سایت های تخصصی، گزینه های عالی برای سئو

در این مطلب به بررسی سئو سایت های خرد اما تخصصی می پردازیم که شروع خوبی برای علاقه مندان به کسب و کارهای آنلاین هستند.

مدتی قبل گوگل طی یک پستی اعلام کرد در فاکتور هم نام بودن نام دامین و کلمه مورد جستجو قرار است کمی سخت گیری کند و اثر آن ا کاهش دهد. به گونه ای که سایتی هم نام با کلمه مورد جستجو مزیت خاصی نسبت به دیگر سایت در صفحات جستجو نداشته باشند. این مسئله کافی بود که بسیاری از سئو کار ها، توسعه دهندگان و کارافرینان را تحت فشار قرار دهد و بعضی نیز تصور کنند که سایت های خرد تخصصی به آخر کار رسیده اند.

اما حقیقت اینست که این گونه سایت ها به زودی زود از بین نمی روند. چرا که مشتریان و کاربران به این گونه سایت های تخصصی تر نیازمندند. اغلب افراد در هنگام جستجوی عبارت مورد نظر خود از صفحه دوم به بعد نمی روند. سایت های تخصصی تر این شانس را دارند که با خاصتر کردن محتوای سایت خود، در هنگام جستجوی عبارات خاص، در صفحه اول قرار گیرند. این سایت ها کار کاربرانی که به دنبال موضاعات خاص در سایت های جامع و کلی هستند را آسان می کنند.

راه اندازی این گونه سایت ها آسان است، به این خاطر که دارای موضوع تخصصی هستند. در این سایت ها به موضوعات و محصولات خاصی پرداخته می شود و دارای دسته بندی بسیار کمی هستند. همین مسئله این امکان را به سئو کاران می دهد که عبارات کلیدی خود را کاملا جزئی کرده و در نتیجه در سئو آن موفق تر باشند. در نتیجه تجربه کاربری، رتبه سایت و نرخ تبدیل آن در موتورهای جستجو در هنگام جستجوی کلمات کلیدی مشخص شده، به سرعت افزایش یابد. چرا که از رقبای بسیار کمی برخوردار هستند.

سه دلیل برای راه اندازی سایت های تخصصی تر

در کنار اینکه راه اندازی این گونه سایت ها آسان است، چند دلیل دیگر نیز وجود دارد که ما را ترغیب به ساخت چنین وبسیات هایی کند. این دلایل عبارتند از:

 • سرگرم کننده بودن
 • منعطف بودن
 • آموزشی بودن

سایت های تخصصی جذاب هستند، به خاطر اینکه دارای سرویس ها و محصولاتی هستند که کمتر دیده شده اند. به همین دلیل از امکان اشتراک گذاری بالایی برخوردارند و در نتیجه قابلیت درامدزایی بیشتری هستند. هرگونه موضوعی به شکل کاملا خاص را می توان در این سایت ها دید. این محصولات هم می توانند از نوع سرگرم کننده بوده و یا از نوع محصولات خوردنی یا آشامیدنی مانند نوشیدنی های ترکیبی یا میوه های کاملا خاص باشند. هیچ محدودیتی در انتخاب موضوع و محصول وجود ندارد.

این مسئله موجب جذاب تر شدن سایت می شود و کاربر را ترغیب می کند تا در سایت بگردد و محصولات جدیدی را کشف کند. همچنین این مسئله به توسعه دهندگان نیز اجازه می دهد که خلاقیت بیشتری را در طراحی سایت به کار ببرند.

سایت های تخصصی انعطاف پذیرتر هستند و این قابلیت را دارند که با معرفی یک محصول جدید و ناشناخته آن را به یک محصول بزرگ و معروف در بین کاربران معرفی کنند. به عنوان مثال می توان از محصولی مانند فیجت اسپینر اشاره کرد که در طول یک هفته از محصولی ناشناخته به محصولی پر طرفدار در دنیا تبدیل گردید. در زیر به بررسی فرایند سوداوری این گونه سایت ها می پردازیم:

 • ابتدا یک سایت تخصصی با محوریت موضوعی خاص راه اندازی می شود.
 • با استفاده از تبلیغات، سایت رفته رفته معروف تر می شود و مقداری درامد پیدا می کند.
 • با توسعه خدمات و منابع، ناگهان ایده سایت به یک کسب و کار واقعی تبدیل می شود.
 • فروش سایت به مقدار قابل توجهی می رسد.

می توانید با ساخت چندین وبسیات تخصصی با محوریت موضوعات متنوع کار خود را شروع کنید. بعد از این، اجازه دهید که ترافیک و درامد سایت آرام آرام افزایش پیدا کند و بعد ازین که متوجه شدید که کدامیک پتانسیل ارتقا را دارند، شروع به سرمایه گذاری در آن کنید.

اخیرا این گونه سایت ها به تجربه آموزشی برای افراد تبدیل شده است و قبل از این که کار بزرگتری را شروع کنند دست به راه اندازی این گونه سایت ها می زنند. افراد با راه اندازی یک سایت تخصصی به یادگیری موارد زیر می پردازند:

 • چگونه کلمات کلیدی ارزشمند را شناسایی و بر روی آن کار کنیم
 • در ارتقا یک کسب و کار کوچک چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد
 • نوع کار با کمپین های تبلیغاتی را فرا می گیریم
 • مفهوم تجربه کاربری را درک میکنیم و با بهینه سازی نرخ تبدیل آشنا میشویم

با راه اندازی یک سایت تخصصی به یادگیری مفاهیم اصلی توسعه سایت می پردازیم و می توانیم از تجربیات به دست آمده در اجرای پروژه های بزرگ استفاده کنیم.

سئو سایت های تخصصی

استراتژی سئو سایت های تخصصی همچون دیگر سایت ها می باشد، به غیر از موارد زیر که می بایست رعایت شود:

 • استفاده از عبارات کلیدی طولانی تر
 • تولید محتوای خاصتر
 • لینک سازی در انجمن های تخصصی
 • برندسازی خاصتر

بر روی آنچه که درباره سئو می دانید تمرکز کنید و از مسائل اصلی منحرف نشوید. به یک ایده بچسبید و آن را تا انتها دنبال کنید. این کار موجب آسانتر شدن و موثرتر شدن بهبود سئو می شود. شما با صرف زمان تنها در یک اخر هفته می توانید یک سایت تخصصی طراحی و راه اندازی کنید که شاید در آینده به یک پروژه بزرگ تبدیل شوید.

آیا تا به حال دست به طراحی این گونه سایت ها زده اید؟ در صورتی که تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *