چگونه ساختار پرمالینک را در وردپرس تغییر دهیم؟

در پست قبلی با عنوان پرمالینک چیست، در مورد ساختار پرمالینک صحبت کردیم و پیشنهاد کردیم در صورتی که این ساختار متناسب با قواعد سئو نیست، آن را تغییر دهید. در این مطلب به دلیل این کار و آموزش نحوه انجام آن می پردازیم.

چرا می بایست دست به تغییر ساختار پرمالینک وردپرس بزنیم؟

موضوعی که در ساختار پرمالینک بسیاری از سایت ها دیده می شود، استفاده از تاریخ انتشار پست هاست. در سایت هایی مانند سایت های خبری که پست ها وابسته به تاریخ انتشار خود هستند، انجام این کار کاملا منطقیست. اما در بسیاری از وبلاگ ها، محتوای آنها با تاریخ انتشار رابطه ای ندارد و موضوع پست ها به گونه ایست که وابستگی به بازه زمانی خاصی نخواهد داشت.

استفاده از تاریخ انتشار در ساختار پرمالینک مطالب، باعث مشکل کاهش CTR (نرخ کلیک) برای صفحاتی که کاملا مرتبط با عبارت مورد جستجو هستند می گردد. بسیاری از کاربران با مشاهده پستی که متعلق به دو سال پیش است، تمایل خود را برای کلیک بر روی آن از دست می دهند. با توجه به اینکه گوگل از نرخ کلیک صفحات به عنوان یکی از سیگنال های رتبه بندی استفاده می کند، تغییر پرمالینک ها به شکلی که جذابتر باشد ایده ای کاملا منطقیست.

تغییر ساختار پرمالینک در وردپرس

برای تغییر ساختار پرمالینک در وردپرس نیاز به طی کردن دو مرحله است. در مرحله اول به Settings -> Permalinks رفته و Post name را انتخاب کنید.

با این کار پست های جدید ازین پس با ساختار جدید ایجاد می شوند. اما در مورد پست های قدیمی که آدرس آنها تغییر پیدا کرده است، می بایست از ریدایرکت 301 استفاده کرد. با قرار دادن ریدایرکت 301 در فایل .htaccess آدرس قدیمی به آدرس جدید ریدایرکت می گردد.

بعد از اعمال ریدایرکت حتما آن را تست کنید و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید. در صورتی که درست کار نکرد، احتمالا شما مجاز به ریدایرکت در سرور آپاچی خود نیستید. در صورتی که در هیچ شرایط سرور شما قادر به اعمال ریدایرکت نمی باشد و شما مجاز به ویرایش .htaccess نیستید، می توانید از نسخه پرمیوم افزونه Yoast SEO استفاده کنید. این افزونه قادر به ریدایرکت اتوماتیک صفحات در صورت تغییر ساختار پرمالینک نیست، اما می تواند به صورت اتوماتیک ریدایرکتی برای هر صفحه ای که ساختار پرمالینک آن را عوض می کنید، ایجاد کند.

منبع:

How to change your WordPress permalink structure

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *