آموزش سئو ناپ کامرس | بهینه سازی nopCommerce

ناپ کامرس یکی از بهترین پلتفرم های فروشگاهی می باشد که در وب فارسی نیز علاقه مندانی دارد. اما مسئله ای که این فروشگاه ساز در آن نقطه ضعف هایی دارد اینست که به صورت پیشفرض قابلیت سئو خوبی ندارد. اما شما می توانید با اعمال یک سری از تغییرات به حل مشکل سئو ناپ کامرس بپردازید. شاید شما بتوانید مدتی را با تبلیغات کلیکی و بنری، برای سایت خود بازدیدکننده به دست بیاورید، اما در دراز مدت این روش به صرفه نیست و تنها راه حل ممکن استفاده از سئو و کسب بازدید کننده طبیعی از موتورهای جستجو می باشد.

سئو و بهینه سازی سایت چیزی نیست که بتوانید از آن فرار کنید. در این مطلب به بیان اشتباهات بهینه سازی که معمولا در سایت های مبتنی بر nopCommerce پیش می آید می پردازیم و راه حل آن ها را بیان می کنیم.

تگ های توضیحات تکراری در بسیاری از صفحات

اگر شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی مبتنی بر ناپ کامرس هستید، احتمالا تنظیمات تگ توضیحات در قست سئو وب سایت شما نیز به شکل زیر است و این کادر را با عبارات مرتبط با وب سایت پر کرده اید.

تگ توضیحات ناپ کامرس

در نگاه اول هیچ مشکلی وجود ندارد، اما اگر به وبمستر تولز گوگل سری بزنید متوجه مشکل متا تگ های تکراری در بسیاری از صفحات می شوید.

تگ توضیحات تکراری در ناپ کامرس

در تصویر بالا مشاهده می کنید که تعداد زیادی از صفحات با تگ توضیحات یکسان نوشته شده اند و گوگل این مورد را به شما هشدار داده است. تگ های توضیحات تکراری در صورت زیاد بودن صفحات سایت شما، می توانید فاجعه بار بوده و حتی وب سایت را به جریمه شدن بکشاند.

کارکرد این تگ توضیحات پیشفرض به این شکل است که در صورت عدم وجود تگ توضیحات اختصاصی برای یک صفحه، آن را با این عبارت پیشفرض پر می کند. وب سایت شما در عین حال که نباید تگ توضیحات تکراری داشته باشد، می بایست از تگ توضیحات اختصاصی برای صفحه اول خود برخوردار باشد.

راه حل این مشکل؛ استفاده از پلاگین SEO Optimizer می باشد. این پلاگین در حال حاضر به شکل آزمایشی منتشر شده و در نتیجه رایگان است. بعد از دانلود و نصب این افزونه به تنظیمات سئو سایت رفته و عبارت پیشفرض تگ توضیحات را پاک کنید. سپس به مسیر Admin -> Configuration -> Settings -> General and miscellaneous settings -> SEO Settings رفته و در تنظیمات افزونه SEO Optimizer، تگ توضیحات صفحه اصلی سایت را در کادر Home page meta description بنویسید.

تگ توضیحات ناپ کامرس در افزونه Seo optimizer

با این کار برای صفحه اصلی خود یک تگ توضیحات اختصاصی نوشته و از مشکل تگ های تکراری توضیحات خلاص می شوید. در عین حال رضایت گوگل را نیز با این کار جلب کرده اید.

صفحات غیر ضروری و بی اهمیت

شما به عنوان صاحب یک سایت ناپ کامرسی، احتمالا از برچسب ها در محصولات خود استفاده می کنید. همچنین اگر وبلاگی نیز در فروشگاه اینترنتی خود داشته باشد نیز از همین برچسب ها برای گرداوری مجموعه ای از مطالب مشابه استفاده کرده اید.

در ظاهر این برچسب ها شاید ضرری برای سئو سایت نداشته باشند، اما در حقیقت می توانند سئوی منفی به همراه داشته باشند. با ظهور الگوریتم پاندا، هر چه بیشتر به مسئله کیفیت صفحات اهمیت داده شده است. در نتیجه صفحاتی که دارای محتوای خاصی نیستند و یا احیانا به دفعات تکرار شده اند در سئو سایت تاثیر منفی ندارند و طبق این الگوریتم سایت را در معرض پنالتی شدن قرار می دهند. در تصویر زیر، نمونه ای از این صفحات تکراری در نتایج جستجوی گوگل آورده شده است.

راه حل این مشکل، جلوگیری از دسترسی گوگل به این نوع صفحات است. در حقیقیت این نوع صفحات برای کاربران قابل نمایش بوده و اما گوگل اجازه مشاهده آنها را نخواهد داشت.

می توان با استفاده از فایل Robots.txt جلوی دسترسی گوگل به این صفحات را گرفت. اما ناپ کامرس این فایل را به شکل دینامیک تهیه می کند و به صورت ثابت وجود ندارد. بنابر این نمی توان دستوراتی را به این فایل اضافه کرد، چون هر بار به صورت اتوماتیک پاک شده و فایل جدیدی ایجاد می شود. راهکار اضافه کردن دستورات اضافی به فایل robots.txt، باز هم استفاده از امکانات افزونه SEO Optimizer می باشد.

در صورت نصب این افزونه، به تنظیمات آن که در پاراگراف های قبل نیز گفته شد، رفته و صفحاتی را که میخواهید از ایندکس گوگل پاک شوند را در این کادر وارد کنید. توجه کنید مقادیر را با نقطه ویرگول از هم جدا سازید.

حل مشکل محتوای تکراری با Seo optimizer

3 مقداری که در هر سایت ناپ کامرسی پیشنهاد می شود، عبارات های /producttags/ ، /blog/tag/ و /blog/month/ هستند.

معرفی افزونه SEO Optimizer

پلاگین SEO Optimizer، یکی از افزونه های ناپ کامرس است که با استفاده از آن می توان به سئو و بهینه سازی سایت کمک شایانی کرد. با استفاده از این افزونه و امکانات آن می توان، رتبه بهتری در SERP (صفحه نتایج جستجو) به دست آورد. این افزونه اشتباهات کوچک سئو در ناپ کامرس را حل کرده و راه حل هایی برای آن ارائه می کند.

امکانات اصلی این افزونه عبارتند از:

  • امکان اضافه کردن دستورات جدید به فایل Robots.txt
  • امکان تعریف عنوان و تگ توضیحات اختصاصی برای صفحه اصلی و حذف متا تگ های تکراری
  • بهینه سازی تصاویر، قبل از آپلود شدن در صفحات
  • پشتیبانی از TinyPNG برای فشرده سازی هر چه بیشتر عکس ها

جمع بندی سئو و بهینه سازی ناپ کامرس

 ناپ کامرس یکی از فروشگاه ساز های خوب در اینترنت به شمار می رود، اما مانند هر فروشگاه ساز دیگری، مشکلاتی را به همراه دارد. ما در این مطلب سعی کردیم دو مورد بسیار مهم از این مشکلات را به همراه راه حل آنها بیان کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید سئو سایت خود را ارتقا دهید.

سئو یک سایت مبتنی بر ناپ کامرس به همین جا ختم نمی شود و پارامترهای بسیار دیگری در این امر دخیل هستند. این پارامترها با بسیاری از وب سایت ها مشترک بوده و می توانید به یادگیری آن ها در سایت رادزاد بپردازید. در صورت مشکل در پیاده سازی این راهکارها و استفاده از دیگر خدمات پیشرفته سئو در سایت ناپ کامرسی خود، می توانید با تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *