ChatGPT چیست؟ هر آنچه درباره چت جی پی تی باید بدانید

حالا که کلمه ChatGPT به گوشتان خورده، مطمئنا دنبال اطلاعات بیشتری در مورد هوش مصنوعی شرکت OpenAI هستید. بسیاری از ما منتظر ظهور هوش مصنوعی بودیم، اما شاید کمتر کسی فکر میکرد یک محصول انقلابی در زمینه هوش مصنوعی قبل از سال 2023 به بازار عرضه شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به همه سوالات شما در زمینه ChatGPT (چت جی پی تی) پاسخ دهیم.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی کنترل و هدایت می‌شود و به شما امکان می‌دهد مکالماتی شبیه یک انسان با یک چت بات داشته باشید. مدل زبانی می تواند به سوالات پاسخ دهد و در انجام کارهایی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کد به شما کمک کند. استفاده از آن در حال حاضر برای عموم رایگان است، زیرا ChatGPT در مرحله تحقیق و جمع آوری بازخورد می باشد.

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

ChatGPT توسط OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی ایجاد شده است. این شرکت ChatGPT را در 30 نوامبر 2022 راه اندازی کرده است.

OpenAI همچنین سازنده DALLE-2، یک تولید کننده آثار هنری مبتنی بر هوش مصنوعی و Whisper، یک سیستم تشخیص گفتار خودکار است.

ChatGPT چقدر مهم است؟

ChatGPT تا کنون سروصدای زیادی به پا کرده است. ایلان ماسک که یکی از بنیانگذاران OpenAI قبل از ترک آن بود گفت: “ChatGPT ترسناک است. ما با یک هوش مصنوعی بسیار قوی فاصله چندانی نداریم.” سام آلتمن، رئیس OpenAI، در توییتر گفت که ChatGPT در پنج روز اول پس از راه‌اندازی، بیش از یک میلیون کاربر داشته است. آلتمن به ماسک گفت که میانگین هزینه هر پاسخ چند سنت است، اما اذعان کرد که در نهایت به دلیل هزینه های محاسباتی سرسام آور باید از آن کسب درآمد کنند.

آلتمن همچنین در توییتی به حرف های ترسناکی که حول ChatGPT زده شده اشاره کرد: ” ChatGPTیک هوش مصنوعی عمومی است و ازین فراتر هم نخواهد رفت”

چگونه می توانید به ChatGPT دسترسی پیدا کنید؟

شما می توانید به سادگی با مراجعه به وب سایت chat.openai.com و ایجاد یک حساب OpenAI به ChatGPT دسترسی پیدا کنید. خاطر نشان کنیم که ثبت نام نیاز به تایید شماره تلفن همراه داشته و با شماره موبایل های ایرانی نمیتوان اقدام به انجام این کار نمود. برای دور زدن این موضوع می تواند اقدام به تهیه یک شماره خارجی با هزینه معقول کنید.

پس از ورود به سیستم، می‌توانید با ChatGPT چت کنید. مکالمه خود را با پرسیدن یک سوال آغاز کنید. از آنجایی که ChatGPT هنوز در مرحله تحقیقاتی خود است، استفاده از آن رایگان می باشد و می توانید هر تعداد سوالی که از آن می خواهید بپرسید.

چرا در هنگام استفاده از ChatGPT با خطای پر شدن ظرفیت رو به رو شدم؟

استفاده از ChatGPT در حال حاضر رایگان است زیرا هنوز در مرحله آزمایش و تحقیق است. به دلیل هیاهویی که قابلیت های پیشرفته آن در بین کاربران ایجاد کرده است، افراد زیادی برای استفاده به آن هجوم آورده اند. هر وب سایتی با استفاده از یک سرور کار می کند و زمانی که افراد زیادی وارد سرور می شوند، مصرف منابع به اوج خود رسیده و سرور نمی تواند درخواست شما را پردازش کند.

این خطا بدان معنا نیست که شما هرگز نمی توانید در آینده به آن دسترسی داشته باشید. این خطا فقط به این معنی است که شما باید در زمان دیگری به وب سایت سر بزنید، زمانی که افراد کمتری سعی در دسترسی و استفاده از آن را دارند. همچنین می توانید صفحه وب سایت را باز نگه دارید و پس از چند دقیقه صبر، آن را مجددا بارگذاری کنید.

در حال حاضران کاربران چه استفاده ای از ChatGPT می کنند؟

ChatGPT علاوه بر پاسخگویی به سوالات ساده، کارکردهای زیادی دارد. از جمله این کاربرد ها میتوان به نوشتن مقاله، توصیف یک اثر هنری همراه با جزئیات زیاد، ایجاد تصاویر هنری به کمک هوش مصنوعی و گفتگوهای فلسفی اشاره کرد. ChatGPT حتی می تواند برای شما کدنویسی هم کند.

حتی می توانید به کمک این چت بات ایده های خلاقانه برای هدیه دادن بگیرید. امکانات ChatGPT بی انتها هستند.

همچنین ChatGPT به عنوان یک ابزار هوش افزوده برای طیف گسترده ای از وظایف تجاری استفاده می شود. در حال حاضر به عنوان یک کسب و کار میتوانید از این ابزار در موارد زیر استفاده کنید:

  • فرآیند تولید محتوا برای پست های رسانه های اجتماعی، مقالات وب سایت و توضیحات محصول را به صورت خودکار انجام دهید.
  • چت بات‌های دارای قدرت مکالمه با مشتری بسازید.
  • بازخورد مشتری را از کانال های متعدد خلاصه و دسته بندی کنید.
  • گزارش های تجاری و نتایج تحقیقاتی در حوزه بازاریابی را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کنید.
  • کدهای کامپیوتری و اسکریپت های عمومی را بنویسید.
  • اطلاعات موجود در یک جدول یا صفحه گسترده را به متن ترجمه کنید.
  • چت‌بات‌هایی ایجاد کنید که از قابلیت یادگیری در برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کنند.
  • برای صفحات وب سایت متا دیسکریپشن بنویسید و کلمات کلیدی دریافت کنید.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

به گفته OpenAI، آنها این مدل زبانی را با استفاده از یادگیری تقویتی (Reinforcement Learning) از بازخوردهای انسانی (RLHF) آموزش داده اند. مربیان انسانی هوش مصنوعی مکالماتی را در اختیار مدل قرار داده و در آن، کاربر و دستیاران هوش مصنوعی هر دو نقش را بازی کردند.

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو چیست؟

ChatGPT یک مدل زبانی است که با هدف برقراری مکالمه با کاربر ایجاد شده است. یک موتور جستجو با ایندکس صفحات وب، به کاربر کمک می کند تا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند. ChatGPT توانایی جستجوی اطلاعات در اینترنت را ندارد.

ChatGPT از اطلاعاتی که از داده‌های آموزشی آموخته است برای پاسخدهی استفاده می‌کند، در نتیجه احتمال بروز خطا وجود دارد.

آیا ChatGPT جایگزین موتور جستجوی گوگل می شود؟

خود گوگل قبلاً یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی به نام LaMDA ایجاد کرده است. عملکرد چت بات گوگل آنقدر به مکالمه انسانی نزدیک بود که یک مهندس گوگل ادعا کرد که LaMDA دارای قدرت ادراک است.

با توجه به اینکه چگونه این مدل‌های زبانی بزرگ می‌توانند به این همه سؤال پاسخ دهند، آیا دور از ذهن است که شرکتی مانند OpenAI، گوگل یا مایکروسافت روزی جستجوی سنتی را با یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی جایگزین کند؟

آیا ChatGPT جایگزین موتور جستجوی گوگل می شود

برخی کاربران در توییتر قبلاً اعلام کرده اند که ChatGPT، گوگل بعدی خواهد بود.

این سناریو که یک چت بات پرسش و پاسخ ممکن است روزی جایگزین گوگل شود، برای افرادی که به عنوان متخصصان بازاریابی و جستجو امرار معاش می کنند، موضوعی ترسناک است.

این مسئله باعث ایجاد بحث هایی در جوامع بازاریابی جستجو شده است. به عنوان مثال در فیسبوک صفحه محبوب SEOSignals شخصی پرسیده که آیا ممکن است روزی جستجوها از موتورهای جستجو دور شده و به سمت چت بات ها بروند.

پس از آزمایش ChatGPT، باید قبول کنیم که ترس از جایگزینی جستجو با چت بات، ترسی بی اساس نیست. این فناوری هنوز راه درازی در پیش دارد، اما می توان ترکیبی از یک موتور جستجو با قابلیت های چت بات را در آینده متصور شد.

با نحوه اجرای کنونی ChatGPT به نظر می‌رسد که این محصول، ابزاری است که در آینده، در برخی مواقع، برای استفاده از آن نیاز به خرید اعتبار داشته باشید.

محدودیت های ChatGPT چیست؟

علیرغم عملکرد بسیار چشمگیری که ChatGPT در ظاهر دارد، این محصول با محدودیت هایی هم رو به روست. چنین محدودیت‌هایی شامل ناتوانی در پاسخ به سؤالاتی است که به روشی خاص بیان می‌شوند، زیرا ChatGPT برای درک سؤالات، نیاز به بازنویسی آنها به فرمت قابل درک برای خود دارد. محدودیت بزرگ‌تر، فقدان کیفیت در پاسخ‌هایی است که ارائه می‌کند. گاهی اوقات پاسخ های ChatGPT می‌تواند قابل قبول به نظر برسد، اما عملا معنایی ندارد یا بیش از حد کلی است.

در نهایت، با درخواست شما نسبت به ارائه توضیح بیشتر در مورد سوالات مبهم، ChatGPT سعی می کند معنای سؤال شما را حدس بزند و این می‌تواند منجر به پاسخ‌های ناخواسته به سؤالات شود. این موضوع باعث شده است که سایت پرسش و پاسخ StackOverflow حداقل به طور موقت پست کردن پاسخ‌های ایجاد شده توسط ChatGPT را ممنوع کند.

گردانندگان StackOverflow در پستی گفته اند: «مشکل اصلی این است که در حالی که بسیاری از پاسخ‌هایی که ChatGPT تولید می‌کند نادرست است، اما در ظاهر درست به نظر میرسند و خیلی زود هم تولید میشوند.» منتقدان استدلال می کنند که این گونه ابزارها فقط در قرار دادن کلمات به ترتیبی که از نقطه نظر آماری معنادار به نظر برسد خوب هستند، اما آنها نمی توانند معنای چیزی که تولید کرده اند را بفهمند یا بدانند که آیا عباراتی که بیان می کند صحیح است یا خیر.

آیا می توانم با ChatGPT چت کنم؟

اگرچه برخی از افراد از ChatGPT برای برخی عملکردهای پیچیده مانند نوشتن کد یا حتی بدافزار استفاده می کنند، می توانید از ChatGPT برای انجام فعالیت های پیش پا افتاده تر مانند داشتن یک مکالمه دوستانه استفاده کنید.

سوالاتی که برای شروع مکالمه می‌توانید بپرسید، می توانند به این سادگی باشند: “من گرسنه هستم، چه غذایی باید بهینه کنم؟” یا “فکر می کنی در زندگی پس از مرگ چه اتفاقی می افتد؟” در هر صورت، ChatGPT مطمئناً پاسخی برای شما خواهد داشت.

چرا برخی از افراد در مورد ChatGPT نگران هستند؟

مردم نسبت به جایگزینی یا تحلیل رفتن هوش انسانی توسط چت بات های مبتنی بر هوش مصنوعی ابراز نگرانی می کنند. به عنوان مثال، چت بات می تواند مقاله ای را در مورد هر موضوعی (البته نه لزوماً به طور دقیق) در عرض چند ثانیه بنویسد و به طور بالقوه نیاز به نویسندگان انسانی را از بین ببرد. همچنین چت بات می‌تواند یک مقاله کامل را در عرض چند ثانیه بنویسد، تقلب را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کند و مانع از یادگیری درست نوشتن توسط دانش آموزان شود. این نگرانی ها باعث شده است که برخی از مدارس دسترسی به ChatGPT را مسدود کنند.

نگرانی دیگری که در مورد ربات چت هوش مصنوعی وجود دارد، انتشار احتمالی اطلاعات نادرست است. از آنجایی که ربات به اینترنت متصل نیست، ممکن است در اطلاعاتی که به شما منتقل می کند اشتباه کند.

خود ChatGPT می‌گوید: «پاسخ‌های من قرار نیست به عنوان واقعیت در نظر گرفته شوند، و من همیشه کاربران را تشویق می‌کنم که درباره درستی اطلاعاتی که از من یا هر منبع دیگری دریافت می‌کنند تحقیق کنند.» OpenAI همچنین خاطرنشان می کند که ChatGPT گاهی اوقات «پاسخ هایی به شکل معقول اما نادرست یا بی معنی» می نویسد.

آیا میتوان محتوای نوشته شده با هوش مصنوعی را تشخیص داد؟

در بیانیه ای از OpenAI، گفته شده که این شرکت در حال کار بر روی ابزاری برای کمک به کاربران در شناسایی متن های تولید شده توسط ChatGPT است. به گفته CBS، این سیستم ظاهراً شبیه به یک «واترمارک» الگوریتمی یا نوعی پرچم نامرئی است که در نوشته‌های ChatGPT تعبیه شده است و می‌تواند منبع آن را شناسایی کند.

بیانیه OpenAI بیان می‌کند: «ما همیشه خواستار شفافیت در استفاده از متن تولید شده توسط هوش مصنوعی بوده ایم. سیاست‌های ما مستلزم آن است که کاربران هنگام استفاده از API ما و ابزارهای خلاقانه‌ای مانند DALL-E و GPT-3 با مخاطبان خود روراست باشند.»

یکی از کارمندان ارشد پرینستون اخیراً اپلیکیشنی به نام GPTZero ایجاد کرده است که می تواند تشخیص دهد که آیا یک مقاله توسط هوش مصنوعی نوشته شده است یا خیر. اما این اپلیکیشن هنوز برای عموم قابل استفاده نیست.

ما از یک تشخیص دهنده محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی به نام Writer استفاده کردیم و در اکثر موارد این تشخیص دهنده توانست متن های ChatGPT را شناسایی کند. اما برخی از افراد از آن روز می ترسند که توانایی هوش مصنوعی در تقلید از انسان بسیار سریعتر از توانایی فناوری در کنترل آن حرکت کند.

در هر حال، هوش مصنوعی در حال تکامل است و دیگر نمی توان جلوی پیشرفت آن را گرفت.

نیل ووس می گوید: « هوش مصنوعی ماهیت شیطانی ندارد. از سوی دیگر دستاوردهایی در این زمینه به دست آمده که ما روزی فقط می‌توانستیم رویای آنها را داشته باشیم. این به ما بستگی دارد که از این پتانسیل در خلق چیزهایی که ارزشمند، معنادار و انسانی هستند استفاده کنیم یا آن را در فعالیت های مخرب به کار ببریم.»

وقتی از ChatGPT می‌خواهم که جمله‌ای در مورد پیامدهای اخلاقی ChatGPT به سبک جنیفر جولی، روزنامه‌نگار حوزه فناوری بنویسد، گفت: «ChatGPT یک شاهکار تکنولوژیکی است، اما همراه با ملاحظات اخلاقی مهمی نیز می باشد، به عنوان مثال من همواره در حال کسب اطمینان از این موضوع هستم که این ابزار قدرتمند به طور مسئولانه و در جهت منافع بیشتر استفاده شود.”

باید اعتراف کنیم، خود ما نیز بهتر از این نمی توانستیم به این سوال پاسخ دهیم.

آیا ChatGPT در کل ابزار خوبی است یا بد؟

ChatGPT یک چت بات پیشرفته است که این پتانسیل را دارد که زندگی افراد را آسان‌تر کند و در انجام کارهای خسته‌کننده و روزمره انسان ها، مانند نوشتن ایمیل یا پاسخ به پرسش ها، کمک کنده باشد. با این حال، برای جلوگیری از پیامدهای منفی مانند انتشار اطلاعات نادرست، مسائل فنی خاصی وجود دارد که قبل از استفاده گسترده از آن، باید شفاف شوند. به طور کلی، مدل‌های هوش مصنوعی و ML برای رسیدن به سطح عملکرد ایده‌آل به آموزش و تنظیمات دقیق متکی هستند.

آیا ChatGPT ابزار خوبی است

آیا این بدان معناست که هوش مصنوعی جهان را تسخیر کرده است؟ شاید هنوز نه، اما آلتمن از OpenAI تصور می کند که مطمئناً ایجاد هوش شبه انسانی در هوش مصنوعی هم اکنون چندان دور به نظر نمیرسد. آلتمن در پاسخ به اظهار نظر ماسک در مورد هوش مصنوعی ChatGPT، در توییتی نوشت: “من با نظریه شما موافق هستم و ما به تولید یک هوش مصنوعی خطرناک نزدیک هستیم. به عنوان مثال هوش مصنوعی می تواند خطراتی در حوزه امنیت سایبری به همراه داشته باشد. من فکر می کنم می توانیم در یک دهه آینده به یک AGI واقعی برسیم. بنابراین ما باید خطرات آن را نیز بسیار جدی بگیریم.”

او همچنین خاطرنشان کرد: “مشاهده بحث های افراد در این زمینه که آیا سیستم های قدرتمند هوش مصنوعی باید به شیوه ای که کاربرانشان می خواهند رفتار کنند یا یه به دستور سازندگانشان گوش کنند، برای من بسیار جالب است. پاسخ به این سوال که ما این سیستم ها را با چه ارزش هایی هماهنگ می کنیم یکی از مهم ترین بحث های جامعه خواهد بود.”

آیا جایگزین هایی در سطح ChatGPT وجود دارند؟

اگرچه ChatGPT یک چت بات است که در حال حاضر سر و صدای زیادی به پا کرده، اما گزینه های زیادی وجود دارند که به اندازه ChatGPT خوب هستند و حتی ممکن است برای نیازهای شما مناسب تر باشند. علیرغم توانایی های گسترده ChatGPT، این چت بات دارای معایبی نیز است، از جمله اینکه به صورت همیشگی در دسترس نیست. اگر می خواهید دنیای چت بات ها و نویسندگان هوش مصنوعی را امتحان کنید، گزینه های زیادی از جمله YouChat، Jasper و Chatsonic وجود دارند.

آیا ChatGPT برای قبولی در آزمون MBA به اندازه کافی هوشمند است؟

در پاسخ باید گفت، بله. استادی در وارتون، دانشکده بازرگانی دانشگاه پنسیلوانیا، از ChatGPT برای شرکت در آزمون MBA استفاده کرد و نتایج این تست بسیار چشمگیر بود.

ChatGPT نه تنها امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت، بلکه نمره فوق العاده ای از B تا B- را نیز کسب نمود. پروفسور کریستین ترویش تحت تأثیر مدیریت عملیات، سؤالات تجزیه و تحلیل فرآیند و توضیحات آن قرار گرفت.

قضیه مشارکت مایکروسافت با ChatGPT چیست؟

مایکروسافت حتی قبل از اینکه ChatGPT برای عموم منتشر شود، یکی از سرمایه‌گذاران اولیه در OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی و تولید کننده محصول ChatGPT بوده است. اولین مشارکت مایکروسافت با OpenAI در سال 2019 اتفاق افتاد، زمانی که مایکروسافت 1 میلیارد دلار و سپس 2 میلیارد دلار در سال های بعد روی این شرکت سرمایه گذاری کرد. در ژانویه، مایکروسافت همکاری خود را با OpenAI در طی یک قرارداد چند ساله و از طریق یک سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری تمدید کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هیچ یک از این شرکت ها ارزش این سرمایه گذاری را فاش نکردند، اما منابع آگاه فاش کرده اند که میزان این سرمایه گذاری مجموعاً 10 میلیارد دلار در طول چندین سال خواهد بود. در عوض، سرویس Azure مایکروسافت، ارائه‌دهنده انحصاری رایانش ابری برای OpenAI خواهد بود و تمام بار کاری OpenAI را در طول تحقیقات، و همینطور برای محصولات و سرویس API آنها تامین می‌کند.

آیا ChatGPT به زودی به یک سرویس پولی تبدیل می شود؟

در حال حاضر، ChatGPT یک سرویس رایگان باقی مانده است، اما با محبوبیت گسترده آن، تغییر آن به یک مدل اشتراکی پولی، صرفا یک مسئله زمانی است. در ماه ژانویه 2023، OpenAI در سرور Discord خود اعلام کرد که ممکن است به زودی گرفتن هزینه برای ChatGPT را با نسخه‌ای به نام ChatGPT Professional آغاز کند.

OpenAI یک لیست انتظار برای دسترسی به سرویس حرفه ای در Discord آپلود کرده است. لیست انتظار نشان می دهد که سرویس جدید خدماتی را به کاربرانی ارائه می دهد که علاقه مندند ChatGPT به صورت مداوم در دسترسشان باشد. در این سرویس پاسخ ها به صورت سریع تری داده شده و میتوان به صورت نامحدود با آن در ارتباط بود. در حالی که هزینه این سرویس اعلام نشده است، یکی از سوالات نظرسنجی لیست انتظار این است کاربر چه هزینه ای را در ماه برای ChatGPT Pro میتواند پرداخت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *