چگونه ویدئوها موجب کسب سریع نتایج در سئو می گردند؟

در ژانویه 1996، بیل گیتس مطلبی را با عنوان “محتوا پادشاه است” منتشر کرد. با توجه به جایگاه امروز محتوا در فضای آنلاین مطمئنا می توان او را یک طالع بین دانست! اما او نوع محتوایی که در آینده قرار است به پادشاه اینترنتی تبدیل شود را نتوانست پیشبینی کند. این نوع محتوا، محتوای ویدئویی است. ویدئوها حضور گسترده ای در فضای آنلاین دارند. اما چرا این گونه است؟

افراد به جای خواندن مطالب، تمایل بیشتری به دیدن ویدئو دارند. خودتان نیز می توانید به تجربه این مورد بپردازید.

هم اکنون نام برندهایی مانند Red Bull، Monster Energy یا Vice را در بینگ یا گوگل جستجو کنید. به احتمال بسیار فراوان، نتایج ویدئویی را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد. علت این مسئله تمرکز این برندها بر روی تولید ویدئوهاست. این ویدئوها در بین کاربران بسیار محبوب بوده و از این رو در نتایج جستجو نیز به صورت پر رنگی دیده می شوند.

حال نام برندهایی مانند Lockhead، Gatorade یا Bose را در بینگ جستجو کنید. احتمالا نتایج ویدئویی کمتری را مشاهده خواهید کرد. این مسئله نشان می دهد که این برندها کمتر بر روی تولید محتوای ویدئویی سرمایه گذاری کرده اند.

Red Bull و Monster Energy امروزه نام های فراموش نشدنی هستند، چرا که آنها دست خود را روی پتانسیل بالای محتوای ویدئویی گذاشته و ویدئوهای زیادی را در حیطه های مختلف منتشر کرده اند. اما در این مثال ما چه نکاتی برای شما وجود دارد؟

احتمالا شما شرکت تولید محتوا و مدیا نیستید، اما بهتر است که مزایای داشتن ویدئو برای محصولات و سرویس های خود را از یاد نبرده و از آنها بهره ببرید. طبق گزارشات اعلام شده، نصف ترافیک دستگاه های موبایل مختص ویدئوهاست. در تحقیق دیگری نیز که صورت گرفته است، 59 درصد کاربران، محتوای ویدئویی را به متنی ترجیح داده اند.

این نتایج نشان دهنده اهمیت تولید محتوای ویدئویی در موفقیت برندهاست. در ادامه ما به این مسئله خواهیم پرداخت که چگونه ویدئوها موجب سئو بهتر سایت و کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجو می گردد.

چرا ویدئوها بسیار محبوب هستند؟

ارتباط حسی قوی

ویدئوها در دسترس تر بوده، توجهات کاربران را به راحتی به سمت خود جلب کرده و کاربران نیز وقت بیشتری را برای تماشای ویدئوها صرف می کنند. یک ویدئو درحالت کلی، اطلاعات بیشتری را نسبت به متن و تصویر منتقل می کند.

ویدئو احساسات را انتقال داده و مفاهیم را به سادگی توضیح می دهند. جای تعجب ندارد که نرخ کلیک ویدئوها نسبت به متن، 41 درصد بیشتر است. همچنین نرخ تبدیل بیشتری داشته و احتمال بازگشت سرمایه در آن بالاتر است.

اگر بتوانید محتوای ویدئویی جذابی را تولید کرده و در سایت خود قرار دهید، کاربران وقت بیشتری را در وب سایت شما سپری کرده و اصطلاحا Dwell Time سایت افزایش خواد یافت. همانطور که می دانید این فاکتور، از جمله فاکتورهای مثبت و تاثیر گذار بر روی سئو است.

هرچه Dwell Time یک صفحه بیشتر باشد، گوگل آن را به منزله جذاب تر بودن صفحه تعریف کرده و آن را حاوی اطلاعات با ارزش بیشتری می دانند. افزایش زمان حضور کاربران به صورت مستقیم موجب افزایش رتبه صفحات سایت در نتایج جستجو می گردد.

نفوذ غیر قابل انکار ویدئو

یوتیوب به تنهایی 1 بیلیون کاربر در دنیا داشته و به 76 زبان مختلف در آن محتوای ویدئویی تولید می شود. این اعداد شگفت انگیز هستند. استفاده از ویدئو آسان بوده و اغلب کاربران آن را به دیگر انواع محتوا ترجیح می دهند. طبق تحقیقاتی که توسط سایت Hubspot انجام شده، 62 درصد کاربران ویدئوها را تا انتها مشاهده می کنند و 53 درصد افراد انتظار ویدئوهای بیشتری را از یک پلتفرم دارند.

انتظار می رود که در سال 2021، ترافیک ویدئویی اینترنت 4 برابر شده و 81 درصد کل ترافیک اینترنت را به خود اختصاص دهند. یک گرایش طبیعی نیز در موتورهای جستجو وجود دارد که ویدئوهای بیشتری را روز به روز به کاربران نشان دهند.

با توجه به علاقه شدید کاربران به ویدئوها و در دسترس بودن موبایل ها، انتظار می رود که در آینده تصویری که کاربران از برند شما دارند به واسطه ویدئوهای تولید شده توسط شما باشد. تبلیغات ویدئویی توسط بینگ و یاهو در سال 2015 شروع شده و با توجه به استقبال کاربران، بسیار موثر نیز بوده است. اما شما نیازی به تولید تبلیغات ویدئویی و صرف هزینه های هنگفت برای آن ندارید. به سادگی ویدئوهایی مرتبط با کسب و کار خود تولید کرده تا نام برند شما هر چه بیشتر در نتایج جستجو دیده شود.

چگونه ویدئوها در صفحه اول جستجو نمایش داده می شوند؟

گوگل به صورت آزمایشی اشکال مختلفی را برای نمایش ویدئوها در نتایج جستجو دارد. اگر هفت ماه پیش به جستجوی عبارتی می پرداختید احتمالا نتایج ویدئویی با عنوان کلیپ پیشنهادی را توسط گوگل مشاهده می گردید. اما هم اکنون بیشتر نتایج ویدئویی مانند نتایج متنی همراه با یک توضیح در نتایج جستجو دیده می شوند.

یکی از راه های نمایش سایت شما در قسمت کلیپ های پیشنهادی، تولید ویدئوهای آموزشیست. برند شما ممکن است شامل صدها محصول یا خدمات مختلف باشد، اما همواره جایی برای تولید ویدئوهای آموزشی وجود دارد.

می توانید به راحتی و در دفتر کار خود یک ویدئوی ساده آموزشی تهیه کرده و با کمی ویرایش، آن را منتشر کنید. کمی شوخ طبعی را نیز وارد گفته های خود کرده تا بینندگان را هر چه بیشتر جذب کنید.

توانایی درک تصویر گوگل بسیار خوب است و هم اکنون در مورد ویدئوها نیز این قابلیت وجود دارد. گوگل به صورت آزمایشی در حال کار بر روی قابلیتیست که می تواند اجزای تشکیل دهنده ویدئوها را تشخیص داده تا نتایج جستجوی مرتبط تری را به کاربران ارائه دهد. مطمئنا این قابلیت در آینده جزیی از الگوریتم گوگل خواهد بود.

شما احتمالا قابلیت تشخیص تصاویر را در جاهای مختلفی مشاهده کرده اید. اگر صاحب یک گوشی اندرویدی باشید، احتمالا تاکنون از اپلیکیشن Google Photos استفاده کرده و مشاهده کرده اید که این اپ می تواند صورت ها، مکان ها و دیگر چیزهای مشابه ها را شناسایی و در کنار یکدیگر دسته بندی کند. مطمئنا کپچا های مختلفی نیز را تاکنون در سراسر وب دیده اید که از شما می خواهند که اتومبیل ها، اتوبوس ها و دیگر چیزها را شناسایی کنید.

تصور کنید که ماشین تشخیص مشابهی بر روی ویدئوهای شما اعمال شود. یک ویدئو می تواند شامل هزاران تصویر باشد. وقتی این ماشین گوگل بتواند تمام کلمات کلیدی مرتبط با هر فریم از ویدئو را استخراج کند، این مسئله ارزش سئو زیادی خواهد داشت. تنها بایست دقت داشته باشید که محتوای ویدئویی شما متناسب با کسب و کار شما بوده و کلمات کلیدی استخراج شده مرتبط با آن باشد.

محتوای ویدئویی شما تاثیر شگرفی را بر روی کاربر در هنگام دیدن نتایج جستجو می گذارد. به همین دلیل بهتر است که به صورت منظم دست به تولید و انتشار ویدئو کرد.

دلایل فراوانی وجود دارد که بتوان به واسطه آنها اهمیت تولید محتوای ویدئویی را بیان نمود. نکته های زیادی نیز در این زمینه وجود دارند که موجب ایجاد ساختار در استراتژی تولید ویدئو شما می گردد.

در ادامه به معرفی روش های ساده ای می پردازیم که شانس ویدئو شما را برای نمایش در صفحه اول گوگل بسیار بالا می برد.

بهترین راهکارها برای تولید محتوای ویدئویی

ساخت ویدئوهای کوتاه

ویدئوهای یک الی دو دقیقه ای بسازید. ویدئوی شما می تواند تا 4 دقیقه نیز باشد، اما با بیشتر شدن طول آن، شانس دیده شدن آن کاهش می یابد.

رونویسی از محتوای ویدئویی

با اینکه گوگل توانایی زیادی در پردازش محتوای ویدئویی دارد، اما وجود محتوای متنی که رونویسی از ویدئو می باشد، کمک زیادی به پایش بهتر ربات های گوگل از ویدئو می کند. این کار سیگنال های بیشتری به گوگل می دهد تا ویدئو شما را در جستجوهای بیشتری نمایش دهد.

قابلیت اشتراک گذاری و آپلود ویدئو در پلتفرم های متفاوت

انتشار ویدئو در پلتفرم های بیشتر موجب هر چه بیشتر دیده شدن آن می گردد. ویدئو خود را در یوتیوب، آپارات، ویستیا، توییتر و هاست سایت خود آپلود کنید تا از در دسترس بودن آن در بسیاری از سایت ها مطمئن شوید.

تنها در صورتی لینک ویدئوها را در دیگر پلتفرم ها به اشتراک بگذارید که نتوان آن ویدئو را در آن سایت آپلود کرد. مزایای اشتراک گذاری مستقیم یک ویدئو مطمئنا بیشتر از اشتراک صرفا لینک آن خواهد بود. مطالعات نشان می دهد که کاربران فیسبوک ویدئوهای منتشر شده در فیسبوک را ده برابر بیشتر از لینک ویدئوهای منتشر شده در یوتیوب به اشتراک می گذارند.

بهینه سازی ویدئوها

داده های متای مرتبط با ویدئو بنویسید. از عنوان مرتبطی استفاده کنید، توضیحات کافی به ویدئو بیفزایید و ترجیحا زیرنویس هم به ویدئو بچسبانید. با این کارها ویدئو به شکل بهتری توسط ربات های گوگل پایش می گردند.

نقشه های سایت

یک نقشه سایت ویدئویی به سایت اضافه کرده و آن را در وبمستر گوگل ثبت نمایید. این کار موجب ایندکس بهتر صفحات سایت می گردد.

تصاویر بند انگشتی با کیفیت

تصاویر بندانگشتی جذابی از ویدئو به کاربران نمایش دهید. همینطور می توانید توضیحات بسیار کوتاهی نیز به آن بیفزایید. این کار موجب افزایش نرخ کلیک ویدئو می گردد.

جمع بندی

ویدئوها پتانسیل جذب ترافیک بسیار زیادی داشته و استراتژی قدرتمندی در بازاریابی محسوب می گردند. آنها در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر می شوند، نرخ تبدیل بالایی داشته و در حال تبدیل شدن به بیشترین حجم محتوا در اینترنت هستند.

ویدئو ها مانند منجنیق هستند. روش های بازاریابی زیادی وجود دارند که نتایج مثبتی به همراه دارند، اما یک منجنیق میتواند خواسته شما را تا مسافت بسیار زیادی جلوتر ببرد. نتایج به دست آمده از استراتژی تولید محتوای ویدئویی بسیار گسترده تر است. ویدئو ها منجنیق شما در رقابت با سایت های رقبا هستند. آنها بسیار جذاب بوده، ارزش سئو زیادی داشته و موجب پیشرفت شگرفی در کسب و کار شما می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *