طراحی و ساخت سایت سئو محور (سئو بیس)

سایت سئو محور یا سئو بیس چیست؟ اینها از آن دست اصطلاحاتی هستند که افراد در شروع بیزینس آنلاین خود به آن برمیخورند. در هنگام ساخت یک وب سایت، بسیار مهم است که آن را با در نظر گرفتن سئو یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو بسازید.با در نظر داشتن سئو از ابتدای برنامه‌ریزی‌تان، اطمینان حاصل می‌کنید که در آینده، کار کمتری باید انجام شود و احیانا نیاز به دوباره کاری نیست.

اگر مجبور شوید به عقب برگردید و یک وب سایت را بر محور سئو از نو بسازید، مطمئنا زمان و انرژی بسیار بیشتری نسبت به انجام درست سئو از همان ابتدا نیاز دارید. حتی اگر شما یک کسب و کار دارای وب سایت دارید و به دنبال پیشنهاداتی برای افزایش رتبه با استفاده از سئو هستید، این مقاله همچنان می تواند برای شما مفید باشد.

همانطور که سئو در دنیای اینترنت اهمیت بیشتری پیدا می کند، این موضوع برای کسب و کارها و میزان موفقیت آنها نیز حیاتی تر می شود. استفاده از تکنیک های سئو دیگر گزینه ای در دنیای دیجیتال امروزی نیست. استراتژی های سئو یک ضرورت برای موفقیت هستند.

اولین قدم برای ساختن یک وب سایت سئو محور این است که بدانید سئو چیست و چگونه برای وب سایت یک کسب و کار مفید خواهد بود. سئو نقش مهمی در کمک به یک وب سایت برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر دارد. در واقع این سئو است که بر جایگاه یک وب سایت در نتایج موتورهای جستجو تأثیر می گذارد.

کسب امتیاز بالاتر در سئو به این نتیجه ختم می شود که یک وب سایت احتمالا در نتایج جستجو در رتبه بالاتری خواهد بود. هر چه یک وب سایت در نتایج جستجو رتبه بهتری کسب کند، احتمالاً بازدیدکنندگان بیشتری خواهد داشت. با داشتن فرصتی برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر، شانس بیشتری برای تبدیل شدن این بازدیدکنندگان به مشتری و خرید وجود دارد.

برخی از عوامل تاثیرگذار در سئو عبارتند از: کلمات کلیدی، کیفیت محتوا، قابلیت استفاده از سایت، نرخ تبدیل و مرتبط بودن بک لینک ها. در حالی که فاکتورهای زیادی برای سئو در نظر گرفته شده است، این عوامل برخی از مهمترین آنها هستند. با بررسی نحوه ساخت یک وب سایت با در نظر گرفتن سئو یا به گفته برخی سئو بیس، اولین گام ها برای کمک به وب سایت خود برای کسب رتبه بالاتر را بردارید. در ادامه به بررسی آیتم هایی می پردازیم که هنگام برنامه ریزی برای ساخت و طراحی یک وب سایت سئو محور باید در نظر بگیرید.

1. طراحی صفحات سایت

طراحی و چیدمان صفحه شما بسیار مهم است. طراحی می تواند شامل اندازه متن، محل قرارگیری محتوا، لینک ها و تصاویر باشد. در این راستا به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • وب سایتی که فونت خیلی کوچک یا خیلی بزرگ داشته باشد باعث رضایت کاربران نخواهد شد. بسیار مهم است که از یک فونت با اندازه متوسط ​​استفاده کرده و همچنین از رنگ مناسب برای متن و پس زمینه استفاده کنید.
  • استفاده از پس‌زمینه و رنگ فونتی که خواندن متن را دشوار می کند، باعث انصراف کاربران از تعامل با محتوای سایت خواهد شد. این بدان معنی است که ممکن است کاربران به بخش های مهمی از اطلاعات توجه نکنند یا اینکه به طور کلی وب سایت را ترک کنند.
  • در نظر بگیرید که قرار دادن محتوا در نقاط پربازدید می‌تواند شما را مطمئن کند که بازدیدکنندگان مهم‌ترین داده ها را دریافت می‌کنند و ممکن است آنها را متقاعد کند که در ادامه اقدامی انجام دهند. ابزارهای مرتبط می توانند به شما کمک کنند تا متوجه شوید کاربران روی کدام بخش از وب سایت شما بیشترین کلیک و توجه را دارند.
  • URL شما نیز باید به یک ساختار دارای کلمه کلیدی تغییر یابد. به عنوان مثال، Google.com، به جای www.Google.com/?page_id=41
  • استفاده از محتوای Flash و iFrame را محدود کرده یا کلا کنار بگذارید، زیرا این موارد می توانند محتوای سایت شما را از موتورهای جستجو مخفی کنند.
  • متن را در قالب تصاویر قرار ندهید زیرا موتورهای جستجو به صورت صد در صد درست نمی توانند آنچه در داخل آنها است را بخوانند.
  • سایت خود را به نسخه با www یا بدون آن ریدایرکت کنید، هر دو نسخه به صورت همزمان در دسترس نباشند.
  • به سرعت سایت توجه کنید. داشتن تصاویر بزرگ، فایل‌های CSS و درخواست‌های HTTP زیاد، سرعت بارگذاری را کاهش می دهند. همچنین جاوا اسکریپت ها می توانند موتورهای جستجو را گیج کنند، بنابراین مگر اینکه کاملاً ضروری باشد، از آن استفاده نکنید.

مشکل کسب‌وکارها در عصر حاضر این است که کسب‌وکارهای آنلاین بسیار متنوعی وجود دارند، بنابراین اگر کاربران از وب‌سایت شما یا آنچه ارائه می‌دهید ناراضی شوند، به راحتی می‌توانند نمونه آن را در جای دیگری پیدا کنند.

2. جستجوی کلمات کلیدی

در مورد کلمات کلیدی که می خواهید در وب سایت استفاده کنید، تحقیق کنید. کلمات کلیدی اولین فاکتوری هستند که در سئو سایت استفاده می شوند. با دانستن اینکه کدام کلمات کلیدی برای استفاده بهتر است، می توانید برنامه ریزی بهتری برای سئو وب سایت خود داشته باشید.

این کار نه تنها برای سئو مفید است، بلکه می تواند به فرآیند برنامه ریزی نیز کمک کند. چرا که به شما کمک می کند تا بفهمید چه محتوایی برای کاربران مناسب است. احتمالاً کسب و کار شما تا کنون بر روی چیزی تمرکز داشته است، اما داشتن دانش بیشتر در مورد کلمات کلیدی و اینکه کدام یک بیشتر با کسب و کار شما مرتبط تر هستند، به شما کمک می کند تا کانون توجه خود را محدودتر کنید.

کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می کنند که متوجه شوند وب سایت چه پیامی را می خواهد منتقل کند و اینکه چرا محتوای آن برای کاربران، مهم و مفید است. همچنین انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای اینکه بفهمید کاربران در حال حاضر به دنبال چه چیزی هستند و رقابت در کلمات کلیدی مختلف چگونه است، امری ضروری است. برای انجام این بخش از برنامه ریزی، ابزارهای آنلاینی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید از چه کلمات کلیدی برای ساختن وب سایت خود استفاده کنید.

معمولاً انتظار می رود که یک کلمه کلیدی در هر 200 کلمه یک بار استفاده شود. این بدان معناست که اگر یک صفحه حدود 400 کلمه در آن وجود دارد، باید از کلمه کلیدی خود دو بار به روش های منحصر به فرد استفاده کنید. این یک قاون سر انگشتیست و مهمترین نکته استفاده طبیعی از کلمات کلیدی می باشد. توجه داشته باشید از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید، زیرا موتورهای جستجو معمولاً از استفاده به شدت زیاد از کلمات کلیدی خوششان نمی آید.

سئو بیس چیست

3. تولید محتوای مرتبط

پس از کلمات کلیدی، محتوای موجود در صفحات وب مهمترین جنبه ساخت یک وب سایت است. محتوا می تواند هر چیزی باشد، از انواع کلمات و جملات استفاده شده در یک صفحه وب گرفته تا تصاویر و کلیپ های صوتی و هر نوع داده دیجیتالی که اطلاعاتی درباره یک موضوع به کاربر می دهد. در مطلب انواع محتوا به شرح انواع مختلف آن پرداخته ایم.

محتوا برای وب سایت شما بسیار مهم است. این محتوای سایت شماست که تعیین می کند که آیا کاربر می خواهد به خواندن ادامه دهد یا به سراغ سایر وب سایت ها برود. محتوا اولین چیزی است که کاربران می بینند. تولید محتوا کاریست که بیشترین زمان را در زمینه سئو به خود اختصاص می دهد. برنامه‌ریزی صحیح برای تولید محتوا می‌تواند شانس موفقیت وب‌سایت شما به شدت افزایش دهد.

محتوایی که به کاربران مربوط می شود باید منحصر به پیامی باشد که می خواهد منتقل کند. به عبارت دیگر، باید کاربران را به سمت خود جذب کند و آنها را به خواندن مطالب بیشتر وادار کند. داشتن تصویری از یک بچه گربه ممکن است زیبا باشد، اما اگر وب سایت شما در مورد محصولات ورزشی در فضای باز است و هیچ ربطی به بچه گربه وجود نداشته باشد، کاربران از دیدت تصویر بچه گربه در محتوای وب سایت، متعجب خواهند شد. یک دستورالعمل خوب برای پیروی کردن این است که هر صفحه به ازای تقریبا هر 400 کلمه مختلف یک تصویر داشته باشد. تاکید می کنیم که این یک قانون سر انگشتیست و شما می توانید از تصاویر کمتری استفاده کنید. دقت داشته باشید داشتن تصاویر یا ویدیوهای زیاد هم می تواند کاربر را از ادامه تعامل با وب سایت منصرف کند.

همچنین مطمئن شوید کلماتی که در محتوای متنی استفاده می‌شوند، قابل درک باشند. باید در نظر داشته باشید که افراد مختلفی با توانایی های متفاوت در خواندن، از وب سایت شما بازدید می کنند. بهترین کار این است که از کلماتی که یک فرد معمولی آنها را می‌فهمد، استفاده کرده و از به کار بردن کلماتی که بسیاری از افراد مفهموشان را درک نمی کنند خودداری کنید.

4. ایجاد ساختار مناسب برای سایت

برنامه ریزی برای طراحی وب سایت شما به اندازه انتخاب کلمات کلیدی و تولید محتوا مهم است. قبل از انجام هر نوع کد نویسی برای سایت، بهتر است که مهمترین ویژگی های وب سایت مشخص شوند. می توانید این کار را با کشیدن طرح روی کاغذ یا با استفاده از ابزارهای آنلاینی که مخصوص این کار ساخته شده انجام دهید. ساختار وب سایت شما برای تجربه کاربری مناسب، موضوعی حیاتی خواهد بود.

با صرف زمان برای انتخاب جای هر دکمه، لینک و محتوایی که در هر صفحه قرار می گیرد، می توانید اطمینان حاصل کنید که هنگام ساخت وب سایت اشتباهات کمتری پیش می آید. این کار شبیه داشتن نقشه ای برای ساخت خانه است. شما نمی توانید به سادگی و بدون برنامه روند ساخت و ساز را شروع کنید. با صرف زمان برای برنامه ریزی از ابتدا، به موفقیت های بیشتری در سئو خواهید رسید.

5. ناوبری و تجربه کاربری

ساختار یک وب سایت مستقیماً با قابلیت استفاده از سایت و تجربه کاربری مرتبط است. اگر از همان ابتدا قابلیت استفاده و تجربه کاربری را در نظر داشته باشید، به سئو هم کمک زیادی خواهد شد. منظور از قابلیت استفاده، آسانی پیمایش در سایت و گرفتن بک تجربه خوب از گشتن در آن است.

راحتی پیمایش در وب سایت می تواند بر تجربه کاربری تأثیر شگرفی بگذارد. اگر رفتن از یک مکان در یک وب سایت به مکان دیگر دشوار باشد، کاربر ممکن است قبل از اینکه فرصت تبدیل شدن به مشتری را پیدا کند، آن را ترک کند. هر زمان که یک وب سایت ناامید کننده به نظر برسد، تجربه کاربری منفی ایجاد می کند. این موضوع می تواند بر نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری تاثیر گذار باشد. همچنین می تواند بر سئو و عملکرد کلی کسب و کار شما نیز تأثیر بگذارد.

ابزارهای زیادی وجود دارند که می تواندن به شما اطمینان دهد که کاربران تجربه خوبی در وب سایت دارند و می توانند به راحتی به بخش های مختلف سایت بروند. با آزمایش وب سایت توسط یک ابزار یا کاربران واقعی، می توانید به به وجود خطا در این بخش پی ببرید. در صورت کشف خطا، آنها را رفع کنید تا کاربر بتواند تجربه بهتری داشته باشد. حتی می توانید وب سایت را چند بار قبل از راه اندازی اصلی، به صورت آزمایشی راه اندازی و تست کنید.

6. استفاده از ابزارهای تحلیلی

با راه اندازی ابزارهای تجزیه و تحلیل از ابتدای راه اندازی وب سایت خود، می توانید اطلاعات مهمی را به دست آورید. اطلاعاتی که می تواند برای سئو بسیار حیاتی باشد. ابزارهای تجزیه و تحلیل را می توان مستقیماً در وب سایت نصب کرد، بنابراین استفاده از آن از همان ابتدا بسیار آسان خواهد بود، حتی اگر تجربه کار با وب سایت های زیادی را هم نداشته باشید. گوگل آنالیتیکس ابزاری است که می تواند آمار و داده هایی را در مورد نحوه عملکرد وب سایت به شما ارائه دهد.

بدون این ابزارها، شما هیچ راهی ندارید که متوجه شوید کاربران، وب سایت شما را به دلیل لینک های خراب ترک می کنند یا محتوای نامتناسب. همچنین با استفاده از این ابزارها می توانید اطلاعاتی در مورد تعامل کاربران و نرخ تبدیل محصولات سایت کسب کنید. درک اینکه چه کسی از وب‌سایت شما بازدید می کند و چرا نرخ تبدیل شما افزایش یافته است، مسائل بسیار مهمی برای اطمینان از راندمان خوب وب‌سایت شما هستند. داشتن این اطلاعات می تواند به شما در بهبود سئو نیز کمک کند.

7. بهینه سازی تگ های عنوان

اول از همه باید بدانید که تگ عنوان (Title tag) چیست. تگ های عنوان، در واقع عنوان صفحات هستند که معمولاً توسط موتور جستجو در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شوند. اساساً تگ عنوان اولین کلماتی است که کاربر هنگام جستجوی یک موضوع خاص از یک وب سایت می بیند. هنگامی که کاربر تگ عنوان را می بیند، می تواند روی آن کلیک کرده و به صفحه شما برود.

اگر کلمات کلیدی مورد استفاده در تگ عنوان با آنچه کاربر به دنبال آن است مرتبط نباشد، احتمالاً از صفحه شما عبور می کند تا سراغ سایت دیگری برود. داشتن تگ عنوان برای هر یک از صفحات وب سایت که با استفاده از کلمات کلیدی مرتبطی نوشته شده است، به سئو کمک زیادی می کند. این موضوعیست که می توانید هنگام ساخت وب سایت خود روی آن تمرکز کنید. هنگامی که موتورهای جستجو امتیاز یک صفحه وب را از نظر سئو تعیین می کنند، تگ عنوان یکی از آیتم های مهمیست که آن را در نظر میگیرند.

وقتی شخصی پستی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارد این تگ عنوان است که در بالای لینک به اشتراک گذاشته شده دیده می شود. همچنین زمانی که فردی سایت شما را در مرورگر خود بوکمارک می کند، محتوای تگ عنوان در مرورگر ذخیره و دیده می شود. تمام این گفته ها برای آن بود که وقت بگذارید و تگ‌های عنوان را برای هر یک از صفحات سایت با دقت ایجاد کنید.

8. استفاده از رسانه های اجتماعی

شاید بپرسید که رسانه های اجتماعی چه ارتباطی با سئو دارند. چند سالی است که پست‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر در نتایج جستجو گنجانده می شوند. اگر کسب و کار شما در رسانه های اجتماعی شناخته شده است، این می تواند به معنای یک فاکتور مثبت برای سئو سایت شما باشد، چون که می تواند محبوبیت وب سایت شما و به طور کلی کسب و کار شما را افزایش دهد.

بنابراین باید در مورد چگونگی ایجاد پست های مفید در رسانه های اجتماعی تحقیق کنید تا مطمئن شوید که به سئوی خود کمک می کنید و به آن آسیب نمی رسانید. رسانه های اجتماعی، مانند سئو، در حال تبدیل شدن به یک عامل ضروری برای کمک به یک کسب و کار موفق هستند. تقریباً غیرممکن است که یک برند بدون فعالیت در رسانه های اجتماعی به موفقیت های بسیار بزرگ دست یابد.

9. تمرکز بر روی تنها یک موضوع در صفحه

آیا تا به حال به وب سایتی رفته اید که از هرج و مرج زیاد، نتوانید تصمیم بگیرید از کجا باید شروع کنید؟ یا شاید شما محتوایی را مطالعه می کنید، اما نمی دانید در حقیقت در حال خواندن چه چیزی هستید یا چگونه باید اطلاعات آن را در ذهن خود سازماندهی کنید؟ سعی کنید با قرار دادن چند نوع متفاوت محتوا در یک صفحه، کاربران خود را اذیت نکنید. به یاد هم داشته باشید که مهمترین صفحه یک وب سایت، صفحه اصلی است.

محتوای صفحه اصلی همانطور که قبلا ذکر شد باید با فکر زیادی انتخاب شوند. این محتوا احتمالا اولین چیزی است که یک بازدیدکننده از سایت شما می بیند. وقتی محتوای صفحه اصلی شما انتخاب شد، بقیه وب سایت باید فقط یک موضوع یا تاپیک در هر صفحه داشته باشد. لینک های هر صفحه نیز برای این جنبه از سئو مهم هستند. اگر لینکها کار نکنند، دیگر مهم نیست که چه محتوایی در صفحات مختلف دارید. در واقع اگر کاربر از طریق لینک ها نتواند به دیگر صفحات برسد، آنگاه متوجه نمی شود که هر صفحه چه چیزی را ارائه می‌کند.

10. ایجاد CTA برای بازدیدکنندگان سایت

موضوع CTA یا Call To Action برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری بسیار مهم است. بدون وجود مشتری، کسب و کار شما سودی نخواهد داشت. در نظر گرفتن نرخ تبدیل، بخشی از سئو است. نرخ تبدیل نرخی است که بازدیدکنندگان با آن به مشتری تبدیل می‌شوند یا در حالی که در صفحه ای از سایت شما هستند، اقدامی مطابق با میل شما انجام می‌دهند. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش نرخ تبدیل، جدای از اینکه مطمئن شوید محتوای مرتبط دارید و وب‌سایت شما کاربرپسند است، این است که آنها را دعوت به انجام کاری کنید. این مسئله می تواند به سادگی پر کردن یک فرم، ثبت نام در خبرنامه یا خرید یک محصول باشد. بهتر است که بازدیدکننده خود را متقاعد کنید که قبل از ترک وب سایت شما اقدامی انجام دهد.

به یاد داشته باشید که ساختن وب سایت با در نظر گرفتن سئو از همان ابتدا، به شما در آینده کمک زیادی می کند. چیزی که ممکن است در مورد سئو بدانید این است که کسب رتبه بالا در نتایج جستجو به زمان نیاز دارد. با در نظر گرفتن سئو از همان ابتدا، امتیازاتی را دریافت می کنید که به کسب رتبه بهتر در آینده کمک زیادی می کند. هر چه زودتر این بهینه سازی ها اتفاق بیفتند، احتمالا زودتر نتایج کار را ببینید. در هر حال دیده شدن در صفحه اول گوگل یک شبه اتفاق نمی افتد.

ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج حاصل از سئو را مشاهده کنید، اما در هر حال سئو برای اطمینان از اینکه یک کسب و کار می تواند در عصر امروز پیشرفت کند، فاکتوری بسیار ضروری است. رقابت بسیار زیادی بین کسب و کارها وجود دارد، اما با در نظر گرفتن سئو از همان ابتدا، وب سایت شما در راه رسیدن به رتبه بالاتر جلوتر خواهد بود و مطمئنا دیگر مجبور نیستید به عقب برگردید و آن را بازسازی کنید. با در نظر گرفتن فاکتورهای مطرح شده در این بلاگ از همان ابتدای ساخت وب سایت خود، می توانید نتایج خوبی را در نهایت کسب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *