تنظیمات سئو در وردپرس

در این مطلب به بررسی تنظیمات سئو در وردپرس، مخصوصا وب سایت های جدیدی که با این سیستم مدیریت محتوا ایجاد شده اند پرداخته ایم.

اما چرا سئو برای وردپرس اهمیت دارد؟ محتوای وب سایت مهمترین بخش آن به شمار می رود و در صورتی که محتوا بازدیدکننده ای نداشته باشد، هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت. سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو ابزاریست که به صاحبین وب سایت ها کمک می کند تا محتواهای سایت را برای مصرف موتورهای جستجو بهینه سازی کرده و از این طریق مخاطبین بیشتری به دست بیاورند.

اینجاست که نیاز به تنظیم وردپرس برای سئو بهتر داریم. پس با ما همراه باشید و تمام تنظیمات را به خوبی اعمال نمایید.

1. اطمینان از دیده شدن وب سایت توسط موتورهای جستجو

وردپرس دارای تنظیمیست که در صورت فعال بودن به موتورهای جستجو اعلام می کند که سایت شما را نادیده بگیرند. این ویژگی در وب سایت هایی که در مرحله طراحی هستند بسیار مفید است، اما در نهایت بایستی غیرفعال شود.

ابتدا به منوی تنظیمات / خواندن (Settings / Reading) رفته و به دنبال گزینه نمایش به موتورهای جستجو (Search Engine Visibility) بگردید. مطمئن شوید که این گزینه غیرفعال بوده و تیک نخورده باشد.

اطمینان از دیده شدن وب سایت توسط موتورهای جستجو در وردپرس

این تنظیم شاید مهمترین تنظیم در بین همه تنظیمات سئو وردپرس محسوب شود.

2. پیوندهای یکتای مناسب

وردپرس دارای ساختار پیوندی پیشفرضی است. در صورت نیاز به تغییر و بهینه سازی این ساختار می توانید از طریق داشبود وردپرس به بخش تنظیمات / پیوندهای یکتا (Settings → Permalinks) بروید. گزینه پیشنهادی ما برای اغلب وب سایت ها گزینه “نام نوشته” (Post name) است.

ساختار پیوندهای یکتای مناسب در وردپرس

در این قسمت می توانید حتی یک ساختار سفارشی پیوند هم برای نوشته ها و برگه ها در وردپرس انتخاب کنید. اما گزینه پیشنهادی ما در اغلب وب سایت ها بهترین است.

وردپرس دارای سیستم هوشمندی برای انتخاب نامک (Slug) برای پست ها هم هست، بدین شکل که فضای خالی بین کلمات را با خط تیره پر می کند. در هر صورت این نامک را می توانید در هنگام انتشار هر پست تعیین کنید. در صورتی که آن را در ابتدا نمی بینید، کافیست که یک بار صفحه را ذخیره سازی نموده و سپس آن را در زیر عنوان پست مشاهده خواهید کرد.

ساختار Slug در وردپرس

پیشنهاد می شود که در انتخاب نامک از حداقل کلمات کلیدی و مهمترین ها استفاده نمایید.

3. محتوای خوب به صورت منظم منتشر کنید

با اینکه شاید این توصیه در بحث تنظیمات سئو خیلی به جا نباشد، اما واقعیت اینست که تولید محتوای خوب مهمترین تاکتیک در سئو محسوب می شود. محتوای خوب به تنهایی برای بردن سایت شما به رتبه یک گوگل کافی نیست، اما با تولید محتوای خوب راه خیلی زیادی را برای رسیدن به این هدف طی می نمایید. امروزه گوگل در تشخیص محتوای خوب فوق العاده عمل می کند.

به عنوان مثال اگر در حال نوشتن محتوایی درباره تمیز کننده های اجاق گاز هستید، احتمالا باید در چند جا از محتوا به این عبارت اشاره کنید. اما به هیچ وجه در این کار زیاده روی نکنید. تنها به این خاطر که شما در یک جمله هشت بار از این عبارت استفاده کرده باشید، موجب افزایش رتبه سایتتان نخواهد شد، حتی ممکن است که کاهش شدید رتبه را نیز تجربه کنید.

کاملا طبیعی و هوشمندانه محتوا نویسی کنید. اگر نیاز به استفاده یک یا دوباره از کلمه کلیدی در یک جمله هست، این کار را انجام دهید، اما از این حد بیشتر تجاوز نکنید. شاید استفاده از کلمه کلیدی بسیار مهم باشد، اما استفاده زیاد هم موجب افت رتبه می گردد.

بروزرسانی و تولید پیوسته محتوا به تلاش های شما در سئو کمک زیادی می کند. این گونه سایت شما فعال و زنده جلوه داده شده و همچنین رتبه بندی سایت شما بر اساس محتوای بیشتری انجام خواهد شد. به علاوه این کار به افزایش رضایتمندی و وفاداری کاربران به سایتتان کمک شایانی خواهد کرد.

بازهم تاکید می شود که از زیاده روی بپرهیزید، این مورد یکی از مهمترین قوانین سئو به شمار می رود. بروزرسانی ده باره وب سایت در یک روز با محتواهای تکراری جز افت رتبه نتیجه ای در بر نخواهد داشت. اگر منابع کافی برای انتشار سه تا چهار پست اورجینال و ارزشمند در روز را دارید، حتما نسبت به انجام این کار اقدام فرمایید. در غیر این صورت بروزرسانی وب سایت تنها با یک پست بسیار عالی در هفته ارزشمندتر از پست روزانه مطالب بی ارزش است.

4. بهینه سازی سرعت وب سایت

سرعت وب سایت فاکتور بسیار مهمی در سئو محسوب می شود و گوگل نیز از این پارامتر غافل نیست. سرعت وب سایت بر روی پارامترهای دیگری نیز تاثیر گذار است و در نتیجه موجب افزایش یا کاهش بهره وری زحمات شما خواهد شد.

سرعت وب سایت مستقیما بر روی تجربه کاربری تاثیر گذار است. یک وب سایت کند بازدید کننده کمی خواهد داشت و رتبه آن روز به روز بدتر خواهد شد. مهمترین عامل در سرعت سایت های وردپرسی انتخاب هاست مناسب است. دقت داشته باشید که هاست های اشتراکی معمولا از سرعت خوبی برخوردار نیستند و بهتر است که نسبت به خرید VPS و منابع اختصاصی اقدام فرمایید.

پس از انتخاب هاست مناسب نیز افزونه هایی برای وردپرس وجود دارند که می توانید سرعت سایت را هر چه بیشتر نمایید. به عنوان مثال افزونه های کش وردپرس از این دست افزونه ها محسوب می شوند.

5. انتخاب صحیح دسته ها و برچسب ها

وردپرس از دسته بندی ها و برچسب ها در سازماندهی محتوای وب سایت استفاده می کند. ایده کلی استفاده از برچسب و دسته بندی این است که:

  • استفاده از دسته بندی ها برای گروه بندی پست های حول یک موضوع مشترک
  • استفاده از برچسب ها برای جداسازی برخی پست های مرتبط با یک موضوع فرعی

برای روشن تر کردن این موضوع مثال زیر را در نظر بگیرید:

اگر در حال بلاگ نویسی درباره غذا ها هستید سه پست زیر را ممکن است که منتشر نمایید:

  • دستور تهیه برنج کته – دسته بندی: دستور تهیه غذا، برچسب ها: شام، ناهار، برنج
  • چگونه املت درست کنیم؟ – دسته بندی: دستور تهیه غذا، برچسب ها: صبحانه، تخم مرغ
  • نوشابه با کدام غذاها می چسبد؟ – دسته بندی: نوشیدنی ها، برچسب ها: نوشابه

این تنها یک مثال برای گرفتن ایده اصلی استفاده از برچسب ها و دسته بندی است. دسته بندی ها کلی تر بوده و برچسب ها معمولا یک سطح پایین تر از دسته بندی ها هستند.

مزیت سئو در سازمان دهی به محتواها در وردپرس اینست که این سیستم مدیریت محتوا به طور اتوماتیک صفحات بایگانی برای دسته ها و برچسب ها ایجاد می کند. در صورت پیاده سازی ساختار صحیح برای دسته ها و برچسب ها، این آیتم ها می توانند در گذر زمان به منابع عالی برای یافتن محتوا تبدیل شوند.

6. استفاده از یک افزونه سئو

یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس افزونه Yoast SEO است. البته جایگزین های بسیار خوبی مانند Rank Math Pro هم امروزه وجود دارند. این افزونه به طور پیوسته و متناسب با تغییرات موتورهای جستجو بروزرسانی شده و تقریبا دارای همه آن چیزهاییست که شما در پیکربندی تنظیمات سئو به آن نیاز دارید.

یکی از مزایای Yoast SEO اینست که اساسا خوب کار می کند و نیاز به تنظیمات پیچیده ای ندارد. در اغلب وب سایت ها حتی نیاز به تغییر تنظیمات اولیه نیز نیست. در حالت کلی می شود گفته که تنظیم بهینه این افزونه نهایتا چند دقیقه زمان برده و صرف این زمان مطمئنا ارزشش را دارد.

پس از نصب افزونه Yoast SEO به مسیر سئو / عمومی / ابزارهای وبمستر (SEO → General → Webmaster Tools) رفته و کد تاییدیه گرفته شده از گوگل سرچ کنسول را وارد کنید. برای گرفتن این کد از لینک آبی رنگ استفاده کنید.

تنظیمات گوگل سرچ کنسول در افزونه Yoast SEO

به مسیر سئو / ظاهر جستجو (SEO → Search Appearance) رفته و به تب انواع محتوا (Content Types) بروید.

تنظیم نمایش انواع پست ها در افزونه Yoast SEO

مطمئن شوید که تمام آپشنها برای پست ها و برگه ها فعال هستند.

سپس به تب رسانه (Media) رفته و حتما گزینه ریدایرکت کردن لینک های فایل های پیوست به خود فایل های پیوست (attachment URLs redirected to the attachments themselves) را فعال کنید.

در تب بعدی با عنوان طبقه بندی (Taxonomies) می توانید وضعیت دسته بندی ها و برچسب ها را مشخص کنید.

در حالت کلی اگر وب سایت شما داری پست ها و به مراتب دسته بندی های زیادی است، بهتر است آن ها را در نتایج جستجو نمایش دهید. اما در صورتی که تمامی پست های شما در یکی دو دسته قرار می گیرند بهتر است که از ایندکس شدن آنها و نمایششان در نتایج جستجو خودداری کنید. با این کار از بروز مشکل محتوای تکراری (duplicate content) جلوگیری می نمایید، مشکلی که آسیبی جدی به سئو میزند.

تنظیم سئو دسته بندی ها در افزونه Yoast SEO

سپس به تب بعدی یعنی بایگانی ها (Archives) می رویم. جدا از دسته بندی و برچسب وردپرس به صورت پیشفرض اقدام به تولید بایگانی های زمانی و نویسندگان می کند. برای وبلاگ های تک نویسنده گزینه بایگانی‌های نویسنده (author archives) را غیرفعال کنید. تنظیمات بایگانی های زمانی به شما وابسته است، اما بسیاری از متخصصین سئو پیشنهاد می کنند که این بایگانی را غیرفعال کنید.

تنظیم آرشیوهای زمانی و نویسندگان در افزونه Yoast SEO

7. بهینه سازی تصاویر

مدیریت رسانه ها یکی از روش های ارتقا سئو وب سایت می باشد، بنابراین بهینه سازی تصاویر بخشی از تنظیمات سئو است. بسیاری از مدیران وب سایت ها نام فایل تصویر، کپشن و تگ Alt را نادیده میگیرند. درج همه این موارد بسیار ساده بوده و در عین حال مهم نیز هست. یکی از دلایل مهم نادیده انگاشتن تصاویر اینست که بهینه سازی آنها بایستی پس از درج محتوا صورت گیرد. تصور کنید که نوشتن یک متن ممکن است سه ساعت زمان ببرد، اما نوشتن توضیحات تصاویر آن احتمالا بیست دقیقه ای زمان برده و این از نگاه بسیاری از حوصله خارج است.

کاملا منطقیست، اما آیا ارزش کاهش رتبه را دارد؟ فراهم کردن اطلاعات بیشتر برای گوگل با پر کردن توضیحات تصاویر مانند تگ Alt موجب ارتقا محتوا و احتمالا افزایش رتبه آن در نتایج جستجو خواهد شد.

توضیحات تصویر در وردپرس

دیگر جنبه بهینه سازی تصاویر موضوع سایز آنهاست. با افزایش سایز تصاویر حجم کلی صفحه بیشتر شده و زمان بارگذاری آن صفحه افزایش خواهد یافت. از آنجا که سرعت سایت یکی از پارامترهای مهم سئوست، پس فشرده سازی تصاویر هم امر مهمی محسوب می شود.

خوشبختانه بهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس کار آسانیست و کافیست این کار را به یکی از افزونه های فشرده سازی تصاویر وردپرس بسپارید. افزونه پیشنهادی ما برای این کار افزونه Robin image optimizer است.

این افزونه برای فشرده سازی از سرورهای ابری خود استفاده نموده و در نتایج از منابع هاست شما استفاده ای نمی کند. این خبر بسیاری خوبی برای هاست های اشتراکیست.

8. توجه بیشتر به عنوان صفحه

عنوان صفحه مهمترین بخش هر صفحه ای است. این همان چیزیست که کاربران و موتورهای جستجو از صفحه شما می بینند. این عنوان برای کاربران باید جذاب بوده و برای موتورهای جستجو هم کلمه کلیدی محور باشد. سعی نمایید که بین این دو فاکتور تعادلی ایجاد نمایید.

9. استفاده از تنظیمات ضروری سئو در پست ها

در صورت استفاده از Yoast SEO یا افزونه های مشابه بخش جدیدی برای ویرایش نمایش پست در نتایج جستجو قرار داده خواهد شد. کلمه کلیدی هدف را با توجه به موضوع محتوا انتخاب نمایید.

متا باکس Yoast SEO در پست های وردپرس

شما می توانید عنوان هر پست را به صورت سفارشی دراورده و با توجه به اصول سئو و نوشتن عنوان صفحه از نو بنویسید.

10. تست وب سایت در دستگاه های موبایل

یکی دیگر از مواردی که گوگل علاقه مند به دیدن آن در وب سایت هاست، نمایش صحیح وب سایت در دستگاه های کوچکتر موبایل است. اما علت چیست؟ کاملا واضح است، امروزه کاربران بیشتری از دستگاه های موبایلشان نسبت به دسکتاپ از وب سایت ها بازدید می کنند.

پس موضوع روشن است، اگر وب سایت شما در دستگاه های موبایل به خوبی دیده نشود، رتبه آن با افت مواجه خواهد شد. این به هیچ وجه نتیجه خوبی نیست.

اما چطور این موضوع را برای خودمان روشن کنیم؟ خوشبختانه گوگل دارای ابزاری برای تست صفحات سایت در دستگاه های موبایل است. نام این ابزار Mobile-Friendly Test می باشد. چندین صفحه از وب سایت خود را در این ابزار تست کرده و از نمایش صحیح صفحه اصلی، پست ها و سایر انواع صفحات در این ابزار اطمینان حاصل کنید.

در صورت وجود مشکل دستورالعمل های گوگل را در هر مورد دنبال کنید.

11. استفاده از شبکه های اجتماعی

یکی از روش های جذب مخاطب فعالیت در شبکه های اجتماعی است. با فعالیت بیشتر در این شبکه ها می توانید ترافیک و لینک های بیشتری از این پلتفرم ها کسب کنید و این گونه اعتبار خود نزد گوگل را افزایش دهید.

با پرسش به سوالات کاربران در شبکه های اجتماعی دنبال کنندگان بیشتری به دست بیاورید. این گونه کاربران وفادار بیشتری نیز کسب خواهید کرد. با اینکه فعالیت در شبکه های اجتماعی جز فاکتورهای مستقیم سئو محسوب نمی شود، اما به طور غیر مستقیم با افزایش اعتبار وب سایت نزد کاربران مزایایی در این زمینه به همراه خواهد داشت.

هر زمان شک کردید، هوشمندانه تصمیم بگیرید

آیا تاکنون نمیدانستید که نام فایل های تصاویر یکی از تنظیمات سئو محسوب می شوند؟ پس زمانی صرف کرده و نام فایل ها را قبل از آپلود بهینه سازی نمایید. بدترین سناریو ممکن اینست که هیچ اتفاقی نمیفتد، بهترین سناریو هم اینست که گوگل برای تلاش شما ارزش قائل شده و رتبه وب سایتتان را کمی افزایش خواهد داد. شاید این مقدار زیادی نباشد، اما توجه به همین چیزهای کوچک می تواند در مقایس کلی موجب ارتقا سئو و رسیدن شما به آن جایگاهی باشد که آرزویش را دارید.

مثال نام فایل، مثال خوبیست که چرا که بسیاری از صاحبین وب سایت ها از اسکرین شات برای تصاویر سایت استفاده کرده و برای تغییر نام آن تنبلی می کنند. کاملا واضح است تغییر نام فایل اسکرین شات از پروسه کلی گرفتن اسکرین شات تا آپلود آن، کار بسیار آسان تریست. متاسفانه خیلی ها تصور می کنند که تغییر نام فایل تصاویر کار بیهوده ایست. اما گوگل به همین موارد کوچک نیز توجه می کند.

این نکته مهم را در ذهن داشته باشید که گوگل همیشه در حال درک محتوای سایت ها با تقلید از رفتار های انسانی است. انسان ها همیشه قدرت بیشتری در تحلیل مفاهیم نسبت به کامپیوترها دارند. بنابراین هر چه محتوای شما از نظر طبیعی بهتر باشد، نتیجه کارهایتان بیشتر به سود شما خواهد بود.

محتوای خوب و هدفداری تولید کنید، طبیعی باشید و از ابزارهای در دسترس به خوبی استفاده کنید تا گوگل هر چه بهتر متوجه محتوای وب سایت شما گردد. این ها مهمترین تنظیمات سئو محسوب می شوند. در صورت انجام صحیح این کارها، در تمامی موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *