• تماس با ما: 91322110-021
  • ایمیل به ما: info@radzad.com
  • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


چگونه دست به جستجوی کلمات کلیدی بزنیم؟

همه ماجرا از تایپ چند کلمه در کادر جستجو آغاز می شود.

جستجوی کلمات کلیدی یکی از مهمترین، ارزشمند ترین و پر بازده ترین اقدامات در سئو و بازاریابی موتورهای جستجو محسوب می شود. کسب رتبه در کلمات کلیدی صحیح می تواند موجب رشد وب سایتتان گردد. با جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود، هم با عبارت مرتبط با سئو وب سایت خود آشنا می شوید و هم اطلاعات خوبی از مشتریان بالقوه خود کسب خواهید کرد.

همیشه چالش بر سر افزایش بازدیدکنندگان نیست، بلکه خیلی وقت ها ارسال بازدیدکنندگان مناسب موضوعی مهم تر است. نکته مطرح شده در این جمله به هیچ وجه نباید دست کم گرفته شود. با استفاده از جستجوی کلمات کلیدی می توانید تغییرات نیازهای کاربران را پیش بینی کنید، به تغییرات بازار پاسخ مناسبی دهید، محصولات یا خدمات جدید وارد وب سایت کنید و محتوایی که کاربران بالقوه شما به دنبال آن هستند را عرضه نمایید. در تاریخ بازاریابی هیچگاه ابزاری با چنین قدرتی در پیش بینی نیازهای مشتریان، در دسترس نبوده است.

جستجوی کلمات کلیدی

ارزش کلمات کلیدی را چگونه بسنجیم؟

ارزش یک کلمه کلیدی برای وب سایتتان چقدر است؟ به عنوان مثال اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی کفش باشید، آیا می دانید که فروش شما از کفش های قهوه ای بیشتر خواهد بود یا کفش های مشکی؟

ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی به وبمسترها امکان می دهند تا با کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران آشنا گردند. با این حال این ابزارها قادر به ارزیابی ارزش هر یک از این کلمات نیستند. برای درک ارزش هر کلمه کلیدی نیاز است که ابتدا وب سایت خود را درک کنیم، فرضیه هایی را مطرح کرده و به تست آن ها بپردازیم.

فرایند ارزیابی ارزش کلمات کلیدی

1. از خودتان سوالاتی بپرسید

آیا کلمه کلیدی فرضی با وب سایت شما در ارتباط است؟ آیا وب سایت شما قادر به پاسخ دهی به نیاز کاربران در جستجوی این کلمه کلیدی است؟ آیا کاربران در صورت مشاهده نتیجه ای از وب سایت شما رضایت لازم را کسب خواهند کرد؟ آیا این ترافیک موجب کسب درامدی برای ما خواهد شد؟ اگر پاسخ به تمام این سوال ها بله است، به مرحله بعد می رویم.

2. به جستجوی کلمه کلیدی فرضی خود بپردازید

بررسی وب سایت هایی که در حال حاضر به ازای آن کلمه کلیدی رتبه های ابتدایی را به خود اختصاص داده اند، موجب درک خوبی از این بازی خواهد شد و اطلاعات ارزشمندی به شما خواهد داد. همچنین می توانید به سختی کسب رتبه در این کلمات پی ببرید. آیا تبلیغات ادوردز در بالا یا پایین نتایج جستجو مشاهده می کنید؟ معمولا حضور تبلیغات ادوردز در صفحه نتایج جستجو نشان دهنده با ارزش بودن و رقابتی بودن کلمه کلیدی مورد نظرتان است.

3. کمپینی را به عنوان نمونه در گوگل ادوردز ایجاد نمایید

اگر وب سایت شما نتوانست که در کلمه کلیدی مورد نظر شما رتبه ای کسب کند، می توانید به صورت محدود از گوگل ادوردز استفاده کرده تا میزان نرخ تبدیل آن را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که تنها به ازای خود کلمه کلیدی مورد نظرتان (نه هم خانواده های آن) تبلیغات را نمایش دهید تا نتیجه آماری دقیقی به دست آید. چند روز صبر کرده و سپس آمارها را تحلیل نمایید.

4. با استفاده از داده های به دست آمده ارزش دقیق کلمات کلیدی را محاسبه نمایید

به عنوان مثال فرض می کنیم که تبلیغات ادوردز شما 5000 بار در یک روز دیده شده و از این تعداد 100 کاربر وارد سایتتان شده اند. میزان درامد شما در این روز 3 میلیون تومان بوده است. در این سناریو هر یک از بازدید ها معادل 30.000 تومان درامد برای شما است. این 5000 نمایش در صورت طبیعی بودن رتبه کسب شده و حضور در رتبه اول گوگل، معادل 18 الی 36 درصد نرخ تبدیل دارد. به عبارتی 900 الی 1800 کاربر در روز وارد سایت شما خواهند شد. با توجه به اینکه هر بادید می تواند به صورت میانگین 30.000 توان برای ما درامدزایی داشته باشد، سود کسب شده در یک سال بین 10 الی 20 میلیارد تومان خواهد بود. جای هیچ تعجبی نیست که کسب و کارها عاشق بازاریابی موتورهای جستجو هستند.

مفهوم کلمات کلیدی بلند

به مثال خود درباره فروشگاه اینترنتی کفش برمیگردیم. کسب رتبه یک گوگل در کلمه کفش به نظر دستاورد بسیار خوبیست؟ اینطور نیست؟!

مطمئنا کسب رتبه بالا در چنین کلمات پر طرفداری فوق العاده است، اما دقت داشته باشید که این گونه کلمات کیدی پر طرفدار تنها 30% جستجوهای وب را به خود اختصاص می دهند. مابقی مربوط به جستجوی کلمات کلیدی بلند تر است. این گونه کلمات کلیدی هر یک شاید خیلی مورد جستجوی روزانه قرار نگیرند، اما اگر در تعداد زیادی از آنها رتبه خوبی کسب کنید، ورودی بسیار زیادی را برای سایت ایجاد خواهید کرد.

دیگر نکته مهم در این قسمت اینست که طبق تجربه و آمارها، کلمات کلیدی بلند تر نرخ تبدیل بیشتری دارند. به این دلیل که کاربران جستجو کننده آنها تمایل بیشتری به خرید از شما خواهند داشت. کاربری که به جستجوی کفش می پردازد، الزاما هدف او خرید کردن نیست. از طرف دیگر کاربری که به جستجوی "خرید کفش اسپرت سایز 44" می پردازد، مطمئنا عزم خود را برای خرید جزم کرده است!

جستجوی کلمات کلیدی

از چه منابعی بایستی اطلاعات مورد نظر با کلمات کلیدی را کسب کنیم؟ این منابع قطعا به شما کمک خواهند کرد:

به عنوان مثال ابزار وب سایت Moz می تواند به شما کمک کند تا به میزان دشواری کسب رتبه در کلمات کلیدی پی برده، نرخ کلیک را پیش بینی کرده و به تعداد جستجوی تقریبی یک کلمه پی ببرید.

ابزار keyword planner گوگل ادوردز نیز برای شروع کار مناسب بوده و می توانید علاوه بر مشاهده تعداد جستجوهای تقریبی یک کلمه کلیدی، به هزینه کمپین تبلیغاتی آن نیز پی ببرید.

در این بین ابزارهای رایگانی نیز مانند keywordtool.io نیز وجود دارند که به هیچ وجه امکانات آنها به ابزارهای نام برده نزدیک نیست.

سختی کسب رتبه در یک کلمه کلیدی

شانس شما در کسب رتبه در یک کلمه کلیدی چقدر است؟ برای اینکه بتوانیم کلمات کلیدی مناسبی را در ابتدای کار هدف گذاری کنیم، در کنار میزان جستجوی آن توسط کاربران بایستی به سختی کسب رتبه در آن نیز توجه کنیم. اگر در کلمه کلیدی منتخب شما برندهای بزرگی وجود دارند که رتبه های بالا را به خود اختصاص داده اند، بنابریان بایستی سالها زحمت بکشیم که به صفحه اول گوگل برسیم. بنابراین در ابتدا بایستی درک درستی از دشواری کسب رتبه ها داشته باشیم.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page