گوگل: همزمان از تگ نوایندکس با rel=canonical استفاده نکنید

آقای جان مولر از تیم گوگل به صاحبین وب سایت ها تذکر داده که سیگنال هایی مانند نوایندکس و rel=canonical را با یکدیگر ترکیب نکنند.

این دو سیگنال کاملا با یکدیگر در تناقض بوده و گوگل در نهایت یکی از آنها را در جهت درک بهتر صفحات سایت انتخاب خواهد کرد. در حالت کلی گوگل در شرایطی که هر دو در یک صفحه استفاده شده باشند، به احتمال فراوان rel=canonical را انتخاب می کند.

جان مولر این پاسخ را به سوالی که توسط یکی از کاربران سایت Reddit در اینجا مطرح شد، ارائه نمود:

“آیا گوگل تگ کانونیکالی که به سمت خودش در یک صفحه است را در کنار تگ نوایندکس، نادیده می گیرد؟ معایب استفاده از متا روبوتس نوایندکس نسبت به تگ کانونیکال چیست؟”

یکی از کاربران پاسخ داد که rel=canonical بهتر است در شرایطی که امکان ریدایرکت 301 وجود ندارد، استفاده گردد. یک تگ کانونیکال به شما اطمینان می دهد که اعتبار بک لینک های تمام صفحات دارای این تگ به صفحه هدف منتقل خواهد شد.

جان مولر در ادامه این پاسخ کاربر، پاسخ دومی داد و علاوه بر تکرار همین اطلاعات، تاکید کرد که کاربران از ترکیب این دو تگ در یک صفحه خودداری کنند.

به علاوه جان مولر به معایب استفاده از نوایندکس نسبت به rel=canonical پرداخت و بیان کرد که استفاده از نوایندکس به تنهایی نشانه واضحی از کانونی کردن نیست. تگ نوایندکس به هیچ وجه نشانه واضحی از انتقال اعتبار از یک صفحه به صفحه ای دیگر نیست.

برای انتقال اعتبار یک صفحه به صفحه ای دیگر نیاز است که وبمستر سایت ارتباط واضحی با گوگل برقرار کرده و صفحه هدف خود را دقیق مشخص کند. صاحبین وب سایت ها می توانند با استفاده از روش های زیر ارتباط واضحی با گوگل ایجاد کنند:

  • ریدایرکت
  • Rel=canonical
  • لینک های داخلی
  • نقشه سایت
  • Hreflang

هر چه بهتر بتوانید از این ابزارها استفاده کنید، گوگل بیشتر به دنبال صفحه مورد نظر شما رفته و آن را به عنوان صفحه هدف انتخاب می کند. برای مطالعه بیشتر در مورد کانونی کردن، مطلب تگ کانونیکال چیست را بخوانید.

2 دیدگاه

  1. سلام مهندس. مطالب چند سال پیش (2012 و 2013) دارای بر چسب هایی مشابه با عنوان مطلب است و من صفحه این برچسب های مشابه را noindex می کنم. آیا این کار من بی تاثیر است یا مفیده؟
    با توجه به گفته شما در این مطلب چون تگ ها هم دارای rel=canonical هستند، پس عملا نوایندکس تگ ها تاثیری نخواهد داشت.

    • وضعیت ایندکس برچسب ها رو میتونید در نتایج جستجو بررسی کنید. پیشنهاد ما اینست که از به کار بردن برچسب های این چنینی خودداری کرده و این گونه برچسب های هم نام با عنوان مطلب را به خود مطلب ریدایرکت 301 کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *