گوگل: صفحه هدف در rel=canonical الزاما تضمین نمی شود

آقای جان مولر از تیم گوگل اعلام کرد که rel=canonical الزاما گارانتی نشده و گوگل ممکن است صفحات دیگری را به عنوان نسخه هدف انتخاب کند.

این مسئله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در این مورد مطرح شد که چرا گوگل صفحه ای که با استفاده از rel=canonical، هدف گذاری شده را انتخاب نکرده و در عوض صفحه اشتباهی را در نتایج جستجو به نمایش می گذارد.

به طور خاص تر، این سناریو در مورد مجموعه ای از صفحات یک دسته بندی بود که گوگل به جای صفحه اول، صفحه سوم آن را در نتایج جستجو نمایش می داد. در پاسخ به این سال جان مولر این طور بیان کرد که گوگل از فاکتورهای زیادی برای انتخاب صفحه هدف استفاده می کند.

جان مولر این طور ادامه داد که rel=canonical به منزله گارانتی نمایش صفحه هدف در نتایج جستجو نیست. بنابراین اصلا غیر طبیعی نیست که گوگل به جای ایندکس صفحه هدف انتخاب شده به واسطه rel=canonical، صفحه دیگری را انتخاب کند.

این کاربر توییتر همچنین بیان کرد که از تگ های prev/next در جای صحیح خود استفاده کرده است. مولر نیز در جواب گفت که این مسئله می تواند موجب ایجاد تداخل با rel=canonical گردد:

“اگر چه rel=canonical به سمت صفحه اول نشانه گرفته شده، اما وجود تگ ها next/prev باعث ایجاد تداخل با آن شده است.”

در خبرهای قبلی اعلام کردیم که جان مولر استفاده همزمان از rel=canonical با نوایندکس را توصیه نمی کند.

“ریدایرکت ها، rel=canonical، لینک های داخلی، نقشه سایت، hreflang و سایر موارد به ما اعلام می کنند که کدام صفحه در واقع صفحه اصلی و هدف می باشد. با هم راستا کردن آنها می توانید به گوگل در انتخاب صفحه هدف کمک کنید.”

به سوال این کاربر در توییتر باز می گردیم. با توجه به چیزی که مولر در وب سایت Reddit اعلام نمود می توان به یک نتیجه رسید. گوگل به این خاطر صفحه سوم از صفحات یک دسته بندی را به عنوان صفحه انتخاب نموده که rel=canonical در برابر دیگر سیگنال ها توان برتری نداشته است.

به عنوان مثال شاید تعداد لینک های داخلی به صفحه سوم سایت، بیش از صفحه اول آن باشد و همین مسئله موجب شده که گوگل به این نتیجه برسد که صفحه سوم انتخاب بهتری برای نمایش در نتایج جستجوست.

البته این یکی از احتمالات ممکن است. چیزی که واضح است اینست که گوگل معمولا صفحه ای که با rel=canonical هدفگذاری شده را به عنوان بهترین نتیجه در صفحه نتایج جستجو نمایش می دهد. تگ rel=canonical به گوگل کمک می کند که صفحه کانونی را پیدا کند، اما هیچ تضمین صد در صدی برای انتخاب آن وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *