه سایت را همواره به روزرسانی کنید

چه بر آن آگاه باشید یا نه، وبسایت شما همواره در حال تغییر است. شما همواره در حال اضافه کردن صفحات جدید به سایت، حذف صفحات و یا تغییر در ساختار کلی سایت هستید. در هنگام انجام چنین تغییراتی معمولا به روز رسانی نقشه سایت از خاطر فراموش می شود. بنابراین همواره به روز رسانی آن را به خود یاداوری کنید. عدم به روز رسانی نقشه سایت موجب کاهش رتبه در نتایج جستجو نمی شود، اما این کار به اجرای روانتر استراتژی های سئو کمک خوبی می کند.

17. از بارگذاری صحیح محتوای صفحات در تمام دستگاه ها اطمینان حاصل کنید

دقت داشته باشید که صفحات سایت در هر دستگاه و مرورگری می بایست به صورت صحیحی بارگذاری شوند. اغلب توسعه دهندگان وب از یک دستگاه یا مرورگر به خصوصی برای تست وبسایت شما استفاده می کنند. اما آیا وبسایت شما در دیگر دستگاه ها و مرورگرها نیز به صورت صحیحی نمایش داده می شود؟

عدم بارگذاری یک تصویر در مرورگرهای قدیمی تر مانند اینترنت اکسپلورر موجب آسیب به اعتبار آن می گردد. برای مشاهده وبسایت خود در انواع مرورگرها و دستگاه ها می توانید از سرویس هایی مانند BrowserStack استفاده کنید.

18. وبسایت خود را برای دستگاه های موبایل بهینه سازی کنید

شما می بایست وب سایت خود را برای دستگاه های موبایل بهینه سازی کنید. هم اکنون غالب ترافیک وب بر بستر دستگاه های موبایل منتقل می شود، بنابراین کاملا منطقیست که به بهینه بودن سایت ها در این دستگاه ها توجه ویژه ای کنیم. همچنین در حضور الگوریتم های گوگل مانند Mobilegeddon اهمیت این مسئله دو چندان نیز می شود.

خوشبختانه گوگل دارای ابزاری به نام Mobile-Friendly Test است که موبایل پسند بودن سایت را تایید کرده و در صورت عدم تایید مشکلات آن را نیز بیان می کند. در ذهن داشته باشید که بهینه سازی برای دستگاه های موبایل رعایت حداقلی ها نیست، بلکه این بهینه سازی بایست به گونه ای باشد که بهترین تجربه کاربری را به کاربر موبایلی منتقل کند.

19. سیستم هدایت کاربران را ارتقا دهید

شما می توانید با استفاده از ارتقا سیستم هدایت کاربران و منوی اصلی سایت به افزایش رتبه سایت در گوگل بپردازید. گوگل اهمیت زیادی به تجربه کاربری داشته و این غول جستجو همواره نشان داده که به اصول خود بسیار متعهد است. مهمترین تعهد گوگل از دید خود اینست که بهترین نتایج را به ازای جستجوی عبارات مورد نظرشان به کاربران نمایش دهد. گوگل همواره می خواهد که کاربران تجربه خوبی از کار با سایت داشته و یکی از عوامل موثر بر این موضوع هدایت صحیح کاربران در سایت می باشد.

وبسایت خود را در دسته ها و زیرمجموعه هایی تقسیم کرده و منوی های آن را در دسترس کاربران قرار داده و قابل کلیک برای آنها کنید. این مسئله شاید در ظاهر ساده به نظر برسد اما این موضوع اغلب مورد غفلت قرار گرفته و به خاطر انتقال اعتبار در سایت، مهمتر از چیزیست که اغلب کاربران به آن فکر می کنند. مهمترین صفحات سایت را در منوی اصلی قرار داده تا حداکثر رتبه را برای آنها در گوگل کسب کنید.

20. موتورهای جستجو را با استفاده از داده های ساختار یافته بیشتر تغذیه کنید

گراف دانش گوگل در حال بزرگتر شدن بوده و امروزه قادر است که به بسیاری از سوالات کاربران با توجه به اطلاعاتی که از سراسر وب کسب کرده است، پاسخ کوتاه و دقیقی دهد. چگونه می توان اطلاعات سایت خود را در این کادرها به نمایش گذاشت تا به حداکثر بازدید رسید.

کلید حل این مسئله استفاده از داده های ساختار یافته و قابل فهم کردن آن برای موتورهای جستجوست. وبسایت schema.org دارای آموزش های زیادی برای استفاده از این داده های ساختار یافته می باشد. همچنین در صورت استفاده از سیستم های مدیریت محتوا نیز پلاگین های خوبی در این زمینه وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید.

21. از لینک های داخلی به همراه انکر تکستهای مرتبط استفاده کنید

هدایت صحیح کاربران تا اندازه ای وابسته به چگونگی لینک شدن صفحات به یکدیگر است. به عنوان مثال فرض می کنیم کاربری که در صفحه اصلی سایت قرار دارد، می تواند به راحتی به هر قسمت دیگر سایت برود، اما آیا او می تواند در بین دیگر صفحات نیز به راحتی جا به جا شود؟

سعی کنید که حداقل یک لینک به سایر صفحات در هر صفحه از سایت قرار دهید. بعضی از پست های وبلاگ شما می توانند چندین لینک به سایر پست ها نیز داشته باشند. لینک های داخلی علاوه بر کمک به افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو به نگه داشتن کاربران در سایت نیز کمک زیادی می کنند. این افزایش زمان حضور در سایت موجب نرخ تبدیل بیشتری می شود.

22. به سایر منابع معتبر و مرتبط لینک دهید

لینک های داخلی تنها شروع کار محسوب می شوند. لینک دادن به سایر وبسایت های معتبر نیز می تواند ایده خوبی برای پشتیبانی از صحت مطالب حال حاضر شما می تواند باشد. به عنوان مثال لینک دادن به منابع یک مطلب از یک سایت معتبر می تواند به افزایش اعتبار آن کمک زیادی کند.

تنها دقت داشته باشید که سایت های معتبری را به عنوان منبع معرفی می کنید تا از تاثیر مثبت آنها بهره مند شوید.

23. از فرمت صحیح برای تصاویر سایت استفاده کنید

استفاده از تصاویر در صفحات سایت چه به عنوان ورود به یک گالری عکس چه برای یک پست منتشر شده در سایت می تواند ایده بسیار خوبی باشد. اما هر عکسی نمیتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. بعضی از تصاویر در محیط وب بهتر از بقیه هستند. به عنوان مثال بعضی از فرمت ها در بعضی از دستگاه ها به خوبی بارگذاری نمی شوند و موجب کندی سرعت سایت می گردند.

به عنوان یک قاعد کلی در ذهن داشته باشید که فرمت های JPG، PNG و GIF در نوع خود جز بهترین انتخاب ها هستند. علاوه بر این می بایست حجم این عکس ها را تا آنجا که ممکن است کاهش دهید تا سرعت بارگذاری صفحات افزایش یابد.

24. با استفاده از تگ ALT برای عکس های خود نام مرتبطی انتخاب کنید

با استفاده از بهینه سازی عکس ها و انتخاب عنوان مناسب برای آنها می توانید از شانس نمایش عکس های سایت در نتایج جستجو بهره مند شوید. این مسئله تاثیر مستقیمی بر روی اعتبار دامنه و رتبه سایت در نتایج جستجو ندارد، اما سیگنالی از موضوعیت صفحه را به گوگل می دهد.

ابتدا برای عکس عنوان صحیحی انتخاب کنید. این نام می بایست کوتاه و توصیفی بوده و با موضوع عکس در ارتباط باشد. سپس متن جایگزین مناسبی را انتخاب کرده، به گونه ای که توصیف کننده دقیق محتوای عکس باشد. برای انتخاب این عبارت تصور کنید که کاربر چه عنوانی را برای یافتن چنین عکسی جستجو خواهد کرد.

25. سرعت سایت را ارتقا دهید

در مرحله بعد می بایست نسبت به ارتقا عملکرد سایت اقدام کنید. تنها چند صدم ثانیه زمان کمتر در بارگذاری سایت می تواند تاثیر مثبتی بر روی رتبه آن داشته باشد. سرعت سایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی رتبه آن در نتایج جستجو گوگل و سایر موتورهای جستجو تاثیر گذاشته و ارزش بهینه سازی زیادی دارد.

وقتی کاربری بر روی سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کند، بعد از چند ثانیه تصمیم می گیرد که در آن بماند یا نه. طبق گزارش سایت معتبر KissMetrics، 47 درصد کاربران انتظار دارند که وبسایت مورد نظرشان در عرض دو ثانیه یا کمتر بارگذاری شود و 40 درصد کاربران دوست دارند که وبسایت مورد نظرشان در کمتر از سه ثانیه به نمایش دراید. تنها یک ثانیه بیشتر منجر به ایجاد تفاوت هفت درصدی شده است که این مسئله می تواند به همین نسبت بر روی نرخ تبدیل سایت تاثیر گذار باشد.

سرعت سایت خود را اندازه گیری کرده تا در صورت وجود مشکل نسبت به رفع آنها اقدام کنید، حتی اگر سایت شما در صدر نتایج جستجو قرار دارد. شما می توانید برای این کار از ابزارهایی مانند Pingdom بهره ببرید.

26. وب سایت خود را با استفاده از گواهینامه امنیتی SSL امن تر کنید

این مورد از جمله پارامترهای موثر بر افزایش رتبه سایت در گوگل می باشد و با توجه به ساده بودن پیاده سازی، ارزش آن را دارد که بر روی آن وقت بگذارید. گوگل در سال 2014 اعلام کرد که ازین پس وبسایت های دارای گواهینامه SSL اولویت بیشتری به بقیه سایت ها داشته و گوگل به آنها امتیاز بیشتری در رتبه بندی می دهد. این مسئله با توجه به افزایش اهمیت امنیت وب در طی سالهای اخیر، احتمالا در سال های آتی به فاکتوری موثر تر نیز تبدیل خواهد شد. برای آگاهی بیشتر مطلب تاثیر Https بر روی سئو را مطالعه کنید.

با خرید گواهینامه امنیتی از شرکت ارائه دهنده هاست خود یا هر شرکت دیگری می توانید آن را با هزینه ای ناچیز بر روی سایت خود پیاده سازی کنید. حتی اگر هدف شما ارتقا رتبه سایت نیز نباشد، گواهینامه امنیتی SSl موجب حفظ امنیت کاربرانتان می گردد و از این رو آنها به سایت شما اعتماد بیشتری خواهند کرد.

در صورتی که تازه شروع به کار کرده اید پیشنهاد می کنیم که حتما از گواهینامه امنیتی در وبسایت خود بهره بگیرید. لزوم داشتن گواهینامه برای وبسایت هایی که دائما در حال انتقال اطلاعات مهم و حساسی همچون اطلاعات کاربری و کارت های بانکی خود هستند (مانند فروشگاه های اینترنتی) ضرورت بسیار بیشتری دارد.

27. محتوای تکراری را شناسایی و پاک کنید

گوگل به دلایل کاملا واضحی از محتوای تکراری متنفر است. هیچ دلیلی وجود ندارد که محتوایی از یک صفحه بر روی سایر صفحات همان سایت یا دیگر وبسایت ها وجود داشته باشد. این مسئله به منزله سرقت محتوا نیز محسوب می شود. با این حال وجود محتوای تکراری بدون اینکه کلمه ای را کپی کرده باشید در وب سایت شما امری کاملا محتمل است.

در بعضی از مواقع پیش می آید که گوگل دو نسخه متفاوت از یک محتوا را (مانند نسخه HTTPS و نسخه HTTP از همان صفحه) مشاهده کرده و آن را به منزله محتوای تکراری می بیند، در صورتی که چنین چیزی نیست. شما می توانید با چک کردن کنسول جستجوی گوگل و سایر ابزارها به بررسی این گونه مشکلات پرداخته و یکی از نسخه های مشابه را پاک کنید.

28. از تگ rel=canonical استفاده کنید

در بعضی از مواقع توجیهاتی برای داشتن محتوای تکراری در صفحات مختلف سایت وجود دارد. به عنوان مثال شاید در سایت خود دو نسخه متفات از یک محتوا را داشته باشید. اگر چنین حالتی در سایت شما وجود دارد و نمیخواهید که رتبه سایت در گوگل کاهش پیدا کند بهترین راهکار استفاده از تگ کانونیکال می باشد.

این تگ به گوگل کمک می کند تا صفحه اصلی و سایر نسخه های آن را درک کرده تا نسخه صحیح را در نتایج جستجو نمایش دهد. دقت داشته باشید که این روش راهکار متفاوتی نسبت به نادیده گرفتن صفحات توسط فایل robots.txt محسوب می شود.

29. به محتوای سایت نظم بخشیده و آنها را دسته بندی کنید

در مرحله بعد لازم است که به سازمان دهی مطالب سایت پرداخته و آنها را در مجموعه ها و زیرمجموعه هایی دسته بندی کنید. لیستی از موضوعات مطرح شده در بلاگ تهیه کرده و برای هر یک از آنها دسته ای ایجاد کنید. گوگل قادر به مشاهده این اطلاعات خواهد بود و از آنها برای درک بهتر مطالب استفاده می کند.

همچنین با این کار می توانید کلمات کلیدی جدیدی را در این صفحات به کار ببرید تا شانس کسب ترافیک از سایت خود را افزایش دهید.

30. اطلاعات تماس سایت را در دسترس قرار دهید

این مورد از فاکتورهای خیلی موثر رتبه بندی محسوب نمی شود، اما گوگل آن را تا حدودی در نظر می گیرد، چرا که موجب ارتقا تجربه کاربری سایت می گردد. روش اصلی تماس با شما که اغلب تلفن می باشد، می بایست کاملا واضح بوده و قابل مشاهده برای کاربران باشد.

همچچنین می بایست برای کسب و کار خود یک صفحه تماس با ما طراحی کرده و اطلاعات کامل مربوطه را در این صفحه قرار دهید. این اطلاعات شامل نام شرکت، آدرس، تلفن های تماس و اطلاعات مربوط به شبکه های اجتماعی می باشد.

31. صفحه قوانین سایت و حفظ حریم خصوصی برای سایت ایجاد کنید

بدون توجه به نوع کسب و کار خود بهتر است که قوانین سایت و حفظ حریم خصوصی کاربران را در صفحات جداگانه ای توضیح دهید. داشتن چنین صفحاتی در نقشه سایت نشان می دهد که شما به کسب و کار خود اهمیت فراوانی داده و در مورد حفظ اطلاعات کاربران کاملا شفاف هستید.

به واسطه چنین صفحات افزایش رتبه فوق العاده ای را مشاهده نخواهید کرد، اما این گونه صفحات از جمله مواردی هستند که هر سایتی الزاما به آن نیاز دارد.

32. با استفاده از کنسول جستجوی گوگل به شناسایی و رفع خطاهای سایت بپردازید

کنسول جستجوی گوگل معدنی از اطلاعات درباره نحوه عملکرد سایت و همینطور نوع نمایش آن در نتایج جستجو می باشد. این ابزار به شما کمک می کند تا مشکلات سایت را یافته تا از ایجاد تداخل در روش های سئو سایت جلوگیری کنید.

به عنوان مثال این کنسول در هنگام از دسترس خارج شدن سایت به شما هشدار داده و همین طور می توانید نگاهی به چگونگی ایندکس صفحات سایت کنید. مشکلات ایندکس شدن صفحات را یافته و همواره سایت خود را در بهترین وضعیت نگه دارید.

33. نقد کاربران را در وبسایت نمایش دهید

این مورد در پلتفرم های فروشگاهی که به فروش محصولات به شکل آنلاین می پردازند کاملا ضروریست. به کاربران خود اجازه دهید تا در مورد محصولات سایت نظر داده و سوالات خود را بپرسند. شما می توانید قابلیت اضافه کردن نمره از طریق ستاره و اعداد را به آنها بدهید اما موضوع مهم در افزایش رتبه سایت قابلیت درج نظرات توسط آنهاست.

با استفاده از این روش می توان کاربران را در نوشتن محتوای سایت سهیم کرد و همینطور با استفاده از میکرو دیتاها به نمایش امتیاز آنها در نتایج جستجو پرداخت.

34. بانس ریت سایت را کاهش دهید

بانس ریت سایت نشان از میزان تجربه کاربری آن دارد و همینطور مقدار مشارکت آنها را به نمایش می گذارد. بانس ریت بالا برای یک سایت نشام می دهد که کاربران علاقه مند به مطالب آن نیستند و گوگل از این پارامتر برای تخمین میزان ارتباط صفحات با کلمات مورد جستجو بهره می برد.

تلاش کنید که بانس ریت سایت را با ارائه محتوای با کیفیت تر و ارزشمندتر کاهش داده و بدین شکل مشارکت کاربران در وبسایت را افزایش دهید. با ارائه محتوای بهتر و بلندتر کاربران را مدت زمان بیشتری در سایت نگه دارید.

35. میزان زمان حضور کاربر در صفحات را افزایش دهید

با کاهش بانس ریت سایت مطمئنا زمان حضور کاربران در سایت افزایش خواهد یافت. با این کار دیگر نیازی نیست که برای افزایش زمان حضور کاربران کار خاصی انجام دهید. گوگل میزان زمان حضور کاربران در سایت را نشانی از میزان ارزش محتوای آن می داند.

به عنوان مثال مطلبی که مطالعه آن نیازه به ده دقیق زمان دارد نسبت به مطلب دیگری که در عرض سی ثانیه قابل خواندن است از دید گوگل ارزش بیشتری برای نمایش در نتایج بالای جستجو دارد.

36. کاربران را علاقه مند به بازگشت به سایت کنید

در اغلب مواقع سئو با هدف جذب کاربرانی که هنوز نام شما را نشنیده اند به کار می رود. بهنیه سازی سایت در کلمات به خصوص روشی برای جذب این گونه کاربران است. با این حال بهینه سازی سایت برای بازگشت کاربران نیز می تواند در افزایش رتبه آن تاثیر به سزایی داشته باشد.

انتشار منظم محتوا، تشویق کاربران به بازگشت به سایت و جایزه به کاربران همیشگی سایت از جمله روش هاییست که به استراتژی سئو سایت کمک زیادی خواهد کرد.

37. وبسایت خود را در کلمات محلی بهینه سازی کنید

تمام کسب و کارها نیاز به سئو محلی ندارند، اما با این حال این مورد در کسب و کارهایی که به رفت و آمد کاربران وابسته هستند، امری ضروریست. الگوریتم محلی گوگل نسبت به الگوریتم عادی آن متفاوت است. این الگوریتم در جستجوی عباراتی که نیازمند ارائه کسب و کارهای محلیست، سه مورد از آنها را در ابتدای نتایج جستجو نشان می دهد.

با استفاده از ثبت کسب و کار خود در گوگل می توانید از شانس حضور در نتایج جستجوی محلی برخوردار شوید. همچنین با بهینه سازی سایت در عبارتی که مرتبط با نام شهر و محله تان است، می توانید امید به کسب ترافیک از مشتریان محلی داشته باشید.

بهینه سازی و سئو صفحات

38. برندهای شخصی بسازید

داشتن بخش وبلاگ و به روز رسانی آن در هر برنامه سئو، امری واضح و ضروریست. فعالیت در وبلاگ می بایست در راستای سئو هر چه بهتر سایت باشد. با این حال قبل از شروع کار بهتر است که قوانینی را برای نویسندگان وضع کرده تا هر یک از آنها دارای یک کارکتر به خصوص در سایت باشند.

این کار باعث ایجاد یک برند شخصی برای هر یک از آنها شده و وجهه مشخصی به آنها می دهد. این برندهای شخصی می توانند در قالب یک فرد یا یک تیم باشند و هر یک در زمینه خاصی فعالیت کنند. این کار باعث بهینه سازی هر چه بهتر مطالب سایت برای نویسندگان به خصوصی شده و امکانات بیشتری را برای انتشار پست مهمان و بازاریابی در شبکه های اجتماعی به شما می دهد.

39. عنوان صفحه را بهینه سازی کنید

عنوان صفحه جزیی از اطلاعاتی می باشند که به عنوان تیتر سایت شما در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شوند. این آیتم گوگل را از موضوعیت صفحه باخبر می کند، در نتیجه حداقل از یک کلمه کلیدی به خصوص در آن استفاده کنید. طول عنوان صفحه می بایست نهایتا 70 کاراکتر بوده و به گونه ای نوشته شود که توجه کاربران را جلب کند.

به خاطر داشته باشید که رتبه کسب شده در گوگل تنها بخشی از ماجراست. به عبارتی شما می بایست کاربران را در صفحه نتایج جستجو ترغیب به کلیک بر روی سایت خود کنید. اغلب سیستم های مدیریت محتوا به شما اجازه می دهند که عنوان صفحات را به راحتی تغییر دهید.

40. متا دیسکریپشن صفحات را بهینه سازی کنید

متا دیسکریپشن هر صفحه در زیر لینک سبز رنگ هر آیتم در نتایج جستجو نمایش داده می شود. در اینجا فضای بیشتری (160 کارکتر) برای توصیف بهتر صفحه وجود دارد. بنابراین از چند کلمه کلیدی هدف در آن استفاده کرده، به گونه ای که بهترین توصیف از محتوای آن صفحه را داشته باشید.

توضیحات دیسکریپشن این شانس را به شما می دهد تا به افزایش جذابیت نمایش سایت خود در نتایج جستجو بپردازید. بنابراین از مهارت های بازاریابی خود بهره برده و متنی را بنویسید که کاربران را به جای کلیک بر روی 9 آیتم دیگر، ترغیب به کلیک بر روی سایت شما کند.

با اینکه شبهاتی درباره تاثیر متا دیسکریپشن بر روی رتبه صفحه وجود دارد، اما اثبات شده است که نرخ کلیک مستقیما بر روی رتبه سایت تاثیر گذار بوده و از جمله پارامترهای مهم در الگوریتم رتبه بندی گوگل می باشد. این مسئله بدین معنیست که متا دیسکریپشن با توجه به میزان وادار کردن کاربران به کلیک بر روی سایت، به صورت غیر مستقیم بر روی رتبه صفحات تاثیر گذار است.

41. عناوین صفحه و متا دیسکریپشن ها را متفاوت از یکدیگر بنویسید

هنگامی که شما یاد میگیرید هر صفحه نیاز به عنوان و متا دیسکریپشن داشته و می بایست متناسب با یک کلمه کلیدی بهینه سازی شده باشد، شاید اغوا شده تا یک قالب برای این کار درست کنید. به این معنی که یک متن مشخصی برای آن ایجاد کرده و تنها دست به تغییر جزیی آن در صفحات مختلف بزنید.

این کار شاید به ظاهر موجب تسریع در انجام این کار شود، اما با توجه به شبیه بودن آنها در صفحات مختلف از جمله موارد محتوای تکراری و استفاده افراطی از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) می باشد و ممکن است موجب جریمه سایت از طرف گوگل گردد. نوشتن محتوای مستقل برای عنوان و متا دیسکریپشن هر یک از صفحات سایت شاید کمی زمانبر بوده، اما بسیار ارزشمند است.

42. از هدینگ های مناسب در محتوای صفحه استفاده کنید

در کدهای وبسایت شما تگ های هدری وجود داشته که از H1 شروع شده و تا H6 ادامه می یابد. این تگ ها برای اشاره به سر فصل ها و زیرمجموعه هایشان به کار برده می شود. گوگل در هنگام ارزیابی ساختار صفحه از این تگ ها استفاده کرده تا درک بهتری از محتوای آن داشته باشد.

برای بهینه سازی این قسمت می بایست طرح کلی مطلب (سرفصل ها و زیرمجموعه ها) را مشخص کرده و سپس قوانین استفاده از این تگ ها را رعایت کنید. در انتها نیز باید کلمات کلیدی متنوعی را در هر یک از هدینگ ها به کار برده تا شانس کسب رتبه حول این کلمات کلیدی را افزایش دهید.

43. یو آر ال صفحات را بهینه سازی کنید

درباره بهینه سازی یو آر ال ها در مطالب فراوانی صحبت کرده ایم. به صورت خلاصه یو آر ال ها می بایست ثابت، کوتاه و دارای ساختاری مانند بردکرامب باشند تا هدایت کاربران آسانتر شود. اما در سطح صفحه، آنها می بایست توصیف کننده محتوای آن صفحه نیز باشند. به عنوان مثال اگر صفحه ای درباره نحوه درست کردن کیک شکلاتی دارید، یو آر ال مناسب برای آن به شکل "پخت-کیک-شکلاتی" می تواند باشد. عنوان انتخابی توصیف کننده مطلب بوده و مطمئنا بهتر از یو آر الی مانند "دستور-تهیه-3322" می باشد.

در حالت کلی از استفاده از اعداد و کارکترهای خاص در یو آر ال خودداری نموده و به جای آن از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید. حالت ایده آل برای یک یو آر ال اینست که کاربر تنها با نگاه کردن به یو آر ال صفحه به موضوع محتوای آن پی ببرد.

44. در هر صفحه چند صد کلمه محتوای مستقل بنویسید

هر یک از صفحات سایت بهتر است داری مقداری محتوا باشد. در غیر این صورت ممکن است که گوگل آن صفحه را بی ارزش پنداشته و تصور کند که این صفحه برای فریب کاربران و الگوریتم جستجو ایجاد شده است. واضح است که طول محتوای متن به موضوع آن صفحه وابسته است، اما در هر صورت شما می بایست چند صد کلمه درباره آن بنویسید.

همچنین این محتوا می بایست به صورت مستقلی تهیه شده و از جای دیگری کپی نشده باشد، مگر اینکه دلیل مشخصی برای آن وجود داشته باشد. این توضیح برای صفحات محصولات و خدمات قابل برقرار است. برای پست های وبلاگ نیز بهتر است که 1000 کلمه درباره موضوع مورد نظر محتوا تولید کنید.

نگران محتوا در صفحه اصلی سایت نباشید. تنها به این نکته توجه کنید که صفحه اصلی دارای طراحی خوبی بوده تا بتواند کاربران را به صفحات مورد نظرشان هدایت کند.

45. صفحات به خصوص برای کلمات کلیدیتان ایجاد کنید

شاید بعضی از افراد با این کار خیلی موافق نباشند، اما همچنان ما نقاط مثبتی را در این راهکار مشاهده می کنیم. برای برخی از مهمترین عبارات و کلمات کلیدی سایت، صفحات مجزایی به همراه عناوین مرتبط با آن کلمات کلیدی ایجاد کنید. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، اینست که صفحات به وجود آمده می بایست کاملا طبیعی به نظر برسند. به عبارت دیگر اضافه کردن کلمات کلیدی دیگری به عنوان صفحه ای که هیچ ارتباطی با آن ندارد، حتی ممکن است موجب آسیب رساندن به رتبه سایت نیز شود. در هر حال طبیعی عمل کنید.

46. در خلال متن محتوا، کلمات کلیدی را به کار ببرید

قانون مشخصی برای چگونگی محاسبه چگالی یک کلمه کلیدی در یک صفحه توسط گوگل وجود ندارد. در حقیقت گوگل به واسطه الگوریتم مرغ مگسخوار، توجه ویژه ای به عبارات هم معنی و نزدیک به کلمه کلیدی می کند. اما با این حال استفاده چند باره از کلمات کلیدی در درون متن همچنان ایده خوبی محسوب می شود. این کار موجب افزایش ارتباط محتوای سایت با عبارات جستجو شونده توسط کاربران می گردد. در نتیجه گوگل درک بهتری از سایت و برند شما کسب می کند.

با این حال این استفاده از کلمات کلیدی می بایست به صورت کاملا طبیعی باشد. اگر این کار به صورت طبیعی صورت نگیرد، گوگل آن را به منزله استفاده افراطی از کلمات کلیدی تلقی می کند. در نتیجه به خاطر وجود الگوریتم پنگوئن، رتبه آن صفحه از سایت با کاهش شدیدی مواجه خواهد شد.

47. مطالب بلند بنویسید

هیچ قانونی درباره اندازه طول محتوا وجود ندارد. به کرات مشاهده کرده ایم که مطالب کوتاه به صورت گسترده ای به اشتراک گذاشته شده و لینک های زیادی را دریافت کرده اند، در طرف مقابل نیز ایبوک های چند صد صفحه ای نیز در وب وجود دارند که هیچ توجهی به آنها نمی شود.

کیفیت و جذابیت کار شما مهمتر از طول آن می باشد. اما آمارها نشان می دهد که مطالب بلندتر در سئو و جذب بک لینک محبوب تر هستند. این گونه مطالب بلند چند هزار کلمه ای دارای جزییات بیشتری بوده، کاربردی تر و خاصتر از مطالب کوتاهتر هستند و در نتیجه توجهات بیشتری را به سمت خود جلب می کنند.

48. به صورت منظم دست به تولید و انتشار محتوا بزنید

گوگل توجه زیادی به بروز رسانی سایت شما می کند. شاید شما تا همین پنج سال پیش وبلاگ بسیار فعالی داشتید و چندین هزار مطلب در آرشیو سایت شما وجود داشته باشد. اما چند سالیست که دست به کار خاصی نزده اید. در چنین شرایطی احتمالا مشاهده می کنید که ترافیک سایتتان روز به روز در حال کاهش است.

توصیه ما در اینجا سرعت دادن به انتشار محتوا نیست، بلکه انتشار محتوای با کیفیت همیشه از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین همواره هفته ای یک بار هم که شده وبلاگ سایت را بروز رسانی کنید.

49. محتوای سایت را کاربردی تر کنید

در طول همین مطلب چندین بار اشاره کردیم که محتوای سایت برای رسیدن به موفقیت بایست از کیفیت بالایی برخوردار باشد. علت آن هم ارزیابی گوگل از کیفیت محتوای شما در هنگام رتبه بندی آن می باشد. اما کیفیت بالای محتوا در چه مواردی خلاصه می شود؟

یکی از مهمترین پارامترهای کیفیت محتوا، کاربردی بودن آن است. محتوای مورد نظر شما چقدر برای کاربران مفید است؟ آیا به دقت به سوالات آنها پاسخ داده می شود؟ آیا راهنمایی های صحیح به آنها داده می شود؟

50. محتوای سایت را خاصتر کنید

محتوای شما جهت گرفتن رتبه بهتر نسبت به رقبا نیاز دارد که کمی متفاوت از آنها باشد. اگر در حال رقابت با سایت های بسیار بزرگی هستید و میخواهید در رتبه بالایی قرار گیرید، اهمیت این مسئله دو چندان می شود و زحمت زیادی را برای تولید هر محتوا بایست بکشید.

اما اگر موضوعات مورد نظر شما در محتوا خیلی خاص بوده و دست روی موضوعات بگذارید که کسی به دنبال آنها نباشد، ممکن است محتوای شما هیچ وقت دیده نشود. در بسیاری از جهات، سئو صرفا بهتر بودن از رقباست. از مزایای این مسئله نهایت بهره را ببرید.

51. محتوای وب سایت را به طور مرتب بروزرسانی کنید

گوگل به نحوه بروزرسانی سایت شما توجه زیادی می کند و نوع این بروزرسانی ها نیز در نظر این موتور جستجو، دارای اهمیت ویژه ایست. به عنوان مثال بروزرسانی دائم صفحه اصلی سایت با قرار دادن محصولات جدید مطمئنا خیلی بهتر از اعمال تغییرات سالانه حول چند کلمه در این صفحه می باشد.

بروزرسانی دائم وب سایت کاریست که به صرف زمان زیادی نیاز داشته و باعث افزایش اعتبار آن می گردد. همچنین افزودن محتوای جدید به وب سایت موجب افزایش بازدید کاربران و بازگشت مجدد آنها نیز می شود.

52. اشتباهات نگارشی در صفحات را رفع کنید

گوگل دارای سیستم های شناساییست که می توانند در آن واحد به ارزیابی کیفیت محتوای یک صفحه پی ببرند. به عنوان مثال این سیستم قادر به شناسایی اشتباهات نگارشی محتوا بوده و حتی می تواند قدرت بیان نویسنده آن را ارزیابی کند.

حتی اگر محتوای یک صفحه دارای اطلاعات نابی باشد، اما وجود اشتباهات نگارشی موجب افت رتبه آن توسط گوگل خواهد شد. تنها چند دقیقه بررسی مجدد محتوا از این حیث و رفع این گونه مشکلات می تواند تاثیر خوبی بر روی رتبه آن داشته باشد. بنابرین قبل از انتشار محتوا حتما نسبت به ویرایش آن اقدام کنید.

53. از فایل های مدیا در محتوای متنی استفاده کنید

هر گونه بازاریابی مبتنی بر محتوا می بایست جایگاهی را برای محتوای مدیا (تصویر یا صوت) در نظر داشته باشد. جذابیت محتوای بصری مانند تصویر و ویدئو خیلی بیشتر از محتوای متنیست، چرا که درک آنها نیاز به تمرکز پایین تری داشته و کاربران می توانند آنها را به صورت عمیقی درک کنند.

دقت داشته باشید که پست های سایت حداقل از یک محتوای تصویری برخوردار بوده، حتی اگر این محتوا تنها یک تصویر ساده باشد. این مسئله موجب افزایش اعتبار محتوای سایت شده و مزیت های خود را برای افزایش رتبه سایت به همراه خواهد داشت.

54. از محتوای مکمل بهره ببرید

استفاده از محتوای تکمیلی برای افزایش اعتبار محتوای اصلی چیزیست که این روزها به برگ برنده برخی وب سایت ها تبدیل شده است. استفاده از یک محاسبه گر اتوماتیک هزینه پروژه، چک لیست های مورد نیاز، اینفوگرافیک یا ورک شیت ها می توانند به افزایش مهارت های کاربران کمک زیادی کنند.

با اینکه شواهد مستقیمی برای دخیل بودن این موارد در الگوریتم های رتبه بندی وجود ندارد، اما وجود این محتوای مکمل می تواند کیفیت محتوا را افزایش داده و باعث جذابیت هر چه بیشتر آن گردد. نتیجه همه این تاثیرات، کسب لینک های بیشتر، تکرار بازدید ها، افزایش اشتراک گذاری و در نتیجه افزایش رتبه در گوگل خواهد بود.

55. نرخ کلیک سایت را در موتورهای جستجو بهینه سازی کنید

به این مسئله به صورت کلی در مورد چهلم اشاره ای داشتیم. اما نیاز است که در اینجا به صورت دقیق تری آن را مورد بحث قرار دهیم. این موضوع سالهاست که مورد بحث بسیاری از کارشناسان سئو قرار دارد، اما داده های اخیر نشان می دهند که رابطه مستقیمی بین نرخ کلیک (نسبت تعداد کلیک به تعداد مشاهده وب سایت در نتایج جستجو) و رتبه سایت در نتایج جستجو وجود دارد.

در حالت کلی می توان گفت اگر نرخ متوسط کلیک (CTR) وب سایت بیشتر باشد، احتمالا جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب خواهید کرد. اما فرمول دقیقی برای این مسئله کشف نشده است.

بهینه سازی وب سایت برای افزایش نرخ کلیک حتی اگر تاثیری در اعتبار آن نداشته باشد، باز هم سودمند خواهد بود. بنابریان با ترغیب کاربران به کلیک بر روی سایتتان می توانید نسبت به افزایش CTR اقدام کنید. از جمله این اقدامات می توانیم به بهینه سازی عنوان صفحه و متا دیسکریپشن اشاره کنیم.

56. لینک های نامعتبر را یافته و حذفشان کنید

گوگل علاقه ای به مشاهده لینک های نا معتبر در وب سایت ندارد. اگر در وب سایت شما لینکی وجود داشته باشد که با دنبال کردن آن به یک صفحه نامعتبر با خطای 404 برسیم، تجربه کاربری مثبتی را ایجاد نخواهیم کرد. این مسئله نشان از اهمیت نداشتن لینک های سایت و همینطور عدم توجه شما به محتوای آن دارد.

این مسائل نشانه های خوبی نیستند و بهتر است که با صرف زمانی اندک، این لینک ها را یافته و آنها را با لینک های صحیح جایگزین کنید. برای انجام این کار می توانید از ابزار Screaming Frog SEO Spider استفاده نمایید.

57. از برچسب های محتوایی استفاده کنید

ایجاد برچسب های محتوایی موجب دسته بندی محتوای سایت شما در ابعاد کوچک تر می شود. با استفاده از دسته بندی ها می توانید محتوای سایت را در موضوعات کلی تقسیم بندی کنید. برچسب ها این اجازه را به شما می دهند تا مولفه های خاص دیگری را تعریف کرده و محتوای سایت را در آنها بگنجانید.

اما دقت داشته باشید که به هیچ وجه در این کار زیاده روی نکنید. تنها به برچسب های کلی تر بسنده کرده و در صورتی از آنها استفاده نمایید که تعداد کافی مطلب در زیرمجموعه آن قرار دارد. در این حوزه پیشنهاد می کنیم که مطلب تاثیر برچسب ها در سئو را مطالعه فرنایید.

58. از لیست های گلوله ای و شماره ای استفاده نمایید

فراهم کردن لیست های گلوله ای و شماره دار روش مناسبی برای جذب مخاطبان سایت است. دقت داشته باشید که همه کاربران حوصله خواندن تک تک کلمات متن محتوای سایت را ندارند. بسیاری آن ها به اسکن محتوای صفحات پرداخته و تنها به قسمت های مهم آن توجه می کنند.

وجود لیست ها به آنها کمک می کند تا موضوع محتوا را بهتر دریافت کرده و همچنین این امکان را به آنها می دهد تا در زمان نیز صرفه جویی کنند. چنین رویکردی موجب تجربه کاربری بهتر نیز می شود. همچنین این راهکار به شما اجازه می دهد تا تیترهای فرعی سایت را نیز در تگ H2 قرار داده و کلمات کلیدی ثانویه را نیز در آنها بگنجانید.

59. از ریدایرکت های 301 به صورت صحیحی بهره ببرید

دلایل متعددی برای استفاده از ریدایرکت 301 می تواند وجود داشته باشد همه آنها به گونه ای با سئو در ارتباطند. به عنوان مثال اگر در سایت شما صفحه ای وجود داشته باشد که بنا به دلیلی بایستی آن را حذف کنید، ریدایرکت 301 آن صفحه به یک صفحه مرتبط می تواند اعتبار آن را به صفحه جدید منتقل کند.

با این کار به پایشگرهای موتورهای جستجو میفهمانید که صفحه قبلی دیگر وجود نداشته و صفحه جدید جایگزین آن شده است. مهمتر از همه اینکه پیاده سازی این ریدایرکت ها، اصلا کار سختی نیست.

60. خطاهای 404 را رفع نمایید

زمانی که کاربران اقدام به باز کردن آدرسی از سایت می کنند که وجود خارجی نداشته و یا احیانا پاک شده است، با خطایی به نام 404 مواجه خواهند شد. شاید دلیل نمایش چنین خطایی وجود اشکال در سرور سایت باشد، اما در اغلب موارد دلیل آن جا به جایی یا حذف کامل صفحه است.

نمایش صحیح صفحه 404 به شکلی که تجربه کاربری منفی به همراه نداشته باشد، راهکار خوبی برای این سناریو است. صفحه سفیدی که کاربر هبچ تعاملی نمی تواند با آن داشته باشد، راهکار صحیحی برای آن نیست. با تصحیح این گونه یو آر ال ها و یا ریدایرکت آن به دیگر صفحات مرتبط، می توانید قدم مثبتی در ارتقا سئو بردارید.

لینک سازی

61. پست های مهمان در وب سایت های مرتبط منتشر کنید

یکی از جنبه های اصلی موفقیت سایت شما در حوزه سئو، تعداد بک لینک های سایت و مکان این بک لینک هاست. دامین آتوریتی وب سایت شما کاملا به این مسئله وابسته است، اما این مسئله بدین معنی نیست که بی پروا اقدام به لینک سازی برای سایت کنید.

یکی از روش های خوب لینک سازی انتشار پست مهمان در سایت های مرتبط و قرار دادن لینک سایتتان در آن صفحه است. یکی از بهترین مکان ها برای انتشار پست مهمان، وبلاگ های مرتبط با حوزه کسب و کارتان یا حتی انجمن های گفتگو فعال در این زمینه است.

62. پست مهمان در وب سایت های با آتوریتی بالا منتشر کنید

با افزایش تجربه و اعتبار در کسب و کارتان نیاز است که پست های مهمان را در وب سایت هایی منتشر کنید که دارای آتوریتی بسیار بالایی می باشند. چنین پست هایی موجب دیده شدن هر چه بیشتر شما می گردد. وبلاگ های کوچک مرتبط با حوزه کاری شما فرصت های خوبی برای انتشار محتوا و لینک سازی محسوب می گردند. اما آتوریتی آن ها اغلب پایین است.

در عوض وب سایت هایی که دارای بازدید چند هزار نفره در روز هستند، معمولا آتوریتی بالاتری داشته و اعتبار پست مهمان در آنها بالطبع بیشتر خواهد بود.

63. در انتخاب وب سایت ها برای پست مهمان تنوع ایجاد کنید

بعد از انتشار یک پست مهمان در وب سایت های معتبر، تاثیر مثبت آنها را پس از مدتی مشاهده خواهید کرد. اما با افزایش این پست ها می بینید که این روند دیگر تاثیر خاصی نخواهد داشت. معمولا کسب بیش از سه لینک از یک وب سایت، ضرورتی نخواهد داشت و همین تعداد کافیست.

البته افزایش تعداد پست ها در یک وب سایت از دید سئو شاید اهمیتی نداشته باشد، اما از دید کسب ترافیک بی تاثیر نخواهد بود. بنابراین بهتر است که برای افزایش اعتبار هر چه بیشتر وب سایتتان اقدام به لینک سازی در دیگر وب سایت ها نیز کنید.

این مطلب به دلیل طولانی بودن در روزهای آتی نیز به روزرسانی می شود. با بوکمارک کردن این صفحه به آن سر زده تا با ادامه مطلب همراه ما باشید.


نظرات (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مهندس. ممنون برای سایت خوبتون.
برای محتوای تکراری در وردپرس اگه مطلب یا تگ را حذف نکنیم و تنها noindex کنیم مشکل حل می شود یا حتما باید حذف و ریدایرکت 301 انجام شود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به شیخی: محتوای تکراری بسته به نوع ماهیت خود دارای راه حل هایی مانند نوایندکس کردن، استفاده از rel=canonical و ریدایرکت 301 است. برای انتخاب راهکار مناسب، مطلب محتوای تکراری را در بخش وبلاگ سایت مطالعه بفرمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب بسیار کاملی بود ، البته من این نکته رو اضافه کنم که :
طراحی سایت و سئو سایت را به متخصصان همان حوزه بسپارید. سایتی که با 200 هزار تومان طراحی شده باشد، مطمئنا سایت خوبی نخواهد بود!!!!!!!
با تشکر از تیم رادزاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مهندس خسته نباشین
من همه این موارد و انجام دادم و سایتمو سه ماهه که زدم. ولی فعلا 120 تا ورودی از گوگل داره چیکارش کنم؟ میشه بگین سایت جدید چقدر زمان لازم داره که همه مطالبش بازدید بگیره و پیشرفت کنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

پروسه افزایش ورودی از گوگل نیاز به تلاش و زحمات مستمری دارد. این طور نیست که شما به عنوان مثال 100 صفحه ایجاد کنید و حال صبر کنید تا ورودی گوگلتان افزایش یابد. به صورت مستمر در جهت تولید محتوا اقدام فرمایید و در کنار آن کلیه استانداردهای سئویی که در این مطلب نیز به آنها اشاره شده است را رعایت کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، ما سایت مونو (بورسیه پلاس) دو ماهه زدیم و روزانه پست های جدید میزاریم، اما همچنان ورودی گوگل مون کمه. همه موارد گفته شده رو رعایت هم می‌کنیم. ممنون میشم سایت ما رو ببینید نظر بدید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، با بهینه سازی بخش تحصیلات در کشور های مختلف می توانید ترافیک بیشتری برای سایت ایجاد کنید، چرا که کلمات کلیدی مرتبط با این حوزه، پر جستجو هستند. البته توصیه های زیادی برای سئو و افزایش رتبه این سایت وجود دارد، منتها ما سعی کردیم بهترین توصیه را خدمتتان ارائه دهیم.

This comment was minimized by the moderator on the site

لیست بسیار بلند بالاییست! اما بعد از خواندن کامل آن متوجه کار هوشمندانه شما در این زمینه شدم. نوشته های سایت شما فوق العاده هستند و همواره انگیزه های زیادی رو در من برای یادگیری هر چه بیشتر سئو ایجاد می کنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

این بهترین چک لیستیست که تا به حال در حوزه سئو و افزایش رتبه سایت در اینترنت دیدم. واقعا از این بهتر نمیشه. منتظر موارد تکمیلی آن هستم.

This comment was minimized by the moderator on the site

خوشبختانه شما حتی یک مورد رو هم از قلم ننداختید! بهینه سازی موبایل، سرعت سایت، گواهینامه امنیتی SSL، همه و همه جز استراتژی های مهم سئو محسوب میشن. همچنین استفاده از کلمات کلیدی در 100 کلمه اول محتوا به من کمک زیادی کرد. ممنونم ازینکه این محتوا رو با ما به اشتراک گذاشتید.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. گفتگو از طریق واتس اپ!
Close and go back to page