تاثیر اینستاگرام در سئو

کسب‌وکارهای مدرن می‌دانند که اینستاگرام یک پلتفرم مهم در بازاریابی دیجیتال است که از آن می توان در افزایش شهرت برند و جذب تعاملات اجتماعی استفاده کرد. اما آیا اینستاگرام مزایایی برای سئو نیز به همراه دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، آیا تاثیر اینستاگرام در سئو نادیده گرفته شده است؟

در اینستاگرام می توانید برای تعطیلات آخر هفته خود مکان هایی را انتخاب کنید، عکس‌های هنری از غذاهای مختلف را مشاهده کنید، یا مجموعه‌ای از meme های جالب درباره برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود پیدا کنید، اینستاگرام همه اینها را دارد. اینستاگرام به‌عنوان پلتفرم انتشار محتوای عکس و ویدیو که بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد، اکنون دومین شبکه اجتماعی جذاب پس از فیس‌بوک است و کاربران آن به طور متوسط روزانه 53 دقیقه در آن وقت میگذارنند. محبوبیت اینستاگرام در بین کسب‌وکارها به حدی زیاد است که امروزه بیش از 25 میلیون برند دارای حساب اینستاگرام هستند.

این موضوع دیگر ثابت شده است که اینستاگرام پلتفرمی موثر در ایجاد شهرت برای یک برند است. با وجود بیش از 200 میلیون کاربر که روزانه حداقل از صفحه یک برند بازدید می کنند، اینستاگرامرها مایلند با برندهایی که محتوای جذاب به اشتراک می گذارند، تعامل داشته باشند. در نتیجه این تعاملات، 83 درصد از کاربران محصولات یا خدمات جدیدی را از طریق این پلتفرم کشف کرده‌اند و 80 درصد نیز در هنگام تصمیم‌گیری برای خریدهای خود به پروفایل اینستاگرام برندها توجه می‌کنند.

اما مزایای بالقوه فعالیت در اینستاگرام به پروفایل شما محدود نمی شود، این تعاملات می تواند برای وب سایت شما نیز مزایایی به همراه داشته باشد. اگرچه گوگل دقیقاً مشخص نکرده است که فعالیت در شبکه های اجتماعی چگونه بر نتایج جستجو تأثیر می‌گذارند، اما با این وجود پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام می‌توانند با تشویق کاربر به تعامل، کمک کردن به لینک سازی و دیگر مزایا، به سئو وب سایت شما کمک کنند. بنابراین با بهینه‌سازی فعالیت ها در رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، کسب‌وکار شما می‌تواند در نتایج جستجو رتبه بهتری کسب کند.

آیا اینستاگرام یک فاکتور رتبه بندی محسوب می شود؟

گوگل بارها اعلام کرده است که سیگنال های اجتماعی یک عامل رتبه بندی مستقیم نیستند. با این حال، این بدان معنا نیست که شبکه های های اجتماعی هیچ سودی برای سئو ندارند. در واقع، قضیه کاملا برعکس است. مطالعات متعددی نشان از رابطه قوی بین سیگنال های اجتماعی و رتبه وب سایت ها دارند. در بسیاری از مواقع دیده می شود که وب‌سایت‌های دارای رتبه های برتر در نتایج جستجوی گوگل، عملکرد قوی تری را در شبکه های اجتماعی نسبت به دیگر رقبا داشته اند.

قدرت اینستاگرام را نمی توان دست کم گرفت. بعید است که فعالیت در اینستاگرام نتایج آنی در سئو به همراه داشته باشد، اما حضور فراگیر آن در بین کاربران، آن را در ارتقای وب‌سایت‌ها، افزایش آگاهی از برند، به اشتراک‌گذاری محتواهایمان و افزایش شهرت آنلاین برندتان حیاتی می‌کند. در ادامه این مطلب به معرفی شش روش پرداخته ایم که  از طریق آنها، اینستاگرام می تواند برای تقویت استراتژی سئوی سایت مورد استفاده قرار گیرد.

1. از محتوا برای جلب توجه و تبلیغ وب سایت خود استفاده کنید

از زمانی که گوگل الگوریتم پاندای خود را در سال 2011 معرفی کرد، محتوای با کیفیت، به یکی از مهم ترین عوامل در سئو تبدیل شده است. این به روز رسانی موجب شده که وب سایت های دارای محتوای ارزشمند، پاداش بیشتری دریافت کرده و همچنین حضور صفحات ضعیف در صفحات نتایج موتور جستجو بسیار کمتر شود.

تصور می کنیم که وب‌سایت شرکت شما در حال حاضر مملو از پست‌هایی است که برای بازدیدکنندگان جذاب بوده و در نتایج گوگل هم رتبه خوبی دارد. با این حال، محتوای اینستاگرام شما نیز تا آنجا که به سئو مربوط است، از اهمیت بالایی برخودار است. در بسیاری از موارد دیده می شود که صفحه پروفایل های اجتماعی برند ها در نتایج جستجو نیز دیده می شود. همانطور که می‌دانیم، گوگل برای سایت‌هایی با نرخ تعامل بالا ارزش زیادی قائل می شود، بنابراین جای تعجب ندارد که صفحات اینستاگرام برندها در کنار آدرس وب سایتشان، در نتایج جستجوی مرتبط با نام برند دیده می شوند.

اینستاگرام به عنوان یکی از روش های ایجاد و هدایت ترافیک به سمت کسب‌وکار شما، می‌تواند حضور آنلاین برند شما را افزایش داده و کاربران بیشتری را از وجود شما آگاه کند. این موضوع در رتبه وب سایت شما بسیار مهم است. کاربران زمانی که برند شما را بشناسند، با احتمال بیشتری به شما لینک می دهند یا پست های شما را به اشتراک می گذارند. این جنبه از ماجرا می تواند نرخ کلیک بهتری را برای وب سایت شما در نتایج جستجو ایجاد کند. همچنین گوگل به سایت های که ترافیک خود را از طیف گسترده ای از منابع به دست می آورند نسبت به آنهایی که تنها منبع ترافیکشان گوگل است، بهای بیشتری می دهد. این منابع ترافیکی می توانند بازدیدهای مستقیم، رسانه های اجتماعی و نتایج حاصل از ایمیل مارکتینگ باشد. با افزایش برندینگ در شبکه های اجتماعی، دستیابی به این رتبه های بالاتر آسان تر خواهد بود.

به صورت تئوری در جهت استفاده از اینستاگرام برای بهبود رتبه، می‌توانید از این پلتفرم برای تبلیغ محتوای خود و هدایت بازدیدکنندگان به صفحات سایت خود استفاده کنید. از جمله فضاهایی که میتوان در آن لینک قرار داد، Bio اینستاگرام و Story است. به عنوان مثال، اگر لینکی از وب سایتمان را در این بخش ها به اشتراک بگذاریم شاهد خواهیم بود که کاربران از این طریق به تعامل بیشتری با ما خواهند پرداخت.

نمونه ای از برندی که از لینک در بیو اینستاگرام خود استفاده کرده است

بسیاری از برندها به سادگی به صفحه اصلی خود در بیو اینستاگرام خود لینک می دهند. با این حال، برندها این انتخاب را دارند که از فضای موجود برای لینک دادن به صفحه خاصی از وب سایت خود استفاده کنند، درست مانند آنچه صفحه اینستاگرام برند WWF در بالا انجام داده است.

خیلی خوب می شود اگر بتوانید توجه اینفلوئنسرهای با سابقه را به خود جلب کنید. اگر آنها صفحه اینستاگرام یا یکی از پست های شما را به اشتراک بگذارند، یا مستقیما در وب سایت خود به آن لینک دهند، گوگل متوجه این موضوع خواهد شد و از این مسئله به عنوان یک فاکتور رتبه بندی استفاده می کند. با این کار گوگل وب سایت شما را وب سایتی ارزشمند تصور می کند، چرا که توسط یک فرد معتبر معرفی شده است.

2. با کنترل نتایج جستجوی نام برند، به مدیریت شهرت برند خود بپردازید

در جستجوی نام برند شما چه نتایجی دیده می شود؟ اگر بتوانید تمام نتایج جستجو در نام برند خود را در مدیریت خود در بیاورید به موفقیت خوبی میرسید. در این صورت کنترل بیشتری برای نتایج جستجو در نام برند خود خواهید داشت.

به عنوان مثال نام خواننده معروف آمریکایی، Rihanna را جستجو کنید. در حال حاضر پس از جستجوی نام Rihanna در گوگل صفحه اینستاگرام او رتبه اول را داراست. بعد از آن نیز وب سایت رسمی او، صفحه توئیتر، کانال یوتیوب و صفحه فیسبوک او در نتایج جستجو قرار دارند. به جز صفحه ویکیپدیا، پنج نتیجه از شش نتیجه اول گوگل در کنترل کامل او و تیم مدیریتی اوست. جدا از سایر بخش های گوگل مانند خبرها و سوالات پرتکرار، بخش بزرگی از نتایج جستجو در کنترل این خواننده است.

جستجوی عبارت Rihanna در گوگل

این مثال نشان میدهد که شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام چه تاثیر خوبی در مدیریت شهرت و کنترل نتایج جستجو در نام برند دارند. در واقع شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می تواند در اطلاعاتی که کاربران پس از نتایج نام برند شما دریافت می کنند بسیار تاثیر گذار باشند.

3. از کلمات کلیدی مهم در پروفایل استفاده کنید

کلمات کلیدی بخش مهمی از سئو هستند. پس از شناسایی کلمات کلیدی مرتبط و استفاده از آنها در تولید محتوا، در نتایج جستجو بیشتر دیده شده و از این طریق کاربران بیشتری بر روی سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کنند. یافتن بهترین کلمات کلیدی همیشه کار ساده ای نیست. از این جهت نیازمند به متخصصان سئویی هست که به شما در جستجوی کلمات کلیدی کمک کرده تا بهترین نتیجه را از تلاش های خود در سئو دریافت کنید.

پس از شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود از برخی از آنها در پروفایل خود استفاده کنید. از این کلمات کلیدی می توانید در نام پروفایل خود، استفاده کنید. صرفا به جای استفاده از نام کسب و کار خود به حیطه فعالیت خود هم اشاره ای کنید.

استفاده از کلمات کلیدی در نام پروفایل اینستاگرام

بهتر است از کلمات کلیدی در بخش Bio اینستاگرام هم استفاده کنید، چرا که این توضیحات توسط پایشگرها خوانده می شوند. این متن در واقع مهمترین بخش متنی در صفحه شماست و مطمئنا باید از محدودیت 150 کاراکتری آن نهایت استفاده را ببرید. در این از بخش کلمات کلیدی به صورت هشتگ هم می توانید استفاده کنید. هشتگ ها در اینستاگرام قابل کلیک هستند و کاربران پس از کلیک بر روی آنها با پست های مشابه با عبارت هشتگ شده برخورد خواهند کرد. چنین راهکاری می تواند تجربه کاربری مثبتی به همراه داشته باشد. همچینی هشتگ ها به شما کمک می کنند تا محتوای شما توسط کاربران اینستاگرام یافته و دیده شود. استفاده از این متن های استاندارد، بر روی حیطه فعالیت کسب و کار شما تاکید بیشتری کرده و احتمال دیده شدن پروفایل شما را افزایش می دهد. در نتیجه ترافیک بیشتری کسب خواهید کرد.

4. به پست های اینستاگرام از دیگر پلتفرم ها لینک بدهید

پروفایل های اینستاگرام توسط گوگل ایندکس می شوند، اما اینستاگرام جلوی ایندکس پست ها را توسط موتورهای جستجو گرفته است. در نتیجه احتمال دیده شدن پست ها در نتایج جستجو بسیار پایین است، اما راهی برای دور زدن این محدودیت وجود دارد.

تنها راه افزایش احتمال دیده شدن پست ها در نتایح جستجو لینک شدن آدرس پست های اینستاگرام از دیگر پلتفرم هاست. از آنجا که وب اپ اینستاگرام بر روی جاوا اسکریپت پیاده سازی شده است، لینک به پست های شما در دیگر پروفایل های اینستاگرام از سمت گوگل قابل دیده شدن نیست. بسیاری از پایشگرها توانایی ایندکس آدرس های کد شده با جاوا اسکریپت را ندارند. برای اطمینان از ایندکس پست هایتان کافیست به آن پست از دیگر پلتفرم ها لینک دهید. انتشار پشت های اینسناگرام در وب سایت هایی که پست های اینستاگرام را به صورت لینک دار پست کرده یا لینک به پست ها در وبلاگ خودتان، دو روش برای رسیدن به این هدف است.

همچنین می توانید در سایر شبکه های اجتماعی خود نیز به پست های اینستاگرام خود لینک دهید. هر چه تعداد این لینک ها بیشتر باشد، احتمال ایندکس شدن آن پست در گوگل افزایش می یابد. تولید محتوایی که کابران و دنبال کنندگانتان را بیشتر به اشتراک گذاری آن ترغیب کند، یکی از بهترین روش ها برای کسب لینک برای پست های اینستاگرام است. برای رسیدن به این هدف می توانید از اینفلوئنسرهای فعال در حوزه کسب و کار خودتان نیز کمک بگیرید. داشتن یک استراتژی در لینک سازی برای پست هایتان به کمک یک تیم سئو می توانید تمرکز شما در تولید محتوای با کیفیت را را افزایش دهد.

5. از کپشن تصاویر همچون تگ title استفاده کنید

پس از تلاش برای ایندکس پست های اینستاگرام توسط بک لینک ها، توحه به متا تگ ها هم ضروریست، چرا که متا تگ ها شکل پست در نتایج جستجو را تعیین می کنند. باید دقت داشت که کپشن تصاویر پس از نام پروفایل همانند تگ title در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد. در صورت عدم توجه به این موضوع، تگ title نامفهوم به نظر خواهد رسید.

با این حال این موضوع خیلی از جنبه UX مهم نیست، چرا که گوگل تقریبا 70 کاراکتر برای تگ title در نظر گرفته که با توجه به طول بلندتر کپشن، مقدار بسیار کمیست. بهترین راهکار در بهینه سازی این بخش اینست که کپشن را با کلمات کلیدی شروع کنید تا پتانسیل نمایش کلمات کلیدی در نتایج جستجو وجود داشته باشد.

همچنین استفاده از هشتگ در کپشن ها را هم از یاد نبرید. تا زمانی که از استفاده از هشتگ ها در کپشن ها زیاده روی نکنید، راهکار خوبی برای بهینه سازی محسوب می شود. دقت داشته باشد که تگ title پست در نتایج جستجو همچون ویترینی برای جذب کاربر بوده و باید آنها را به کلیک بر روی خود تشویق کند.

6. از متن جایگزین در پست ها استفاده کنید

متن جایگزین (alt text) عبارتیست که در صورت عدم بارگذاری تصویر در مرورگر به جای تصویر نمایش داده می شود. هدف از متن جایگزین، توصیف متنی تصویر است. این متن جایگزین فوایدی برای سئو نیز به دنبال دارد. با اینکه موتورهای جستجو در درک تصاویر بسیار پرقدرت تر شده اند، اما با این وجود متن جایگزین هنوز گزینه خوبی برای درک بهتر تصویر توسط آنهاست.

اگر متن جایگزین تصویر شما شامل کلمات کلیدی باشد، گوگل به احتمال بیشتری از آن تصویر در نتایج جستجو استفاده خواهد کرد. به موازات آن نیز گوگل درک بهتری از محتوای صفحه پیدا کرده و احتمالا کسب رتبه آن صفحه افزایش می یابد.

طول متن جایگزین نبابد از 125 کارکتر بیشتر باشد، بنابراین از این مقدار به خوبی استفاده کنید. بر روی محتوای تصویر تمرکز کرده و هر آنچه این تصویر میتواند به کاربران عرضه کند را در متن جایگزین درج کنید. به عنوان مثال نام افراد حاضر در تصویر، نام اشیا، توصیف کلی تصویر و هر آنچه که به تصویر مرتبط است گزینه خوبی برای شرح دادن است.

برای درج متن جایگزین در تصاویر اینستاگرام، در هنگام پست تصاویر بر روی Advanced Settings کلیک کرده و گزینه Write Alt Text را انتخاب کنید.

تنها بر روی مضوع اصلی تصویر در نوشتن متن جایگزین تمرکز کرده و از استفاده بی رویه از کلمات کلیدی پرهیز کنید. چرا که گوگل این نوع فعالیت ها را سئو کلاه سیاه محسوب خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *