بهینه سازی نقشه سایت با 13 راهکار عملی

ساخت نقشه سایت (سایت مپ یا Sitemap) یکی از مهمترین بخش های بهینه سازی هر وب سایتی است. نقشه های سایت نه تنها طرحی از وب سایت شما به مورتوهای جستجو به نمایش می گذارند، بلکه آنها قادر به ارائه اطلاعات زیر نیز هستند:

 • زمان تقریبی بروزرسانی صفحات چقدر است.
 • زمان آخرین تغییر صفحه کی بوده است.
 • میزان اهمیت صفحات نسبت به یکدیگر چقدر است.

نقشه های سایت در برخی وب سایت ها دارای اهمیت ویژه ای هستند. وب سایت هایی که:

 • شامل محتوای بسیار زیاید بوده که به یکدیگر لینک نشده اند.
 • دارای لینک از وب سایت های دیگر نیستند.
 • دارای هزاران هزار صفحه هستند.

همانطور که واضح است، نقشه های سایت شامل لیستی از آدرس های وب سایت برای ربات ها ایجاد می کنند تا به آنها در ایندکس مهمترین صفحات سایت کمک کنند. در این مطلب شما را با نکانی آشنا خواهیم کرد که با رعایت آنها در ساخت و بهینه سازی نقشه سایت، عملکرد بهتری از آن را برای موتورهای جستجو به نمایش خواهید گذاشت.

1. استفاده از ابزارها و افزونه ها برای تولید اتوماتیک نقشه سایت

ساخت نقشه سایت با استفاده از ابزارهایی که دارای قابلیت ساخت آن بوده یا افزونه هایی مانند Google XML Sitemaps در وردپرس بسیار ساده است. وب سایت های وردپرسی که از Yoast SEO استفاده می کنند می توانند از قابلیت نقشه سایت این افزونه بهره ببرند.

همچنین می توانید با پیروی از ساختار نقشه های سایت XML، آن را به شکل دستی نیز بسازید. از نظر فنی اجباری به ساخت نقشه سایت در فرمت XML نیست. تنها قرار دادن آدرس های سایت در یک فایل متنی به طوری که هر آدرس در یک سطر قرار داشته باشد کفایت می کند.

با این حال اگر علاقه مند به انتشار داده های بیشتری در نقشه سایت مانند اتربیوت hreflang باشید، مطمئنا استفاده از ابزار، کار عاقلانه تریست. با مراجعه به پست رسمی گوگل در این حوزه می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ساخت دستی نقشه سایت کسب کنید.

2. ثبت نقشه سایت در گوگل

شما می توانید با مراجعه به گوگل سرچ کنسول و از طریق داشبورد آن مستقیما نقشه سایت را به این موتور جستجو معرفی کنید. قبل از ثبت نقشه سایت آن را ابتدا تست کرده تا خطاهای موجود را رفع کنید.

به طور ایده ال تعداد صفحات ایندکس شده از نقشه سایت می بایست با تعداد کل آدرس های درج شده در آن یکسان باشد. به یاد داشته باشید که ثبت نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول به معنای معرفی مهمترین و ارزشمند ترین صفحات سایت نیز هست. اما این کار به طور صد در صد تضمین نمی کند که تمام آدرس های درج شده ایندکس شوند.

مزایای ثبت نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول به طور خلاصه عبارتند از:

 • کمک به گوگل در درک تمام صفحات وب سایت
 • کشف خطاهای احتمالی و رفع مشکل ایندکس برخی صفحات

3. اولویت بندی اهمیت صفحات در نقشه سایت

در هنگام رتبه بندی صفحات، کیفیت کلی صفحه از شاخص های مهم محسوب می شود.

اگر نقشه سایت ربات های گوگل را به هزاران صفحه بی کیفیت منتقل کند، موتورهای جستجو اینطور تفسیر می کنند که وب سایت شما وب سایتی نیست که کاربران منتظر دیدن آن باشند، حتی اگر صفحات بسیار خوب دیگری نیز در سایت شما موجود باشد.

در عوض سعی کنید که در نقشه سایت، ربات ها را به سمت مهمترین صفحات سایت هدایت کنید. این صفحات عموما عبارتند از:

 • صفحات بهینه سایت
 • صفحات شامل تصاویر و ویدئو
 • صفحات دارای محتوای اورجینال
 • صفحات جذاب برای کاربران مانند صفحات دارای نقد و بررسی کاربران

4. درک مشکلات ایندکس نشدن صفحات

در نسخه جدید گوگل سرچ کنسول بخشی به نام Coverage ایجاد شده است که ایندکس نشدن صفحات درج شده در نقشه سایت و علت این ماجرا شرح داده می شود. بنابراین می توانید از این طریق به حل مشکلات صفحه پرداخته و نقشه سایت بهینه تری ایجاد نمایید.

5. درج تنها نسخه کانونیکال URL ها

اگر در وب سایت شما صفحات مشابه زیادی وجود داشته باشد، بایستی تنها نسخه کانونیکال آنها را در نقشه سایت ذکر کنید. به عنوان مثال اگر در وب سایت فروشگاهی شما رنگ های مختلف یک محصول دارای URL های متفاوتی باشند، بایستی به گوگل اعلام کنید که کدام صفحه، صفحه اصلی برای ایندکس شدن است.

در چنین شرایطی ربات های گوگل تنها به ایندکس صفحات کانونیکال پرداخته و در Crawl Budget صرفه جویی می شود.

6. استفاده از متا تگ Robots به جای فایل robots.txt

اگر علاقه مند به ایندکس یک صفحه به خصوص نیستید می توانید به سادگی متا تگ robots با مقدار noindex,follow را به آن اضافه نمایید.

این اقدام موجب جلوگیری از ایندکس صفحه شده و در عین حال اعتبار آن صفحه به صفحات دیگر نیز منتقل می شود. این تکنیک به ما کمک می کند تا از مزایای صفحات مهم سایت که علاقه مند به مشاهده آنها در نتایج جستجو نیستید بهره مند شوید.

اگر مشاهده کردید که ربات های گوگل به طور مرتب و به تعداد معنا داری مدام به صفحات غیر مهم سایت سر میزنند، می توانید در صورت تشخیص از پایش آنها در فایل robots.txt جلوگیری نمایید.

7. عدم درج صفحات دارای متا تگ noindex در نقشه سایت

برای بهینه سازی Crawl Budget و عدم اتلاف آن بایستی از درج صفحات دارای متا تگ robots با مقدار noindex در نقشه سایت خودداری نمایید.

با درج چنین صفحات در نقشه سایت به طور همزمان به گوگل اعلام می کنید که این صفحات دارای اهمیت هستند اما نبایست ایندکس شوند. این دو پیغام کاملا در تضاد با یکدیگر بوده و وجود آنها در کنار هم نشانه مثبتی از بهینه بودن نقشه سایت نمی باشد.

8. ساخت نقشه های سایت اتوماتیک در وب سایت های بزرگ

در وب سایت های بزرگ بهتر است که نقشه های سایت به گونه ای ساخته شوند که با تغییر مقدار متا تگ های robots یا حذف شدن صفحات، نقشه های سایت نیز به طور اتوماتیک تغییر یافته و بروزرسانی شوند.

9. استفاده از نقشه های سایت XML و فیدهای RSS/Atom

فیدهای RSS/Atom موتورهای جستجو را هنگام بروزرسانی سایت آگاه می سازند.

گوگل پیشنهاد می کند که به طور همزمان از نقشه های سایت و فیدهای RSS/ATOM برای کمک به موتورهای جستجو در فهم هر چه زودتر بروزرسانی های سایت استفاده نمایید. فیدهای RSS/ATOM برای کاربران نیز می توانند بسیار مفید باشند.

10. بروزرسانی زمان تغییر صفحات

هیچگاه تلاش نکنید که با دستکاری زمان آخرین تغییر، موتورهای جستجو را وادار به سر زدن به صفحه ای از وب سایت کنید، آنها در شرایطی که هیچ تغییری در محتوای آن نداده اید. این کار ممکن است ریسک زیادی برای وب سایت شما به همراه داشته باشد.

11. عدم توجه به تنظیمات priority

برخی از نقشه های سایت دارای ستونی به نام priority هستند که موتورهای جستجو را از میزان اولویت صفحات آگاه می سازند.

با این که این پارامتر همچنان توسط گوگل پشتیبانی میشود، اما در کارکرد واقعی آن شبهات زیادی وجود دارد. حتی آقای Gary Illyes از گوگل سال پیش در توییتی اعلام نمود که گوگل به طور کلی این پارامتر را نادیده می گیرد.

12. کاهش حجم فایل نقشه سایت

هرچقدر حجم فایل نقشه سایت شما کمتر باشد، فشار کمتری بر روی سرور ایجاد خواهد شد.

گوگل و بینگ ماکسیمم حجم قابل پشتیبانی در خواندن نقشه های سایت را در سال 2016 از 20 به 50 مگابایت افزایش داده اند. با این حال بهتر است که از حجم این فایل کاسته و درج صفحات فرود اصلی سایت را در اولویت قرار دهید.

13. ساخت چند نقشه سایت

اگر تعداد URL های وب سایت شما بیش از 50000 است بایستی اقدام به ساخت نقشه سایت دومی کنید. چرا که نقشه های سایت به این عدد محدود شده اند.

با این که این عدد برای اغلب سایت ها غیر قابل دستیابیست، اما برخی وب سایت های بزرگ وجود دارند که با توجه به تعداد زیاد URL نیاز به چند نقشه سایت خواند داشت. به عنوان مثال وب سایت های فروشگاهی بزرگ ممکن است که به خاطر تعداد زیاد محصولات نیاز به ساخت نقشه های سایت اضافه ای داشته باشند.

آقای جان مولر در اینجا توضیحی درباره ساخت نقشه سایت در وب سایت هایی که دارای بیش از 50000 یو آر ال هستند ارائه کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *