چگونه وبسایت را با سئو فصلی بهینه کنیم؟

در این مطلب به تعریف سئو فصلی و به بیان اهمیت آن مخصوصا در فروشگاه های اینترنتی و کسب و کارهای فصلی می پردازیم.

سئو همانند دیگر تکنولوژی ها در حال تغییر و تکامل است. دامنه فرایندهای سئو انتهایی ندارد و در صورت توقف سئو، با رکود کسب و کار خود مواجه خواهید شد. یکی از بهترین و خلاقانه ترین راه حل های به روز نگه داشتن سئو سایت، به کار بردن تکنیک های سئو فصلی است. به بیان ساده تر، سئو فصلی شامل تمرکز بر روی قسمت هایی از کسب و کار در بازه های زمانی مشخص از سال است. این مفهوم همچنین شامل افزایش یا کاهش بعضی از پارامتر های سئو در زمان های مشخصی از سال می باشد.

اگر تصور می کنید که شاید تکنیک های سئو فصلی برای شما مناسب نیست، حتما ادامه مطلب را بخوانید تا آگاهانه تر در این مورد تصمیم بگیرید.

سئو فصلی چیست؟

اگر در حال حاضر به تکنیک های رایج سئو بسنده کرده اید و به جز افزایش حجم آن کار دیگری برای ارتقا آن انجام نداده اید، احتمالا به درک درستی از سئو فصلی هنوز نرسیده اید. در سئو فصلی، اغلب از تکنیک های رایج سئو استفاده می شود، اما هدف گذاری آن مربوط به کلمات کلیدی یا موضاعاتیست که در بازه زمانی خاص، خیلی بیشتر مورد جستجو قرار می گیرند.

آیا میدانید بسیاری از کلمات پر بازدید، در بازه زمانی خاصی از سال به شدت مورد جستجو قرار میگیرند و در بقیه سال دارای نزول و پراکندی جستجوی زیادی هستند؟ این مسئله اساس سئو فصلی می باشد و تمام تلاش ما برای اجرای سئو ییست که با این مسئله نیز منطبق باشد و سئوی سایت پویا گردد.

در این نوع سئو، دو نوع استراتژی وجود دارد که می بایست در نظر داشت. یکی از آنها مبتنی بودن سئو فصلی به مسئله زمان می باشد که از نام آن نیز پیداست. همچنین سئوی فصلی دیگری نیز مبتنی بر رویداد های خاص وجود دارد که در جشن های ملی یا روزهای خاص اتفاق میفتد. پس کاملا منطقیست که کلمات ماهی و معلم در روزهای خاصی از سال بسیار مورد توجه قرار گیرند و جستجو شوند. به عنوان مثال ماهی در روز عید و معلم نیز در روز معلم بسیار مورد جستجو قرار می گیرد.

علاوه بر این توجه به این نوع کلمات باعث می شود که از قبل برای آن آماده باشید و بتوانید ترافیک زیادی در آن دوره برای خود به دست بیاورید. در نتیجه رتبه سایت شما افزایش پیدا کرده و شما به هدف خود می رسید. این مسئله از جمله موضوعاتیست که همواره بایست به آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر دارای یک شرکت تعمیر بخاری هستید، مطمئنا در ماه های گرم سال مشتری خاصی ندارید و نبایست بر روی این کسب و کار در این ماه ها هزینه زیادی صرف کنید. بنابراین نیازهای کسب و کار شما در فصول مختلف تغییر میکند و استراتژی سئو متناسب با فصل را می بایست پیش رو بگیرید.

چرا به سئوی فصلی نیاز داریم؟

اگر به موفقیت دائمی در کسب و کار خود فکر میکنیم، سئو فصلی از اهمیت زیادی برخوردار است. فصول مختلف در کسب و کار تاثیرات متفاوتی دارند و کسب کار شما چه به دو فصل تقسیم شده باشد یا چهار فصل، همزمان با گردش زمین می بایست در برنامه ریزی برای تجارت خود، تغییراتی ایجاد کنید. این مسئله احتمالا برای شما واضح است، اما ممکن است تاثیر این مسئله را در تعیین استراتژی سئو سایت دست کم بگیرید.

به مثال قبلی یعنی بزرگداشت روز معلم بر میگردیم. این مراسم که به طول یک هفته می انجامد، زمان بسیار خوبی برای یاداوری به مشتریان درباره این هفته است و می توانید آن ها را ترغیب به خرید محصولات متناسب با این هفته بکنید که اغلب شامل هدایایی مناسب معلمین می باشد. اما مشکل اینجاست که این بازه زمانی بسیار کوتاه است. بنابراین سرعت زیادی را در تمرکز بر روی این مسئله بایست خرج کنید. مسئله کم بودن زمان در مناسبت هایی که فقط یک روز می باشد بسیار چشمگیرتر است و انرژی بسیار بیشتری در مدت زمان کوتاهی می بایست برای آن بگذارید.

این مسئله میتوانید بسیار پر استرس باشد، اما با این وجود سئو فصلی روشی بسیار عالی در استفاده از این گونه فرصت ها می باشد و به مشتریان نیز یاداوری میکند که شما همواره متوجه نیاز های آنان هستید و محصولات جامعی را در هر زمان به آنها ارائه می دهید. این تکنیک یک راه بسیار خوب برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت می باشد و موجب افزایش درامد شما می گردد. به طور کلی همواره می بایست محتوای سایت را تغییر داده و در بازه های زمانی خاص، آنها را بهینه سازی کنید تا نیاز های مشتریان را براورده کند. نتیجه این کارها بالاتر رفتن نرخ تبدیل است که هر ساله می تواند به طور منظم اجرا شود.

چگونه سئوی فصلی سایت را برنامه ریزی کنیم؟

وقتی در حال برنامه ریزی برای سئوی فصلی هستید، کاملا واضح است که از یک استراتژی فصلی مناسب در این کار می بایست استفاده کنید تا فروش و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید. یکی از بهترین نقاط برای شروع کار توجه به داده های سال پیش است. این کار را می توانید با کمک گوگل آنالیتیکس یا داده هایی که خود جمع اوری کرده اید انجام دهید. این داده ها به شما نشان می دهد که در چه مقاطع زمانی با صعود یا نزول مواجه شده اید و می توانید بیابید که در چه بازه های زمانی از سال مشتریان چه چیزی را بیشتر خریداری کرده اند.

این یکی از بهترین حالات شروع تعیین استراتؤی سئوی فصلی سایت است و نیازهای شما را در این کار به شما یاداوری می کند. با توجه و آنالیز داده های موجود می توانید ایده ای از نیازهای مشتریان در فصول مختلف به دست بیاورید. به علاوه به خاطر داشته باشید که مسئله زمان بندی مهمترین قسمت سئوی فصلی سایت است و شما نیاز به زمان کافی برای اجرای این پروژه ها بایست داشته باشید تا به هدف خود برسید.

عناصر اجرایی سئوی فصلی

در اجرای پروژه های سئو فصلی به سه عنصر مهم بایست توجه داشت. این عناصر را در ادامه بیان می کنیم.

آماده سازی

مدت ها قبل از شروع بهینه سازی سایت می بایست اقدام به آماده سازی شرایط کنید. این آماده سازی می بایست ماه ها قبل از یک رویداد، شروع گردد. می بایست به آگاهی کاربران از وجود برند خود پرداخته و در شبکه های اجتماعی به فعالیت فراوان بپردازید. همچنین می توانید از تکنیک های تبلیغاتی نیز بهره ببرید.

دوره فعالیت

بعد از آماده سازی، نوبت دوره فعالیت می باشد. این دوره، زمانیست که مراجعه مشتریان به سایت به اوج خود می رسد و شما با افزایش فروش مواجه می شوید. در این مرحله می بایست از تمام توان پرسنل خود استفاده کرده و مشکلات آنان را به سرعت بررسی کنید. از این زمان می بایست در جهت ارائه اطلاعات مناسب به کاربران استفاده کنید و دلیل استفاده آنها از سرویس های خود را برای آنان شرح دهید.

آرام شدن

بعد از این نوبت آن است که فعالیت های خود را آرام کنید. این مقطع، زمانیست که نفسی تازه کنید و استراتژی های سئوی فصلی را آرام آرام کاهش دهید و جای آن را به استراتژی های عادی و نرمال خود بدهید. همچنین در صورت امکان می توانید تکنیک های سئوی فصلی خود را در منطقه دیگری از کشور که همان رویداد با فاصله زمانی در حال اتفاق است، پیاده سازی کنید.

برای اطمینان از رسیدن به اهداف مد نظر خود در آن بازه زمانی کوتاه، می توانید از یک تقویم محتوایی در جهت کمک به خود در این دوره های پر مشغله استفاده کنید. با استفاده این تقویم در پیاده سازی سئوی فصلی، می توانید همواره از زمان و چگونگی اجرای پروژه های خود آگاهی داشته باشید. این تقویم زمانی، به شما یاداوری می کند که چه مواردی را پشت سر گذاشته و چه کارهایی را در پیش رو دارید. همچنین نظم مشخصی به بخش تولید محتوا سایت می دهد تا در زمان مناسب، محتوای متناسب با آن تولید کنند.

نکات قابل توجه

همواره به کلمات کلیدی در اجرای سئوی فصلی سایت دقت کنید. فصول مختلف نیازمند محصولات مختلف و محصولات مختلف نیازمند به کلمات کلیدی متفاوت می باشند. در این زمان، این شانس را دارید که با استفاده از عبارات کلیدی بلند مشتریانی را که به دنبال کالاهای خاصتر هستند را به سمت خود جذب کنید.

به علاوه می بایست از بهینه بودن و آمادگی سایت برای کاربران موبایلی و دسکتاپی مطمئن شوید. برای کاربران دسکتاپی می بایست صفحات جذاب و ساده ای فراهم کنید که اطلاعات و محتوان آن به آسانی در دسترس و قابل خواندن است. گزینه های خرید و فراخوانی برای اقدام نیز می بایست در جای درست قرار گرفته باشند. همچنین از وجود شلوغی در صفحه اصلی سایت نیز خودداری کنید.

همچنین دکمه های فراخوانی برای اقدام نیز می بایست متناسب با فصل باشد و رنگ و لعاب آن در فصول مختلف تغییر یابد تا بیشترین تاثیر را بر روی کاربر گذارد. همچنین از عبارات متفاوتی در فصول مختلف برای این دکمه ها استفاده کنید تا جذابیت بیشتری داشته باشد.

سئوی سایت را همواره گسترش دهید

وقتی صحبت از سئوی فصلی می شود، جدا از اینکه در چه موقعی از سال هستیم، می بایست از تجربه کاربری مشتریان مطمئن باشید تا به بهترین نحو ممکن بوده باشد. همواره به خاطر داشته باشید که جستجوی عبارات مختلف در زمان های مختلفی از سال افزایش می یابد. به عنوان مثال سفره هفت سین در تمام سال جستجو نمی گردد و اوج جستجوی آن صرفا چند روز مانده به عید می باشد. بنابراین این محصول نباید در طول سال در صفحه اول سایت قرار گیرد.

در سئوی فصلی، زمان بندی مهمترین نکته است. شما و تیمتان در هنگام رسیدن یک رویداد ملی، می بایست آماده تحمل شرایط سخت و کار زیاد باشید تا بتوانید بهترین خدمات را به کاربران ارائه دهید. اجرای سئوی فصلی شامل سه قسمت در سه بازه زمانی مختلف است: آماده سازی، دوره فعالیت و آرام شدن. هر یک از آنها با سرعت متفاوتی اجرا می شوند و تمام اطلاعات و داده هایی را که در سال آینده نیز می توانید از آنها استفاده کنید را به شما می دهند. چه راهی بهتر از اینکه همواره جواب داده و برای ما فروش بیشتری به ارمغان می آورد.

اگر درباره سئو فصلی سوالی داشته و یا تجربه اجرای آن را دارید، از طریق فرم زیر آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *