وجود باگ در افزونه Yoast SEO نسخه 7.0 موجب افت رتبه می شود

اخیرا آپدیت بزرگی که برای افزونه Yoast SEO منتشر شده، باگی که بر روی رتبه بعضی از وب سایت های وردپرسی تاثیر گذار بود را حل می کند. موسس افزونه Yoast، آقای Joost de valk، شخصا از تمام افرادی که قربانی این مشکل شدند، عذرخواهی کرد. این باگ مشکلی شبیه به مشکلات وب سایت های تحت تاثیر الگوریتم پاندا ایجاد کرده و وب سایت را دچار کاهش رتبه شدیدی می کند.

چه چیزی در افزونه Yoast SEO مشکل ایجاد کرده است؟

باگ مورد نظر که وب سایت Yoast مشکلات پیش آمده در پی آن را مشکلاتی شبیه به جریمه پاندا اعلام کرده است، در هنگام بروز رسانی آن به نسخه 7.0 ایجاد شده است. این تغییرات بر روی تنظیمات ریدایرکت تصاویر تاثیر گذار بوده است. به صورت کلی این بروزرسانی بر روی همه کاربران تاثیری نگذاشته است.

وب سایت Yoast این مشکل فنی را این گونه توصیف کرده است:

“این باگ بسیار ساده اما بزرگ بود. هنگامی که شما یکی از نسخه های قدیمی تر Yoast SEO را به نسخه 7.0 الی 7.02 بروز رسانی می کردید، افزونه نمی توانست به صورت صحیحی تنظیمات قبلی را در نسخه جدید اعمال کند. در واقع به صورت اشتباه تنظیمات تصاویر به No تغییر پیدا می کرد. چون ما تنظیمات قبلی را بر روی این بروز رسانی دوباره نویسی می کردیم، نتوانستیم که مشکل این باگ را حل کنیم.”

موسسین افزونه Yoast رسما از کاربران عذرخواهی کردند

این بیانه اعلام می کند که آنها به محض اطلاع از باگ Yoast SEO نسخه 7.0، به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کردند. اما این باگ از تاریخ 6 مارس تاکنون بر روی وب سایت ها تاثیر منفی گذاشته بود. آقای Joost De Valk در این بیانیه این گونه اظهار تاسف کرده است:

“این پست هم به منزله هشدار و هم عذرخواهی از طرف ماست. ما بسیار از این بابت متاسفیم. ما گند زدیم! من به شخصه بیشتر از هم تیمی هایم متاسف هستم، چرا که کدنویسی این تغییرات را خودم انجام دادم.”

کاربران تحت تاثیر باگ افزونه Yoast SEO ناراحت هستند

متاسفانه بعضی از کاربران بسیار نگران هستند. یکی از کاربران این افزونه طی کامنتی اعلام کرد که وب سایت او به خاطر این باگ، رتبه خود را از دست داده است. متعاقبا او اعلام کرد که اعتماد خودش را کاملا به افزونه Yoast از دست داده است.

یکی دیگر از کاربران افزونه Yoast SEO در زیر صفحه اطلاع رسانی از بابت این باگ، کامنتی را منتشر کرد و در طی آن اعلام کرد که او هزاران دلار را از دست داده است. او همچنین اذعان داشت که رتبه سایت او بعد از اعمال بروز رسانی مجددا به حالت اول بازگشته است.

چه سایت های تحت تاثیر باگ افزونه Yoast SEO قرار گرفته اند؟

طبق اعلام رسمی از طرف Yoast، این باگ بر روی همه کاربران تاثیر گذار نبوده است. با این حال اگر رتبه سایت شما بعد از تاریخ 6 مارچ 2018 افت کرده است، ممکن است که از قربانیان این باگ بوده و در نتیجه بهتر است که تنظیمات این افزونه در بخش Media را چک کنید.

چگونه تنظیمات نمایش (Search Appearance) را در Yoast چک کنیم؟

در منوی سایدبار کنترل پنل بر روی گزینه سئو (SEO) رفته و به قسمت ظاهر جستجو (Search Appearance) بروید.

رفع باگ افزونه Yoast SEO

رو به روی شما اینترفیسی از تب ها قرار می گیرد. بر روی تب عناصر چند رسانه ای (Media) بروید.

رفع باگ افزونه Yoast SEO نسخه 7.0

سناریو اول: همه چیز درست است

تنظیمات رسانه ها و آدرس های پیوست (Media & attachment URLs) در حالت بله باید قرار داشته باشد. اگر به این گونه است که مشکلی وجود ندارد. تنها افزونه Yoast SEO را بروز رسانی کنید و نگران چیزی نباشید.

سناریو دوم: رتبه سایت تغییری نکرده است

اگر تنظیمات رسانه ها و آدرس های پیوست (Media & attachment URLs) در حالت نه قرار دارد و در عین حال کاهش رتبه ای را احساس نکرده اید، تنها گزینه بله را در این قسمت انتخاب کرده و افزونه را بروز رسانی کنید. خوشبختانه مشکلی برای شما به وجود نیامده است و از این بابت بایست خوشحال باشید.

سناریو سوم: رتبه سایت کاهش داشته است

اگر تنظیمات رسانه ها و آدرس های پیوست (Media & attachment URLs) در حالت نه قرار داشته و همینطور رتبه سایت از تاریخ 6 مارچ کاهش چشمگیری داشته است، بنابریان به احتمال زیاد تحت تاثیر منفی این باگ قرار گرفته اید.

بیانیه Yoast صراحتا اعلام کرده این تنظیمات را به بله تغییر داده و سپس افزونه را بروز رسانی کنید. به علاوه می بایست افزونه Yoast SEO Search Index Purge را دانلود کرده و برای حل این باگ بر روی سایت نصب کنید.

سناریو چهارم: از اینکه تحت تاثیر قرار گرفته یا نگرفته اید مطمئن نیستید

توصیه Yoast اینست که تنظیمات این قسمت را به بله تغییر داده و افزونه را در هر حال بروز رسانی کنید.

بیانیه رسمی Yoast از بابت مشکلات اخیر

وبسایت Yoast در بلاگ خود بیانیه رسمی را منتشر کرده است. این پست را می توانید از اینجا دنبال کنید. در این مطلب همچنین بیانیه ای که جان مولز نیز در این باره داشته است را می توانید مشاهده کنید.

یک دیدگاه

  1. سلام. متاسفانه از این باگ اطلاعی نداشته و این مسئله باعث شد افت شدیدی در بازدید سایتم داشته باشم و رتبه بسیاری از کلمات کلیدی مهم که در صفحه اول نتایج گوگل قرار داشت را از دست دادم. تشکر از اطلاع رسانی شما. موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *