الگوریتم شاهین گوگل (Google Hawk) چیست؟

چند وقتی بود که از یک نام کاملا متناسب در الگوریتم های گوگل استفاده نشده بود و این طلسم با معرفی الگوریتم شاهین (Hawk) گوگل شکست. به واسطه راه اندازی این الگوریتم، تغییرات زیادی در سئو محلی (Local Seo) ایجاد شده است. در این مطلب یه آموزش الگوریتم Google Hawk و تاثیرات آن در سئو سایت ها می پردازیم.

طبق مطلب وبسایت Search Engine Land که در تاریخ 22 آگوست منتشر شده است، الگوریتم شاهین گوگل صرفا جستجوهای محلی را هدف گرفته و تاثیری بر روی وب سایت هایی که فعالیتی در سئو محلی نداشته اند، نگذاشته است. با این حال این آپدیت گوگل می تواند اشاره ای به تغییرات احتمالی گوگل در آینده نه چندان دور داشته که می تواند بر روی هر کسب و کاری تاثیرگذار باشد.

الگوریتم Hawk گوگل درباره چیست؟

در حالت کلی، این الگوریتم به عنوان فیلتری در جستجوهای محلی محسوب می شود. قبل از این به روز رسانی، کسب و کارهایی که از نظر جغرافیایی نزدیک هم بوده و از نام و حیطه کاری مشابهی برخوردار بوند، به عنوان موارد تکراری محسوب می شدند. به عنوان مثال، مناطق توریستی که پر از رستوران، کافی شاپ و هتل بودند، تحت تاثیر این حالت قرار می گرفتند و بعضی از آنها که با همسایه های خود مشابه به نظر میرسیدند، در جستجوهای محلی فیلتر می شدند.

چگونه چنین چیزی ممکن است؟

نیت گوگل در ابتدا و قبل از معرفی الگوریتم شاهین، این بود که که مشکل تشخیص اشتباه گوگل در مکان های تکراری را از بین برده و همه کسب و کارها را بتواند نمایش دهد.

در حالت تئوری این ایده بسیار کامل و بی نقص به نظر می رسید. اما در عمل بسیاری از کسب و کارها بدون اینکه حتی قصد شیطنت داشته باشند، با ثبت کسب و کار خود در نقشه گوگل، هم خود و هم کسب و کار همسایه را از بین می بردند.

گوگل برای حل این مشکل، الگوریتم Hawk را معرفی و راه اندازی کرده است. در این الگوریتم، شعاع فیلترینگ گوگل در تشخیص کسب و کارهای تکراری کوچکتر شده و کسب وکارهای مشابه و نزدیک به هم می توانند بدون نگرانی، محل خود را در نقشه گوگل ثبت کنند. همچنین یک کسب و کار نیز نمی تواند چندین بار خود را در آدرسهای متفاوت ثبت کند تا در هر بار جستجو به ابتدای نتایج برسد.

با این حال هنوز کسب و کارهای زیادی وجود دارند که از یک آدرس مشترک استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان به فروشگاه های یک پاساژ، وکلایی که از یک دفتر مشترک و بسیاری از شرکت ها که به صورت اشتراکی از یک مکان استفاده می کنند، اشاره کرد.

با اینکه بسیاری از کسب و کارها ممکن است هنوز با این آپدیت نیز دشواری هایی داشته باشند، اما اغلب آنها از مزایای این الگوریتم جدید بهره مند خواهند شد. به عنوان مثال دیگر رقبا نمی توانند از نام آنها سو استفاده کرده و در نزدیکی آنها با نام مشابه فعالیت کنند.

همانند تمام به روز رسانی های جدید گوگل، این به روز رسانی نیز در جهت منفعت کاربران می باشد. گوگل با استفاده از الگوریتم شاهین قصد دارد که مرتبط ترین نتایج را در هنگام جستجوی کاربران به نمایش گذارد.

ما چه کاری در قبال الگوریتم شاهین می توانیم انجام دهیم؟

اول از همه اینکه هیچ نگرانی به خود راه ندهید. کاملا طبیعیست که بعد از معرفی یک به روز رسانی، رتبه شما برای چند وقت هم که شده افت کند. بعد از آن، نوبت بررسی سئو محلی و انجام اقداماتیست که می بایست در جهت بخشیده شدن از طرف گوگل انجام دهیم.

1. به حالت ناشناس مرورگر خود بروید

جستجوی گوگل در مرورگر شما کاملا به صورت شخصی سازی شده انجام می شود و به پارامترهایی مانند جستجوهای قبلی و مکان شما وابسته است. اگر می خواهید رتبه واقعی خود را مشاهده کنید، به حالت incognito در مرورگر کروم و یا private در فایرفاکس بروید و کلمه مورد نظر خود را جستجو کنید.

2. صحت اطلاعات خود در نقشه گوگل را بررسی کنید

بسیاری از افراد در هنگام جستجوی مکان ها، ویرایش هایی را در مکان ها اعمال می کنند و این ویرایش ها نیز ممکن است از طرف گوگل پذیرفته شود. قبل از هر چیز، اطلاعات کسب وکار خود را در نقشه گوگل بررسی کنید تا از صحت آنها مطمئن شوید. تلفن تماس، آدرس ایمیل و آدرس فیزیکی کسب و کار شما از اطلاعات بسیار مهم و اساسی محسوب می گردند. در این قسمت اشتباهات سهوی زیاد اتفاق می افتد و از حل کوچکترین خطا ها نیز نبایست غافل شوید.

3. نقدها و امتیازهای بیشتری دریافت کنید

دادن انگیزه به مشتریان برای نوشتن نقد و امتیازدهی به شما یکی از بهترین راهکارها در کسب رتبه های بالای نتایج جستجوی محلی است. به عنوان مثال اگر صاحب یک کافی شاپ هستنید، می توانید به مشتریان خود که نقدی برای شما می نویسند، یک قهوه رایگان دهید یا تخفیفی برای او در نظر بگیرید.

دقت داشته باشد که هیچ وقت آنها را مجبور به نوشتن نقد و یا امتیازدهی نکنید و صرفا نظرات واقعی آنها را بخواهید. در صورت اصرار بیش از حد، احتمالا حتی نقدهای منفی نیز از کاربران دریافت می کنید.

4. محتوای سایت خود را ارتقا دهید

مطمئنا یکی از بهترین راه ها در کسب رتبه خوب، نوشتن مداوم مطالب مفید با تاکید بر روی مکان شماست. این راه یکی از بهترین انواع سرمایه گذاری در سئو محلی سایت است. با نوشتن نام مکان خود در عنوان صفحه و یا استفاده از برچسب های مرتبط با مکان، می تواند نتیجه خوبی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال اگر صاحب یک آرایشگاه در بلوار دریای شهرک غرب هستید، می توانید از کلمات کلیدی مرتبط با مکان خود مطالبی نوشته تا کاربرانی که به دنبال آرایشگاه در مکان های مرتبط با شما هستند، به راحتی شما را بیابند. مثلا می توانید از نام مکان های “تهران”، “محله شهرک غرب”، “بلوار دریا”، “محله های نزدیک مانند سعادت آباد”، “نام خیابان و کوچه فرعیتان” استفاده کرده و برای هریک مطلب مجزایی بنویسید. با این کار می توانید از تمام پتانسیل های مکانی خود، نهایت استفاده را ببرید.

چرا این الگوریتم، Hawk نام دارد؟

گوگل معمولا آپدیت های خود را به صورت رسمی معرفی نکرده و نامی نیز اغلب برای آنها نمی گذارد. در موارد بسیار نادری آنها الگوریتم های جدید را تایید یا نفی کرده اند. در این مورد، این نام توسط کارشناس سئو، آقای Joy Hawkins انتخاب شده است. ایده اصلی انتخاب این نام در واقع ارتباط آن با الگوریتم Possum (به معنی موش کور یا صاریغ) می باشد، چرا که شاهین ها عاشق شکار صاریغ هستند.

جمع بندی

هر زمان که آپدیت جدید از طرف گوگل ارائه می شود، اولین واکنش کسب و کارها ترس از افت رتبه است و این عکس العمل نیز کاملا طبیعیست. در بعضی موارد این آپدیت ها موجب پنالتی شدن سایت شما می گردد و مجبور هستید که از نو آغاز کنید.

راهکار کلی ما در برابر تمام آپدیت های گوگل اینست که همواره محتوای متناسب با کاربران بنویسید و موتورهای جستجو را به عنوان اولیت اول در نظر نگیرید. الگوریتم های گوگل همواره باعث سورپرایز ما می شوند اما نکته ثابتی که در تمام آپدیت های چند سال اخیر گوگل از جمله همین الگوریتم شاهین وجود دارد اینست که گوگل در حال نزدیک کردن هوش ربات های خود به هوش انسان است. گوگل می خواهد که همانند یک کاربر واقعی به ماجرا نگاه کرده و خروجی خود را هر چه نزدیکتر به خواسته واقعی کاربران کند.

بنابراین دفعه بعدی که قصد نوشتن مطلب یا آپگرید وبسایت خود را دارید، گوگل را در انتهای لیست نگرانی های خود قرار دهید. همواره از خود بپرسید که کاربران سایت من به دنبال چه نوع مطالبی هستند یا اینکه چطور آنها عاشق سایت من می شوند و آن را دوست خواهند داشت. بعد از پاسخ به این سوالات می توانید شروع به انتخاب کلمات کلیدی مناسب و نوشتن مطالب کنید.

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *