آیا سئو واقعا پیچیده است؟ یا اینکه ما آن را بغرنج می کنیم؟

سئو در روزهای ابتدایی پیدایش خود، نسبت به امروز بسیار ساده تر بود. کافی بود که ابتدا وب سایت را آنالیز کرده، کلمات کلیدی مورد نظر را یافته و پس از تولید محتوا حول آنها، این کلمات کلیدی را در جای صحیح قرار میدادیم.

امروزه اوضاع فرق کرده است و ابزارهای سئو نیز گسترده تر و پیچیده تر شده اند. اما آیا شرایط موجود واقعا سخت تر شده یا اینکه ما سئو مدرن را برای خود به یک موضوع بغرنج تبدیل کرده ایم؟

در این پست به پاسخ این پرسش پرداخته ایم.

چه چیزی سئو را پیچیده تر می کند؟

سئو به خودی خود یک امر پیچیده است. سئو شامل ابزارهای مختلف فراوان، راهکارهای متنوع و بروزرسانی های مکرر، متناسب با تغییرات الگوریتم های گوگل است. مهمترین دلیل پشت پیچیدگی های یاد شده، بروزرسانی ها و تغییرات الگوریتم های گوگل هستند:

  • بروزسانی هسته گوگل
  • هشدارهای امنیتی گوگل
  • بروزرسانی پارامتر سرعت وب سایت در موبایل
  • کاروسل های ویدئویی و سایر

هر یک از این تکنولوژی ها موجب تغییر در نحوه کار موتورهای جستجو شده و رتبه وب سایت ها را در نتایج جستجو کم و زیاد می کنند. سازگار شدن با تمام این تغییرات ریز و درشت، نیازمند صرف زمان بوده و شما مجبورید که استراتژی های وب سایت خود را با این تغییرات هم راستا کنید.

مشاهده تاثیر واقعی تغییرات الگوریتم ها بر روی وب سایت شما بعضا نیاز به صرف زمانی چند هفته ای یا چند ماهه دارد.

تفسیر اشتباه از الگوریتم های جدید گوگل

یکی از مشکلات رایج در سئو، تفسیر از نحوه کار الگوریتم های جدید است. این اشتباهات ممکن است که منجر به اقداماتی از سوی ما شده که ماه ها زمانمان را به خود اختصاص دهد، بدون اینکه نتیجه ای حاصل شود.

به عنوان مثال بروزرسانی mobile page speed benchmarks گوگل را در نظر می گیریم. بعد از اعلان این بروزرسانی، وبسمترها اقدام به انجام هر کاری برای افزایش سرعت سایت خود کردند. اما آیا همه این اقدامات ضروری بود؟

اگر سرعت وب سایت کاهش معنا داری پیدا کند، احتمالا انتظار کاهش رتبه را در نتایج جستجو بایست داشت. با این حال بایست دقت داشت که کاهش چند میلی ثانیه ای سرعت وب سایت حتما منجر به افزایش رتبه نخواهد شد. مخصوصا اگر رتبه وب سایت شما بسیار پایین بوده و مثلا در صفحات دهم به بعد گوگل قرار داشته باشید.

برای حل مشکل افت رتبه سایت در این سطح بایستی ابتدا مشکلات مهمتر دیگری را حل کرده و سپس به چک کردن سرعت بارگذاری صفحات سایت بپردازید.

وجود ابزارهای گسترده سئو

وجود محدودیت در میزان منابع، همواره ما را به سمت ابزارهای سئو می کشاند. تعداد ابزارهای سئو در وب به حدیست که مطمئنا موجب سردرگرمی شما در انتخاب آنها می گردد. جالب است بدانید هر روز بر تعداد این ابزارها افزوده نیز می شود.

قبل از رفتن از یک پروژه به دیگری یا ارتقا سطح کاری پروژه موجود، مطمئنا دوست دارید که از استراتژی هایی تبعیت کنید که تا کنون آنها را تجربه نکرده اید. مهم نیست که میزان مهارت شما در سئو چقدر است، همواره فضایی برای رویکردهای جدید در این کار وجود دارد.

به عنوان مثال شاید بخواهید که وب سایت خود را به یک منبع اطلاعاتی و خبری تبدیل کنید. نمایش مطالب وب سایت در Google News برای اولین بار می تواند برای شما یک چالش محسوب شده و بسیار اعصاب خرد کن باشد.

چگونه سئو را به یک موضوع بغرنج تبدیل نکنیم؟

همه متخصصین سئو و وبمسترها بر این مسئله واقفند که سئو همواره در حال تکامل است. این مسئله بر روی تمام کسب و کارها تاثیر گذار است، بنابریان متخصصین نبایست در چنین شرایطی شروع به غر زدن و شکایت کنند.

پیچیده تر کردن سئو برای خودمان در شرایطی که خود آن همواره در حال گسترده تر شدن است، از مشکلات سئو وب سایت کم نمی کند. در اینجا به ارائه نکاتی پرداخته ایم که با رعایت آنها می توانید در دنیای پر فراز و نشیب سئو همواره آرامش خود را حفظ کرده و استراتژی های موثری را برگزینید.

1. خود را به خواندن روزانه اخبار سئو عادت دهید

بهترین راه برای یادگیری چیزی غرق شدن در آن است. خواندن مطالب روزانه وب سایت های سئو برای آماتورها می تواند در ابتدا کمی سردرگم کننده باشد. با این حال مطالعه آموزش های مختلف در مورد مشکلات ایندکس شدن سایت ها و همینطور استراتژی تولید محتوا می تواند شما را آرام آرام با این موضوع بیشتر آشنا کند.

تقریبا هر متخصص سئو دارای یک چک لیست سئو از اقدامات مورد نیاز است. شما نیز می توانید با صرف زمان و مطالعه فراوان یک چک لیست برای خود نیز ایجاد نمایید.

  • با تبدیل کردن مطالعه روزانه آموزش های سئو به یک عادت برای خود می تواند مهارت های خود در سئو را به طرز فوق العاده ای ارتقا دهید.
  • با مشاهده وبینارها و یادگیری تکنیک های جدید، همواره در حال آموزش دیدن باشید.
  • چک لیست خود را با مطالعه راهنماهای جامع سئو همواره بروزرسانی کنید.
  • مطالعه اخبار سئو موجب اطلاع رسانی از آخرین تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو می شود.
  • از اطلاعات جدید الهام گرفته و به مانند یک حرفه ای پیشرفت کنید.

2. پیشرفت های وب سایت را به صورت ماهانه دنبال کنید

رتبه وب سایت خود را در کلمات کلیدی، مجموعه بک لینک ها، ترافیک به دست آمده از نتایج جستجو و همینطور تعداد بازدید کنندگان را ارزیابی کرده و آنها را همواره بررسی کنید.

کاهش یا افزایش این پارامترها را زیر نظر داشته تا در زمان مناسب تصمیمات صحیحی اتخاذ کنید. تنها به واسطه همین تغییرات کوچک در وب سایت می توانید از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری نموده و همینطور فرصت های جایگزینی برای رشد ترافیک بیابید.

3. رقبایتان را زیر نظر بگیرید

وبلاگ آنها را چک کرده و بک لینک های آنها را چک کنید. بررسی کنید که آنها چه مواردی را نادیده گرفته اند. کامنت هایشان را به دقت خوانده و با از مهمترین نیازهای کاربرانشان آگاهی یابید.

سپس از نقاط ضعف آنها استفاده کرده و وب سایت خود را در این حیطه ها قوی نمایید. اطلاعات بهتری تهیه کرده، محتوای ارزشمندتری تولید کرده و تجربه کاربری بهتری ارائه نمایید.

جمع بندی

سئو چیزی بیشتر از کلمات کلیدی و بک لینک هاست. داشتن نگاهی فراتر از این موجب کسب رضایت موتورهای جستجو شده و در عین حال تجربه کاربری خوبی نیز ایجاد می نماید.

در پاسخ به پرسش اصلی مطرح شده در این مطلب بایستی عرض کنیم که سئو این روزها واقعا پیچیده تر شده است. تنها تولید محتوای ارزشمند و دارای کلمات کلیدی مورد نظرمان، ایجاد لینک و رعایت متا تگ ها برای کسب رتبه کافی نیست. محتوا علاوه بر شرایط مطرح شده بایستی مطابق با نیازها کاربران بوده و با ظاهر مناسبی ارائه شده باشد.

وب سایت شما دارای رقابی زیادیست، بنابراین توصیف خدمات وب سایت شما و مطالب مطرح شده در وبلاگ سایت، بایستی در یک راستا باشند. برای اینکه خود را از رقبای خود یک سر و گردن بالاتر نشان دهید، بایستی رویکردی شاخص داشته و کاربران خود را به واسطه محتوای عرضه شده در وب سایت، سرگرم کنید.

سئو داخلی و خارجی به سرعت در حال تکامل هستند و روز به روز بر پیچیدگی آنها افزوده می شود. به عنوان یک حرفه ای همواره بایست برای تغییرات جدید آماده بوده و با فکر کردن زیاد بر روی آن، سئو را به یک مسئله بغرنج برای خود تبدیل نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *