دسته کردن کلمات کلیدی (Keyword Clustering) چیست؟

آیا هنوز به دنبال بهینه سازی کلمات کلیدی سایت هستید؟ مطمئن باشید که در این راه تنها نیستید. مسئله اینست که کسب و کارها در حال حرکت رو به جلو هستند و بنابراین نبایست از قافله عقب بمانید. یکی از این موارد دسته کردن کلمات کلیدیست.

سئو یک کلمه کلیدی مشخص، مدت زمان زیادیست یک کار اساسی و پایه ای بوده است. در زمان های نه چندان دور، سئوکاران برای هر ترتیبی از کلمات، یک صفحه جدید ایجاد کرده و شروع به سئو آن می کردند. به عنوان مثال برای سئو دو عبارت “رستوران های ایتالیا” و “رستوران در ایتالیا” از دو صفحه مجزا استفاده می شد. شاید بعضی از ما ها در گذشته با این سیستم شروع کرده و به افزایش ترافیک سایت پرداخته بودیم.

اگرچه این کار در گذاشته سرگرم کننده بود، اما به شخصه خوشحالیم که آن زمان گذشته است.

الگوریتم جستجوی گوگل از این روش بهینه سازی خارج شده است اما با این حال هنوز ممکن است در بعضی موارد کار کند. در حقیقیت بسیاری از پلاگین های سئو وردپرس همچنان مبتنی بر این اصل قدیمی هستند و خیلی از وبلاگ نویسان نیز به آن ها معتقدند. اما الگوریتم های پیچیده تری از آن زمان تا به حال ایجاد شده و در خدمت گوگل هستند.

حتی پیدا کردن کلمات کلیدی که دارای محبوبیت زیادی هستند نیز دلیلی بر تضمین موفقیت نیست. امروزه محتوای عمیقی که گستره زیادی از موضوعات را تحت پوشش قرار می دهد، شانس بیشتری برای دیده شدن در کلمات کلیدی متنوعی را دارد.

در حال حاضر بسیاری از وب سایت های بزرگ در حال استفاده از دسته کردن کلمات کلیدی و بهینه سازی مطلب برای همه آنها هستند تا مطلب آنها شعاع زیادی از کلمات کلیدی را در بر بگیرد. این سیاستیست که توسط سایت های بزرگ دنبال شده و ما نیز برای موفقیت می بایست دنباله رو آنها باشیم.

دسته کردن کلمات کلیدی چیست؟

ما می توانیم یک کلمه کلیدی را به عنوان کلمه کلیدی اصلی در نظر گرفته و با اضافه کردن پسوند ها و پیشوند های مختلف به آن کلمات کلیدی بلندتری بسازیم. با این کار مجموعه زیادی از کلمات کلیدی ایجاد می شود. دسته کردن کلمات کلیدی در اینجا به این معنیست که بتوانیم با جمع کردن چند تا از این کلمات کلیدی بلند در گروه های مختلف، گروه هایی با تشابهات معنایی و مفهومی نزدیک تری ایجاد کنیم. ما می توانیم هر یک از این گروه ها را در یکی از مطالب سایت گنجانده و مخاطبان بیشتری را برای آن ایجاد کنیم. همچنین موتورهای جستجو به این صفحه علاقه مند شده و احتمالا آن را در صدر لیست نتایج جستجو قرار می دهند.

چگونه کلمات کلیدی را دسته دسته کنیم؟

ابتدا یک کلمه کلیدی را مشخص کرده و در فایل اکسل قرار دهید. در مرحله بعد یک پیشوند برای آن قرار داده و پسوند های متنوعی را برای آن بنویسید. در ادامه یک پسوند برای کلمه انتخاب کرده و پیشوند های متنوعی برای آن بنویسید. با این کار عبارات کلیدی زیادی به دست می آید. سپس آن ها ر از نظر تشابه معنایی و کاربردی گروه بندی کرده و از آنها در تولید محتوا بهره ببرید.

ابزارهایی نیز برای اتوماسیون این کار وجود دارد. ار جمله بهترین ابزارهای دسته کردن کلمات کلیدی Serpstat است. این ابزار گروه هایی از عبارات کلیدی با مفاهیم نزدیک به هم ایجاد می کند. متاسفانه این ابزار با زبان فارسی سازگار نیست.

اکنون چگونه محتوای خود را بهینه سازی کنیم؟

از همین ابتدا به روشنی بیان می کنیم که نیازی به پر کردن محتوای یک صفحه با تمام کلیدی یک دسته نمی باشد. در عوض می توانید با نگاه کردن به هر گروه، مفهوم اصلی آنها را دریافت کرده و در محتوای خود تزریق کنید. هر یک از گروه ها راهنمای جداگانه ای محسوب میشوند و کلمات کلیدی آن ها را می توانید به عنوان هدینگ ها در متن صفحه استفاده کنید.

دسته کردن کلمات کلیدی یک تکنیک سئو محسوب نمی شود، همچنین جز پایه و اساس استراتژی سئو سایت نیز نمی تواند باشد. شما همچنان نیاز دارید که محتوای با کیفیت و مطابق با خواسته کاربر تولید کنید.

کمکی که دسته کردن کلمات کلیدی به ما می کند اینست که مفاهیم را به ذهن ما انتقال داده تا بتوانیم به درستی از آنها در نوشتن محتوا استفاده کنیم.

روش Keyword Clustering چگونه می تواند به ما کمک کند؟

هر بار که که شما کلمات کلیدی خود را گروه بندی کنید، در حال بهبود سئو سایت هستید. در این روش به جای اینکه بر روی یک کلمه کلیدی یگانه ای تاکید شود، مجموعه ای از مفاهیم مشترک مورد هدف قرار می گیرند.

چگونه این روش به به ما کمک می کند؟ پاسخ به این سوال واضح است: این روش باعث افزایش رتبه و ترافیک بیشتر سایت می گردد. علی الخصوص می توان بر رقبایی که از این روش سئو استفاده می کنند چیره شد و با تکنیک خودشان با آنها به رقابت پرداخت.

این روش باعث ایجاد تنوع در تکنیک های شما می شود. دوره ای که تنها در نظر گفتن یک مدل مشخص پایه و اساس کار بود، گذشته است. امروزه الگوریتم های جستجو پیچیده تر شده و مطابق با این مسئله می بایست به ایجاد تنوع در تکنیک ها پرداخت.

دسته کردن کلمات کلیدی در تخصصی تر شدن مطالب نیز کمک می کند. این روش شما را مجبور می کند که مفاهیم گسترده تر و در عین حال مرتبطی را در یک صفحه گنجانده و از مزایای این کار بهره ببرید. به طور خلاصه گروه بندی کردن کلمات کلیدی موجب بهتر شدن سایت، کاربردی تر شدن آن، اعتماد بیشتر کاربران به شما و جامع تر کردن وب سایت می گردد. اگر ابزاری را سراغ دارید که این روش را پیاده کرده و با زبان فارسی نیز منطبق است به ما و دیگر کاربران معرفی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *