استفاده از عبارات مشابه در ارتقا استراتژی سئو سایت

در این مطلب به بررسی کلمات کلیدی متشابه یا به اصطلاع LSI می پردازیم و در مورد ضرورت استفاده از آنها در یک مطلب و تاثیر آن بر سئو، توضیح خواهیم داد.

دانش سئو همواره در حال تغییر و گسترش است و فهم مفاهیم مربوط به آن اغلب با دشواری هایی همراه می باشد. برای شروع سئو و افزایش ترافیک سایت می بایست در انتخاب کلمات کلیدی دقت خاصی به خرج دهید. در راستای این کار در این مطلب شما را با مفهوم Latent Semantic Indexing یا به اختصار LSI آشنا می کنیم.

این مفهوم در ابتدا ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما اگر با ساز و کار سئو آشنا باشید، درک آن کار سختی نخواهد بود و تا نیمه راه را از همین ابتدا رفته اید. در ادامه مطلب به بررسی این مفهوم و چگونگی استفاده از آن در ارتقا سئو سایت و بهبود کسب و کار می پردازیم.

Latent Semantic Indexing یا LSI چیست و چگونه به سئو سایت کمک می کند؟

LSI مفهومیست که موتورهای جستجو مانند گوگل از آن استفاده می کنند تا ارتباط بین کلمات و عبارات را درک کرده و مفاهیم مشترک بین آن ها را شناسایی کنند. برای درک این مفهوم بایست بدانید که موتور های جستجو به اندازه ای هوشمند هستند که مفهوم محتوا و مترادفات یک عبارت یا کلمه را درک و شناسایی کنند.

بدون استفاده از کلمات و عبارات متشابه، زمان زیادی برای یک موتور جستجو صرف می شود تا عبارات مترادف کلمات کلیدی سایت شناسایی شود. با این توضیح، می توان گفت که گوگل سایت هایی را که از کلمات کلیدی متشابه نیز علاوه بر کلمات کلیدی اصلی خود در سایت استفاده می کنند، در رتبه بالاتری قرار خواهد داد.

با استفاده از کلمات مترادف با کلمات کلیدی در محتوای سایت، محتوای وبسیات به صورت عامیانه تری بیان می شود. استفاده از یک کلمه کلیدی خاص در محتوای یک صفحه، و تکرار آن به شکل غیر منطقی، ارزش آن را پایین می آورد و متن نوشته شده را نیز برای کاربر غیر قابل خواندن می کند. با استفاده از مترادفات این کلمه کلیدی به صورت تصادفی به جای کلمه کلیدی اصلی در متن، این مشکل را حل خواهید کرد.

همچنین با استفاده از کلمات متشابه با کلمه کلیدی در محتوا، نظر کاربران بیشتری را به سمت مطلب، جلب خواهید کرد و در نتیجه ترافیک بیشتری را برای سایت فراهم می کنید. با این کار، کاربران را در رسیدن سریعتر و آسانتر به پاسخ سوالات هدایت می کنید و مجموعه این کارها موجب افزایش بازدید از سایت خواهد شد.

کلمات کلیدی متشابه را چگونه شناسایی کنیم؟

اگر هنوز به درک کاملی از این مطلب نرسیده اید نگران نباشید. در ادامه با بیان مثال این مفهوم را بیشتر توضیح خواهیم داد. جستجوی کلمات کلیدی مناسب، نیازمند استفاده از ابزار های مناسب این کار می باشد. توجه شما را به چند ابزار زیر جلب می کنیم.

موتور جستجوی گوگل

یکی از بهترین و آسانترین راه های آگاهی از کلمات کلیدی متشابه استفاده از موتور جستجوی گوگل است. با جستجوی یک کلمه کلیدی همچون “سگ” در انتهای صفحه جستجو عبارات متشابهی که به این کلمه مرتبط هستند نمایش داده می شوند.

کلمات کلیدی متشابه گوگل

این روش یکی از بهترین راه های آگاهی از کلمات کلیدی متشابه است، چرا که مستقیما شما را با کلمات متشابه از دید گوگل آشنا می کند. می توانید با استفاده از این کلمات کلیدی مترادف، در جهت تکمیل کلمات کلیدی سایت استفاده کنید. در صورتی که از تمام این کلمات و عبارات کلیدی به شکل درست در صفحات سایت استفاده کنید، مطمئنا در راه درست قدم برداشته اید.

ابزار Google Keyword Planner

برای استفاده از ابزار Google Keyword Planner نیاز به ثبت نام در Google AdWords دارید. بعد از ثبت نام و وارد شدن به حساب کاربری خود می توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید.

کلمات کلیدی متشابه گوگل ادوردز

بعد از ورود به Google Keyword Planner چند گزینه در پیش رو دارید. بر روی اولین گزینه با عنوان “Search For New Keywords Using A Phrase, Website, Or Category” کلیک کرده و کلمه کلیدی مورد نظر خود را در کادر پیش رو تایپ کنید و بعد از آن بر روی Get Ideas کلیک کنید.

در استفاده از این ابزار نیز ما از همان کلمه سگ استفاده کرده ایم تا مقایسه ای بین ابزار های مختلف داشته باشیم. در زیر نتیجه این جستجو را می بینید.

کلمات کلیدی LSI گوگل ادورد پلنر

همانطور که در عکس بالا نیز مشاهده می کنید چندین کلمه یا عبارت کلیدی برای شما لیست می گردد. همچنین در اینجا می توانید ببینید که هر یک از این کلمات به طور متوسط چه تعداد در ماه جستجو می گردد و تا چه اندازه این کلمه یا عبارت، رقابتی می باشد.

ابزار LSI Keyword Generator

این ابزار نیز یکی دیگر از ابزارهای ساده اما بسیار خوب در شناسایی کلمات و عبارات متشابه می باشد که آن را می توانید از آدرس Lsigraph.com بیابید. بعد از ورود به این سایت، کلمه کلیدی خود را وارد کرده و بر روی دکمه Generate کلیک کنید. بعد از چند لحظه لیستی از کلمات و عبارات متشابه را مشاهده می کنید. در عکس زیر نمونه ای از خروجی این سایت برای کلمه Dog را مشاهده می فرمایید.

کلمات کلیدی مشابه ابزار KG

سایت های دیگری نیز ازین دست وجود دارند که از آنها می توان به Keywordtool.io و Kwfinder.com اشاره کرد که برای کلمات فارسی مناسبترند.

چگونه بهترین کلمات کلیدی متشابه را شناسایی کنیم؟

با استفاده از ابزارهای معرفی شده، لیست بلند بالایی از کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می گیرد. اما شما که نبایست از همه آنها استفاده کنید. سوال اینجاست که کدامیک از آنها برای سایت شما مناسب است. نکته کلیدی در رسیدن به پاسخ این سوال این است که یک کاربر چرا بایست به دنبال این کلمات متشابه بگردد. با دانستن پاسخ این سوال می توانید تصمیم مناسبی در این موقعیت بگیرید.

در اغلب مواقع قصد کاربر از جستجوی یک کلمه کلیدی یکی از سه مورد زیر می باشد:

• کسب اطلاعات کلی در باره یک موضوع (به عنوان مثال، سگ چه حیوانیست؟)
• کسب اطلاعات به خصوص درباره یک موضوع (به عنوان مثال، پرطرفدارترین نژاد سگ کدامست؟)
• پیدا کردن راهی برای خرید یک سوژه (به عنوان مثال، ازکجا می توانم یک سگ بخرم؟)

برای اینکه بهترین کلمات کلیدی مربوط را انتخاب کنیم، بایست آنهایی را برگزینیم که با مطالب سایت نیز در تناسب باشد. اگر سایت شما درباره قبول فرزندی سگ باشد نبایست عبارت “نحوه برخورد با سرما خوردگی سگ” را به عنوان کلمه کلیدی متشابه انتخاب کنید. در عوض می توانید کلمه کلیدی مرتبط “سگ فروشی” را برای سایت خود برگزینید و بر روی آن کار کنید.

مفهوم LSI راه و روشی را به ما نشان می دهد که از استفاده بی رویه از یک کلمه کلیدی که حالت اسپم گونه دارد، در سایت جلوگیری کنیم و در عوض کلمات و عبارات متشابه با آن را به کار ببریم. نکته اصلی در این نوع استفاده اینست که از تمام این کلمات به صورت طبیعی استفاده کنیم و قصد فریب موتورهای جستجو را نداشته باشیم. استفاده ترکیبی از کلمات کلیدی و کلمات مرتبط با آنها یکی از ایده آل ترین راه ها در شناسایی کلماتیست که بالاترین رنک و رتبه را در موتورهای جستجو کسب می کنند.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید که بالاترین رتبه را در نتایج جستجو کسب کنید، می بایست همگام با تکنیک های گوگل باشید. استفاده از بک لینک با کلمات کلیدی مرتبط و اضافه کردن کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط با آنها می تواند رتبه بسیار خوبی را برای سایت به ارمغان بیاورد. نتیجه این افزایش رتبه نیز افزایش بازدید و ترافیک سایت می باشد.

خوشبختانه درک این مسئله کار سختی نیست و با آگاهی از مترادفات کلمات کلیدی سایت و استفاده از آنها در صفحات می توانید به این مهم دست یابید. در نظر داشته باشید که گوگل تشابه بین این کلمات را درک می کند و در صورت وجود آنها در یک صفحه، ارزش بالاتری را برای آن صفحه در نظر می گیرد. با رعایت این نکات، سئو سایت را ارتقا خواهید داد و در مسیر درستی قرار خواهید گرفت.

در صورت هر گونه اشکال در فهم این مطلب، سوالات خود را در فرم زیر از ما بپرسید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *