سئو و برندینگ

سئو یکی از موثرترین راه برای شناخته شدن برند و ایجاد لید است. صاحبان مشاغلی که در مورد استفاده از قدرت سئو برای برندسازی جدی هستند، باید قدرت برندینگ را نیز در سئو درک کنند.

سئو و برندینگ دو عنصر حیاتی برای رشد یک تجارت آنلاین هستند. این دو در واقع تا حدودی به یکدیگر وابسته نیز هستند. به عنوان مثال، بخش عظیمی از سئو باعث رشد و ایجاد برند می شود. علاوه بر این، یک کسب و کار بدون اجرای سئو، برای برندینگ با مشکلاتی مواجه خواهد شد. چه بخواهیم چه نخواهیم، عملکرد و شناخته بودن برند در سئو دارای اهمیت است.

خیلی اوقات، سئوکاران و بازاریابان تبدیل‌ها و ترافیک به دست آمده از عامل برند را از ترافیک ارگانیکی که ربطی به عامل برند نداشته است را از هم جدا نمی کنند. خط فکری سنتی این است که سئو و برندینگ دو بخش متفاوت از ساخت یک کسب و کار هستند. می دانیم که این دو عامل ممکن است تا حدی همپوشانی داشته باشند، اما تعداد کمی از بازاریابان به تاثیر برندینگ در سئو اذعان کرده و توجهی که شایسته آن است به آن می کنند. بسیاری در وسواس کلمات کلیدی گرفتار می شوند و به جای تمرکز بر معنای سئو به عنوان یک مفهوم کلی، بیش از حد مشغول مسابقه دادن برای کسب رتبه در کلمات کلیدی مورد نظرشان هستند.

اشتباه نکنید، بدون شک کسب رتبه در کلمات کلیدی مهم است. اما نباید تصور کنیم که همه چیز به کسب رتبه در کلمات کلیدی ختم می شود. هدف از سئو، رشد یک کسب و کار از طریق نتایج جستجوی ارگانیک است. ناچارا، بخش عظیمی از این روند، با ساخت یک برند در هم تنیده شده است.

واقعیت این است که علاقه کاربران به یک برند به شدت بر عملکرد آن در سئو و نتایج جستجو تأثیر می گذارد و در مقابل برندینگ بدون کمک گرفتن از سئو نیز بسیار دشوار است.

برندینگ و سئو عمیقاً با هم در ارتباط هستند

در ادامه این مقاله، ما به ارتباط برندینگ و سئو خواهیم پرداخت. برندینگ و سئو به طور جدانشدنی به یکدیگر متصل هستند و در ادامه بررسی این موضوع می پردازیم.

“تاثیر برندینگ در سئو چیست؟” برندینگ می تواند به منبع مهمی از ترافیک ارگانیک سایت شما تبدیل شود. اصولا کاربران به برندهای مورد علاقه خود بیشتر توجه می کنند.

برندهایی که از مورد توجه کاربران هستند و از اعتماد گوگل به خود برخوردارند همواره در نتایج موتورهای جستجو رشد می کنند. به عبارت دیگر برندینگ باعث افزایش اعتماد کاربران و گوگل به یک کسب و کار می شود.

شناخت برند و سئو

آیا تا به حال اصطلاح سئوی برند را شنیده اید؟ سئوی نام برند به بهینه سازی یک وب سایت و نام یک کسب و کار با هدف بهبود تصویر برند و افزایش آگاهی از برند گفته می شود. دیگر اهداف سئو نام برند شامل شناسایی سریع محصولات یک شرکت توسط مصرف کنندگان است.

نتایج یک نظرسنجی نشان داده است که 70٪ از کاربران هنگام انتخاب از روی نتایج جستجو، به دنبال برند هایی هستند که آنها را از قبل می شناسند. علاوه بر این، کاربران تمایل بیشتر به کلیک بر روی برندی دارند که آن را میشناسند، حتی اگر وب سایت آن برند در انتهای جستجو ظاهر شود. در چند سال گذشته، برندینگ به یکی از عوام مهم برای دریافت کلیک تبدیل شده است.

تصور کنید که در یک سوپرمارکت هستید: آیا نوشابه ای که نام آن را اصلا نشنیده اید انتخاب می کنید یا نوشابه ای از برند معروف کوکاکولا؟ به جرات میتوان گفت که اکثر ما با برندی را انتخاب می کنیم که آن را می‌شناسیم و به آن اعتماد داریم. در بیشتر موارد، ما مخلوقاتی از جنس عادت هستیم.

همین موضوع در نتایج موتورهای جستجو نیز برقرار است. هر محصولی که باشد، کاربران طبق عادت جذب برندهایی می‌شوند که آنها را از قبل می‌شناسند. برندینگ یک عنصر حیاتی برای افزایش اعتماد، اقتدار، نرخ کلیک، ارتباط با مشتری و در نهایت نرخ تبدیل وب سایت است.

جستجو و نرخ تبدیل برندها

جست‌وجوهای مارک‌دار (Branded Search) جستجوهایی هستند که از نام برند شما در آن استفاده شده است. یک مثال خوب از جستجوی مارک دار جستجوی «کفش نایک» است. در این جستجو کاربر به طور خاص به دنبال محصولی از نایک است.

افزایش تعداد جستجوهای حاوی نام برند می تواند به طرق مختلف باعث رشد کسب و کار شما شود. برای شروع، شناخته شدن برند از طرف کاربران، عامل مهمی در ایجاد ارتباط با مشتریان است. اگر کاربران به طور خاص نام برند یا کسب و کار شما را جستجو می کنند، واضح است که نام شما را دیده یا شنیده اند و می خواهند بیشتر درباره آن بدانند. هنگامی که موتورهای جستجو متوجه شناخته شدن نام برند شما را از طرف کاربران شوند، این موضوع موجب افزایش اعتبار شما می گردد.

ایجاد ارتباط با مشتری به واسطه نام برندتان، موجب افزایش جستجوی نام برند و در نتیجه افزایش فروش شما می گردد.

نرخ تبدیل برند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر شخصی نام برند شما را جستجو کند، احتمال اینکه به مشتری تبدیل شود بسیار بیشتر است. اگر آنها به طور خاص برند شما را جستجو می کنند، احتمالاً در طول فرآیند خرید بسیار جدی تر از کسانی هستند که محصولات شما را از طریق جستجوی کلمات کلیدی عمومی پیدا می کنند.

سودآورترین جستجوهایی که یک کاربر می تواند انجام دهد، کلمات کلیدی دارای نام برند هستند. جستجوی برند هدفدار زمانی اتفاق می افتد که کاربر به طور خاص نام برند شما به علاوه نام یکی از خدمات یا محصولات شما را جستجو می کند. کاربرانی که به‌جای جستجوی «نایک» یا «کفش»، «کفش‌های دویدن نایک» را جستجو می‌کنند، اصولا می‌دانند به دنبال چه چیزی هستند و آمادگی انجام خرید از برند نایک را دارند.

آیا گوگل به برندها در نتایج جستجو اولویت بالاتری می دهد؟

از چندین سال پیش اینطور حدس زده می شده که شناخته شدن نام برند یکی از فاکتورهای رتبه بندی و سئو بوده باشد. الگوریتم رتبه بندی گوگل شامل فاکتورهایی است که موتورهای جستجو از آنها برای رتبه بندی استفاده می کنند.

گوگل هرگز استفاده از نام برند به عنوان یک فاکتور مستقیم رتبه بندی را تایید نکرده است. اما با این حال نشانه های زیادی وجود دارد که گوگل از نام برند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به عنوان یک فاکتور رتبه بندی استفاده می کند. در جهت ارائه بهترین نتایج به کاربران، کاملا منطقیست که گوگل به وب سایت هایی که برند قوی تری دارند، رتبه بهتری بدهد، چرا که آنها محتوای قابل اعتماد تری منتشر می کنند.

خب سوال اینجاست که فاکتور شهرت برند دقیقاً چگونه با رتبه بندی نتایج گوگل مرتبط است؟

بک لینک ها

بک لینک های فاکتور مهمی در برندینگ و میزان اعتبار محسوب می شوند. بک لینک های خوبی که به روش های کلاه سفید به دست آمده اند کاملا با بحث برندینگ در ارتباط هستند. همین بک لینک ها به طور غیر قابل انکار، فاکتوری مهم در کسب رتبه می باشند. در نتیجه ارتباط مستقیمی بین برندینگ و لینک سازی وجود دارد.

سوشال سیگنال

منظور از سوشال سیگنال، تعداد لایک، اشتراک گذاری و در حالت کلی میزان دیده شدن برند در وب سایت یک شبکه اجتماعی است. سوشال سیگنال یکی از فاکتورهای احتمالی رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو است، هر چند در این زمینه شبهاتی نیز وجود دارد. بسیاری از متخصصین سئو بر این باورند که محتوای شبکه های اجتماعی بر روی نتایج جستجو تاثیر گذار هستند، اما گوگل در ظاهر این مسئله را رد کرده است. جدا از اینکه گوگل به سوشال سیگنال اهمیت بدهد یا نه، سوشال سیگنال مستقیما بر روی برندینگ تاثیر گذار است.

رفتار کاربر

گوگل همواره در تلاش است که نتایج جستجو را بری کاربران خود بهبود ببخشد. گوگل میتواند رفتار کاربران نسبت به یک وب سایت را با آنالیز داده هایی که به صورت آنلاین در دسترس هستند، مورد بررسی قرار دهد. گوگل با مدل سازی رفتار کاربران و استفاده از این داده ها تصمیمات بهتری در رتبه بندی وب سایت می گیرد. اینجاست که بحث برندینگ با سئو و رتبه سایت در نتایج جستجو با هم مرتبط می شوند: در صورتی که گوگل متوجه توجه کاربران به یک وب سایت به خصوص در نتایج جستجو و همینطور افزایش جستجوی نام آن برند شود، احتمالا به وب سایت آن برند به صورت کلی رتبه بهتری خواهد داد.

در صورتی که کاربران به برند به خصوصی علاقه بیشتری نشان دهند، نرخ کلیک وب سایت آن برند افزایش خواهد یافت. متخصصین سئو بر این موضوع اذعان دارند که نرخ کلیک بر روی رتبه یک وب سایت تاثیر گذار است. در صورتی که برند شما کلیک زیادی نسبت به میزان نمایش دریافت کند، شانس افزایش رتبه آن بیشتر خواهد شد.

در حالت کلی برندینگ موجب افزایش اعتبار یک کسب و کار شده و در صورتی که کاربران نسبت به یک برند علاقه نشان دهند، چیز عجیبی نیست که گوگل نیز نسبت به آن علاقه مند شود. چرا که گوگل همواره تلاش دارد که بهترین نتایج را برای کاربران خود فراهم کرده و آنها را از نتایج جستجو راضی نگه دارد.

لینک سازی = برند سازی

اگر کمی به این موضوع فکر کنید، متوجه صحت رابطه بین لینک سازی و برندسازی می شوید. برندسازی یا برندینگ بر روی افزایش آگاهی کاربران نسبت به وجود یک برند متمرکز است. ما میتوانیم با بهبود اعتماد کاربران و اعتبار کسب و کار در نزد کاربران و موتورهای جستجو به این مهم دست یابیم.

با افزایش اعتبار وب سایت با ساخت بک لینک های مرتبط و معتبر، موتورهای جستجو نیز برند شما را یک برند معتبر و مرتبط با زمینه کسب و کار خواهند دید. ساختن بک لینک های طبیعی و سالم منجر به ارتقا برند شما خواهد شد.

بک لینک سازی روشی برای گرفتن اعتبار و به گونه ای رای اعتماد از سایر وب سایت های معتبر است، بدون اینکه مقرارت گوگل در این زمینه نقض شود. بک لینک های خوب دارای کلمات لینک شده مرتبط بوده و از سایت های معتبر و مرتبط با کسب و کار کسب می شوند.

در حال حاضر پایدار ترین و اثر بخش ترین نوع بک لینک، آنهایی هستند که نام برند شما را به وب سایتتان لینک داده اند. به زبان ساده امروزه بک لینک سازی با حضور قدرتمند یک برند در فضای آنلاین کاملا هم جهت است.

ارزیابی فعالیت های برند

درک صحیح از عملکرد برند و محاسبه میزان ترافیکی که از طریق نام برند برای وب سایت شما به دست می آید می تواند به شما اطلاعات خوبی از تاثیر برند در سئو به شما بدهد. برخلاف تصور خیلی ها روش هایی برای محاسبه عملکرد برند و استفاده از این داده ها برای برندینگ بهتر وجود دارد.

ترافیک مستقیم به صفحه اصلی سایت

با استفاده از گوگل آنالیتیکس و نرم افزارهای مشابه می توان ترافیک مستقیمی که به صفحه اصلی وارد می شود را محاسبه کرد. اگرچه این داده ارتباطی با سئو ندارد، اما می توانید تعداد کاربرانی که مستقیما از آدرس بار مرورگرشان وارد سایت شما شده اند را محاسبه کنید. تایپ نام دامنه و ورود مستقیم به وب سایت نشان از علاقه و شناخت کاربران نسبت به برند شما دارد.

سرچ های مرتبط با نام برند

گوگل سرچ کنسول دیتای جامعی از کلمات کلیدی به ما ارائه می دهد. با استفاده از این ابزار می توانید مشاهده کنید که چه تعداد از ترافیک شما مستقیما به واسطه جستجوی نام برند شما بوده یا نام برند در بخشی از عبارت جستجو شده وجود داشته است. می توانید نمودار افزایش این نوع عبارات را در گوگل سرچ کنسول مشاهده کنید. افزایش معنا دار این نوع عبارت ها نشان از حرکت صحیح شما در حوزه برندینگ دارد.

گوگل ترندز

برندهای بزرگ می توانند با استفاده از گوگل ترندز میزان محبوبیت و تعداد جستجوهای مرتبط با نام خود را در طول زمان مشاهده کنند. گوگل ترندز ابزاری رایگان است که به کاربران امکان می دهد افزایش یا کاهش محبوبیت عبارات را در گوگل بررسی کنند.

دیگر ابزارهای آنالیز

علاوه بر ابزارهای نامبرده ابزار های خوب دیگری نیز برای ارزیابی عملکرد برند وجود دارند. داده های مشابه و مرتبط را می توانید در این نوع ابزارها به دست آورده و آنها را تحلیل کنید.

جمع بندی

آن روزهایی که متخصصین سئو برای برندینگ، اینترنت را با لندینگ پیج هایی همراه با نام برند خود پر میکردند گذشته است.

امروزه برای برندینگ ما نیاز به کمپین های مناسبی برای افزایش دیده شدن برند و ارتقا تصویر برند داریم.

توصیه ما چیست؟ برندینگ را تافته جدا بافته ای از بازاریابی آنلاین ندیده و از برندینگ برای ارتقا کسب و کار خود بهره ببرید. سئو و برندینگ دو فاکتور مهم در ساخت یک کسب و کار بوده و برای حمایت و تقویت استراتزی های رشد کسب و کار به یکدیگر وابسته هستند.

این مسئله بدین معناست که همواره به برندینگ به عنوان یکی از فاکتورهای بهینه سازی توجه کنید. در واقع علاوه بر بهینه سازی کلمات کلیدی، عنوان صفحات، تگ های H1 و محتوا، متخصصین سئو بایستی توجه ویژه ای به تاثیر برند بر روی سئو داشته باشند.

مهمترین نکات در استفاده ار برندینگ در سئو شامل بررسی اشاره به نام برند در پلتفرم ها، بررسی کلمات کلیدی شامل نام برند در جستجو ها و استفاده از این داده ها در جهت افزایش محبوبیت برند در نتایج جستجو است.

در حالی که شاید شبهاتی درباره میزان تاثیر برند در الگوریتم های رتبه بندی گوگل وجود داشته باشید، اما همه ما میدانیم که ارتباطی بین برندینگ، تعامل کاربران و رتبه سایت در نتایج جستجو وجود دارد.

نکته کلیدی این مطلب این است که در بحث سئو، برندسازی یک دارایی بزرگ است. عملکرد برند بسیار مهم است و بخش بزرگی از نحوه بهینه سازی وب سایت در جستجو را تشکیل میدهد. اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان یا یکی از کسب‌وکارهای مشتری‌تان به رشد خود در فضای آنلاین ادامه دهد، باید رویکردی جامع برای سئو داشته باشید و برندینگ به عنوان یک عامل تاثیر گذار را هرگز از یاد نبرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *