گوگل همیشه استفاده افراطی از کلمات کلیدی را جریمه نمی کند

آقای جان مولر از گوگل اخیرا فاش کرد که گوگل همواره با سایت هایی که استفاده افراطی از کلمات کلیدی می کنند، برخورد تنبیهی نمی کند.

در حقیقت اگر محتوای مورد نظر دارای اطلاعات ارزشمندی باشد، این استفاده افراطی از کلمات کلیدی (keyword stuffing) ممکن است نادیده گرفته شود. این اطلاعات در توییتر و در پاسخ به سوال یکی از کاربران درباره keyword stuffing ارائه شد. یکی از کاربران در توییتر در مورد صفحه ای صحبت کرد که علاوه بر استفاده بسیار زیاد از کلمات کلیدی، دارای رتبه خوبی نیز در نتایج جستجو بود.

جان مولر در مقدمه ای پیشنهاد نمود که به جای توجه به محتوای سایر وب سایت ها، بهتر است بر روی محتوای سایت خود تمرکز کنیم. همچنی او اعلام کرد که گوگل داری بیش از 200 فاکتور برای رتبه بندی سایت هاست و قسمت جالب ماجرا اینست که نیازی به ایده ال بودن تمام این فاکتورها برای کسب بهترین رتبه نیست.

در ادامه این تبادل نظرات یکی از کاربران به شدت از استفاده بی نهایت افراطی از کلمات کلیدی انتقاد نمود و جان مولر نیز در پاسخ به این نظر اعلام کرد که این گونه صفحات الزاما در نتایج گوگل حذف نمی شوند و صفحات خسته کننده ای که اطلاعاتی به کاربر ارائه نمی دهند ممکن است در مجموع نادیده گرفته شوند.

پاسخ جان مولر در این باره عینا به شکل زیر بوده است:

“اگر ما keyword stuffing را در حات کلی نادیده بگیریم (روشی که در دهه نود میلادی بسیار محبوب بود)، ممکن است اطلاعات ارزشمندی را نیز کنار بگذاریم. من در اینجا در مورد صفحه خاصی صحبت نمی کنم، اما keyword stuffing در حالت کلی همیشه موجب حذف صفحه از ایندکس گوگل نمی شود.”

از این  بیانیه می توان چند نتیجه برداشته کرد:

  • از دید سئو بهتر است که به جای توجه به محتوا و دلیل رتبه گرفتن آنها، بر روی محتوای سایت خود تمرکز و در راستای بهبود آنها تلاش کرد.
  • استفاده بی رویه از کلمات کلیدی همیشه منجر به حذف صفحه از ایندکس گوگل نخواهد شد.
  • گوگل به جای تمرکز بر روی قسمتی از محتوا که در آن به صورت بی رویه از کلمات کلیدی استفاده شده است، به سایر بخش های آن توجه کرده تا مطالب با ارزشی را از آنها استخراج کند.
  • استفاده از کلمات کلیدی تنها یکی از حداقل 200 فاکتور رتبه بندی گوگل به شمار می رود.

در حالت کلی استفاده بی رویه از کلمات کلیدی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود، چرا که موجب کاهش جذابیت آن برای خواننده می گردد. با این حال تکرار کلمات کلیدی به عنوان یک عامل بسیار آسیب زننده به رتبه صفحه محسوب نمی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *