سئو

آیا تغییر عنوان صفحه موجب کاهش رتبه می شود؟

کاربری از شهر تهران از ما پرسیده است که:

“آیا تغییر عنوان یک صفحه از وب سایت موجب کاهش رتبه آن در نتایج جستجو می شود؟ آیا گوگل این کار را به منزله فریب دادن خود تصور می کند؟ ما اخیرا عناوین برخی از صفحات سایت را تغییر دادیم و بعد از آن بود که با افت رتبه مواجه شدیم. نظر شما در این باره چیست؟”

پاسخ کوتاه به این سوال اینست که بله، تغییر عنوان صفحه می تواند موجب کاهش رتبه سایت گردد. با این حال گوگل آن را به عنوان تکنیکی برای فریب خود تصور نمی کند. از آنجا که بایست رابطه ای بین محتوا و عنوان صفحه وجود داشته باشد، تغییر عنوان صفحه نمی تواند چنین شائبه ای را ایجاد کند.

حال به سبک سنگین کردن این مسئله می پردازیم.

عنوان صفحه و رتبه

با اینکه این روزها عصر یادگیری ماشینی گوگل محسوب می شود و گوگل در حال ارتقا هوش مصنوعی خود است، اما با این وجود، عنوان صفحه هنوز یکی از فاکتورهای رتبه بندی صفحات محسوب می گردد.

تاثیر تغییر عنوان صفحات

اخیرا توییت منتشر شده ای توسط وب سایت Distilled به ما نشان می دهد که حتی با وجود اینکه کلیت وب سایت به طور ضمنی حول کلمه ای می گردد، حذف آن کلمه از عنوان صفحه می تواند تاثیر به سزایی بر قابلیت کسب رتبه صفحات داشته باشد.

در خلال یک کنفرانس، وب سایت Distlled نشان داد که حذف کلمه Online از عنوان وب سایتی که به وضوح خدماتش را به صورت آنلاین ارائه می دهد، بر روی رتبه آن تاثیر گذار بوده است.

تاثیر تغییر حذف یک کلمه از عنوان صفحه بر روی رتبه آن

این نتیجه نشان می دهد که علی رغم وجود سیستم های یادگیری ماشینی، آنالیز مترادفات و سیستم های پیچیده درک مفاهیم عبارت، باز هم عنوان صفحه دارای اهمیت به سزایی است. اگر صفحه ای از وب سایت شما دارای رتبه و ترافیک بسیار خوبیست، بهتر است که دست به تغییر عنوان آن نزنید.

همیشه یک استثنا وجود دارد

اگر محتوای عنوان صفحه سایت به چیزی اشاره می کند که در حال حاضر با عنوان صفحه در ارتباط نباشد، گوگل آن را یک عنوان نادرست تشخیص داده و رتبه صفحه را در آن کلمات کلیدی کاهش می دهد.

اگر صفحه ای با رتبه و ترافیک بالایی داشته و قصد تغییر محتوای آن را دارید، دست به تغییر عنوان آن نزنید، مگر اینکه دلیل خوبی برای آن داشته باشید. در این صورت همیشه عنوانی را انتخاب نمایید که با محتوای صفحه در ارتباط باشد.

مطالب مرتبط

یک نظر در “آیا تغییر عنوان صفحه موجب کاهش رتبه می شود؟

  1. علی گفت:

    خیلی ممنون مطلب مفیدی بود، من تست کردم اگر تغییر عنوان نامرتبط با محتوا و همچنین مغایر با موضوعیت محتوا نباشه و کلمه کلیدی هم رعایت بشه در عنوان، محتوا برای مدت محدودی سقوط میکنه و دوباره بر میگرده به جایگاه قبلی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *