هوش مصنوعی OpenAI GPT-3 و سئو: هر آنچه در این باره باید بدانید

عالی نیست اگر صرفا با دادن یک ایده به نویسنده، در چند ثانیه محتوای خود را تحویل بگیرید؟ با رونمایی اخیر از GPT-3، جدیدترین مدل زبانی هوش مصنوعی OpenAI که می تواند متنی شبیه انسان تولید کند، این موضوع می تواند به زودی برای سازندگان محتوا در سراسر جهان به واقعیت تبدیل شود.

در این پست استفاده از GPT-3 را در سئو بررسی کرده، چند نکته در مورد استفاده از محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی در وب سایت و همینطور نظر گوگل در باره برخورد با چنین نوع محتوایی را بیان خواهیم کرد.

اگر به دنبال اتخاذ یک استراتژی در رابطه با GPT-3 برای سئو هستید، این مطلب برای شما مناسب است!

GPT-3 چیست؟

GPT-3 مخفف Generative Pre-trained Transformer 3 است. GPT-3 جدیدترین نسخه از یک مدل زبانی است که توسط OpenAI، یک آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی که توسط ایلان ماسک و سام آلتمن و دیگران راه اندازی شده بود، ایجاد شده است. با بیش از 175 میلیارد پارامتر یادگیری ماشینی، GPT-3 تا کنون قوی‌ترین مدل زبانی هوش مصنوعی است که تاکنون منتشر شده است.

به زبان ساده، GPT-3 ابزار جدیدی است که از هوش مصنوعی برای ترجمه یک ورودی نوشته شده با دقتی باورنکردنی استفاده می کند.

با استفاده از API متعلق به OpenAI، کاربران می‌توانند وب اپلیکیشن هایی با GPT-3 برای طیف گسترده‌ای از وظایف، از پاسخ به سؤالات و ترجمه گفتار به زبان‌های دیگر گرفته تا ساخت نرم‌افزار ها (ترجمه گفتار عادی به کد) ایجاد کنند.

در هفته اول از انتشار GPT-3، کاربران به صورت تست از آن در ساخت اپلیکیشن های باورنکردنی استفاده کرده اند. به همین دلیل برای سئوکارها این سوال پیش آمده که این ابزار در بحث سئو و بازاریابی محتوا چه کاربردهایی میتواند داشته باشد.

آیا میتوان از GPT-3 در تولید محتوا استفاده نمود؟

تولید کنندگان محتوا ممکن است فکر کنند GPT-3 می‌تواند ابزاری برای کسب رتبه در صفحه اول گوگل باشد. در حالی که GPT-3 یک پیشرفت بزرگ نسبت به مدل‌های قبلی زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی است، اما ما امیدوار نیستیم که GPT-3 جام مقدسی برای سئو باشد.

به صورت تئوری ما به جای اینکه یک موضوع را برای تولید محتوا به نویسنده بدهیم، باید قادر باشیم که به GPT-3 درخواست یک بلاگ مثلا 1500 کلمه ای با یک موضوع اصلی و چند موضوع فرعی بدهیم.

اما فقط به این دلیل که می توانید کاری را انجام دهید، به این معنی نیست که باید انجام دهید. در ادامه توضیح خواهیم داد.

محدودیت های GPT-3

در حالی که این فناوری نسبت به مدل‌های قبلی پیشرفت چشمگیری داشته است، GPT-3 هنوز کاستی‌ها و محدودیت های خود را دارد.

GPT-3 یک ابزار تکمیل خودکار کلمات است که به محتوای نوشته شده قبلی نگاه می کند و آن را به مخزن داده خود (که بسیار بزرگ است) ارجاع می دهد تا تعیین کند که چه چیزی باید در ادامه نوشته شود. GPT-3 درک معنایی از متنی که تولید می‌کند ندارد، و این مسئله می‌تواند به تولید محتوایی نادرست و گاهی نامنسجم یا حتی متناقض منجر شود.

نظر گوگل درباره محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی

Webmaster Guidelines گوگل محتوای تولید شده خودکار را تحت دستورالعمل‌های کیفی خود مورد بحث قرار داده و هشدار می‌دهد که گوگل ممکن است اقداماتی را در مورد چنین محتواهایی انجام دهد. دلیل این امر نیز این است که همانطور که قبلاً بحث کردیم هنوز محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی به اندازه کافی خوب نیست. محتوایی که 100٪ توسط ماشین تولید می شود هنوز در برخی مواقع نادرست است. یک هفته پس از عرضه نسخه بتا GPT-3، گری ایلیس از گوگل در توییتی اعلام کرد بسیاری از محتوای تولید شده توسط GPT-3 بی ارزش هستند.

بنابراین در حالی که محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی توسط گوگل پذیرفته نمی شود، لزوماً ممکن نیست جریمه ای نیز برای شما به همراه داشته باشد.

در این مقاله در سال 2019 توسط بری شوارتز، جان مولر از گوگل توضیح می دهد که آنها احتمالا در آینده مجبور به به روز رسانی دستورالعمل های خود خواهند شد، چرا که محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی، با کیفیت تر و دقیق تر خواهند شد.

چگونه از هوش مصنوعی در سئو استفاده کنیم؟

توضیح دادیم که در حال حاضر محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی تحت Webmaster Guidelines گوگل پذیرفته نمی‌شود. اگر می‌خواهید از GPT-3 برای نوشتن محتوای وب‌سایت خود، آن هم بدون بررسی انسانی استفاده کنید، در معرض خطر دریافت جریمه گوگل قرار خواهید گرفت. (احتمالاً در نهایت مقداری از جملات شکسته و نامفهوم  GPT-3 را نیز پست خواهید کرد.)

با این حال، استفاده از GPT-3 به عنوان ابزاری در ایجاد محتوا، می تواند راهی مناسب برای تسریع این فرایند باشد. GPT-3 می تواند برای نوشتن محتوا الهام بخش باشد و به ایجاد ایده هایی برای نحوه نزدیک شدن به یک موضوع کمک کند. همچنین می‌توانید از آن برای ترجمه اصطلاحات تخصصی صنعتی (مانند ترجمه انگلیسی متون حقوقی) به چیزی قابل فهم‌تر استفاده کنید.

حتی اگر GPT-3 یک محتوای منسجم و مرتبط به شما ارائه می‌دهد، به یاد داشته باشید که ایجاد یک محتوای واقعاً ارزشمند اغلب نتیجه یک تلاش گروهی است. در طی فرایند تولید یک محتوای منسجم معمولا گروهی از متخصصین در زمینه های جمع آوری داده، بازاریابی و تجربه کاربری در کنار هم فعالیت می کنند.

استفاده از هوش مصنوعی برای سئو، یک راهکار همه جانبه برای ایجاد محتوای ارزشمند نیست. این دستاوردها خارج از شبکه عصبی یک هوش مصنوعی قرار دارند. آیا می توان از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای تهیه یک پیش نویس اولیه یا تسریع تحقیقات خود استفاده کرد؟ مسلما بله. آیا هوش مصنوعی عنصر انسانی را به طور کلی از سئو حذف می کند؟ مطمئنا به این زودی ها نه.

سئو فراتر از تولید محتوا است

GPT-3 یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند است و این موضوع را نمی‌توان انکار کرد. اما اگر به GPT-3 به عنوان ابزاری برای تولید محتوا و پر کردن سایت خود با محتوای کم ارزش فقط برای کسب رتبه در کلمات کلیدی نگاه می کنید، مطمئنا در این نبرد بازنده خواهید بود.

چندین نمونه عملی نشان می دهند که چگونه محتوای تولید شده توسط GPT-3 می تواند به عنوان نوشته ای تولید شده توسط انسان تعبیر شود. موضوع نزدیک شدن به یک نوشته انسانی فاصله زیادی با بهینه‌سازی و سئو دارد. در واقع تا به اینجا برسیم که محتوای تولید شده توسط GPT-3 برای کاربران ارزشمند باشد، راه طولانی در پیش رو داریم.

برای ایجاد یک درآمد پایدار، مخاطبان شما باید با محتوا ارتباط برقرار کند و آن محتوا باید الهام بخش اقدامات بیشتری از سمت کاربران باشد.

GPT-3 مطمئناً برخی سئوکاران را ترغیب می کند تا مسیر آسان را انتخاب کرده و محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را با بازبینی کم و حتی شاید بدون بازبینی انسانی منتشر کنند. با این حال، بازاریابانی که از این ابزار همراه با ویراستاری استفاده می‌کنند، به طور بالقوه می‌توانند با تولید سریعتر پیش‌نویس محتوا با استفاده از GPT-3 و تمرکز بیشتر بر بهینه‌سازی آن برای مخاطبان، بازگشت سرمایه را تسریع کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *