تاثیر SSL در سئو

یک چیز را از همان ابتدا روشن کنیم! گوگل بیش از 200 فاکتور مختلف را برای رتبه بندی وب سایت ها در صفحه نتایج موتور جستجو در نظر می گیرد. یکی از مهم ترین فاکتورها، امنیت وب سایت است. در نتیجه میزان امنیت وب سایت شما در جایگاه وب سایت شما در نتایج جستجو تاثیر گذار است.پس از همین ابتدا می توان نتیجه گرفت که تاثیر SSL در سئو، تاثیر مثبتی است. موتورهای جستجو مانند گوگل به دقت وب سایت شما را بررسی می کنند تا خطری کاربرانشان را تهدید نکند.

همانطور که قبلا ذکر شد رتبه نهایی وب سایت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. موتورهای جستجو ابتدا آن دسته از وب‌سایت‌هایی را که برای کاربران ایمن هستند، انتخاب می‌کنند. طبق آنالیز ها مشخص شده است که اگر دو وب سایت با زیرساختی کاملا مشابه، یکی دارای گواهینامه SSL و دیگری فاقد گواهینامه باشد، احتمالا وب سایت اول از نظر سئو، جایگاه بهتری خواهد داشت.

گواهینامه SSL چیست؟

SSL مخفف Secure Sockets Layer است. همانطور که به راحتی از نام آن می توان متوجه شد، SSL یک لایه امنیتی تقویت شده به سایت اضافه کرده و از اطلاعات بازدیدکنندگان و کاربران یک پورتال آنلاین در برابر حملات سایبری محافظت می کند. این لایه وظیفه رمزگذاری تمام داده‌های ارسالی بین سرور و کاربران را بر عهده دارد تا این داده ها توسط مجرمان سایبری رمزگشایی نشود و در نتیجه همه چیز به صورت خصوصی باقی بماند.

از ژوئیه 2018، گوگل شروع به هشدار دادن به کاربران در مورد وب سایت هایی کرده است که دارای گواهی SSL نیستند. گوگل، طبق آمار وب سایت StatCounter، پرکاربردترین مرورگر دنیا است که تقریبا 58.94 درصد از جستجوهای آنلاین در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. رقیب بعدی مرورگر Safari است که تقریبا 13.74 درصد از جستجوهای آنلاین را برای خود ثبت کرده است. در صورتی که کاربران وارد وب سایت های بدون SSL شوند، یک علامت هشدار در بخش آدرس بار مرورگر مشاهده می کنند. در واقع گوگل با تشویق صاحبین وب سایت ها به استفاده از SSL، این موضوع را به یکی از فاکتورهای سئو تبدیل کرده است.

مزایا و تاثیر استفاده از گواهینامه امنیتی SSL در سئو

سئو به منزله مایع حیات برای وب سایت ها است. آن دسته از وب سایت هایی که قصد فعالیت جدی در فضای آنلاین دارند، به سئو نیاز دارند تا بتوانند جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب کرده و بدین ترتیب کاربران بیشتری به دست آورند. اگر وب سایت با افت رتبه مواجه شود، دیگر توسط کاربران دیده نشده و از این رو تعداد بازدید از آن کاهش می یابد. در دنیای پر رقابت وب سایت ها توجه به هر آیتم تاثیر گذاری مهم است. گواهینامه SSL یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در سئو است و با استفاده از آن میتوان از رقبا حداقل عقب نماند.

در ادامه دلایلی را مطرح می کنیم که چرا وب‌سایت‌های خوب دارای گواهینامه SSL هستند و این مسئله چگونه به سئو و افزایش ترافیک ارگانیک سایت ها کمک می‌کند.

1. تقویت سئو

اگر وب سایت ما دارای گواهینامه امنیتی SSL نباشد، عواقبی را برایمان به دنبال خواهد داشت. در صورت عدم وجود گواهینامه SSL، هنگامی که کاربر پس از جستجوی وب سایت شما در مرورگر کروم از وب سایت شما بازدید می کند، پیام your connection to this site is not fully secure به معنای «اتصال شما به این سایت امن نیست» به طور خودکار در آدرس بار مرورگر ظاهر می شود. نتیجه چنین پیامی اینست که کاربر نسبت به فعالیت بیشتر در وب سایت شما تردید می کند.

این ویژگی می تواند به عنوان یک نقطه قوت فوق العاده برای پیروزی در رقابت بین سایت ها مورد استفاده قرار گیرد. اکنون می توانید به راحتی درک کنید که گواهینامه SSL برای افزایش رتبه سایت شما و حضور بهتر در وب، چقدر برای شما مهم است. دقت داشته باشید که داشتن گواهینامه SSL وب سایت شما را به نتایج برتر موتورهای جستجو هل نمی دهد، اما قطعا به شما کمک می کند تا رتبه وب سایت خود را ارتقا دهید. داشتن گواهینامه SSL در کنار سایر فاکتورهای سئو باید مورد توجه قرار گیرد.

نظرسنجی انجام شده توسط Quantcast نشان می دهد که کمتر از 0.1٪ وب سایت ها به استفاده از گواهینامه SSL روی آورده اند. تنها، 1.9٪ از 1,000,000 وب سایت دارای رتبه های برتر از نسخه HTTPS به جای HTTP استفاده می کنند تا داده های کاربران را از حملات سایبری حفظ کنند. نظرسنجی MOZ هم نشان داد که 17.24 درصد از وب سایت ها خود را مجهز به SSL کرده اند، 24.90 درصد به انجام آن فکر می کنند و 57.85 درصد هنوز برنامه ای برای اجرای آن ندارند. این نظرسنجی در سال 2014 انجام شده است. مطمئنا الان باید وضعیت کمی بهتر شده باشد. همزمان با رشد زیاد تعداد وب سایت ها، پذیرش گواهینامه SSL نیز افزایش یافته است. اکنون می توانید به راحتی درک کنید که گواهینامه SSL می تواند وب سایت شما را بهتر از وب سایت دیگر رقبا کند. موتورهای جستجو هم ارزش این موضوع را درک کرده و امتیاز مثبتی برای آن در نظر می گیرند.

2. اعتماد بیشتر به واسطه افزایش امنیت

این روزها کاربران از اهمیت امنیت اطلاعات آگاهی بیشتری دارند. مرورگرهای امروزی ورود به وب سایت های نا امن را به کاربران هشدار داده و ترجیح گوگل نمایش وب سایت های ایمن در نتایج جستجوست. به عنوان مثال اگر وب سایت شما به گونه ای باشد که اطلاعات کارت های بانکی از طرف کاربران به سرور شما ارسال می شود، در نتیجه وجود SSL می تواند امنیت این اطلاعات را تضمین کند. در این شرایط سرورها از پروتکل HTTPS برای ایجاد ارتباط و پاسخ دادن استفاده می کنند. در چنین ارتباطی هکرها قادر به سرقت اطلاعات نیستند.

با استفاده از SSL می توان اعتماد کاربران را به خود جلب کنید. مرورگرهای معروف گواهینامه SSL وب سایت شما را به کاربران نمایش داده و مطمئنا کاربران احساس امنیت بیشتری از کار با وب سایت شما و انجام تعاملات بانکی در آن می کنند. نتیجه این کار، افزایش رتبه سایت و ترافیک وب سایت شما خواهد بود. وب سایت شما نیز از برگ برنده ای در این رقابت برخوردار خواهد شد. در واقع گواهینامه امنیتی SSL نه فقط برای کاربران بلکه برای سئو هم آیتم فوق العاده ای است.

3. افزایش ترافیک و نرخ تبدیل

آیا بدون وجود ایمنی کافی سوار زیپ لاین می شوید؟ طبیعتا نه. همین مسئله در هنگام بازدید کاربران از وب سایت های بدون SSL و مشاهده پیام امن نبودن وب سایت اتفاق می افتد. تنها با نصب گواینامه SSL است که می توانید نمایش این پیام هشدار را در مرورگر کاربران متوقف کنید.

با ارتقا امنیت وب سایت به واسطه گواهینامه امنیتی SSL، کاربران وفاداری برای خود ایجاد کرده و آنها را به مشتری تبدیل خواهید کرد. گوگل از این همین فاکتورهای کوچک در رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند. با افزایش مکرر بازدید کاربران، ترافیک وب سایت افزایش زیادی خواهد کرد. این گونه موتورهای جستجو متوجه اعتبار وب سایت شما می شوند.

4. ایجاد برتری در شرایط یکسان

گوگل در سال 2015 اعلام کرد که وجود گواهینامه امنیتی SSL در سطوح رقابتی نزدیک به هم می تواند تفاوتی بین وب سایت ها ایجاد کند. موتورهای جستجو وب سایت های امن تر را ترجیح داده و این گونه امنیت کاربران نیز تضمین می شود. با اینکه تاثیر SSL در سئو نسبت به فاکتورهای دیگر خیلی به چشم نمی آید، اما امروزه به یک ضرورت تبدیل شده است.

طبق آمارها حداقل 40% نتایج جستجویی که در گوگل نمایش داده می شوند، حداقل یک وب سایت دارای HTTPS وجود دارد. این عدد روز به روز در حال افزایش است. کاربران آگاه همواره سعی در کسب اطلاعات و انجام خرید مورد نظر خود از وب سایت های امن تر دارند. با این توصیفات میتوان نتیجه گرفت که امروزه رمزنگاری داده ها یک ضرورت از طرف وب سایت ها محسوب می شود.

5. ارتقا تجربه کاربری

نمایش لوگوی گواهینامه SSL در مرورگرها به کاربران آگاه این اطمینان را می دهد که سرقتی از داده هایشان در کار با وب سایت نخواهد شد و با دلی قرص و محکم به تعامل با وب سایت می پردازند. نتیجه این رفتار ارتقا فاکتور بسیار مهم سئو یعنی تجربه کاربری خواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده، 84% کاربران پس از مشاهده پیام عدم امنیت سایت آن را ترک کرده اند. تجهیز وب سایت به گواهینامه SSL علاوه بر بهبود سئو، موجب ارتقا تجربه کاربری نیز می شود.

آیا اپلیکیشن های موبایل نیاز به گواهینامه SSL دارند؟

برخی وب سایت دارای اپلیکیشن موبایل نیز هستند و بسیاری از این اپ ها برای درخواست اطلاعات با سرور وب سایت ارتباط برقرار می کنند. در این شرایط هم نیاز به گواهینامه SSL بوده و میتوانید با توسعه REST API یک ارتباط امن بین سرور و اپلیکیشن برقرار نمایید.

انواع SSL

گواهینامه های امنیتی SSL همانند یکدیگر نیستند و تفاوت هایی بین آن وجود دارد. درک اینکه کدام نوع گواهینامه SSL برای شما مناسب می باشد، از اهمیت برخوردار است.

انوع گواهینامه های SSL عبارتند از:

  • Single SSL Certificate: این نوع SSL که ارزان ترین هم است، مناسب کسب و کارهای کوچک و وبلاگ ها می باشد.
  • Multi-Domain SSL: با استفاده از این نوع SSL می توان چندین دامنه را مجهز به SSL نمود و مناسب شرکت های بزرگ دارای چندین وب سایت است.
  • Wildcard SSL Certificate: با استفاده از این نوع SSL می تواند دامنه وب سایت را به همراه کلیه ساب دامین ها مجهز به SSL نمود. این نوع SSL هم مناسب کسب و کارهای بزرگیست که علاوهبر وب سایت اصلی خود، دارای چندین ساب دامین در همان وب سایت هستند.

جمع بندی

وجود گواهینامه SSL در بهبود نرخ تبدیل وب سایت و ارتقا سئو کاملا ضروری به نظر میرسد. مرورگرها روز به روز در حال هوشمندتر شدن بوده و وب سایت ها در مقابل باید مجهز به ویژگی های کارامدتری شوند. با توجه به اطلاعات بیان شده در این مطلب بهانه ای برای عدم استفاده از SSL وجود ندارد.

استفاده از SSL برای بهبود سئو یک نیاز ضروری برای کسب و کار آنلاین شما محسوب می گردد. به یاد داشته باشید که کاربران وب سایت همه چیز شما هستند و اعتماد آنها به شما ساده به دست نمی آید. با استفاده از SSL این اعتماد سریعتر ایجاد می شود. در نتیجه می توانید از مشتریانی که برای وب سایتتان به دست می آیند نهایت لذت را ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *