افزونه Hummingbird Pro

در ادامه به بررسی افزونه افزایش سرعت سایت Hummingbird پرداخته ایم. همچنین ویژگی های هر دو نسخه رایگان و Pro را شرح داده و توضیحاتی در مورد پیکربندی آن در وردپرس ارائه کرده ایم.

افزونه Hummingbird چیست؟

Hummingbird یک افزونه همه کاره کش و بهینه سازییست که توسط تیم WPMU DEV منتشر شده است. با اینکه خود افزونه نسبتا جدید است، اما تیم توسعه دهنده آن به هیچ وجه جدید نیست.

تیم WPMU DEV با اینکه در ابتدا به عنوان یک آژانس توسعه دهنده انواع وب سایت شروع به کار کرد، اما در ادامه تغییر جهت داده و امروزه به عنوان یک شرکت فعال در زمینه وردپرس فعالیت می کند. این شرکت توسعه دهنده افزونه های همه کاره ای در زمینه های کش، سئو، بک آپ و حتی هاستینگ فعال هست.

نسخه رایگان افزونه Hummingbird در حال حاضر دارای بیش از 90.000 نصب فعال و 500 رای 5 ستاره از طرف کاربران است.

افزونه Hummingbird در عمل

دلیل اصلی کاربران برای استفاده از افزونه Hummingbird افزایش سرعت سایتشان است.

بنابراین ما وب سایت تستی را آماده کرده و تست هایی را بدون نصب افزونه Hummingbird بر روی آن میزنیم. سپس افزونه Hummingbird را بر روی آن نصب و از آن مجددا تست سرعت میگیریم. در نهایت همین کار را با نصب افزونه Hummingbird Pro انجام میدهیم.

در نظر داشته باشید که محیط تست ما دارای PHP 7.3 و وردپرس نسخه 5.3 است. همچنین تم نصب شده نیز، تم Astra با یکی از دموهای از پیش آماده آن می باشد.

خب به مرحله تست می رویم.

بدون Hummingbird

قبل از نصب افزونه Hummingbird

زمان بارگذاری کامل صفحه 3.9 ثانیه، حجم کلی صفحه 1MB و تعداد درخواست ها 55 است. بدک نیست! اما ببینیم که با افزونه Hummingbird نتیجه چه خواهد شد.

پس از نصب افزونه Hummingbird

پس از نصب افزونه Hummingbird

زمان بارگذاری کامل صفحه 3.3 ثانیه، حجم کلی صفحه 1MB و تعداد درخواست ها 55 است. نتیجه بهتر شده است. زمان بارگذاری کاهش پیدا کرده و این تنها به واسطه تنظیمات اولیه افزونه حاصل شده است.

چگونه از افزونه Hummingbird برای افزایش سرعت سایت استفاده کنیم؟

همانطور که در بالا مشاهده کردید، ما نتایج خوبی از افزونه Hummingbird دریافت کردیم. حال در ادامه به شما نشان می دهیم که چگونه در 5 مرحله همین اقدامات را بر روی سایت خود انجام دهید.

مرحله 1: نصب افزونه

با توجه به اینکه نسخه رایگان یا نسخه Pro افزونه Hummingbird را انتخاب می کنید، چندین روش برای نصب وجود دارد.

اگر از نسخه رایگان استفاده می کنید، کافیست که در داشبورد وردپرس به منوی افزونه ها و سپس افزودن بروید و عبارت Hummingbird را سرچ کنید.

برای نصب Hummingbird Pro نیز کافیست که پس از خرید افزونه از رادزاد، در همان مسیر افزونه ها و کلیک بر روی دکمه بارگذاری افزونه، فایل دانلودی را آپلود و نصب نمایید.

اینترفیس افزونه Hummingbird

مرحله 2: پیکربندی کش

در داشبورد وردپرس به مسیر Hummingbird > Caching رفته و ماژول کش را فعال کنید.

فعالسازی کش در افزونه Hummingbird

پس از فعالسازی تنظیمات متنوعی برای شما نمایش داده می شود.

تنظیمات کش افزونه Hummingbird

برخی از تنظیمات در دسترس عبارتند از:

 • Cache preload: امکان پیش بارگذاری کش صفحات به جای منتظر ماندن برای بازدید کاربران از صفحات
 • Mobile caching: امکان فعالسازی کش برای کاربران دستگاه های موبایل
 • Exclusions: گزینه هایی برای جلوگیری از تولید کش برای برخی صفحاتی که نبایستی کش شوند، در جهت جلوگیری از ایجاد اختلال در کار افزونه هایی مانند Membership

همچنین امکاناتی در اینجا فراهم آمده است که کدام پست ها یا برگه ها کش نشوند. پس از اعمال تنظیمات مورد نظر خود کافیست در انتهای صفحه بر روی گزینه Save Settings کلیک کنید.

مرحله 3: ترکیب و مینیفای فایل ها

مینیفای و ترکیب فایل های CSS و JS موجب افزایش سرعت سایت می گردد. همچنان که از چنین پلاگینی انتظار می رود، افزونه Hummingbird در درون خود مجهز به چنین ویژگی هست.

در منوی Hummingbird کافیست که بر روی زیرمنوی Asset Optimization کلیک کنید. کافیست که ابتدا این ماژول را فعال کرده و سپس افزونه شروع به اسکن و یافتن فایل ها جهت بهینه سازی می کند.

بهینه سازی فایل ها در افزونه Hummingbird

پس از اتمام اسکن پیامی به شما اطلاع می دهد که چه تعداد فایل جهت بهینه سازی وجود دارد.

انجام بهینه سازی فایل ها در افزونه Hummingbird

پس از تکمیلی این قسمت، تنظیمات اولیه Asset Optimization همانند تصویر زیر نمایش داده می شود.

بهینه سازی فایل ها در افزونه Hummingbird

در اینجا تعداد فایل ها و میزان کاهش حجمشان دیده می شود. در صورت استفاده از Hummingbird Pro گزینه فعاسازی WPMU DEV CDN نیز وجود دارد. با اسکرول به سمت پایین می توانید کلیه فایل های CSS و JS سایت را مشاهده کنید.

لیست فایل های قابل بهینه سازی در افزونه Hummingbird

در حالت کلی پنج آیکون در جلوی هر فایل وجود دارد که از چپ به راست عبارتند از:

 • Minify: کاهش حجم فایل. اگر فایل مورد نظر مینیفای باشد، آیکون مورد نظر قابل کلیک نیست.
 • ترکیب فایل: با انتخاب این گزینه فایل مورد نظر با دیگر فایل ها ترکیب شده و از تعداد درخواست ها کاسته میشود.
 • انتقال به فوتر: انتقال فایل ها به فوتر در جهت رفع دو خطای Prevent render-blocking Javascript و Prevent render-blocking CSS
 • انتقال CSS از فایل مذکور به درون کدهای HTML
 • عدم بارگذاری فایل: جلوگیری از بارگذاری فایل. در صورتی که به اسکریپت مورد نظر نیازی ندارید، قابل استفاده است.

در حالی که می توانید قوانینی مانند ترکیب فایل فایل ها برای اسکریپت ها را بر روی همه فایل های مورد نظر اعمال کنید، اما پیشنهاد می کنیم که گامهای زیر را به ترتیب بردارید:

گام اول: ترکیب اسکریپت ها

به ترتیب اسکرول ها را یک به یک ترکیب کرده و پس از هر اقدام فرانت اند سایت را چک کرده تا از عدم ایجاد اختلال اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم وجود مشکل به اسکریپت بعدی رفته و در هر محله تغییرات را ذخیره کنید. با این کار تعداد درخواست ها از طرف مرورگر کاهش می یابد.

گام دوم: مینیفای اسکریپت ها

مشابه مرحله قبل می تواند اسکریپت ها را یک به یک مینیفای کرده و از عدم ایجاد اختلال در هر مرحله اطمینان حاصل کنید. بسیاری از افزونه و تم های امروزی این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهند و در صورت وجود چنین حالتی افزونه Hummingbird متوجه این موضوع شده و نیاز به انجام کاری نیست.

با انجام این اقدامات متوجه خواهید شد که چقدر به سرعت سایت افزوده می شود.

ویژگی های نسخه Pro افزونه Hummingbird

تا اینجای کار شاید از خود بپرسید که افزونه Hummingbird دیگر چه ویژگی هایی برای ارائه دارد. پس از مشاهده لیست ویژگی های Hummingbird Pro مشاهده خواهید که ویژگی های زیادی در این نسخه در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. شاید این تعداد ویژگی برای برخی کاربران حوصله سربر باشد، اما مسئله تجربه کاربری چیزیست که در وب سایت اهمیت زیادی دارد و توجه به کوچک ترین جزییات مهم است.

 • گزارش Performance
 • کش مرورگر
 • کش تمام صفحات
 • کش Gravatar
 • نظارت دائمی
 • کنترل کش Cloudflare
 • فشرده سازی GZip
 • بهنیه سازی فایل ها
 • بهینه سازی از طریق CDN
 • بهینه سازی دیتابیس
 • پیش بارگذاری کش
 • حالت های آسان و پیشرفته

در ادامه به توضیح بخش های مورد علاقه مان از افزونه Hummingbird Pro پرداخته ایم.

گزارش Performance

گزارش افزونه Hummingbird

بدون شک ویژگی مورد علاقه ما از افزونه Hummingbird گزارش دقیق آن از عملکرد سایت است. در این گزارش، پیشنهادات، بهسازی ها و دیگر اطلاعات درباره کارایی وب سایت و موارد قابل بهینه سازی به شما ارائه خواهند شد.

بهینه سازی فایل ها

نتایج بهینه سازی فایل ها در افزونه Hummingbird

کار با این قسمت از افزونه بسیار ساده بوده و در نهایت سرعت می توانید اقدام به مینیفای و ترکیب فایل ها نمایید. Hummingbird با اینترفیسی که در اختیار دارد، بدون شک ساده ترین افزونه جهت انجام این کارهاست. همچنین عملیات عیب یابی نیز به راحتی انجام می شود.

بهینه سازی دیتابیس

بهینه سازی دیتابیس در افزونه Hummingbird

افزونه Hummingbird Pro دارای قابلیت بهینه سازی دیتابیس است، اما نکته جذاب این ابزار، امکان برنامه ریزی پاکسازی می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید پاکسازی بخش های اضافه دیتابیس مانند کامنت های اسپم و تنظیمات گذرا را در فواصل زمانی منظم و به طور اتوماتیک پاکسازی کنید.

مزایای افزونه Hummingbird

قطعه تجربه کاربری یکی از مزایای مهم افزونه Hummingbird به شمار می رود. استفاده از ابزارها بسیار آسان بوده و در کنار هر آیتم توضیحاتی به شکل tooltip وجود دارد که شما را از قابلیت های آن آگاه می کند.

سیتم نظارتی افزونه چیزیست که در دیگر افزونه های مشابه دیده نمی شود و طربق تست های ما خوب کار کرده و اطلاعات خوبی در اختیار شما می گذارد.

مزایای افزونه Hummingbird

کش همان چیزیست که از این افزونه انتظار می رود، اما این قابلیت به همراه ویژگی های پیشرفته زیر نیز هست:

 • کش صفحات
 • کش مرورگر
 • گش Gravatar
 • کش RSS
 • ایجاد تاریخ انقضا برای کش
 • پیش بارگذاری کش

تنظیمات کش افزونه Hummingbird

تنظیمات زیادی حول کش در افزونه Hummingbird وجود دارد و فارغ ازینکه وب سایت شما از چه نوعیست، شما می توانید آن را مطابق نیاز خود پیکربندی کنید.

جمع بندی درباره افزونه Hummingbird

افزونه Hummingbird برای وردپرس یک افزانه کش همه کاره است که دارای ویژگی های خوبی از جملع سیستم نظارتی است. در حالت کلی ما این افزونه را به کلیه افراد چه تازه کار و چه حرفه ای پیشنهاد می دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *