افزونه کش وردپرس WP Rocket

افزایش سرعت سایت در وردپرس نیاز همه کاربران این سیستم مدیریت محتواست. افزونه WP Rocket در بسیاری از تست ها توانسته حداقل 47% بر سرعت سایت اضافه کند که مقدار قبال توجهیست.

این افزونه دارای رویکرد خوبی برای بهینه یازی وردپرس است و امکانات آن از کاربران آماتور تا پیشرفته را راضی نگه میدارد.

از نسخه 3.0 به بعد این افزونه تغییرات زیادی نیز در چهره آن ایجاد شده است. در ادامه به بررسی این افزونه و بیان ویژگی های آن پرداخته ایم.

در آزمایشی که به صورت تست توسط ما انجام شد، سرعت بارگذاری سایت تست ما پس از نصب افزونه WP Rocket از 1.5 ثانیه به 0.8 ثانیه کاهش یافت. این تغییر به معنای افزایش 47% سرعت سایت است. در کنار این دستاورد مشاهده می کنیم که حجم صفحه 17% کاهش یافته و تعداد درخواست های HTTP از 21 به 18 رسیده است.

داده های GTmetrix قبل از تست:

داده های GTmetrix قبل از تست

داده های GTmetix پس  از تست:

داده های GTmetrix پس از تست

نقد و بررسی افزونه WP Rocket

افزونه WP Rocket با عنوان یک افزونه کش شناخته می شود اما در حقیقت علاوه بر کش، دارای ویژگی های دیگری نیز در زمینه بهینه سازی سایت است. با اینکه افزونه های دیگری مانند W3 Total Cache نیز همین قابلیت را دارند، اما تفاوت اصلی WP Rocket با دیگر افزونه ها عدم نیاز به پیکربندی پیچیده است.

این ویژگی بدین معنا نیست ک دست شما در تنظیمات سفارشی بسته است. بلکه تنظیمات اولیه آن مناسب هر وب سایتی است و تنها کلیک بر روی گزینه فعال کردن برای افزایش سرعت اغلب وب سایت ها کافیست.

اما افزونه WP Rocket چه کارهایی انجام می دهد؟ این افزونه به صورت پیشفرض پس از فعال سازی شروع به انجام کارهای زیر می کند:

 • کش کردن صفحات (ایجاد کش استاتیک با فرمت HTML)
 • فعالسازی کش برای مرورگرها
 • فشرده سازی GZIP
 • پشتیبانی از فونت های تحت وب
 • شناسایی و پشتیبانی از انواع تم ها، افزونه ها و وب سرورها

برخی از تنظیمات قایل کنترل این افزونه نیز عبارتند از:

 • Cache preloading، ساخت اتوماتیک کش برای صفحات، پیش از فراخوانی آنها
 • ادغام و کوچک کردن فایل های CSS و JS
 • حذف کوئری استرینگ ها از آدرس ها
 • Lazy loading، ایجاد تاخیر در بارگذاری تصویر و موکول کردن بارگذاری آنها به هنگامی که کاربر با اسکرول به تصویر میرسد
 • Defer کردن بارگذاری منابع JS
 • غیرفعالسازی اموجی ها و کدهای embed
 • ترکیب فایل های فونت های گوگل

اینترفیس WP Rocket چگونه کار می کند؟

پس از نصب و فعالسازی WP Rocket این افزونه به طور اتوماتیک شروع به فعالیت هایی در جهت افزایش سرعت سایت می کند.

اینترفیس WP Rocket

داشبورد اصلی افزونه به شما امکان می دهد تا کش سایت را پاک یا پیش بارگذاری (Preload) کنید. برای پیکربندی تنظیمات بیشتر افزونه WP Rocket نیاز است که بر روی گزینه های سایدبار کلیک کنید. حال به بررسی هر یک از این قسمت ها می پردازیم.

Cache

در تب Cache شما می توانید تنظیمات اولیه کش را مدیریت کنید. در این بخش شما قادرید:

 • کاربران موبایل از از مشاهده صفحه کش شده منع کنید.
 • کاربران وارد شده به سایت را از مشاهده صفحات کش شده منع کنید.
 • کش را بر روی صفحات با پروتکل HTTPS فعال کنید.
 • زمان حفظ کش را تعیین کنید. به صورت پیش فرض این عدد 10 ساعت است. به عبارتی پس از ده ساعت کش صفحه پاک شده و مجددا نسخه کش ایجاد می گردد.

تب Cache افزونه WP Rocket

File Optimization

در این تب شما می توانید به مدیریت مینیفای کردن و ادغام فایل های CSS و JS بپردازید.

منظور از مینیفای کردن کاهش حجم فایل ها با حذف کارکردهای اضافه از آن است. منظور از ادغام نیز ترکیب چندین فایل در یک فایل مستقل است. با ادغام کردن فایل ها از تعداد در خواست ها در بارگذاری صفحه کاسته می شود.

دیگر تنظیمات این بخش عباتند از:

 • Eliminate render-blocking CSS/JS: به تاخیر انداختن بارگذاری منابع CSS و JS
 • Combining Google Fonts files: ترکیب فایل های فونت های گوگل در زمانی که از چند فونت گوگل در سایت استفاده می کنید.
 • Remove query strings from static resources: حذف کوئری استرینگ ها از URL ها. این کار تاثیری در سرعت سایت ندارد، اما موجب افزایش امتیاز GTmeteix می شود.

پیشنهاد می کنیم که تا آنجا که ممکن است گزینه های این صفحه را فعال کنید، مگر اینکه مشکلی در نمایش صفحات سایت ایجاد شود. بعضا دیده شده که ترکیب منابع CSS و JS موجب اختلال در بارگذاری صحیح صفحات می شود.

Media

در این تب می توانید قابلیت lazy loading برای تصاویر یا ویدئو ها را فعال کنید. همچنین امکان غیرفعال کردن اموجی ها و کدهای Embed در این بخش برای شما وجود دارد.

تب media افزونه WP Rocket

یکی از ویژگی های جالب توجه در این فسمت، جایگذاری آیفریم ویدئوهای یوتیوب با تصویر پیش نمایش آن است. در صورتی که از ویدئوهای یوتیوب زیادی در وب سایت استفاده می کنید، فعال کردن این گزینه می تواند موجب افزایش سرعت سایت شما شود.

Preload

بدون قابلیت Preload نسخه کش صفحه وقتی ایجاد می شود که کاربری آن را درخواست نماید. این بدان معناست که اولین کاربر پس از منقضی شدن کش، نسخه کش شده سایت را مشاهده نمی کند.

تب Preload افزونه WP Rocket

فعال کردن Preload به ما اطمینان خواهد داد که تمامی کاربران سایت نسخه کش صفحه را با نهایت سرعت دریافت می کنند. یکی از مزیت های افزونه WP Rocket به دیگر رقیبان خود داشتن دو سیستم برای ایجاد Preload است:

 • Preload از طریق نقشه سایت: در این حالت تمام آدرس های نقشه سایت Preload می گردد. عیب این روش آن است که صفحات منتشر شده جدید با پست های ویرایش شده کش نمی شوند.
 • Preload از طریق ربات: در این روش رباتی به پایش وب سایت پرداخته و تمامی صفحات یافت شده را Preload می کند. عیب این روش نیز آنست که نیاز به منابع بیشتری دارد و در وب سروزهای ضعیف ممکن است وب سایت را با کندی مواجه کند.

Advanced Rules

اگر شما جز کاربران عادی هستید، احتمالا نیازی به مشاهده این بخش ندارید. اما این بخش به کاربران حرفه ای کمک می کند تا کنترل پیشرفته تری بر روی کش وب سایت برای URL ها، کوکی ها، user-agent ها و سایر اقلام داشته باشند.

تب Advanced Rules افزونه WP Rocket

به عنوان مثال شما از طریق این بخش می توانید:

 • بخشی از صفحات سایت را از کش شدن محروم کنید.
 • برخی از user-agent ها را از مشاهده نسخه کش محروم نمایید.

Database

با بزرگ تر شدن وب سایت و افزایش عمر آن مشاهده می کنیم که دیتابیس سایت پر از آیتم های اضافه می گردد. در این قسمت می توانید تنها با یک کیلیک از شر این آیتم های اضافه خلاص شوید.

تب Dtabase افزونه WP Rocket

این بخش شاید کمترین هیجان را برای کاربران به همراه داشته باشد، چرا که افزونه های رایکان زیادی وجود دارند که ایم کار را برای شما انجام می دهند. اما مزیت ان اینست که با نصب WP Rocket از نصب افزونه مجزا برای سبک سازی دیتابیس بی نیاز می شوید.

CDN

اگر از CDN برای وب سایت خود استفاده می نمایید، WP Rocket به شما کمک می مند تا آن را پیکر بندی کنید. در اینجا می توانید URL های سایت را برای استفاده از CDN تصحیح نموده و برخی از فایل ها را از CDN خارج کنید.

تب CDN افزونه WP Rocket

در صورتی که از Cloudflare استفاده می کنید، افزونه WP Rocket افزودنی دیگری برای راه اندازی Cloudflare و کنترل سرویس Cloudflare در ایترفیس Wp Rocket دارد.

Cloadflare Add-on از افزونه WP Rocket

آیا شما به WP Rocket نیاز دارید؟

با اینکه برای هر یک از قابلیت های WP Rocket افزونه های رایگان مجزایی وجود دارد، اما پیشنهاد ما اینست که همیشه سعی کنید از تعداد کمنری افزونه در وب سایت استفاده نمایید. این گونه از میزان سپری شده برای پیکربندی کاسته می گردد.

با این حال WP Rocket دارای ویژگیهاییست که افزونه های رایگان کش دارای آن نیستند و همچنین موجب صرفه جویی در زمان نیز می گردد. بنابراین ارزش خریدن دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *