چگونه موفقیت در سئو محتوا سایت را ارزیابی کنیم؟

برای ارزیابی میزان موفقیت در بازاریابی محتوا، ابتدا می بایست اهداف شما مشخص شده باشند. هدف از سئو و بازاریابی محتوا چیست؟ آیا هدف رتبه بالاتر است یا صرف افزایش ترافیک شما را قانع می کند؟

برای اینکه بتوانید ارزیابی صحیحی از استراتژی سئو محتوای سایت داشته باشد، می بایست مفهوم موفقیت را برای خود مشخص کنید. هنگامی که هدف شما مشخص گردد، می توان با توجه به آن هدف میزان دستیابی به موفقیت را سنجید. در این مطلب قصد داریم که چگونگی تعریف اهداف را بیان کرده و نکاتی را به شما گوشزد کنیم تا بتوانید با استفاده از آنها به ارزیابی آن اهداف و میزان موفقیت خود بپردازید.

هدف نهایی شما چیست؟

اما به راستی هدف نهایی شما در بازاریابی محتوا چیست؟ بسیاری از افراد به این سوال این گونه پاسخ می دهند که هدفشان کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجوی گوگل است. اما این هدف، همان هدف نهایی است که می خواهند به آن برسند؟ یا اینکه قصدشان اینست که می خواهند ترافیک بیشتری برای سایتشان از گوگل کسب کنند؟ شاید هم هدف این باشد که اجناس بیشتری را به فروش رسانده یا اینکه بازدید کنندگان بازگشتی بیشتری داشته باشند. این اهداف با یکدیگر متفاوتند و معیارهای متفاوتی را جهت اندازه گیری دارند.

کسب رتبه بالاتر در یک عبارت مورد جستجو به احتمال زیاد موجب کسب ترافیک بیشتر می شود، اما الزامی در آن وجود ندارد. به عنوان مثال اگر در جستجوی عبارت گوگل آنالیتیکس رتبه بسیار بالایی را کسب کنید، احتمالا ترافیکی به دست نخواهید آورد. چرا که کاربران در هنگام جستجوی این عبارت به دنبال وبسایت گوگل آنالیتیکس هستند و بر روی آن کلیک می کنند.

در بسیاری از موارد، افراد به جای کسب رتبه بالاتر، به دنبال ترافیک بیشتر از نتایج جستجو هستند. اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید، هدف شما اینست که درامد بیشتری داشته باشید. شما علاقه مندید که کاربرانی به سایت شما وارد شوند که قصدشان خرید کالاست. سئو محتوا سایت می بایست به گونه ای باشد که بر روی جذب چنین افرادی تمرکز کند.

پیاده سازی برنامه سئو محتوا در راستای رسیدن به این اهداف

بعد از مشخص شدن اهدافی که می خواهید با سئو محتوا به آنها دست یابید، وقت آنست که برنامه مدونی را تنظیم کرده تا در راستای رسیدن شما به اهدافتان باشد. اگر می خواهید مطالب شما رتبه بالایی داشته باشند، می بایست بهترین آن را نوشته و مرتبا آن را به روز رسانی کنید. اگر می خواهید ترافیک بیشتری به سایت وارد کنید، می بایست عبارات کلیدی بلند را نیز وارد برنامه خود کنید. اگر هدف شما فروش بیشتر می باشد، می بایست به روش هایی فکر کنید که خریداران را به سایت خود بیاورید.

چگونه به سنجش این اهداف بپردازیم؟

بعد از شناسایی اهداف و تنظیم برنامه مدون برای رسیدن به آنها نیاز است که بنوانیم به سنجش آنها بپردازیم. یک بار قبل از شروع سئو محتوا و یک بار بعد از شروع کار می بایست به سنجش مقادیر پرداخته تا بتوانیم میزان موفقیت برنامه خود را ارزیابی کنیم. در ادامه نگاهی به اهداف مختلف و روش های ارزیابی آنها می پردازیم.

رتبه بالاتر

با استفاده از کنسول جستجوی گوگل به ارزیابی رتبه صفحات سایت در نتایج جستجو بپردازید. مقالاتی را که نیاز به افزایش رتبه دارند را شناسایی کرده و با به روز رسانی محتوای آنها و دادن بک لینک، رتبه آنها را ارتقا دهید. بعد از مدتی می توانید دوباره به ارزیابی رتبه آن صفحات در نتایج جستجو بپردازید. در صورتی که صفحات مورد نظر شما با افزایش رتبه مواجه شده است پس در راه درستی قدم برداشته اید.

ترافیک بیشتر

اگر هدف شما افزایش ترافیک سایت است، می بایست بر روی تعداد بازدید کنندگان هفتگی و ماهانه تمرکز کنید. اگر بازدید کنندگان طبیعی سایت، یعنی همان هایی که از نتایج جستجو وارد سایت شما می شوند، افزایش داشته باشد، پس برنامه سئو محتوا شما درست کار می کند. برای ارزیابی این هدف می توانید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

فروش بیشتر

افزایش فروش، هدف اغلب فروشگاه های اینترنتیست. اما ارزیابی مستقیم تاثیر سئو محتوا بر افزایش فروش کمی دشوار است. بازاریابی محتوا برای عملکرد موثر بر روی فروش نیاز به زمان دارد. با این وجود گوگل آنالتیکس ابزارهایی در اختیار دارد که به شما کمک می کند تا به ارزیابی این گونه موارد نیز بپردازید.

دیگر اهداف

سئو محتوا می تواند اهداف دیگری نیز داشته باشد. یکی از این اهداف افزایش زمان ماندن کاربر در سایت است. میزان بازگشت کاربران از جمله دیگر اهداف سئو محتواست. یکی دیگر از این گونه اهداف اینست که کاربران تمام اطلاعات مورد نیاز را در صفحه سایت مشاهده کرده و دیگر به مرکز پشتیبانی تماس نگیرند. در این مورد می بایست تعداد تماس های تلفنی قبل و بعد از پیاده سازی سئو محتوا را با یکدیگر مقایسه کنید.

نکته مهمی که در این ارزیابی ها مهم می باشد اینست که دیگر متغیر ها را در طول کار تغییر ندهید. در غیر این صورت نتایج ارزیابی ها قابل اطمینان نیست و نمی توان اثر سئو محتوا را به درستی سنجید.

جمع بندی

چگونگی بررسی و ارزیابی موفقیت در سئو محتوا به نوع هدف شما بستگی دارد. ابتدا هدف خود را مشخص کرده، معیار سنجش آن را تعیین و بعد از انتخاب یک بازه زمانی مشخص به ارزیابی داده ها پرداخته تا از موفقیت استراتژی سئو محتوا سایت آگاهی یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *