الگوریتم Page Layout گوگل چیست؟

گوگل الگوریتم Page layout را ابتدا در سال 2012 منتشر کرد. با اینکه چندین سال از انتشار این الگوریتم می گذرد، اما همچنان کاربران زیادی درباره این الگوریتم سوالاتی می پرسند. در این مطلب به بررسی دقیق این الگوریتم و تغییرات آن در سال های اخیر پرداخته ایم.

الگوریتم Page Layout گوگل چیست؟

توجه بیشتر به محتوای صفحات و همین فاکتورهای پیشرفته تر سئو داخلی با ظهور الگوریتم پاندا در سال 2011 بیشتر احساس شد. اما گوگل در 19 ژانویه سال 2012 و با انتشار الگوریتم Page Layout به اجرای رسمی این مسئله پرداخت.

الگوریتم Page Layout وبسایت هایی که دارای تبلیغات بسیاری در ابتدای صفحه بودند را هدف گرفت. این تبلیغ ها موجب میشدند که کاربر اسکرول زیادی را انجام دهد تا به محتوای اصلی صفحه برسد.

گوگل اعلام کرد که این الگوریتم نهایتا بر روی 1 درصد سایت ها تاثیر گذاشته است. اما این مسئله موجب شد که آنها به تغییر طراحی سایت بپردازند تا تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند. این به روز رسانی شامل تبلیغات پاپ آپ یا چسبان نبود.

به روز رسانی های الگوریتم Page Layout در گذر زمان

در این قسمت به بیان تغییرات این الگوریتم در گذر زمان می پردازیم.

19 ژانویه 2012: الگوریتم Page Layout اجرا شد

گوگل به معرفی و اجرای الگوریتم Page Layout پرداخت. این الگوریتم که با نام های Top Heavy و above the fold نیز شناخته می شود، بر روی سایت های با تبلیغات بسیار زیاد در بالای صفحه مقابله می کند.

9 اکتبر 2012: به روز رسانی الگوریتم Page Layout

مت کاتس، مدیر ارشد تیم ضد مقابله با اسپم گوگل در حساب توییتری خود اعلام کرد که این الگوریتم به روز رسانی شده و بر روی 0.7 درصد نتایج جستجوی عبارات انگلیسی تاثیر گذار بوده است. این به روز رسانی فرصتی برای وبسایت هایی بود که در تاریخ انتشار این الگوریتم دچار پنالتی شده بودند. گوگل در این فرصت سایت های جریمه شده ایی را که تغییرات مثبتی در خود ایجاد کرده بودند را نیز از پنالتی خود خارج کرد.

6 فوریه 2014: به روز رسانی الگوریتم Page Layout

گوگل در این تاریخ نسخه تازه ای از ایم الگوریتم را منتشر کرد. مت کاتس اشاره ای به میزان تاثیر این به روز رسانی بر روی وب سایت ها نکرد، اما به نظر می رسید که گوگل الگوریتم خود را کمی بازنویسی کرده و ایندکس خود را نیز آپدیت کرده است.

1 نوامبر 2016: خودکار شدن الگوریتم Page Layout

جان مولر در توییتر خود در این تاریخ به این به قابلیت جدید اشاره کرد. او به مخاطبان اعلام کرد که از این پس گوگل به صورت اتوماتیک سایت های جریمه شده را در صورت تصحیح اشکالات خود از جریمه خارج می کند و نیازی نیست که آنها منتظر به روز رسانی های بعدی گوگل باشند.

چه وب سایت هایی تحت تاثیر الگوریتم Page Layout قرار می گیرند؟

با چهار به روز رسانی که این الگوریتم در طول دوره حیات خود داشته است تصور می رود که تغییرات عمده ای را می بایست ایجاد کرده باشد، اما تنها کمتر از یک درصد وب سایت های جهان در هر به روز رسانی، تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته اند.

این تغییرات در گوگل تنها بر روی وب مسترهایی تاثیر گذاشت که به تبلیغات بیش از حد در قسمت های بالای صفحه می پرداختند. از جهتی این به روز رسانی برای آنها مفید نیز بود، چرا که موجب تغییر در ذهنیت آنها نسبت به حجم تبلیغات منتشر شده در سایت شد.

مت کاتس در توضیحات بیشتری گفته است که این الگوریتم کاری به وبسایت هایی که میزان تبلیغاتشان در حد نرمال است ندارد. اما بر روی سایت هایی که میزان بارگذاری تبلیغات بالای صفحه آنها بخش اعظمی از زمان بارگذاری صفحه را به خود اختصاص می دهد را جریمه می کند. همچنین سایت هایی که پیدا کردن محتوای اصلی صفحه در انبوهی از تبلیغات کار بسیار سختی می باشد نیز ممکن است تحت جریمه قرار گیرند.

مدیریت حجم تبلیغات از دید بسیاری از وبمسترها، کار دشواریست. برای بسیاری از سایت ها نیز تنها منبع درامد سایت همین تبلیغ ها هستند. اما استفاده زیاد از تبلیغات نیز عواقبی مانند جریمه شدن در بر دارد.

به عنوان مثال یکی از صاحبین فروم های اینترنتی پس از انتشار اولیه الگوریتم Page Layout با کاهش 40 درصدی ترافیک سایت مواجه شد. عکس زیر را صاحب این فروم منتشر کرده است:

تاثیر الگوریتم Page Layout

کاربران زیادی نیز پس از جریمه شدن توسط این الگوریتم در اولین انتشار خود، دو سال به طول انجامید تا از این جریمه خارج گردند.

حقیقت اینست که کاربران علاقه ای ندارند که به محض ورود به یک سایت، با حجم زیادی از تبلیغات مواجه شوند. آنها انتظار دارند که با محتوای مرتبط با عبارت جستجوی خود مواجه شوند، اما در عوض آیتم های تبلیغاتی کاملا نا مرتبطی را مشاهده می کنند.

امروزه اغلب وب سایت های بزرگ، تبلیغات خود را در پایین صفحه قرار می دهند. در صورتی که تبلیغاتی را در بالای صفحه قرار دهند، این مکان ها محدود به یکی دو مورد بیشتر نخواهد بود. این تغییرات موجب سودرسانی هم به صاحبین سایت ها، هم صاحبین تبلیغ ها و هم بازدید کنندگان است.

خارج شدن از جریمه ناشی از الگوریتم Page Layout

با اینکه تنها یک درصد از وب سایت ها دچار جریمه ناشی از الگوریتم Page Layout شده اند، اما هنوز هم احتمال دارد که وب سایت شما تحت این جریمه قرار گیرد. بنابراین اگر سایت شما توسط این الگوریتم پنالتی شد می بایست به صورت صحیح عمل کنیم تا از آن خارج شویم.

در ابتدا دقت کنید که میزان پوشش بالای صفحه در نمایشگر کاربر، به رزولوشن مانیتور او بستگی دارد. به عنوان مثال نوع نمایش بالای صفحه در یک مویابل نسبت به یک لپتاپ احتمالا متفاوت است. بنابراین قبل از حذف هر المانی از بالای صفحه با استفاده از افزونه کروم Screen Resolution Tester به تست سایت بپردازید. همچنین ابزار Fold Tester نیز کارایی مشابهی دارد.

در صورتی که توسط این الگوریتم مورد جریمه قرار گرفتید، می بایست قسمت بالایی سایت را تصحیح کرده و منتظر پایش مجدد ربات های گوگل بمانید. خبر خوب اینست که دیگر مثل سابق نیاز به به روز رسانی مجدد الگوریتم برای خارج شدن از پنالتی گوگل نمی باشد و تنها بایست منتظر پایش مجدد سایت توسط گوگل باشید.

تاثیر نهایی الگوریتم Page Layout

سازگار شدن با الگوریتم هایی مانند Page Layout، خطر افتادن در چرخه ایجاد تغییرات مداوم در طراحی سایت را دارد. با اینکه این الگوریتم ممکن است در ظاهر کمی سفت و سخت به نظر برسد، اما گوگل اذعان کرده به تجربه کاربری بهای زیادی می دهد.

پاک کردن تبلیغات از بالای صفحات سایت به معنی کاهش درامد سایتتان نیست. در حقیقت اگر به صورت دقیق تری به الگوریتم Page Layout نگاهی کنیم متوجه میشویم که این الگوریتم در راستای برنامه ریزی گوگل برای در اولویت قرار دادن ایندکس موبایلی صفحات است.

گوگل به واسطه این الگوریتم به ما هشدار داد که بررسی مجددی در نحوه ارائه تبلیغات سایت، از جمله برای دستگاه های موبایل داشته باشیم. با کوچکتر شدن اندازه صفحه نمایش، کاربر مجبور به چندین اسکرول برای رسیدن به محتوای اصلی صفحه است. بدون وجود تبلیغات در بالای صفحه تجربه کاربری بهتری از وبسایت در دسکتاپ و دستگاه های موبایل ایجاد می گردد.

حقیقت ماجرا اینست که الگوریتم Page Layout گوگل برای کاربران ایجاد شد و نه وبمسترها. این الگوریتم موجب شد که وب سایت ها نسبته به انتخاب تبلیغ کنندگان، گزینشی تر برخورد کنند.

درسی که وبمسترها از این الگوریتم گرفتند این بود که بین سوداوری سایت و رضایت کاربران تعادلی را ایجاد کنند. این الگوریتم چندین سال است که منتشر شده است اما درس هایی که از آن میگیریم همچنان ادامه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *