تاثیر تبلیغات بر سئو

برای مشاغلی که در این عصر دیجیتال فعالیت می کنند، تبلیغات آنلاین نقش مهمی در هر نوع استراتژی بازاریابی آنها دارد. این مسئله در مورد بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو نیز برقرار است.

هم تبلیغات دیجیتال و هم سئو می توانند به مشتریان کمک کنند تا کسب و کار شما را پیدا کرده و آنها را تشویق به خرید از وب سایتتان کنند.

اما رابطه بین سئو و تبلیغات، به خصوص تبلیغات در گوگل (Google Ads) چیست؟ آیا این دو شکل از تبلیغات آنلاین رابطه متقابلی دارند؟ آیا ممکن است با انواع خاصی از تبلیغات به سئوی وب سایت خود آسیب برسانید؟

چه قبلاً در بحث تبلیغات آنلاین تجربه داشته و چه مصمم باشید که برای اولین بار در سال آینده کمپین های تبلیغاتی را شروع کنید، لازم است بدانید که سئو و Google Ads چه تاثیری بر روی یکدیگر دارند.

بیایید نگاهی دقیق تر به این موضوع بیندازیم و به این سوال پاسخ دهیم: آیا تبلیغات بر سئوی شما تأثیر می گذارد؟

پاسخ کوتاه این است که بله، به صورت خوب یا بد تبلیغات بر روی سئو تاثیرگذار است. بسته به اینکه چگونه از تبلیغات آنلاین به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می کنید، ممکن است نتایج به دست آمده از سئو را بهبود ببخشید یا در مقابل بازخورد منفی بگیرید. در ادامه به بحث در باره موضوعات میپردازیم که در رابطه بین سئو و تبلیغات بایستی به آنها توجه کنیم.

تبلیغات دیجیتال می تواند از استراتژی سئوی شما پشتیبانی کند

به طور کلی، اکثر کارشناسان با این نظریه موافق هستند که تبلیغات آنلاین می تواند به سئو وب سایت شما کمک کند.

معمولاً در بازاریابی آنلاین توصیه می شود که از استراتژی های بازاریابی متنوعی کمک بگیرید که شامل چندین تاکتیک مختلف باشند. یکی از دلایل این امر این است که راهکارهای سئو همیشه در حال تکامل هستند. گوگل الگوریتم خود را به طور مکرر به روزسانی می کند، به این معنی که ممکن است هر از چند گاهی رتبه وب سایت شما دچار افت شود. اگر برای بهبود موقعیت خود در نتایج جستجوی گوگل تلاش بسیار کرده باشید، کسب این نتایج ضعیف میتواند ناامیدتان کند.

اما با استفاده از Google Ads، تا زمانی که حساب خود را شارژ کنید، جایگاه خود را حفظ خواهید کرد. از آنجایی که سئو و تبلیغات گوگل به گونه ای طراحی شده اند که متفاوت از هم عمل کنند، در اغلب مواقع می توانند مکمل یکدیگر باشند تا نتیجه بهتری ایجاد کنند.

به عنوان مثال، سئو به منظور کسب ترافیک ارگانیک در دوره زمانی نسبتا طولانی مدت انجام می شود. سئو یک راه حل سریع و یک شبه نیست. در عوض، اگر همه چیز را درست انجام داده باشید، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا پیشرفتی در رتبه سایت خود مشاهده کنید.

در حالی که سئو نیاز به صبر زیادی دارد، تبلیغات کلیکی (PPC) و نمایشی ممکن است نتایج آنی بیشتری به همراه داشته باشند. به ویژه تبلیغات گوگل، برای ایجاد ترافیک زیاد در مدت زمان کوتاه بسیار عالی است. برای بهره مندی از PPC نیز لزوماً نیازی به داشتن یک وب سایت فوق العاده عالی ندارید. با استفاده از این روش می توانید یک محصول یا خدمت را بدون هیچ تاخیری تبلیغ کنید. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند تا زمانی که کمپین سئوی شما به حد ایده ال برسد، گزینه‌های بازاریابی بیشتری را بررسی کنید.

تا آن زمان، PPC و سایر گزینه های تبلیغاتی فرصت های بیشتری را برای هدف قرار دادن مشتریان ایده آل و جمع آوری داده ها برای بهبود استراتژی های شما ارائه می دهند. در واقع، اجرای یک کمپین تبلیغاتی می تواند به شما کمک کند تا در آینده از سئو بهره بیشتری ببرید. تا زمانی که تلاش های شما در سئو به نتیجه برسند، شما این فرصت را خواهید داشت که کلمات کلیدی مورد نظر خود را با پیشنهادات تبلیغاتی خود آزمایش کنید. نتایج حاصل از بازخوردها می توانند اطلاعات خوبی برای سئوی بهتر در اختیار شما قرار دهند. استفاده از کلمات کلیدی تبلیغاتی با نرخ تبدیل بالاتر، معمولاً منجر به سئو موثرتری می شوند.

تبلیغات مبتنی بر متن می تواند در راستای اهداف سئو به شما در بهبود تولید محتوای بهتر کمک کند. به عنوان مثال، می‌توانید چند عنوان مختلف برای کمپین های تبلیغاتی در نظر بگیرید و هر بار از یکی از انها استفاده کنید. به طور کلی، با تبلیغات می‌توانید داده‌ها را سریع‌تر جمع‌آوری کنید. این گونه می‌توان حدس و گمان را از استراتژی سئو خارج کرد و تصمیمات بهتری گرفت.

به یاد داشته باشید: اجرای یک کمپین تبلیغاتی PPC می تواند میزان دیده شدن را در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) افزایش دهد. از آنجایی که Google Ads باعث نمایش قطعی شما در صدر نتایج جستجو می شود، در ترکیب با سئو موفقیت های بیشتری برای شما ایجاد می شود. همچنین کاربران بیشتر به نام برند شما برخورد کرده و از این رو در بحث برندینگ هم قدم های رو به جلویی بر خواهید داشت.

یک مطالعه درباره گوگل نشان داده است که Google Ads برای برندهایی که نتایج جستجوی ارگانیک نیز دارند، معمولاً نرخ کلیک بالاتری دارند. اگرچه نتایج سئو و Google Ads در صفحه نتایج جستجو ها به طور متفاوتی نمایش داده می شوند، اما با این وجود اکثر کاربران توجه زیادی به نماد کوچک «ad» در کنار نتایج Google Ads نمی کنند. تنها چیزی که کاربران به آن اهمیت می دهند این است که نام برند شما به طور برجسته ای نشان داده می شود و بنابراین این موضوع در ذهن آنها حس خوبی نسبت به کسب و کار شما می تواند ایجاد کند. این موضوع نه تنها می تواند منجر به کسب ترافیک بیشتر شود، بلکه می تواند شهرت برند شما را نیز بهبود بخشد.

اگر هدف اصلی شما کسب شهرت باشد، تبلیغات گوگل می تواند تلاش های شما در سئو را تکمیل کند. از آنجایی که هم بهینه‌سازی و هم تبلیغات به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجو بیشتر ظاهر شوید، این دو تاکتیک می‌توانند در کنار هم استفاده شوند تا هر گونه فشار منفی را خنثی کنید.

بنابراین آیا تبلیغات تأثیر مثبتی بر سئو می گذارد؟ تا زمانی که کمپین های تبلیغاتی شما به درستی مدیریت شوند، پاسخ اغلب یک «بله» قاطعانه است.

با این حال، مشکلات خاصی هم وجود دارند که بهتر است از آنها آگاه باشید. در ادامه به بررسی چند سناریو میپردازیم که در آنها استفاده از تبلیغات ممکن است تأثیر منفی بر سئو به همراه داشته باشد.

هدف گذاری اشتباه و کیفیت ضعیف تبلیغات می تواند به سئوی سایت آسیب برساند

در اینجا ذکر این نکته بسیار مهم است که PPC به طور مستقیم بر رتبه سایت شما در نتایج ارگانیک جستجو تأثیر نمی گذارد. گوگل عمدا این دو را از هم جدا می کند، زیرا این کار به نفع آنهاست.

همانطور که گفته شد، سئو و تبلیغات گوگل به صورت غیر مستقیم با هم در ارتباط هستند. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، تبلیغاتی که به خوبی طراحی و مدیریت می شوند، می توانند نتایج حاصل از سئو را بهبود ببخشند. اما زمانی که تبلیغات با این معیارها مطابقت نداشته باشد، سئوی سایت شما ممکن است آسیب ببیند.

داشتن یک تبلیغ بی کیفیت می تواند برای جایگاه شما در نتایج جستجو فاجعه بیافریند. ابتدا، بیایید در مورد کمپین های Google Ads صحبت کنیم تا با آن بیشتر آشنا شویم.

امتیاز کیفیت Google Ads (Google Ads quality score) شما نشانگر خوبی از کیفیت عملکرد تبلیغ شما است. این امتیاز بر اساس ارتباط کلمه کلیدی و نرخ تخمینی کلیک محاسبه می شود. تبلیغات گوگل با نمرات پایین تر از دید گوگل، ارزش کمتری برای کاربر دارند.

اما چرا این موضوع برای سئو مهم است؟ یک تبلیغ با امتیاز کیفی پایین تر اغلب هزینه بیشتری برای اجرا دارد. گوگل علاقه مند است که با ارزش ترین و مرتبط ترین نتایج را به کاربران خود نمایش دهد. از آنجایی که تبلیغات نامربوط کمتر کلیک می شوند، هزینه بیشتری خواهند داشت تا گوگل بتواند هزینه اجرای آن تبلیغ را در نهایت جبران کند.

زمانی که مجبور می شوید برای کمپین های تبلیغاتی خود هزینه بیشتری بپردازید، احتمالا بودجه کمتری برای اختصاص دادن به سایر فعالیت های بازاریابی خواهید داشت. این مسئله ممکن است به اینجا ختم شود که شما به سئو داخلی و خارجی سایت کمتر توجه کنید و در نهایت توانایی وب سایت شما برای نمایش در نتایج ارگانیک گوگل کاهش خواهد یافت. اگر از هزینه سئو آکاه نیستید، سری به صفحه تعرفه های سئو رادزاد بزنید.

همچنین این احتمال وجود دارد که تبلیغات دارای امتیاز کیفی پایین منجر به آسیب رسیدن به اعتبار برند شما شود. وقتی یک برند هم در بخش تبلیغات و هم در نتایج جستجوی ارگانیک ظاهر می شود، احتمال کلیک روی تبلیغات بیشتر است (چون رتبه بالاتری دارد). اما اگر تبلیغ شما آن چیزی که کاربران انتظار دارند را ارائه نکند، آن کلیک به درامدزایی برای شما منتهی نمی شود. این مسئله نه تنها موجب هدر رفتن پول شما می گردد، بلکه می تواند به دیدگاه کاربران نسبت به برندتان نیز آسیب برساند.

این مسئله در مورد تبلیغ هایی که بر روی کلمات کلیدی نامناسب هدف گذاری شده اند هم برقرار است. هدف قرار دادن کلمات کلیدی اشتباه در پیشنهادات تبلیغاتی شما می تواند باعث شود که محتوای شما در نتایج جستجویی که با نیاز مخاطب همسو نیستند نشان داده شود. از سوی دیگر هم تبلیغات شما ممکن است در زمانی که از نظر تئوری باید نمایش داده شود، نمایش داده نمی شود. در نتیجه فرصت های بزرگی را از دست خواهید داد.

علاوه بر این، حتی نمی توانید داده هایی را که برای کمپین های سئو خود نیاز دارید جمع آوری کنید. PPC راهی برای جمع‌آوری سریع داده‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد، اما راه‌اندازی نادرست کمپین، اطلاعاتی که به دنبال آن هستید را در دستانتان قرار نخواهد داد. در نتیجه، آمادگی کمتری برای شروع یک کمپین سئو خواهید داشت، که ممکن است به این موضوع ختم شود که در حین سئو، باز هم مجبور به صحیح و خطا شوید. از آنجایی که سئو برای نمایش نتایج نیاز به زمان زیادی دارد، ممکن است چند ماه طول بکشد تا متوجه اشتباه خود شوید.

البته علاوه بر Google Ads، گزینه های تبلیغاتی دیگری نیز وجود دارد. اما چیزی که ممکن است متوجه نشوید این است که اگر در سایت خود کمپین های تبلیغاتی برای دیگر سایت ها ایجاد کنید (مثلا بنر تبلیغاتی درج کنید)، با مدیریت نادرست آنها می توانید مانعی برای پیشرفت خود ایجاد کنید.

آیا انتشار تبلیغات در سایت شما به سئو سایت شما آسیب می رساند؟

ما تا اینجا عمدتاً در مورد ارتباط بین سئو و Google Ads، صحبت کردیم. اما وقتی صحبت از تاثیر تبلیغات در سئو می شود، نمی توان موضوع انتشار تبلیغات در وب سایت خودمان را فراموش کنیم.

بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها و ناشران محتوا برای قرار دادن تبلیغات در سایت های مختلف به پلتفرم‌های تبلیغاتی مانند AdSense روی می آورند. در این نوع تبلیغات مالک وب سایت تبلیغ گیرنده، زمانی که این تبلیغ ها صرفا نمایش داده شده یا توسط یک بازدید کننده کلیک می شوند، مقداری پول به دست می آورند. این روش می تواند تاکتیکی برای کسب درآمد اضافی برای صاحبان سایت ها باشد.

با این حال، صاحبان وب سایت ها باید مراقب تأثیر این نوع تبلیغات بر تجربه کاربری باشند. قرار دادن بیش از حد تبلیغ در سایت شما می تواند برای ظاهر سایت و سرعت بارگذاری آن مضر باشد و در نتیجه کاربران بسیاری آن را ترک خواهند کرد.

در سال 2021، گوگل Core Web Vitals را به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد سئو معرفی کرد. این معیار بر رتبه سایت شما تأثیر گذار است. Core Web Vitals سرعت مشاهده یک صفحه، مدت زمانی که طول می کشد تا کاربر بتواند با صفحه ارتباط برقرار کند و همینطور ثبات بصری عناصر موجود در صفحه را اندازه گیری می کند.

بر اساس این معیارها، گوگل از وب‌سایت‌هایی که دارای تبلیغات بیش از حد هستند، استقبال نمی‌کند. علاوه بر این، تبلیغات نامناسب می توانند بر عملکرد شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، سایتی که دارای تبلیغاتی در بالای صفحه است، امتیاز خوبی در معیارهای CLS و FCP کسب نخواهد کرد. به طور کلی، تبلیغات در صفحات سایت نباید به حدی باشد که محتوای اصلی صفحه دیده نشود.

در اغلب مواقع بهینه‌سازی صفحات سایت برای Core Web Vitals بدون مشورت با متخصص، می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در این زمینه رادزاد دارای متخصصانیست که می توانند به شما کمک کنند. به این ترتیب، می توانید بازده تبلیغات خود را به حداکثر برسانید و در عین حال بر ایجاد محتوای عالی تمرکز داشته باشید.. اگر از AdSense برای کسب درآمد از سایت خود استفاده می کنید، حتما قوانین گوگل را در نحوه قرار دادن تبلیغات دنبال کنید تا از گرفتار شدن در جریمه های احتمالی جلوگیری کنید.

کیفیت تبلیغات قرار داده شده می‌تواند بر تجربه کاربری و توانایی گوگل در درک موضوع تبلیغ نیز تأثیر گذار باشد. طبق نظر وب سایتSearch Engine Land تبلیغات بیش از حد می‌تواند از «crawl budge» وب سایت شما بکاهد. کاهش crawl budge منجر به کاهش سرعت پایش و ایندکس صفحات سایت شما خواهد شد. اگر از crawl budge بیش از حد برای تبلیغات روی صفحات استفاده کنید، پایشگرهای گوگل خیلی زود بیخیال سایت شما شده و به سایت دیگری می روند. این موضوع به نوبه خود می تواند به توانایی سایت شما در کسب رتبه آسیب برساند.

اگر این تبلیغات برای دیگر سایت ها نباشد چطور؟ در پاسخ باید گفت که همچنان باید مطمئن شوید که تبلیغات به هر شکلی حتی اشاره به خدمات سایت خودتان باشد، به تجربه کاربری لطمه نمی زند. تبلیغات پاپ‌آپ (مخصوصا پاپ‌آپ‌هایی که کل صفحه را پوشش می‌دهند) موجب آزار کاربران مخصوصا کاربران دستگاه های موبایل می گردد. این موضوع نیز به نوبه خود بر روی بانس ریت و زمان فعالیت کاربران در سایت تاثیر گذار است. در مجموعه همه این پارامترها به صورت زنجیروار می توانند بر روی سئوی سایت شما تاثیر بگذارند.

این گفته ها لزوماً به این معنی نیست که شما هرگز نباید هر نوع تبلیغاتی را در وب سایت خود قرار دهید. اما اگر اقدام به انتشار تبلیغ نمودید، حتی الامکان خیلی کم از آنها استفاده کنید. همچنین به نحوی باشند که با هدف کاربر از دیدن سایت شما مرتبط بوده و در عین حال بسته شدن آنها نیز آسان باشد. رعایت این نکات باعث ایجاد یک وب سایت سریعتر و سازگارتر با موبایل می شود که استانداردهای گوگل را در سطح بالاتری رعایت می کند.

تبلیغات چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

اگر از یک متخصص سئو بپرسید که چگونه تبلیغات بر سئو تأثیر می گذارد، احتمالاً به شما میگوید که سئو و Google Ads مستقل از یکدیگر عمل می کنند و تاثیر مستقیمی بر روی یکدیگر ندارند.

این کاملا درست است. رتبه سایت شما بر Google Ads تأثیر نمی گذارد و همچنین تبلیغات شما ارتباط مستقیمی با سئو شما ندارد.

اما روش‌های غیرمستقیمی وجود دارند که تبلیغات می‌تواند روی استراتژی سئوی شما تأثیر بگذارد.

همانطور که قبلا ذکر شد، تبلیغات منتشر شده در سایت گاهی اوقات می توانند تجربه کاربری را مختل کنند. اگر کیفیت آنها پایین باشد و عناوین نامناسبی داشته باشند، می توانند مشتریان را از سایت فراری دهند. اگر سایت شما مملو از تبلیغات باشد، ممکن است گوگل از پایش سایت شما صرف نظر کند. هر دو سناریو می تواند بر رتبه سایت شما تأثیر منفی بگذارد.

تبلیغات پاپ آپ نیز برای بسیاری از کاربران مشکل ساز است. هنگامی که آنها مکرر ظاهر می شوند یا به گونه ای طراحی می شوند که بازدید کننده نتواند آنها را به راحتی ببندد، قطعا به تجربه کاربری و سئو وب سایت شما آسیب می رسد. در واقع، تبلیغات مزاحم در سایت ها یکی از عواملی است که گوگل در به‌روزرسانی‌های الگوریتم خود، از جمله به‌روزرسانی اخیر خود با نام Page Experience در نظر گرفته است. این نوع تبلیغات به طور بالقوه می تواند منجر به افت رتبه شود، حتی اگر در صفحات وب سایت خود محتوای بسیار ارزشمندی ارائه دهید.

حتی کیفیت Google Ads شما می‌تواند بر سئوی سایت شما تاثیرگذار باشد. وقتی تبلیغات شما مفید نبوده و با عبارت جستجو شده مرتبط نباشد، هر کلیکی که در کمپین‌های خود دریافت می کنید موجب تجربه کاربری مثبتی نمی شود و اعتبار شما را خدشه دار می کند. با این کار هزینه زیادی بر روی تبلیغات کرده و در ادامه بودجه کافی برای سئو نخواهید داشت.

اما زمانی که کمپین های تبلیغاتی شما به درستی توسعه یافته و مدیریت شوند، می توانند تاثیر مثبتی بر سئو داشته باشند. ترکیب سئو با تبلیغات به شما امکان می‌دهد کمپین‌های بازاریابی قوی‌تری ایجاد کنید، در رویکردهای خود تنوع ایجاد کنید و برند خود را مشهورتر کنید.

در پایان باید گفت که همه چیز به جزئیات وابسته است. آیا تبلیغات روی سئو تاثیر می گذارد؟ بله، مطمئناً می تواند تاثیر گذار باشد، اما نه به صورت مستقیم. اگر برای آموزش خود سالها زمان بگذارید (یا این کار را به متخصصان خبره بسپارید) مزایای استفاده همزمان از سئو و تبلیغات گوگل را به حداکثر خواهید رساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *