گوگل دیسکاور چیست؟ چگونه سایتمان را در Google Discover نمایش دهیم؟

گوگل دیسکاور یک ویژگیست که صرفا در دستگاه های موبایل تجربه می شود و از طریق آن محتواهایی به کاربر نمایش داده میشود که کاربران تا قبل از دیدن آن از نیاز به آن بی اطلاع بودند. در این مطلب به بررسی چگونگی استفاده از گوگل دیسکاور برای برندتان پرداخته ایم.

به عنوان یک متخصص سئو مطمئنا از اهمیت محتوا در پاسخ به جستجوهای کاربران آگاه هستید. اما اگر یک کاربر نداند به چه اطلاعاتی نیاز دارد چه کنیم؟

گوگل با انتشار گوگل دیسکاور در سال 2018 به رفع این مشکل پرداخت.

گوگل دیسکاور چیست؟

گوگل دیسکاور که تا قبل از سال 2018 با نام گوگل فید شناخته میشد، با جمع آوری دیتاهای کاربران سعی می کند که یک فید (Feed) محتوایی سفارش سازی شده به آنها نمایش دهد.

گوگل دیسکاور که صرفا در دستگاه های موبایل وجود دارد، پا را فراتر نهاده و با پیش بینی رفتار کاربران محتواهایی را به آنها نمایش می دهد که به احتمال زیاد برای آنها جذاب و ارزشمند است. با در نظر گرفتن فعالیت های کاربران در ارائه نتایج، گوگل دیسکاور روش جدید و قدرتمندی برای کسب ترافیک محسوب می شود.

گوگل دیسکاور شامل انواع متنوعی از محتوا از جمله خبر، مقاله، ویدئو، تبلیغ و همینطور نتایج مسابقات ورزشی است. این نتایج در صفحه خانگی گوگل نمایش داده شده و برای هر کاربر سفارشی سازی شده است.

همزمان با رشد تکنولوژی های یادیگری ماشینی و هوش مصنوعی، این نوع نتایج روز به روز دقیق تر و در دسترس تر می شوند.

در ادامه به بررسی عمیق تر این تکنولوژی و معرفی روش هایی برای نمایش وب سایت در گوگل دیسکاور می پردازیم.

گوگل دیسکاور چگونه کار می کند؟

گوگل پس از ایندکس محتوا آن را بر اساس سیاست های خود بررسی کرده و  در صورت تایید آن را در گوگل دیسکاور نمایش می دهد.

مشابه پیشنهادهای ویدئویی که در پلتفرم هایی مانند تیک توک . فیسبوک وجود دارد، گوگل از الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی برای ساخت فیدهای سفارشی برای کاربران استفاده می کند.

دیسکاور بر اساس اطلاعات جمع اوری شده از روی داده های مرتبط با کاربران، فیدهایی بر اساس شخصیت آنها بدون آنکه آنها عبارتی را جستجو کنند، برای آنها تولید می کند.

کاربر نقطه مرکزی توجه در دیسکاور است. گوگل دیسکاور محتواهای شخصی سازی شده ای را بر اساس پارامترهای زیر نمایش می دهد:

 • تاریخچه جستجو
 • تاریخچه مرورگر
 • فعالیت در اپلیکیشن ها
 • لوکیشن (وابسته به تنظیمات اکانت گوگل و Privacy)

گوگل دیسکاور بر اساس این اطلاعات، موضوعات مورد علاقه کاربران را شناسایی کرده و محتواهای مرتبطی را برای آنها به نمایش می گذارد.

چه محتواهایی مرتبط و جالب محسوب می شوند؟

برای درک بهتر مفهوم علایق کاربر در گوگل دیسکاور ما 700 تا از موضوعات مورد علاقه کاربران را بررسی کردیم. با اینکه این تعداد از علایق فوق العاده کم محسوب می شود، اما مشاهدات جالبی دیده شد.

 • موضوعات مرتبط با ورزش و سرگرمی متداول ترین موضوعات بودند.
 • به طور وسیعی بر روی سرگرمی های کاربران تمرکز شده بود.
 • برندها حضور قوی ای داشتند.
 • سئو هم جز علایق محسوب میشد.

ورودی کاربران

کاربران می توانند فیدبک هایی را برای سفارشی سازی فیدهایشان ارائه دهند. به عنوان مثال می توانند موضوعات مورد علاقه خود را فالو کرده و برخی موضوعات را آنفالو کنند. این اقدامات از طریق گزینه هایی با عنوان Show more و Show less قابل انجام هستند. همچنین کاربران می توانند محتواهای یک رسانه به خصوص را به طور کل از فیدهایشان مخفی کنند.

گاهی اوقات، گوگل مستقیماً از کاربر درخواست بازخورد می کند.

آیا امکان بهینه سازی برای گوگل دیسکاور وجود دارد؟

بله، امکان بهینه سازی برای گوگل دیسکاور وجود دارد. گوگل دیسکاور یک موتور پیشنهاد دهنده شخصی سازی شده است و هدف آن نمایش محتواهای سرگرم کننده به کاربران بر اساس علایق و تاریخچه بازدیدهایشان است.

مهمترین نکته در بهینه سازی برای گوگل دیسکاور، تمرکز بر تولید محتوای با کیفیتیست که در درجه اول سرگرم کننده و در درجه دوم با سلایق کاربران هدف شما هم راستاست.

مهمترین تفاوت در بهینه سازی برای موتورهای جستجو و بهینه سازی برای گوگل دیسکاور، شیفت کردن از تمرکز بر روی کوئری ها (عباراتی که کاربران در موتورهای جستجو سرچ می کنند) به خود کاربران است.

در سئو تمرکز بر روی کوئری ها و ارائه نتایج مرتبط با آنهاست، در حالی که گوگل دیسکاور بر ارائه محتواهای سرگرم کننده و مرتبط با علایق کاربران، بدون توجه به کوئری ها تمرکز دارد.

تولید کنندگان محتوا در این راستا می توانند به نکات زیر توجه کنند:

 • تولید محتوای با کیفیت و سرگرم کننده
 • اضافه نمودن استراکچر دیتا (Structured Data) به مطالب
 • تولید محتوا حول موضوعات ترند
 • استفاده از تصاویر و ویدئوهای با کیفیت
 • بهینه سازی وب سایت از نظر تجربه کاربری
 • ایجاد E-E-A-T قوی

اهمیت E-E-A-T

گوگل دیسکاور در تلاش است که محتواهایی جذاب و همینطور قابل اعتماد، قابل استناد و معتبر را به کاربران خود نمایش دهد.

اجزای E-E-A-T (مخفف Expertise, Experience, Authority, Trustworthiness) نقش محوری در مناسب بودن محتوا جهت پیشنهاد شدن بازی می کنند. مطمئنا انتظار ندارید که گوگل هر محتوایی را از هر سایتی به شما نمایش دهد؟

در هنگام تولید محتوا برای گوگل دیسکاور بهتر است که بر روی موضوعاتی تمرکز کنید که در حیطه تخصص و تجربه شماست. با تولید محتوا حول چنین موضوعاتی در طول زمان اعتبار بیشتری کسب خواهید کرد. چنین رویکردی نتایج بهتری در طولانی مدت دارند. تولید محتوای بی هدف، حول موضوعات گسترده شما را از کسب این نتیجه دور می کند.

پس از انتخاب موضوعات مناسب گام های زیر را برای ارتقا فاکتورهای E-E-A-T بردارید:

 • محتوای با کیفیت تولید کنید: محتوای دقیق، صحیح و آموزنده ای تولید کند که از نظر کاربرانتان ارزشمند تلقی شود. از تولید محتواهای گمراه کننده، احساسی و کم کیفیت دوری کنید، چرا که نتیجه ای جز آسیب رساندن به اعتبار شما نخواهد داشت.
 • به طور مرتب اقدام به بروزرسانی محتوا کنید: تاریخ انتشار محتوا را به صورت شفاف اعلام کنید، محتواهای قدیمی را آپدیت کرده و تاریخ آپدیت محتوا را نیز ذکر کنید.
 • تخصصتان را نشان دهید: برای نشان دادن تخصصتان در حیطه کاری خود، مدارک، گواهینامه ها و تجربه نویسندگان یا تولید کنندگان محتوای سایت را به صورت برجسته ای به نمایش بگذارید. به عنوان مثال می توانید در انتهای هر محتوا، بیوگرافی نویسنده، سوابق کاری و گواهینامه های رسمی او را به اطلاع کاربر برسانید.
 • از استراکچر دیتا بهره ببرید: از روش های نشانه گذاری مورد تایید گوگل برای ارائه اطلاعات مشروح به آن بهره ببرید.
 • فعالیت مستمر داشته باشید: به طور مداوم اقدام به تولید محتوا کنید تا ثبات و اقتدار خود را به نمایش بگذارید.
 • شفافیت ایجاد کنید: به طور واضح به منابع خود اشاره کرده و برای تایید گفته های خود به مراجع معتبر استناد کنید. همچنین در مورد خط مشی های تیم تحریریه، فرایندهای بررسی واقعیت ها، نحوه تضمین کیفیت و هر گونه همکاری و حمایت ها شفاف باشید.
 • تجربه کاربری وب سایت را ارتقا دهید: با تمرکز بر روی فاکتورهایی مانند سازگاری سایت با موبایل، سرعت بارگذاری صفحه، HTTPS و طراحی کلی وب سایت، وب سایتی قابل اعتماد و کاربر پسند ایجاد کنید.

با دنبال کردن این گام ها، می توانید فاکتورهای E-E-A-T را بهبود ببخشید، محتواهای با کیفیتی تولید کنید و حضور پر رنگ و قابل اعتمادی در وب داشته باشید. در نهایت می توانید شانس دیده شدن محتواهای وب سایت خود را در گوگل دیسکاور افزایش دهید.

آیا گوگل دیسکاور صرفا شامل اخبار نمی شود؟

یکی از اهداف گوگل دیسکاور ارائه محتواهای تازه و دست اول به کاربران است و با پیمایش بین محتواها احتمالا متوجه می شوید که خیلی از آنها به گونه ای خبر هستند.

اما پس از مشاهده محتواهای سایت های غیر خبری در گوگل دیسکاور وقت آن رسیده بود که در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهیم. ما در طول 12 ماه ترافیک گوگل دیسکاور از 11.000 یو آر ال و 62 دامین را از طریق ابزار سرچ کنسول مورد بررسی قرار دادیم. نتایج این تحقیق بر روی این 11.000 یو آر ال بدین شرح است:

 • 46% یو آر ال ها از وب سایت های خبری بودند.
 • 44% یو آر ال ها از وب سایت های فروشگاهی بودند.
 • 7% یو آر ال ها از وب سایت های سرگرمی بودند.
 • 2% یو آر ال ها از وب سایت های فعال در حوزه سفر بودند.

1% باقیمانده شامل زمینه های زیر میشدند:

 • B2B
 • خودرو
 • آموزش
 • اقتصاد
 • سلامت

نتایج حاصل از این تحقیق

1. وب سایت های خبری 99% کلیک ها را از آن خود کردند

با اینکه تعداد یو آر ال های سایت های خبری در گوگل دیسکاور تنها 46% بود، اما همین یو آر ال ها، 99% کلیک ها را از آن خود کردند.

یکی از وب سایت های خبری در این آنالیز، 30% کل ترافیک خود را از گوگل دیسکاور کسب کرده است، در حالی که دیگر رسانه ها گزارش دادند که در برخی ماه ها ترافیک کسب شده از گوگل دیسکاور از ترافیک ارگانیک پیشی گرفته است.

این احتمال وجود دارد که محتوای خبری به مخاطبان بزرگ و گسترده ای نشان داده می شود، در حالی که محتوای سایر موضوعات بر اساس علایق خاص کاربران، مخاطبان کوچک‌تری را هدف قرار می‌دهند.

گوگل در اطلاعیه خود بر روی این ایده اینگونه تاکید کرده است:

وقتی پای خبر به میان می اید، ما عقیده داریم که افراد باید به اطلاعات یکسانی دسترسی داشته باشند.

نتیجه: گوگل دیسکاور یک منبع ترافیکی بزرگ برای وب سایت های خبری است و می تواند به مخاطبین بسیار زیادی نمایش داده شود.

2. بلاگ پست ها در سایر زمینه ها متداول هستند

در مورد سایت های غیر خبری، آن 1% کلیک ها که شامل 1 میلیون کلیک می شود در انواع مختلف محتوا پراکنده شده است.

متداول ترین نوع محتوا در میان این نوع سایت ها، بلاگ پست ها بودند.

موضوعات این بلاگ ها در گوگل دیسکاور عمدتا با زمینه های خاصی مانند ورزش، آرایش و تغذیه در ارتباط بودند.

علاوه بر این:

 • 49% کلیک های فروشگاه های اینترنتی به صفحه یک محصول یا دسته محصولات منتهی میشد.
 • صفحات حاوی ویدئو در وب سایت های سرگرمی بیشترین درصد کلیک (16%) را از آن خود کردند، مانند صفحات حاوی ویدئوی مصاحبه، تریلر فیلم و از این قبیل.
 • صفحاتی در وب سایت های خدمات سفر که شامل آفرهای ویژه لحظه آخری بودند، بیشترین درصد کلیک (53%) را در این گونه سایت ها از آن خود داشتند.

نتیجه: محتواهای غیر خبری نمایش داده شده در گوگل دیسکاور به شدت بر روی علاقه کاربران متمرکز بوده و احتمالا برای مخاطبان کوچکتر، اما هدفمندتر نمایش داده می شود.

3. محتواهای دیسکاور عموما عمر کوتاهی دارند

اغلب یو آر ال های نمایش داده شده در گوگل دیسکاور سه تا چهار روز بعد از انتشار در آن حضور داشته و عموما غالب ترافیک کسب شده بین یک تا دو روز بعد بوده است.

با این حال محتواهای اورگرین (Evergreen) هم دیده شده اند که در بازه زمانی بلندتری قادر به ایجاد جریان ترافیکی برای سایت ها بوده اند.

در تصویر بالا نمونه ای از یک محتوای اورگرین را مشاهده میکنید.

در مواردی که ما محتوای همیشه سبز را در فید گوگل دیسکاور خود مشاهده کردیم، دو تا سه روز قبل در جستجوی موضوعات مشابه بودیم.

نتیجه: اغلب صفحات در گوگل دیسکاور عمر سه تا چهار روز دارند، اما محتواهای اورگرین می توانند در بازه زمانی بلندتری برای وب سایت ترافیک ایجاد کنند.

4. کاربران پاسخ خوبی به محتوای دیسکاور میدهند

یکی از اولین چیزهایی که درباره گوگل دیسکاور ما را شگفت زده کرد، نرخ بالای کلیک (CTR) بود. نرخ CTR در آنالیز ما برای همه صفحات 11% بود.

اگر سایت های خبری را از این آنالیز خارج کنیم، به میانگین CTR 6% میرسیم.

با نگاهی به ترافیک ارگانیک همان دامین ها پی میبریم که نرخ CTR آنها معادل 4% است.

متاسفانه این اعداد قابل مقایسه با یکدیگر نیستند، چرا که نحوه محاسبه میزان دیده شدن (Impression) در دیسکاور متفاوت از سرچ عادی است.

اما چرا:

 • میزان Impression در جستجوی عادی بر اساس نمایش یک URL در صفحه جستجو محاسبه می شود، حتی اگر کاربر با اسکرول کردن به اسنیپت آن یو آر ال نرسد.
 • میزان Impression در دیسکاور به گونه ای محاسبه می شود که کاربر با اسکرول به یو آر ال مورد نظر برسد.

نتیجه: نرخ CTR در گوگل دیسکاور بالاتر از سرچ عادی است، با این حال این موضوع می تواند به دلیل نحوه محاسبه باشد تا تفاوت در رفتار کاربر.

چگونه در گوگل دیسکاور با کاربران ارتباط برقرار کنیم؟

در یک سرچ معمولی، کوئری ها ارتباطی بین نیاز کاربران و محتوای مرتبط محسوب می شوند. به عنوان مثال یک کاربر گرسنه کوئری “غذا نزدیک من” را جستجو کرده و گوگل “رستوران های محلی” را به او نمایش می دهد.

گوگل دیسکاور محتوایی را به کاربر نمایش می دهد که بر اساس علایق او بوده و زمان نمایش آن قبل از احساس نیاز او است.

بدون جستجوی کلمه کلیدی و وجود گزارشی از کوئری ها، تولید محتوا به شکل سنتی در گوگل دیسکاور با نوعی محدودیت مواجه میشویم، اما همچنان راهکارهایی برای افزایش دیده شدن محتواهای سایت در گوگل دیسکاور وجود دارد.

با دستگاه های موبایل سازگار باشید

گوگل دیسکاور تنها در دستگاه های موبایل در دسترس است، بنابراین این نکته از قبل هم بسیار واضح بوده است.

با ابن حال همواره سعی کنید که گزارش های گوگل در سرچ کنسول که با موضوع نمایش سایت در موبایل مرتبط است را بررسی کرده و از عدم وجود خطا اطمینان حاصل کنید. اگر با خطایی مواجه شدید، فورا اقدام به رفع آن کنید.

در تولید محتوا بر روی علایق کاربران تمرکز کنید

علایق کاربران شامل مفاهیم، موجودیت ها یا اشیا می شود و می توانند به طور مستقل شناسایی گردند. این علایق می توانند هر چیزی اعم از سرگرمی های معمول، برند ها و کسب و کارها باشند.

با استفاده از ابزار Entity Explorer می توانید با جستجوی یک مفهوم، مفاهیم مرتبط با آن را بیابید.

با استفاده از این ابزار و موارد مشابه مفاهیمی که پل ارتباطی بین شما و کاربران هستند را بیابید.

موضوعات ترند را شناسایی کنید

گوگل دیسکاور مشابه فید پلتفرم های شبکه های اجتماعی کار می کند. برای افزایش شانس دیده شدن در دیسکاور، بررسی کنید که چه اتفاقاتی در شبکه های اجتماعی در جریان است. در ادامه بر روی موضوعات و اتفاقات ترند تمرکز کنید.

همچنین از وجود دکمه های اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی اطمینان حاصل کنید.

محتوایی ایجاد کنید که برای مخاطبانتان مرتبط، مفید و جالب باشد

شما دیگر محدود به حجم جستجو نیستید. این آزادی تازه متولد شده را در آغوش بگیرید. پس از یافتن پل های ارتباطی، محتواهای با عمق بیشتر تولید کند.

در گوگل دیسکاور محتواها بر اساس علایق کاربران به آنها نمایش داده می شود، بنابراین محتوایی تولید کنید که با علایق کاربران پر شورتان همراستا باشد.

یکی از راه های انجام این کار، شناسایی تقاطع ها و روابط بین موضوعات است. به عنوان مثال: بهترین مکان های برف بازی نزدیک تهران، نکات پیاده روی در زمستان.

اگر بتوانید محتوا را با رویدادهای جاری مرتبط کنید، از امتیازات چنین کاری احتمالا بهره مند خواهید شد.

همانطور که قبلا هم گفته شد، محتوای تولید شده باید همراستا با تخصص شما بوده و نشانگر E-E-A-T وب سایت شما باشد.

عناوین صفحات را درست انتخاب کنید

برای افزایش شانس دیده شدن در دیسکاور بهتر است که عناوین صفحات را به گونه ای انتخاب کنید که جوهره محتوای آن را قبل از کلیک کردن به نمایش بگذارد. رعایت این نکته به الگوریتم گوگل دیسکاور کمک می کند تا محتوای صفحه را درک کرده و آن را به موضوعات مورد علاقه کاربران مرتبط سازد.

از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

جدا از تولید محتوای متنی مرتبط، بهترین راه برای افزایش کیفیت محتوا استفاده از تصاویر بزرگ و با کیفیت است. اندازه تصویر بهتر است که حداقل 1200 پیکسل بوده و از متا robots با مقدار max-image-preview:large استفاده شود.

همچنین از استفاده از لوگو به عنوان تصویر محتوا خودداری کنید.

در استراتژی تولید ویدئو بازبینی کنید

ویدئو ها نقش به سزایی در حضور وب سایت شما در گوگل دیسکاور دارند، چرا که با سیاست گوگل در تغییر از فرمت متن به محتوای بصری همراستا هستند.

ویدیوها تنها 17 درصد از محتوای این تجزیه و تحلیل را تشکیل می‌دهند و این شامل داده‌های YouTube نمی‌شود. همانطور که می دانیم، یوتیوب میزبان اکثر ویدیوهای نمایش داده شده در Google Discover است.

ممکن است اندازه‌گیری این مورد سخت باشد، اما ایجاد ویدیوهای جذاب و بهینه‌سازی کانال یوتیوب شما می‌تواند به افزایش حضور برند شما در گوگل دیسکاور و همچنین در جستجوی معمول کمک کند. 19 درصد از نتایج جستجوی دسک‌تاپ شامل کاروسل (Carousel) ویدیویی هستند و 92 درصد از آن ویدیوها در یوتیوب آپلود شده اند.

از تاکتیک های اغراق آمیز خودداری کنید

گوگل دیسکاور به دنبال نمایش اطلاعات مرتبط و قابل اعتماد به کاربران موبایلی خود است. یکی از راهکارهای گوگل، جریمه کردن سایت هایی است که اطلاعات دست کاری شده، اغراق آمیز و نادرست به کاربران ارائه می دهند. بنابراین از تاکتیک هایی که به عنوان مثال برای ایجاد خشم یا همراه با توهین مورد استفاده قرار میگیرند باید دوری جست.

از ویژگی فالو کردن بهره ببرید

یکی از بخش های جالب گوگل دیسکاور ویژگی فالو کردن وب سایت ها است. این ویژگی به کاربران امکان میدهد تا آخرین آپدیت ها از وب سایت هایی که دنبال می کنند را دریافت کنند.

این ویژگی که برای کاربران اندرویدی گوگل کروم در دسترس است، به طور پیشفرض از ویژگی فیدهای RSS یا Atom استفاده می کند.

اگر شما در وب سایت خود چندین فید دارید، می توانید ویژگی فالو کردن دیسکاور را با قرار دادن آدرس فیدها در بخش <head> صفحات بهینه سازی کنید.

برای اطمینان از اینکه گوگل قادر به یافتن و مشاهده فیدهای وب سایت شما است، حتما فایل robots.txt سایت را چک کنید، فید وب سایت را آپدیت نگه دارید و از المان های title و link در فید استفاده کنید.

عملکرد وب سایت را بررسی کنید

پس از دیده شدن یک محتوا در گوگل دیسکاور می توانید عملکرد آن را در گزارش Performance سرچ کنسول بررسی و آنالیز کنید.

در این بخش می توانید تعداد دیده شدن، کلیک و نسبت این دو پارامتر را در 16 ماه گذشته برای محتواهای نمایش داده شده در دیسکاور مشاهده کنید. دقت داشته باشید که برای مشاهده گزارشات دیسکاور تعداد Impression های محتوا باید به یک عدد حداقلی برسد.

جمع بندی

گوگل دیسکاور فرصت بی نظیری برای وبمسترهای خلاق و متخصصین سئو ایجاد می کند و قطعا از آن دست گزینه هاست که باید از مزایای آن نهایت بهره را ببرید.

بهترین بخش ماجرا اینست که گوگل دیسکاور می تواند خیلی راحت با استراتژی های حال حاضر شما تطابق پیدا کند. هدف شما همچنان تولید محتوای با کیفیت برای کاربران هدفتان است.

قبل از هر چیز محتوای شما باید در گوگل ایندکس شده و وب سایت شما در دستگاه های موبایل به خوبی نمایش داده شود. اینها کارهاییست که به هر حال باید صورت بپذیرند.

به یاد داشته باشید که بهینه سازی برای گوگل دیسکاور همانند هر آنچه که در سئو اتفاق می افتد، یک فرایند مداوم است.

اگر محتوای شما از نظر کیفی خوب بوده و نکاتی که در این مطلب به آن اشاره شد را رعایت کرده باشید، بات های گوگل محتوای بیشتری از وب سایت شما را برای نمایش در دیسکاور انتخاب می کنند. نتیجه این اتفاق، دیده شدن بیشتر، ترافیک بیشتر و در نهایت کسب درآمد بیشتر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *