اصول سئو در وردپرس | برترین تکنیک ها، ترفندها و نکات

وب سایتی زیبا، چشم نواز و پر از امکانات متعدد چه سودی برای شما خواهد داشت، اگر برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده باشد؟ در حقیقت غول های جستجو مانند گوگل و بینگ نسبت به زیبایی سایت شما بی اهمیت هستند. در عوض کیفیت محتوا، کلمات کلیدی، نام فایل ها و متن جایگزین تصاویر برای آنها مهم است.

درک خواسته های موتورهای جستجو می توانید موجب موفقیت در حیطه آنلاین زندگی شما شود. در عین حال فهم اشتباه این مفاهیم نیز موجب کنار گذاشته شدن شما از کسب و کار آنلاینتان خواهد شد.

چرا سئو در بهینه سازی برای موتورهای جستجو ضروریست؟

اگر شما مدیر یک وب سایت وردپرسی هستید، احتمالا می دانید که بهینه سازی برای موتورهای جستجو چقدر مهم است. مهم نیست که وب سایت شما چقدر زیباست یا چگونه اقدام به ساخت آن کرده اید، در هر صورت بدون سئو فعالیت های شما به ثمر نخواهد رسید. یک وب سایت مطابق با استانداردهای سئو، شانس بیشتری برای نمایش در صفحه اول نتایج جستجو داشته و در نتیجه ترافیک بیشتری کسب می کند.

سئو همیشه در دنیای آنلاین مطرح می شود. بالاخره هر کسب و کاری میخواهد در صفحه اول گوگل قرار بگیرد و بنابراین نیاز به سئو خواهد داشت. با اینکه وردپرس دارای صدها افزونه سئو کارامد است، نکات و تکنیک های متنوعی در وردپرس وجود دارند که بایستی به آنها توجه ویژه ای کنید.

در این مطلب به بیان مهمترین ترفندهای سئو در وردپرس پرداخته ایم. در صورت پیاده سازی درست این تکنیک ها، پیشرفت فراوانی در میزان نمایش وب سایت در نتایج جستجو مشاهده خواهید کرد.

1. تنظیم پیوندهای یکتا

یو آر ال های صفحات و نوشته های وب سایت تحت نام پیوندهای یکتا در وردپرس شناخته می شوند. به زبان عامیانه، آنها آدرس هایی هستند که در آدرس بار مرورگر استفاده شده و کاربر به واسطه آن صفحه ای از وب سایت شما را مشاهده خواهد کرد. این پیوندها توسط دیگر وب سایت ها و موتورهای جستجو برای لینک دادن به سایت شما استفاده می شوند.

وردپرس دارای تنظیماتی برای نوع این پیوندهاست. برای تغییر آن کافیست که به مسیر تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا بروید. در اغلب مواقع پیشنهاد می شود که تنظیمات پیشفرض این قسمت را تغییر و حالت “نام نوشته” را انتخاب کنید. چرا که در این حالت پیوندها کوتاه و قابل یاداوری توسط کاربران بوده و همچنین موتورهای جستجو نیز آنها را به راحتی ایندکس می کنند.

2. ساخت نقشه سایت

وب سایت شما پس از مدتی دارای صدها یا هزاران صفحه می شود و نیاز است که برای ایندکس سریعتر صفحات، ساختار سایت را به موتورهای جستجو اطلاع دهید. ساخت نقشه وب سایت کار بسیار آسانیست. وردپرس دارای افزونه ای به نام Google XML Sitemaps است که با استفاده از آن می توانید به طور اتوماتیک نقشه سایت را ایجاد کنید. با این کار کمک زیادی به موتورهای جستجو برای ایندکس بهتر سایت می کنید.

3. استفاده از گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یک ابزار تحلیلی محبوب بوده و استفاده از آن توسط گوگل نیز پیشنهاد شده است. استفاده از آن کاملا رایگان بوده و به شما در تحلیل ترافیک سایت کمک می کند. این ابزار به شما امکان میدهد تا منابع ترافیکی، رفتار کاربران در وب سایت و دیگر پارامترهای مهم را شناسایی و از این اطلاعات در درک مخاطبین هدفتان استفاده کنید.

همچنین گوگل آنالیتیکس در موارد دیگری مانند شناسایی صفحات 4040، بررسی رفتار بازدیدگنندگان و شناسایی ترافیک های اسپم نیز موثر است. برای پیاده سازی، پیشنهاد می کنیم که مطلب نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس را مطاعه کنید.

4. استفاده از پوسته های بهینه شده

وردپرس دارای پوسته های متنوعی برای استفاده در وب سایت است. با این حال در انتخاب پوسته یا تم، به جای توجه بیش از حد بر معیار زیبایی آن، بهینه بودن آن را ملاک قرار دهید. یک تم بهینه شده برای موتورهای جستجو دارای سرعت بالا و کدنویسی صحیح است. پوسته ای با معیارهای سئو، تضمین می کند که ربات های گوگل قادر به خواندن همه محتوای صفحه هستند.

فاکتورهای مهم برای در نظر گرفتن پوسته مناسب عبارتند از:

  • بهره بردن تم از متا تگ Open Graph برای نمایش بهتر سایت در شبکه های اجتماعی
  • استفاده صحیح از متا تگ عنوان صفحه و تگ های هدر
  • ساختاری صحیح و مطابق با استاندارهای HTML
  • استفاده صحیح از متا تگ کانونیکال

5. استفاده از افزونه های سئو

وردپرس دارای افزونه های سئو متنوعی مانند Yoast SEO و All in One SEO است که موجب سئو بهتر وب سایت شده و در عین حال شما را به اضافه کردن عنوان صفحه، متا دیسکریپشن و کلمات کلیدی تشویق می کنند. این دو افزونه راهکار نسبتا جامعی برای سئو وردپرس محسوب می شوند.

این دو افزونه موجب ارتقا سئو داخلی وب سایت شما شده و همچنین پیش نمایشی از صفحه در نتایج جستجو ارائه می کنند. همچنین این دو افزونه نقشه سایتی را به طور اتوماتیک برای وب سایت شما می سازند. این افزونه ها کارکردهای متنوعی در حوزه های داده های متا و آنالیز محتوا دارند.

6. بهینه سازی فایل های مدیا

مدیا یکی از بخش های مهم هر وب سایتی محسوب می شود. با این حال این فایلهای مدیا ممکن است که در صورت عدم استفاده صحیح، آسیب جدی به سئو وارد کنند. چگونگی نام گذاری و انتخاب تگ های مرتبط با عکس می تواند تاثیراتی در سئو داشته باشد. استفاده از تگ متن جایگزین برای تصاویر به سئو صفحه و هر چه بیشتر دیدن شدن آن تصویر در نتایج جستجو کمک زیادی می کند.

بارگذاری تصویر با یک نام بسیار بلند و پیچیده اصلا راهکار خوبی از نظر سئو محسوب نمی شود. کوتاه کردن نام تصویر و همینطور کاهش حجم آن به وسیله ابزارهای فشرده سازی می تواند به رتبه صفحه در نتایج جستجو کمک کند.

7. قابلیت اشتراک گذاری مطالب سایت

شبکه های اجتماعی طرفداران زیادی در سال های گذشته پیدا کرده اند. امروه اغلب کاربران فعالیت هایی در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک، لینکدین و سایرین دارند. استفاده از ابزارهای اشتراک گذاری مطالب سایت و در دسترس قرار دادن آن برای کاربران می تواند موجب به اشتراک گذاری صفحات شده و در نتیجه ترافیک بیشتری برای سایت به وجود خواهد آمد.

اضافه کردن دکمه های اشتراک در شبکه های اجتماعی در صفحات سایت علاوه بر افزایش ترافیک آن موجب افزایش اعتبار آن نیز می گردد. بنابراین هیچگاه قدرت شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید.

8. استفاده از لینک ها و انکر تکست ها به صورت صحیح

احتمالا شما از فواید استفاده از لینک ها در پست ها آگاهید، اما از نحوه بهینه سازی آنها اطلاعی ندارید. بسیاری از صاحبین وب سایت ها فراموش می کنند که پست های وب سایت را به یکدیگر لینک دهند. لینک های داخلی موجب ارتقا سئو و تجربه کاربری می شود. همچنین لینک دادن به پست ها در مواقع لازم، امری ضروریست. دقت داشت باشید که بیخود و بی جهت تنها به خاطر لینک سازی، به صفحه دیگر لینک ندهید.

موتورهای جستجو در سالیان گذشته دچار تحولات بزرگی شده اند و در حال استفاده از معیارهای بیشتری برای محاسبه رتبه صفحات هستند. کشف ارتباط بین لینک ها از طریق انکر تکست و محتوای صفحه مبدا، همواره از نظر موتورهای جستجو موضوعی مهم بوده است. قبل از الگوریتم پنگوئن در سال 2012 انکر تکست ساده ترین روش موتورهای جستجو برای فهم سایت ها بود. اما امروزه گوگل پیشرفت های بیشتری داشته و وب سایت هایی که از انکر تکست استفاده غیر طبیعی می کنند را جریمه نیز می کند.

9. تولید محتوای با کیفیت

پر استفاده ترین تاکتیک سئو برای افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو چیست؟ پاسخ به این سوال محتوای با کیفیت و جذاب برای کاربران است.

برای ایجاد هر وبلاگ یا وب سایت سازمانی نیاز است که محتوای باکیفیتی برای کسب رتبه بالاتر تولید و منتشر کنیم. محتوای با کیفیت علاوه بر عاری بودن از غلط های املایی پتانسیل بالایی برای جذب مخاطبین دارد.

اما محتوای با کیفیت چه ویژگی دارد؟

  • اورجینال است: گوگل از کپی کردن محتوا بیزار است. نقل قول از بخشی از یک محتوا قابل پذیرش است، اما کپی کردن تمام آن به هیچ وجه قابل قبول نیست. به وضوح مشخص است که شما می توانید از ایده های دیگر محتواها استفاده کنید، اما سرقت آنها کار صحیحی نیست.
  • پتانسیل اشتراک گذاری زیادی دارد: محتوا بایست به اندازه ای دارای اطلاعات بوده یا جذابیت داشته باشد که مخاطبین شما را ترغیب به اشتراک گذاری آنها در شبکه های اجتماعی کند.
  • نیازهای کاربران را رفع کند: هدف کاربران در اغلب مواقع برای استفاده از اینترنت، یافتن اطلاعات مورد نظرشان است. ارائه محتوایی در راستای نیاز کاربران، کلیدی مهم برای موفقیت در سئو محسوب می شود. پست های آموزشی به کاربران کمک می کنند تا به پاسخ سوالات خود برسند. اکر محتوای شما به کاربران کمک کند، آنها را آموزش دهد یا از مسائلی آگاه کند، به عنوان محتوای با کیفیت شناخته خواهد شد.

10. استفاده از تگ های هدر صحیح

در راستای سئو نیاز است که از تگ های هدر بهینه ای در وب سایت استفاده کنید. با این حال اگر در سئو تازه کار محسوب می شوید، استفاده صحیح از تگ های هدر در اولویت قرار ندارد. استفاده از تگ های هدر ساده است. تنها کافیست که از ویرایشگر وردپرس استفاده کنید و تگ مورد نظر خود از بین H1 تا H6 را انتخاب نمایید.

اما برای یک تیتر از کدام استفاده کنیم؟

تگ H1 بایستی برای تیتر اصلی صفحه استفاده شده و پیام آن کاملا واضح و قابل درک باشد. تیتر اصلی محتوا بایستی بیان کننده موضوع محتوا بوده و کاربران را به ادامه خواندن آن ترغیب کند. پس از آن نیز می توانید از تگ های H2، H3، … برای تیترهای ثانویه مطلب استفاده نمایید.

استفاده از تگ های هدر شاید در اولیت اصلی سئو نباشد، اما کمک زیادی به ارتقا تجربه کاربری می کند. تیترهای مناسب به کاربران کمک می کنند تا به موضوع محتوا پی برده و آنها را جذب خود کند.

11. استفاده از هاست خوب

احتمالا تاکنون متوجه شده اید گه گوگل به سرعت بارگذاری وب سایت ها در هنگام رتبه بندی توجه می کند. جدا از تکنیک های مناسب سئو در ارتقا سرعت سایت، هاست خوب مهمترین نقش را در این مسئله دارد. غالبا هاست های با درایو SSD می توانند موجب سرعت بارگذاری بالاتری شوند. مجهز بودن هاست به تکنولوژی های جدید نیز می تواند در افزایش سرعت سایت کمک زیادی کند.

جمع بندی

مطمئنا تکنیک ها و نکات بسیاری در حوزه سئو وردپرس وجود دارند. اما ما در این مطلب سعی کردیم که بیان مهمترین آنها بپردازیم. ایجاد شانسی برای محتوای سایتتان، جهت نمایش در صفحه اول نتایج جستجو موضوعی مهم در بازاریابی آنلاین محسوب می شود. از این نکات بهره برده تا کاربران وب سایت را سرگرم و موتورهای جستجو مانند گوگل را ترغیب به ایجاد ترافیک برای سایت خود کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *