سئو و اینستاگرام، آیا بهترین محتوای شما می بایست در اینستاگرام قرار گیرد؟

بهترین محتوای تولید شما توسط شما نبایست الزاما در وبسایت شما قرار گیرد، بلکه بهترین مکان برای آن جاییست که بیشترین مخاطب را به خود جذب کند.

در بحث های سئو این بیانیه کمی غیر منطقی شاید به نظر برسد. طبق اصول سئو تمام مسیرها می بایست به وبسایت ختم شود. بهترین محتوا و مطالب می بایست در وبسایت منتشر شده و در ادامه به کسب بک لینک  برای آنها پرداخت. چرا باید بهترین محتوا در جای دیگری منتشر شود؟ بله درست است، موجب می شود، ترافیکی که در آن زیاد است.

اما اگر شما یک فروشنده محصولات خرد (محصولاتی مانند لباس، غذا، مبلمان و زیور آلات) به مشتریان باشید چطور؟ بسیاری از مشتریان شما، محصولاتتان را در گوگل جستجو می کنند. اما بایست عرض کنیم قسمت اعظمی از آنها در گوگل به جستجو نمی پردازند.

حدود یک سوم مشتریان بالقوه جستجو در فروشگاه های مورد نظرشان را ترجیح می دهند. طبق گزارش سایت PWC، این مقدار بدین شکل تقسیم بندی می شوند: 33% خریداران زیور آلات و ساعت چی، 39% خریداران مبلمان و لوازم خانگی، 34% خریداران البسه و 16% الی 53 در سایر دسته بندی ها مستقیما در فروشگاه مورد نظرشان به جستجو می پردازند و کاری به گوگل ندارند.

تمام این کاربران به فروشگاه هایی مراجعه می کنند که سالهاست مشغول به خرید از آنها هستند و در ماژول جستجوی خود سایت به دنبال محصول موردنظرشان می گردند.

جلب نظر این مشتریان یک چالش بزرگ در بازاریابیست. چگونه به ترغیب آنها برای خرید یک محصول پرداخت؟

حقیقت مسلم درباره بازاریابی موثر اینست که در جایی قرار داشته باشید که مشتریان شما نیز همانجا هستند. بنابراین صاحبین کسب و کارها سعی در قرار گرفتن در مسیر کاربران را دارند و به همین دلیل در تلویزیون، رادیو، بیلبورد ها و مجلات به تبلیغ می پردازند.

خوشبختانه سهم بزرگی از کاربران هدف شما اوقات فراغت خود را در اینستاگرام سپری می کنند. آنها در این اوقات با خیال آسوده نشسته اند و بدون قصد خرید چیزی به مشاهده پست ها در اینستاگرام می پردازند. به همین دلیل آنها در این شرایط بسیار برای به دام افتادن در تله بازاریابان زیرک، آسیب پذیر هستند.

اینجاست که علت حضور شما در اینستاگرام مشخص می شود:

1. قدرت فروش محصولات در اینستاگرام به شدت در حال افزایش است.

2. کاربران اینستاگرام در انتهای سال 2017 به 800 میلیون کاربر رسیده اند. تنها فیسبوک با دو میلیارد کاربر و یوتیوب با 1.5 میلیارد کاربر نسبت به اینستاگرام در جایگاه بالاتری از نظر تعداد کاربر قرار دارند.

افزایش تعداد کاربران اینستاگرام

3. رشد اینستاگرام در سال 2014 الی 2017، 357% بوده است.

رشد بالای اینستاگرام

4. 72% کاربران اینستاگرام گزارش داده اند که تصمیم به خرید خود در اینستاگرام را بر اساس چیزی که قبلا در وبسایت ها دیده اند گرفته اند.

5. اینستاگرام بیشترین تاثیر را نسبت به دیگر پلتفرم ها در خرید کاربران دارد.

تاثیر اینستاگرام در خرید کاربران

درک قدرت اینستاگرام برای شما که تصورتان از آن صرفا جایی برای معرفی غذاها، سلفی ها و تصاویر گربه ها بوده کمی دشوار است. شما احتمالا با خود تصور می کنید که محصولات شما دارای تصاویر چشم نوازی نیستند و هزاران عذر و بهانه برای عدم فعالیت در این شبکه می توانید بیاورید.

در قسمت زیر به مثال هایی را برای شما آماده کرده ایم که در ابتدا شاید تصاویر زیبایی برای عرضه نداشته باشند، اما حقیقت چیز دیگریست:

مهم نیست که تصاویر محصولاتتان یکنواخت به نظر برسند. نکته مهم در اینجاست که شما می توانید صفحه اینستاگرام خود را به منبعی از سفارشات بسیار تبدیل کنید. حتی اگر به فکر فروش محصولات خود از طریق اینستاگرام نیستید باز هم فعالیت در این شبکه اجتماعی موجب برندسازی بهتر و هرچه بیشتر دیده شدن شما می گردد.

به عنوان مثال از گوشی یکی از همکاران خود که در شبکه اینستاگرام عضو است استفاده کرده و با استفاده گزینه ذره بین آن، به جستجوی هشتگ های مرتبط با کار خود بپردازید.

مطمئنا مشاهده می کنید که اینستاگرام دیگر یک شبکه اجتماعی برای عاشقان سلفی نیست. این ابزار یکی از شناخته شده ترین ها در بازاریابی های مدرن است و احتمالا موثرترین پلتفرم شبکه اجتماعی برای شروع یک کسب و کار می باشد.

10 راهکار برای ساخت یک برند در اینستاگرام

کسب و کار ها می توانند با ساخت جامعه ای از دنبال کنندگان خود، جمعی از مشتریان بالقوه را دور خود جمع کنند. اما چرا و چگونه می بایست دست به این کار بزنند؟ در ادامه به معرفی روش هایی می پردازیم که یک صفحه اینستاگرام قوی و با پتانسیل بالا را در این شبکه اجتماعی ایجاد کنید.

1. با استفاده از تمامی امکانات، کاربران را ترغیب به فعالیت در صفحه خود کنید

روش صحیح برای انجام این کار ترغیب کاربران به درج کامنت، لایک کردن پست ها و ارائه تخفیف ها و پیشنهادات ویژه به دنبال کنندگان صفحه است.

چرا: الگوریتم اینستاگرام به مانیتور کارایی پست های جدید در اولین ساعات انتشار خود می پردازد. اگر به پست شما توجهی نشده و کاربران از آن بگذرند، مطمئنا آن پست برای طیف زیادی از کاربران دنبال کننده شما نمایش داده نخواهد شد.

2. پروفایل شخصی خود را به پروفایل تجاری تبدیل کنید

برای انجام این کار به پروفایل خود رفته و در منوی اینستاگرام به دنبال گزینه Switch to a Business Profile بگردید. پروسه مربطه را دنبال کنید تا صفحه شما به حالت تجاری تغییر کند. دقت داشته باشید که در طول پروسه نیاز است که پروفایل اینستاگرام شما به فیسبوک متصل گردد.

چرا: پروفایل های تجاری امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند که برای مدیران شبکه های اجتماعی بسیار ضروریست. این امکانات شامل نمودارهایی برای انتخاب بهترین زمان پست عکس ها، گزینه های بیشتری برای تماس ها، دسترسی به تبلیغات اینستاگرام و بخش پیشرفته اینستاگرام درباره دنبال کنندگان است. با استفاده از این امکانات می توان به مشاهده نسبت جنسیت دنبال کنندگان، سن آنها و مکان زندگیشان پرداخت.

3. لینک وبسایت را در قسمت بیوگرافی قرار داده و توضیح کوتاهی درباره خدمات و محصولات خود بنویسید

تمام اطلاعات مورد نظر با کسب و کار خود از جمله مکان کسب و کار، ایمیل، و شماره تلفن خود را در پروفایل خود قرار دهید. در صورت امکان و به شکل کاملا خلاصه اطلاعات دیگری همچون پیشنهادات ویژه فروش و اطلاعات مربوط به واتس اپ، تلگرام و از این دست را نیز در قسمت توضیحات قرار دهید. همچنین اینستاگرام از اموجی ها نیز پشتیبانی کرده و از قابلیت های آن می توانید در قسمت توضیحات بهره ببرید.

در نهایت لینک صفحه اصلی یا یکی از صفحات مهم سایت را در قسمت لینک بیوگرافی پروفایل قرار دهید. این لینک همیشه لینک ثابتی نخواهد بود و همواره با توجه به شرایط بهتر است تعویض گردد. در هنگام پست های روزانه که شامل محصولات جدیدتان می شود، می تواند لینک آن را در قسمت بیوگرافی قرار داده و به این مسئله در پست مورد نظرتان اشاره کنید.

چرا: جز در حالتی که از تبلیغات اینستاگرام استفاده می کنید، قادر به استفاده از لینک های قابل کلیک در پست ها نیستید. تنها گزینه لینک گذاری قابل کلیک، بخش بیوگرافی پروفایل است.

قرار دادن اطلاعات تماس در اینستاگرام

4. با استفاده از هشتگ ها، اکانت اینستاگرام خود را قابل یافتن کنید

به کمک هشتگ ها می توانید با دیگر پروفایل های مشابه رقابت کنید. انتخاب و استفاده از هشتگ ها نیاز به علم آنچنانی ندارد، اما اگر در استفاده و انتخاب آنها مشکل دارید، راهکارهای زیاد  میتواند به شما کمک زیادی کند:

هشتگ مورد استفاده می بایست با پست شما همخوانی داشته و توصیف کننده آن باشد.

هشتگ مورد استفاده می بایست جز هشتگ های پرطرفدار باشد. برای این کار قسمتی از عبارت را با هشتگ تایپ کرده تا اینستاگرام پیشنهادات پرطرفدار مشابه را به شما نمایش دهد.

هر جند وقت یکبار به آنالیز هشتگ ها پرداخته و موارد اضافی و به درد نخور را از لیست خود خارج کنید. اینستاگرام به صورت درونی دارای چنین قابلیتی نیست، اما برای این کار می توانید از ابزارهایی مانند Iconosquare، Websta.me و Hastagify.me استفاده کنید.

چرا: اگر اینستاگرام را به عنوان یک موتور جستجو در نظر بگیریم، هشتگ ها کلمات کلیدی هستند که می بایست به بهینه سازی صفحه یا پست هایمان در آنها بپردازیم. هرچه انتخاب بهتری در استفاده از هشتگ ها داشته باشید، فالوور های بیشتری پیدا خواهید کرد. هر چه تعداد نمایش پست ها و پروفایل شما بیشتر باشد، فالوور های بیشتری به سمت شما جذب شد و در نتیجه فروش بیشتری خواهید داشت.

استفاده از هشتگ در اینستاگرام

5. با استفاده از هشتگ ها، اکانت اینستاگرامی خود را قابل دسته بندی و جستجو کنید

با استفاده از هشتگ ها می توان پست های خود را به صورت دسته بندی شده دراورد تا قابل جستجو و دسته شدن توسط کاربران باشند. شاید برای شما جای تعجب داشته باشد که چگونه می توان دسته بندی پست های اینستاگرام پرداخت. اینستاگرام هنوز راه زیادی را در پیش رو دارد که قابلیت دسته کردن پست ها را به کاربران ارائه دهد. اما با استفاده از هشتگ ها می توان به دسته بندی پست ها و مشاهده پست های درون آن دسته پرداخت. به مثال زیر توجه کنید.

تصور می کنیم که نام برند شما رادبیبی است و شما فروشنده لباس بچه و سایر انواع محصولات در پروفایل خود می باشید.

تگ های دسته بندی را به صورت نمونه #رادبیبی_لباس_بچه و #ردبیبی_کالسکه_بچه تعریف کرده و در پست های مرتبط قرار دهید.

آدرس هشتگ ها را در توضیحات پروفایل قرار داده تا کاربران به راحتی دسته بندی سفارشی شما دسترسی داشته باشند.

چرا: اغلب پست های اینستاگرام به صورت یکبار مصرف عمل کرده و با انتشار پست های بیشتر دیگر مشاهده نمی گردند. با استفاده از دسته بندی کردن آن ها در قالب هشتگ های سفارشی، می توان آنها را در دراز مدت قابل نمایش برای کاربران کرد.

6. اقدام به برگزاری جشنواره ها و مسابقه ها کنید

اینستاگرام نسبت به فیسبوک آزادی عمل بیشتری را به شما در برگزاری جشنواره ها و مسابقات می دهد. با استفاده از این فرصت ها می توان به ترغیب کاربران برای دنبال کردن پروفایل شما یا لایک و کامنت در پست ها کرد.

اغلب بعضی از صفحات بزرگ اینستاگرامی با همکاری یکدیگر اقدام به برگزاری مسابقاتی همراه با جوایزی مانند گوشی آیفون می کنند. در صورتی که جایزه مسابقه یکی از محصولاتتان باشد مطمئنا از هزینه آن برای شما می کاهد و همینطور امتیازات خاص خود را نیز به همراه دارد.

چرا: همه عاشق جایزه هستند. کاربران اینستاگرام علاقه خاصی به شرکت در این گونه مسابقات نشان می دهند. مسابقات اینستاگرامی در صورتی که درست اجرا شوند، یکی از موثرترین ابزارها برای افزایش فالوور می توانند باشند. دقت داشته باشید که بعد از برگزاری مسابقه پست های با کیفیتی را منتشر کرده تا دنبال کنندگان جدید را حفظ کنید، در غیر این صورت فالوورهای جدید به سرعت شما را آنفالو می کنند.

7. با کسب و کارهایی که محصولات مرتبط با کسب و کار شما دارند همکاری کنید

شما می توانید به واسطه شراکت با کسب و کارهای مرتبط به تبلیغ یکدیگر در پست های خود بپردازید. به عنوان مثال می توان به کسب و کارهای مشابهی مانند یک باشگاه ورزشی، یک برند لباس ورزشی و یک فروشگاه مکمل های ورزشی اشاره کرد که همگی در ارتباط با یکدیگر هستند. همینطور یک فروشگاه کیک و شیرینی میتواند همکاری مشابهی با یک کافی شاپ داشته باشد.

چرا: شما با این کار به معرفی محصولات کسب و کاری می پردازید که جز رقبای شما نیستند، اما محصولات مشابهی را ارائه می دهند. همینطور آنها نیز همین حالات را نسبت به شما دارند. این کار می تواند یک تجربه برد-برد برای دو طرف بوده و مشتریان زیادی را به سمت هر دو کسب و کار روانه کند.

8. از طریق افراد معروف به بازاریابی محصولات خود بپردازید

مهمترین قسمت این کار پیدا کردن شخص صحیح برای این گونه فعالیت است. اشخاص بسیار معروف دارای تنوع زیادی از دنبال کنندگان هستند و احتمالا درصد کمی از آنها پتانسیل دنبال کردن شما را دارند. همچنین هزینه تبلیغات در این گونه صفحات بسیار زیاد است. افرادی را در اینستاگرام پیدا کنید که حیطه فعالتشان به گونه ایست که دنبال کنندگانشان پتاسیل بالایی برای دنبال کردن صفحه شما دارند. حتی افرادی با صفحات با تعداد فالور های نه چندان زیاد هم می توانند تاثیر مثبتی در روند بازاریابی شما داشته باشد.

چرا: هر چه افراد، بیشتر کسی را دوست داشته باشند، بیشتر به آنها اعتماد می کنند. با پیشنهاد برند شما توسط آنها، دنبال کنندگان به سراغ شما آمده و از شما خرید خواهند کرد. درامد این گونه افراد (اینفلوئنسرها) در اینستاگرام در سال 2017، مقدار 1.1 میلیارد بوده و پیشبینی می شود که در سال 2018، مقدار 1.6 میلیارد دلار و در سال 2019 به رقم 2.3 میلیارد دلار برسد.

9. انواع مختلف محتوا را پست کرده تا نوع محتوا با بیشترین بازخورد را شناسایی کنید

پست های اینستاگرام شما می توانند بسیار متفاوت و جذاب بوده، حتی اگر کسب و کار شما پتانسیل زیادی برای عکس های جذاب نداشته باشد. یکی از روش های انتشار پست، استفاده از محتواییست که توسط کاربران درباره کسب و کار و محصولات شما منتشر شده است. شما می توانید با انتشار مجدد تصویری از محصول خود که یکی از مشتریانتان آن را پست کرده است، پست های متنوعی را در پروفایل خود قرار دهید.

چرا: شما نمی توانید بهترین استراتژی را تا وقتی که به تست همه انواع آن بپردازید بشناسید. پروفایل خود را به پروفایل تجاری در اینستاگرام تبدیل کرده و میزان مشارکت را برای انواع پست ها بررسی کنید تا به بهترین نوع آن پی ببرید.

10. تبلیغات در اینستاگرام آخرین گزینه است

اینستاگرام دارای امکان تبلیغات برای پست هاست. بدین شکل که با پرداخت هزینه ای از طرف شما، اینستاگرام به تبلیغ آن در سایر صفحات می پردازد. البته این ویژگی در ایران غیرفعال است.

چرا: اینستاگرام اعلام کرد که تعداد تبلیغ کنندگان در مارچ 2017 به یک میلیون رسیده است. این مسئله نشان می دهد که استفاده از خدماتی تبلیغاتی اینستاگرام موثر بوده و تاثیر خوبی را به همراه دارد. هزینه تبلیغات نیز به نسبت مقرون به صرفه است و هر کاربری با هر مقدار از بودجه می تواند به خرید بسته تبلیغاتی بپردازد.

نباید ها در بازاریابی اینستاگرامی

هیچگاه اقدام به خرید لایک، کامنت و فالوور نکنید. مشاهده عددی بزرگ در قسمت تعداد فالوور در پروفایل شما اغوا کننده به نظر می رسد. اما اگر قسمتی از آنها جعلی یا به اصطلاح فیک باشند، این مسئله موجب ایجاد فاجعه می گردد. اما چرا؟

  1. کاربران جعلی خریدی از شما نخواهند کرد.
  2. کاربران جعلی در پست ها مشارکتی نکرده و لایکی و کامنتی ثبت نمی کنند. به این واسطه نسبت مشارکت در پروفایل شما کاهش یافته و احتمالا از لیست کاربران برتر خارج خواهید شد. الگوریتم اینستاگرام به نرخ مشارکت توجه زیادی داشته و بالا بودن آن را نشانه محبوبیت صفحه می داند.
  3. خرید فالوور و لایک در اینستاگرام به مثابه سئو کلاه سیاه در حیطه بهینه سازی می باشد و ریسک بالایی را به همراه دارد.

جمع بندی

اگر اغلب مشتریان شما در اینستاگرام قرار دارند، شما می توانید بهترین پست های خود را در این شبکه اجتماعی منتشر کنید. مطمئنا شروع کار دشوار خواهد بود اما با صرف زمان و هزینه در این کار می توانید تاثیر مثبت آن را در شش الی دوازده ماه مشاهده کنید. دقت داشته باشد که هدف افزایش فالوور یا لایک نیست و تنها هدف مهم در بازاریابی از طریق اینستاگرام، افزایش فروش محصولات می باشد.

منبع:

Your Best Content Should Reside On Instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *