تاثیر رنگ در سئو

اغلب ما می دانیم که موتورهای جستجو مانند Google، Bing و DuckDuckGo از تعداد فاکتورهای زیادی برای تعیین جایگاه وب سایت در نتایج جستجو استفاده می کنند. عوامل فنی مانند عنوان صفحه و تگ های H می توانند نقش مهمی در رتبه یک صفحه در نتایج جستجو داشته باشند.

دیگر عناصر مانند محتوای با کیفیت و مرتبط و بک لینک ها نیز نقش مهمی در سئو دارند. اما در نهایت یک موتور جستجو واقعاً به چه چیزی اهمیت می دهد؟ آیا رنگ روی سئو تاثیر می گذارد؟ ممکن است پاسخ به این سوال شما را متعجب کند: بله، رنگ می تواند در سئو تأثیرگذار باشد.

تاثیر غیر مستقیم رنگ بر سئو

از نظر تاریخی، رنگ لزوماً به طور مستقیم بر سئو تأثیر نمی گذارد. جدا از موضوع استفاده از رنگ برای پنهان کردن متن، موتورهای جستجو داده های رنگی را در الگوریتم های خود لحاظ نمی کنند. به عبارت دیگر، موتورهای جستجو رنگ آبی <#006E90> را به رنگ زرد <#FFCC08> ترجیح نمی دهند.

با این حال، هر موتور جستجوی خوب، سایتی را ترجیح می دهد که دیدن و استفاده از آن آسان باشد. هر موتور جستجوی خوب، سایتی را ترجیح می دهد که کاربرانش را به خود علاقه مند کند. هر موتور جستجوی خوبی ارزش تجربه کاربری را می داند.

تاثیر فنی رنگ بر سئو

از نقطه نظر فنی، رنگ می تواند با فاکتور قابل استفاده بودن وب سایت شما، بر سئو تأثیر بگذارد.

  • قابل تشخیص بودن: در مشاهده و خواندن یک سایت، موضوع کنتراست، مسئله کلیدی ای است. متن باید به اندازه کافی با پس زمینه تضاد داشته باشد تا به راحتی قابل تشخیص باشد.
  • خوانایی: این موضوع در سایت های تاریک می تواند مشکل ساز باشد. در چنین سایت هایی، متن نباید خیلی روشن باشد، زیرا خواندن متن در هنگام اسکرول کردن دشوار می شود.
  • قابل کلیک بودن: به عبارت ساده، لینکهای شما باید قابل تفیک با متن بدون لینک باشند.

روانشناسی رنگ چیست؟

از نظر علمی ثابت شده است که رنگ می تواند بر ذهن و بدن ما تأثیر بگذارد. رنگ‌های سرد مانند آبی می‌توانند شما را آرام کنند، در حالی که رنگ‌های گرم مانند قرمز می‌توانند شور یا احساس قدرت را در فرد برانگیزند.

اینکه رنگ در واقع چقدر بر روی کاربر تاثیرگذار است موضوع قابل بحثی است، اما به طور قطع می تواند بر رفتار و احساسات کاربر در مورد برند شما تاثیر بگذارد.

رنگ های خاصی هم وجود دارند که تحت تاثیر فرهنگ و تجربیات شخصی شما هستند. به عنوان مثال، رنگ سفید در فرهنگ‌های غربی مفهوم پاکی را به ذهن متبادر می‌کند، اما در کشورهای شرقی، رنگ ماتم است. اما گفته می شود که برخی رنگ های خاص، معنایی جهانی دارند.

طراحان و بازاریابان، اغلب رنگ های خاصی را به دلیل تأثیری که می توانند روی مشتریان بگذارند ترجیح می دهند. برای مثال، رنگ‌های آرام‌بخشی که احساس آرامش را در فرد ایجاد می کند، ممکن است برای یک وب‌سایت اسپا (سالن ماساژ) مفید باشد.

انتخاب رنگ‌های مناسب می‌تواند بسته به نحوه و مکان استفاده، بر روی سئو تأثیر بگذارند. به عنوان مثال برخی از رنگ ها هنگامی که می خواهید به بازدیدکنندگان حس راحتی بدهید، به خوبی عمل می کنند. شما می توانید با انتخاب مناسب رنگ، وب سایت خود را بهینه تر کنید.

افراد چگونه به رنگ های مختلف واکنش نشان می دهند؟

رنگ ها احساسات متفاوتی را در افراد برمی انگیزند. این قضیه می تواند به شما کمک کند حال و هوای وب سایت خود را مشخص کنید، به کاربران در مورد کاری که انجام می دهید اطلاعات بیشتری دهید، یا احساس خاصی را در بازدیدکنندگان ایجاد کنید.

رنگ ها می توانند بر رفتار کاربر تأثیر بگذارند و آنها را تشویق به انجام کاری کنند. بهینه سازی وب سایت خود با رنگ های مناسب می تواند چیزهای زیادی را در مورد برند شما روشن کرده و حتی به افزایش رتبه شما در نتایج جستجو کمک کند.

در ادامه تعدادی از رایج ترین رنگ های مورد استفاده در طراحی وب سایت و اینکه چگونه می توانند بر بدن و ذهن تأثیر بگذارند، مورد بررسی قرار گرفته اند.

روانشناسی رنگ قرمز

برخلاف بسیاری از رنگ‌ها، قرمز واکنش‌های احساسی متناقض زیادی دارد. به همین دلیل هنگام استفاده از رنگ قرمز در وب سایت خود کمی مراقب باشید.

همانطور که گفته شد، قرمز رنگ بسیار قدرتمندی است. استفاده از آن در هنگام طراحی سایت، می تواند چیزهای زیادی در مورد برند شما منتقل کند. می تواند به شما کمک کند که با اعتماد به نفس ظاهر شوید و ثابت کنید که پشت سر برند و وعده های خود ایستاده اید.

عواطف و احساسات مثبت مرتبط با رنگ قرمز شامل اشتیاق، عشق، میل، عمل و انرژی است.

احساسات منفی مرتبط با رنگ قرمز، شامل خشم و خطر است. قرمز رنگ خون و آتش است. همچنین رنگ تابلوهای ایست، چراغ های راهنمایی قرمز، آژیرها و ماشین های آتش نشانی است.

چه کسی از قرمز استفاده می کند؟ رنگ قرمز برای وب سایت های فروشگاهی و خدمات نرم افزاری B2B گزینه ای عالی است. اگر می خواهید توجه کاربران را جلب کرده و آنها را تشویق به تعامل کنید، قرمز می تواند انتخاب خوبی باشد.

روانشناسی رنگ آبی

آبی می تواند باعث شود مردم به آب یا آسمان فکر کنند و از این جهت می تواند احساسات آرام بخش در کاربران ایجاد کند. رنگ آبی اغلب در طبیعت یافت می شود و یک طرح آبی رنگ می تواند وب سایت شما را دلپذیر و آرام جلوه دهد.

احساسات و تداعی های مثبت مرتبط با رنگ آبی شامل اعتماد، صداقت، هوش، آرامش، بهره وری و ثبات است.

تداعی های منفی مرتبط با آبی شامل غم و اندوه، تنهایی و احساس سرما یا یخ زدگی است.

بسیاری از مؤسسات مالی به دلیل اهمیت فاکتورهای امنیت و آرامش، از رنگ های آبی در وب سایت خود استفاده می کنند.

روانشناسی رنگ سبز

سبز، رنگ دیگری است که برای بسیاری از مردم، طبیعت را تداعی می کند و کاربران پس از دیدن این رنگ، درختان، برگ ها، چمن و فضای باز را تجسم می کنند. همچنین رنگ سبز می تواند باعث شود افراد به شانس و پول فکر کنند.

ارتباط مثبت با رنگ سبز شامل امید، رشد، تعادل، شفا یافتن، اطمینان خاطر، احساس طراوت، شانس، امنیت، احساس طبیعی یا ارگانیک بودن چیزی و همینطور پول است.

احساسات منفی مرتبط با رنگ سبز نیز شامل تنفر و حسادت است.

رنگ‌های سبز برای کسب‌وکارهای مرتبط با طبیعت، مانند فروشگاه های محصولات ارگانیک یا سازمان‌هایی که می‌خواهند دوستدار محیط‌زیست باشند مناسب است. سبز همچنین بسیار آرام‌بخش است و می‌تواند برای وب‌سایت‌های باشگاه های یوگا، شرکت‌های CBD و مواردی از این قبیل نیز مناسب باشد.

روانشناسی رنگ زرد

زرد، رنگ احتیاط است. بنابراین از رنگ زرد برای علائم و تابلوهای هشدار دهنده و همینطور علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می شود.

بنابراین عجیب به نظر می رسد که برخی از روانشناسان رنگ زرد را رنگ شادی می دانند. به گفته صاحبان برخی از کسب و کارها، برندها از رنگ زرد استفاده می کنند تا نشان دهند که آنها دوستانه رفتار می کنند. این احتمال وجود دارد که رنگ زرد حس سرزندگی را نیز منتقل کند. اگرچه رنگ زرد حس هیجان را در مغز تحریک می کند، اما احساس سرزندگی ممکن است فقط حالتی از احساسات شدید باشد، نه صرفا شادی محض.

روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی یک رنگ سرد است که می تواند حس سرعت و اشتیاق را ایجاد کند.

نارنجی یعنی پویا. نارنجی به معنای هیجان، تفریح ​​و با هم بودن است. زیرا نارنجی رنگی گرم و پر انرژی است. در وب سایت ها از رنگ نارنجی با دقت استفاده می شود تا توجه شما را به چیزی جلب کنند.

روانشناسی رنگ سیاه

مشکی حس تجمل را افزایش می دهد.

حس درونی ما به ما می گوید که چیزی هر چه تیره تر باشد، لوکس تر است. وب‌سایت‌های فروشگاهی که محصولات گران قیمتی برای عرضه دارند، از این رنگ استفاده می کنند. برخی از طراحان کلاسیک از رنگ مشکی برای گران تر نشان دادن محصولات خود استفاده می کنند.

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید اغلب در طراحی سایت ها فراموش می شود، زیرا استفاده اصلی آن به عنوان رنگ پس زمینه است. امروزه وب‌سایت‌های خوب، از فضای سفید کافی استفاده می‌کنند تا حس انتخاب، تازگی و قابلیت اطمینان را ایجاد کنند.

آیا روانشناسی رنگ برای سئو مهم است؟

اکنون که از چگونگی تأثیر رنگ ها بر ذهن و بدن افراد آشنا شدید، حال این پرسش مطرح می شود که آیا روانشماسی رنگ واقعاً موضوع مهمی است؟

تا حدی بله.

تأثیر یک رنگ خاص بر رفتار ممکن است محدود باشد و تأثیرات آن هم معمولاً موقتی است. با این حال، رنگ‌های خاص می‌توانند برای دکمه های CTA به خوبی عمل کنند، در واقع رنگ های خاص در جایی که می‌خواهید نگاه ها را به نقطه خاصی هدایت کنید، عالی هستند.

استفاده بیش از حد از یک رنگ خاص، مانند زرد یا قرمز، می تواند فرد را تحت تأثیر قرار دهد و باعث خستگی چشم او شود. استفاده زیاد از رنگ مشکی هم ممکن است کنتراست کافی ایجاد نکند یا فرد را ترغیب به انجام کاری نکند.

به این ترتیب رنگ می تواند روی سئوی سایت شما تاثیر بگذارد. بهینه‌سازی طراحی وب‌سایت با استفاده از رنگ‌های مناسب می‌تواند کاربر را به انجام یک عمل تشویق کند، وب‌سایت شما را حرفه‌ای‌تر نشان دهد، یا واقعیتی را درباره برند شما تعریف کند.

رنگ‌های اشتباه می‌توانند بر زمان ماندگاری و نرخ پرش سایت شما تأثیر بگذارند. این فاکتورها هم بر رتبه وب‌سایت شما در گوگل تأثیر گذار هستند. اگر نرخ تبدیل سایت شما به اندازه کافی نیست، ممکن است نیاز به طراحی مجدد وب سایت داشته باشید.

روانشناسی و تئوری رنگ ها به طراحان وب سایت کمک می کنند تا با استفاده از رنگ هایی که مکمل یکدیگر هستند و برای کسب و کار شما مناسبند، وب سایت های زیبایی بسازند.

تاثیر انتخاب رنگ بر سئو

در هنگاب انتخاب رنگ در وب سایت خود، به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • فریبنده باشید: مثل بقیه کسب و کارهای مشابه به نظر نرسید. مطمئنا شما نمی خواهید در میان جمعیت گم شوید.
  • دوستانه به نظر برسید: اجازه دهید ترجیحات اغلب افراد جامعه مورد توجه قرار گیرد.
  • جذاب باشید: حداقل رنگ زشتی انتخاب نکنید. کاربرانتان نباید محصولاتتان را نادیده بگیرند، چون که فقط رنگ نامناسبی دارند.

چند نکته در مورد تاثیر رنگ ها در وب سایت

رنگ نه تنها بر برداشت اولیه، بلکه بر کاربردی بودن سایت نیز تأثیر می گذارد

جدای از ارتباط فرهنگی رنگ و معنای نمادین آن، انتخاب رنگ فاکتوری مهم در طراحی وب سایت های دوستدار موتور جستجو است. طراحی سئو محور سایت بر رتبه سایت و تجربه کاربری آن تاثیر گذار است. هدف از همه این نکات ایجاد وب سایتی کاربردی برای کاربران بوده و و روانشناسی رنگ نقش زیادی در آن دارد.

رنگ‌ها بر نرخ تبدیل تاثیر گذار هستند

در عصری که دیگر محدود به تعداد انگشت شماری از رنگ‌ها نیست، دلیلی وجود دارد که سایت‌ها همچنان از قرمز و زرد روشن برای جلب توجه استفاده می‌کنند. استفاده از رنگ های خاص و پر زرق و برق موجب تشویق کاربران به انجام عمل مورد علاقه شما می گردد و در نتیجه نرخ تبدیل صفحات سایت افزایش خواهد یافت.

سیاه روی سفید یا سفید روی سیاه؟

خوانایی محتوای متنی سایت یکی از فاکتورهای حیاتی سئو است، زیرا کاربران در صورتی که بتوانند به راحتی متن را بخوانند، می توانند با سایت شما ارتباط برقرار می کنند. یک مطالعه نشان داده است که رابطه مستقیمی بین خوانایی سایت و حرفه ای بودن آن از دید کاربران وجود دارد. صرفاً ایجاد رنگ های متضاد در سایت شما برای افزایش جذابیت بصری آن کافی نیست، بلکه نحوه لایه بندی عناصر نیز نقش مهمی در رسیدن به این خواسته دارد.

به عنوان مثال، در حالی که سیاه و سفید حداکثر تضاد رنگی را باهم دارند، متن سیاه روی پس زمینه سفید به طور قابل توجهی خوانایی بیشتری نسبت به متن سفید روی پس زمینه سیاه دارد. هر چند که ممکن است هنگام کریسمس استفاده از متن قرمز روی پس‌زمینه سبز وسوسه‌انگیز باشد، اما اخیرا یک مطالعه نشان داده است که این ترکیب رنگی، کمترین خوانایی را دارد.

همانطور که دیدیم رنگ ها تاثیر بسیاری زیادی در تجربه کاربری داشته و از آنجا که تجربه کاربری یکی از فاکتورهای مهم سئو محسوب می شوند، از این رو انتخاب رنگ در سئو تاثیر گذار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *